Eskişehir
22 Temmuz, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  32.94
 • EURO
  35.89
 • ALTIN
  2530.1
 • BIST
  11183.74
 • BTC
  66874.7$

Evrende yalnız mıyız?

21 Haziran 2024, Cuma 09:43

Geçenlerde bir araştırma yazısında enteresan bir düşünceye rastladım. Bilgilendirirken sorgulatan türden. Evren ve galaksiler anlatılmış. Aynı zamanda başka gezegenlerde ve galaksilerde yaşam var mı veyahut canlı var mı diye türlü teoriden bahsedilmiş. Elbette en çok dikkatimi çeken kısmı yaşadığımız evrende yalnız olmadığımız düşüncesi..
Koskoca bir evrende yalnız olamayız herhalde?

Evrenimiz içinde en az 100 milyar galaksi var ve aslında bu sayı muhtemelen 300 milyardan bile fazla. Hele hele cüce galaksileri de buna dâhil edersek, sayı 7-8 trilyona çıkıyor. Evren'in gözleyebildiğimiz sınırların ötesine ne kadar uzandığını bilmiyoruz. Ama özetle, Evren'de bırakın farklı yaşam formlarını, Dünya'da bildiğimiz türden yaşamı bile barındırabilecek katrilyonlarca gezegen var. Dünya yalnızca bunlardan bir tanesi.

Ortaya atılan birkaç teoriden sizlere de bahsetmek istiyorum. İlki Fermi Paradoksu. Fermi paradoksuna göre dünya dışı yaşamın var olma olasılığı oldukça yüksek ama bu varsayımı kanıtlayabilecek hiçbir şey yok. Bu paradoks zeki bir türün daha gelişmiş bir türle temas kurmak yerine “sessizliği” ve uzak kalmayı tercih edeceğini söylüyor. Daha baskın bir türden olası yıkım korkusu yüzünden iletişime geçmediği de bilinenler arasında.

Diğer bir teori ise Büyük filtre teorisi. Büyük filtre teorisi aslında “Fermi Paradoksu” denilen paradoksa cevap olarak üretilmiş bir teoridir. Büyük filtre teorisine göre hiçbir canlı formu bulamamızın sebebi medeniyetlerin belirli bir noktaya geldiğinde yok edilmesi ya da kendi kendilerini yok etmesi. Bu yok edici güce ise büyük filtre deniyor. Bu teori canlıların evrimini bir merdivene benzetiyor. Bu merdivenin yani canlıların gelişme düzeyinin bir noktasında ise “Büyük Filtre” bulunuyor. Bu düzeye ulaşan tüm medeniyetlerde yok ediliyor.

Son olarak Hayvanat Bahçesi Hipotezi. Hayvanat bahçesi hipotezinde dünyanın bir tür hayvanat bahçesi olduğundan uzaylılarınsa bizi gözlemlediğinden bahsedilmekte. Ayrıca başka bir görüşe göre, hayvanat bahçesi hipotezindeki gibi uzaylılar bizi izliyor ancak bizimle konuşmuyorlar çünkü biz onların yürüttüğü deneyin bir parçasıyız.

Elbette bunlar gibi birçok teori bulunmakta. Ancak ortak bir bilinç var ki o da bir şekilde uçsuz bucaksız çok yüksek birçoğunu öğrenip keşfedemediğimiz evrenimizde farklı yaşamlar olduğu düşüncesi. Ben evrende farklı yaşamlar olabileceğine ihtimal verenlerdenim. Siz hangi taraftasınız? Sizce kocaman evrende tek yaşayan biz miyiz? Yoksa farklı yaşamlarda mevcut mu?
Herkese iyi haftalar..

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.