Eskişehir
23 Mayıs, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  32.21
 • EURO
  35.03
 • ALTIN
  2447.1
 • BIST
  10930.91
 • BTC
  69801.45$

Eskişehir’de işsizlik yok, işçisizlik var…

13 Mayıs 2024, Pazartesi 09:18

Artık gazeteniz ve haber siteniz 2Eylül’de markalaşan 3 soru 3 cevap söyleşilerimizin konukları zaman zaman kitabın orta sayfasından konuşuyorlar. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiğimiz Küpeliler Endüstriyel AŞ.’nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Hasan Küpeli’nin söyleşisinde yeni şeyler öğrendik. 

Malum, ülkemizde işsizlik konusu en çok tartışılan konuların başında geliyor. İnsanların iş ve istihdamdan yakınmaları bitmek bilmiyor. İşsizlik ülkemizde önemli bir sorun. Öte yandan sanayicinin en önemli ihtiyacı da eleman.  Özellikle de ara eleman diye tarif edilenler meslek sahibi kişilerden oluşsa da son dönemde artık iş dünyası mesleği olsun olmasın kapılarını herkese açmış durumda.

Bütün bunları nereden çıkarıyorsunuz derseniz sevgili Hasan Küpeli’nin söyleşi de anlattıklarından çıkarıyorum. Sayın Küpeli işsizlik konusunda ilginç bir yaklaşım sergileyerek; “Organize Sanayi’ye gittiğiniz zaman hemen hemen her fabrikanın önünde 5 metre uzunluğunda 10 metre kare beze yazılmış; “Bizimle çalışır mısınız, işçi alınacak” diye afişler ile karşılaşıyorsunuz. Eskişehir’de işsizlik yok, işçisizlik var. Eskişehir’de işsizlik 50 adım atasıya kadar. Bir fabrikadan öbür fabrikaya varana kadar sürer. Eskiden tecrübeli, iyi elemanlar arıyorduk ama şimdi tecrübeye falan da bakmıyoruz. Hiç mesleği olmayanları da kendimiz eğitiyoruz” diye konuşuyor.

Küpeli ayrıca Eskişehir’deki yatırımlar ile ilgili de diyor ki; “Eskişehir sanayisi çok fazla gelişti, çok fazla fabrika var. Onun için de eleman yetmiyor. Birde Eskişehir dışarıdan göç almıyor. Göç alsa bu işçisizlik sorunu çözülür. Hem nitelikli hem de niteliksiz eleman yetersiz. Beden işçisi de yok nitelikli işçi de yok. Organize Sanayi Bölgesi çok güzel bir işe imza attı ve okul açtı. Bu da yeterli değil.  Yıllık 300-500 kişilik ekiple de bu işin çözüleceğini zannetmiyorum. En azından Türkiye’ye örnek bir adım oldu.”

İş dünyasında tırnakları ile kazıyarak bir yerlere gelen, yaşadığı en ağır şartlardan bile ders çıkarmasını bilen Sayın Küpeli başarı basamaklarını çıkarken yaşadıklarını şöyle anlatıyor; “Biz çimento işine başladığımız zaman, çimentonun indirme ücretini el aleme vermeyelim diye büyük olduğum için ben aşağıdan alıyordum Nadir bey (OSB Başkanı) yukarıdan veriyordu. Bir Skoda kamyonetimiz vardı. O zaman böyle kamyon kamyon çimento satılmıyordu. 15 torba-20 torba çimento satılıyordu. O zaman çimentoları inşaatlara götürüp geliyorduk. Biz çimento işine böyle başladık. En sonunda çimentonun bayisi iken şimdi Allah çimento fabrikasının kendisini bize verdi.”

Eskişehir ile ilgili değerlendirmesin de, “Eskişehir ekonomisinin önü açık, Eskişehirliler yarınlara güzel baksınlar!” ifadelerini kullanıyor. Bazen olaylara nasıl baktığınız değil nereden baktığınız da önemlidir.

Başarılı ve tecrübeli iş insanı Hasan Küpeli; Eskişehir ekonomisine böyle bakıyor. Sayın Küpeli’ye göre geçen hafta gazeteniz 2Eylül’de söyleşisinde bahsettiği gibi Eskişehir’de işsizlik yok, işçisizlik var…

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.