Eskişehir
14 Temmuz, 2024, Pazar
 • DOLAR
  33.04
 • EURO
  36.02
 • ALTIN
  2561.4
 • BIST
  11064.85
 • BTC
  59425.666$

İttifaklar önem kazandı

21 Kasım 2023, Salı 09:28

AK Parti ve MHP arasında 2019 yerel seçimleri döneminde yapılan işbirliği kapsamında, Adana, Mersin ve Manisa'da MHP, diğer büyükşehirlerde ise AK Parti aday göstermişti. 31 Mart 2024'te yapılması planlanan yerel seçimlerde de 2019'da olduğu gibi Adana, Mersin ve Manisa'da MHP'nin adayının, diğer büyükşehirlerde ise AK Parti'nin adayının destekleneceği tahmin ediliyor. Bizi ilgilendiren taraf ise Eskişehir’de Cumhur ittifakının ne yapacağıdır. Çünkü ittifakın MHP kanadı, genel seçimde İYİ Partiden aday olan Nebi Hatipoğlu’na sıcak bakmamıştı. Ama şimdi yeni bir durum ortaya çıktı. MHP’nin tavrı Eskişehir’de önem taşıyor.

AÇIKLAMIŞTI
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de onayı ile Kadir Bıyık önümüzdeki yerel seçimde de Çifteler’den belediye başkanı olmak için seçime girecek. Bıyık, adaylık başvurusunu ilçe başkanı Mehmet Emin Yüce ile birlikte Ankara’ya giderek teslim etti. AK Parti Çifteler ilçesinden aday çıkarmayacaktır. Özellikle, Büyükşehir Belediyesi adaylığında ittifak yapılacağı için, Çifteler de kesin MHP’ye bırakılacak. Büyükşehir Belediye Başkanlığı için, aylar öncesinden MHP Eskişehir il başkanı İsmail Candemir , MHP’nin tutumunun kimden yana olacağını açıklamıştı. Desteklediği aday ile toplantılarda yapmıştı. Yani, MHP şimdi ‘AK Parti’nin adayı olacağım, belediye başkanı olacağım’ diyen adayı desteklemiyordu.  AK Parti ve MHP'nin, başta CHP'li 11 büyükşehir belediye başkanlığı olmak üzere tüm büyükşehir belediye başkan adayları ile bir çalışma yaptığı da biliniyor. Bu kapsamda da MHP'nin aday belirleyeceği büyükşehirlerde "AK Parti tabanının da itiraz etmeyeceği bir ismin", AK Parti'nin aday gösterdiği büyükşehirlerde ise "MHP tabanının itiraz etmeyeceği bir ismin" aday olacağı ifade edildi. Eskişehir için yeni ortaya çıkan durumda, MHP’nin itirazı olacaktır.  Burada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tutumu da önemlidir. 

KILIÇDAROĞLU GÖNÜLLÜSÜ NE YAPIYOR
Kurultayı'nda 13 yıllık koltuğunu kaptıran Kemal Kılıçdaroğlu, o günden bu yana 100'ü aşkın CHP'li ile bir araya gelmiş. Eskişehir’deki Kıllıçdaroğlu gönüllülerin temsilcisini DİSK’in Eskişehir’den de geçen yürüyüşünde gördüm. Çok sayıda CHP’li bana gönüllü temsilciisni işaret ederek, şimdi ne yaptığını sordular. Bende onu Jale Nur Süllü’nün bulduğunu belirterek, ona yeni bir görev verilebileceğini söyledim. Kılıçdaroğlu’nun kurultaydan sonra görüştüğü 100 kişi içinde Utku Çakırözer ile Jale Nur Süllü’nün de olduğunu söylüyorlar. CHP açısından ittifak, yeni genel başkan Özgür Özel’in Akşener için,” Benim ablamdır” sözleri ile yeniden gündeme geldi. Millet ittifakı kanadından, Eskişehir’de ittifaka en yakın parti olarak DP’yi görüyorum.

SAHADAN ÇEKİLMİYOR
Bu kadar koltuk hırsı olmaz. Kılıçdaroğlu Ankara ve İstanbul’da, ofis açıyor, burada olduğuna dair mesaj veriyor.  Kısacası, kurultay sonrası siyasetten elini ayağını çekmesi beklenen Kemal Kılıçdaroğlu, öngörüleri boşa çıkardı. Vakıf kurarak çalışmalarına devam edeceği ifade ediliyor.
Demek ki, siyasette koltuk çok güzel geliyor. Partinin mahalle temsilcisi olan ilçe yönetimine girmek istiyor. İki dönem belediye meclis üyesi olan da, ilçe belediye başkanı olmak istiyor. Bunun için mücadele ediyor. Aday adaylıklarını açıklayan çok sayıda kişinin tamamına yakını çeşitli tarihlerde Eskişehir’e gelerek yerleşen kişilerden oluşuyor. Milletvekillerimiz bile parti ayrımı yapmadan bu şekilde olduklarını söyleyebiliriz. Net bir biçimde Eskişehirli olmayan, bu şehirde doğmayan, büyümeyen, şehrin sorununa sahip çıkabilir mi? Ya da eş durumundan Eskişehirli olmak var mıdır?

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.