Eskişehir
23 Haziran, 2024, Pazar
 • DOLAR
  32.82
 • EURO
  35.24
 • ALTIN
  2450.6
 • BIST
  10771.36
 • BTC
  64323.283$

Demek ki kendine güveniyor

11 Haziran 2024, Salı 09:44

Hafta sonu Eskişehir ‘de iğne yere atsan düşmüyor. Havalar ısınınca, doğal olarak hemşerilerimizde kendilerini sokağa atıyor. Bizde artık hafta sonları turizme katkı yapıyoruz. Eskişehir’e gelmek isteyen dostlarımızı ve dostlarımızın dostlarını ağırlıyoruz. İlk önce onlara günler öncesinden otel veya misafirhane rezervasyonu yaptırıyoruz. Sonrada Eskişehir’de onlara eşlik ediyoruz. Nerelere gitmeleri gerektiğini tavsiye ediyoruz.

Bu hafta sonu Türk asıllı Yunanistan’dan gelen dostlarımız vardı. Yunanistan demokrasinin doğduğu yer olarak kabul edilir. Yunanistan’daki Türklerden Pasok da siyaset yapan dostumuz ve arkadaşları ile buluştuk. Adalarda bir süre dinlendik. Hafta sonu klasiği olarak gondol kuyruğu vardı. Gondola binmek isteyen turistler, sıraya girip beklemek zorundalar. Gondollara Venedik de bu kadar ilgi yok.

KRİZE ÇÖZÜM
Türk asıllı Yunanlı dostlarımızla Avrupa’da yükselen ırkçılığı ve sol partilerin durumunu konuşurken, tabii ki Bulgaristan da iki yılda yapılan 7 seçimi de konuştuk. Türkiye’nin dış politikalarından bahsettik. Beni Batı Trakya’ya davet ettiler. Çünkü düğün var. Konuklarımızdan birinin kızı Keşan’da düğün alış verişi yapıyormuş. İki Yunan asıllı Türk genci, hayatını birleştirecek. Alış veriş Edirne de yapılıyor. Elbiseler ve takılar Türkiye’den alınıyor. Yurttaşlarımız, Yunan ve Bulgar vatandaşlarının hafta sonu alış veriş ve gezi mesailerini Türk vatandaşları gazete ve televizyon haberlerinden biliyor. Trakya için iyi bir gelir kaynağı böylelikle ortaya çıkıyor. Turizm önemli katkı sağlıyor. Aynı durum Eskişehir’de de var. Hafta sonları gelen 100 bini aşkın turist, önce salgın ardından kriz döneminde Eskişehir çarşılarını hareketlendirdi. Katkı da bulundu.

BİZDE BU ELBİSELERİ GİYİYORUZ
Geçtiğimiz hafta sonu, Odunpazarı Halk Eğitimi Müdürlüğü, bir yıl boyunca açtıkları sergilerde kursiyerlerin yaptıkları eserleri Adalarda Eskişehirlilerin dikkatine sundular. Biz Adalarda konukları ağırlarken, Odunpazarı Halk Eğitim Merkezinin kadınlardan oluşan folklor ekibi gösteriye başladı. Yunanlı konuğumuz,” Bu ekip Trakya ekibi. Bizde aynı kıyafetleri giyiyoruz” dedi. Yanındaki oğlu benzemediğini söyledi. Annesi iddia etti. Az sonra, konuklarımız ile görüşmemiz bittiğinde, bende ekibin Trakya ekibi olup olmadığını merak ettim. Yanlarına gittim. Ekibi yalnız bırakmayan Odunpazarı Halk Eğitimi Müdürü Sinan Gülşen de oradaydı.  Selamlaşmadan sonra Sinan Müdüre, ekibin Trakya olup olmadığını sordum. “Evet” dedi. Ekip dinlenip dinlenip gün boyunca gösteri yaptı.

Ben hızımı alamayarak yeniden Sinan Gülşen’e Balkan ekibinizde vardır, diye soruyu sorunca,” Var. Tüm ekiplerimiz, bayramdan sonra gösteri yapacak” dedi. Beni de davet edecek. Balkan ekibini izleyeyim. Belki de folklorcularla bir Balkan turu yaparız.

Halk  Eğitim Müdürü Sinan Gülşen’in işini bildiğini ve mesleğini sevdiğini bilirdim. Hafta sonu daha iyi anladım. Müdürlüğü Adalar’a taşıyarak, Eskişehirliler ile bütünleşti.  Demek ki, kendine güveniyoruz. Bravo diyoruz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.