Eskişehir
23 Haziran, 2024, Pazar
 • DOLAR
  32.82
 • EURO
  35.24
 • ALTIN
  2450.6
 • BIST
  10771.36
 • BTC
  64323.283$

Fahri Keskin…

10 Haziran 2024, Pazartesi 09:32

Eskişehir’de bugüne kadar pek çok isim belediye başkanlığı, milletvekilliği,  meclis üyeliği gibi ünvanlar ile siyaset yaptılar. Şöyle bir düşünsek kaçını hatırlayabiliriz ki? Ancak bazı isimler gerek bıraktıkları iz ile gerekse şehre kazandırdıkları ile hatırlanacaklar. Böyle isimler üzerinden yazı yazmak bazen eleştirilse de halk arasındaki deyimle, “marifet iltifata tabidir!”diyerek örnek alınabilmesi adına zaman zaman yazılması gerektiğini düşünüyorum.

Onun için çok uzun süredir kafamda tasarladığım ve ancak vakit bulabildiğim bir ismi Fahri Keskin’i konu aldım bu hafta.Fahri Keskin’i yazarken de gerek Eskişehir’e gerekse Sivrihisar’a çok önemli hizmetleri olmuş ve Eskişehir’de uzun yıllar 2.Noter olarak görev yapmış, bilgeliği ve hayırseverliği ile hafızalarda daima hatırlanacak olan merhum Orhan Keskin’i anmadan olmaz. Orhan Keskin’in yaptığı hayır hizmetlerinde hiç kuşkusuz en yakın destekçilerinden birisi bizzat şahit olduğum kişi Fahri Keskin’di.Özellikle bu ikilinin Sivrihisar’a yaptığı hizmetler unutulmayacaktır. En son merhum Orhan Keskin yıllarca hizmet ettiği Yunus Emre Kültür Sanat ve Turizm Vakfı için bir yer bağışlanmasına vesile olmuştur. Bağışlanan yer ile de uzun zamandır devam eden vakfın yer sorunu çözülmüş oldu. Peki; bağışlanan yer kime ait dersiniz? Hayır konularında genellikle beraber hareket ettiği Fahri Keskin’e ait.Güzel insan Orhan Keskin’e buradan dualar gönderiyorum. Allah rahmet eylesin.

Siyasetten başlamıştık, oradan devam edelim. Bu şehrin çocuğu olmayan ve adeta paraşütle gelerek bu şehirden milletvekili seçilen pek çok siyasetçi;  emekli milletvekili maaşlarını hak ettikten sonra şehrimize tek çivi çakmadan, şehrin caddelerini değil önemli yerlerini bile öğrenemeden çekip gittiler.

Konuyu dağıtmadan gelelim Fahri Keskin’e. AK Parti’den 22. Dönem Eskişehir Milletvekili olarak TBMM’ye girdi. Eskişehir milletvekili olarak Eskişehir’in sorunlarına duyarlı kaldı. Eskişehir’de yaşayan, gezerken her zaman rastlayabileceğiniz, şehri tanıyan birisi. Milletvekilliği döneminde Eskişehir’in en değerli kamu varlıklarından biri olan eski otogarın özelleştirilmesi sürecinde hak ettiği değerin altında satış olduğu gerekçesi ile ihaleleri iptal ettirdi. Çok düşük ihale bedeli ile başlayan eski otogarın satışı 21 milyon TL’ye kadar yükseldi. Böylelikle sayesinde yaklaşık 15 milyon liradan fazla kamu zararının önüne geçilmiş oldu.

Bunun yanında örnek bir davranışla milletvekilliği süresince siyaseti kendi öz kazancından yaptı. Milletvekilliği döneminde milletvekili maaşlarının yattığı hesap cüzdanlarının hepsini o zamanın Milli Eğitim Bakanı olan Hüseyin Çelik’e sundu. Bir kuruşuna dahi dokunmadığı milletvekili maaşlarının tamamıyla ve hatta üzerine ilave de ederek görev süresinin sonuna doğru bugün adının verildiği Sivrihisar Fahri Keskin Fen Lisesi’ni yaptırdı. Ve Milli Eğitim Bakanlığı’na devretti. Yine demiryolunun yer altından geçmesinde de katkı sağladı.

Şimdi geriye dönüp düşününce  “Böyle kaç milletvekili, kaç siyasetçi var?” diye sormadan geçemiyor insan. Duyuyoruz, öğreniyoruz, medyadan takip ediyoruz ki yönetim kurullarına girerek birkaç yerden ballı maaş alan, kamuyu değil kendisinin ve çevresinin çıkarlarının öncelendiği bir dönemde Fahri Keskin’i hatırlamak ve hatırlatmanın bir görev olduğunu düşündüm. Özetle; bence bu yaptıklarıyla dahi takdir edilmesi gereken örnek bir insan Fahri Keskin.

Yorumlar

 • yorum avatar
  Adnan Sert
  11-06-2024 20:17

  Sayın vekilimiz İlimizde çok sevilen ve saygı gören bir büyük insandır.Yaptığı hizmetler tüm kamu oyu tarafından takdirle karşılanmaktadır.Aynı ilgiyi kurduğupartiden görmemiştir.BUDA BİZLERİ ÇOK ÜZMÜŞTÜR.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.