Eskişehir
23 Mayıs, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  32.21
 • EURO
  35.03
 • ALTIN
  2451.3
 • BIST
  10930.73
 • BTC
  69909.470$

Eyt hakkında merak edilenler

11 Ocak 2023, Çarşamba 09:53

Yeni yılın en merak edilen konularından biri, EYT. Emeklilikte yaşa takılanlar için yeni düzenleme yolda. Yıllardır beklenen EYT düzenlemesiyle birlikte, yaş şartı aranmaksızın prim gün sayısı ve sigortalılık süresini tamamlayan ilk etapta yaklaşık 2 milyon 250 bin kişiye emeklilik imkanı sunulması bekleniyor.
1-EYT ne zaman yürürlüğe girecek?
Yeni düzenlemenin Ocak ayı içerisinde yasalaşması bekleniyor. Kendi düşüncem seçimden önce yasalaşacağı yönünde. Bu yeni düzenleme hakkında ilk açıklamalar yapıldıktan sonra SGK İl Müdürlükleri önünde uzun kuyruklar olduğunu gördük. Ancak düzenleme henüz yasalaşmadığı için şu anda yapılan müracaatlar geçerli değil. Yasal süreç tamamlandıktan, yasa Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra başvuru yapılmalıdır. Ayrıca başvurucuların uzun sıralar beklemeden e-devlet sistemi üzerinden de kolayca başvurularını yapılabilmeleri için gerekli çalışmaların yapıldığı hükümetçe ifade edilmektedir.
2-Düzenlemeden kimler yararlanabilecek?
08.09.1999 öncesi sigorta girişi olanlar yeni düzenlemenin kapsamına giriyor. Hizmet başlangıcı bu tarihten sonra olanlar düzenlemeden yararlanamayacak.
3-EYT şartları neler olacak?
SSK'lılar için 5000 gün primin ödenmiş olması ve kadınlar için 20, erkekler için ise 25 hizmet yılının tamamlanmış olması gerekecek. Bağ-Kur ve Emekli Sandığı için ise kadınlarda 7200 gün primin ödenmiş olması ve 20 hizmet yılının tamamlanması, erkeklerde ise 9000 gün primin ödenmiş olması ve 25 hizmet yılının tamamlanmış olması gerekecek. Bu şartları sağlayanlar, yasa çıktıktan sonra yaşa bakılmaksızın başvuru yapıp emeklilik hakkına sahip olacaklar.
4-Prim eksiği olanlar ne yapacak?
Hizmet yılını tamamlayıp prim günü eksiği olanlar, şartları sağlıyorlarsa borçlanma yapabilecekler. Borçlanma imkanı; askerlik ve doğum borçlanması şeklinde gerçekleşebilecek ve borçlanma ile eksik günler kapatılabilecektir.
5-Emekli olanların hak kazanacağı kıdem tazminatı için işverenlere destek verilecek mi?
EYT’lilerin hak kazanacağı kıdem tazminatı konusunda, işverenlere Kredi Garanti Fonu desteği ile kredi imkanı sağlanacağından ayrıca emekli olup çalışmaya devam edenler için de SGK destek prim indirimi getirileceğinden bahsedilmektedir.
6-08.09.1999 öncesinde çalışmış olmasına rağmen bu çalışması SGK kayıtlarında gözükmeyen kişiler EYT’den yararlanabilir mi?
Örneğin 01.10.1998 tarihinde işe başladığınızı düşünelim. EYT için diğer şartları da sağlıyorsunuz ancak SGK kayıtlarında 08.09.1999 öncesi olan bu çalışmanız görünmüyor. Bu haliyle EYT’den yararlanmanız mümkün olmayacaktır. Fakat İş Mahkemelerinde işe giriş tarihinin tespitine ilişkin dava açabilmeniz söz konusu olabilecektir. Bu dava sonucunda ise, muhtelif hukuki delillerin incelenmesi ile gerçek sigortalılık başlangıcının 08.09.1999 öncesi (örneğimizde 01.10.1998) olduğunun tespiti yapılabilecektir. Böylelikle, bu tespit yapıldıktan sonra EYT’den yararlanabilirsiniz. Ancak önemle belirtmek gerekir ki, hem bu davaların uzun süreceği hem de bahsettiğimiz 08.09.1999 öncesi bu çalışmanızın ispat edilebilmesi için örneğin sizinle aynı dönemde işyerinde çalışan sigortalı bir kişinin tanıklığı gibi birtakım delillerin olması gerektiği hususları da mutlaka gözetilerek hareket edilmelidir.