Eskişehir
23 Haziran, 2024, Pazar
 • DOLAR
  32.82
 • EURO
  35.24
 • ALTIN
  2450.6
 • BIST
  10771.36
 • BTC
  64268.313$

Kalbin kararını beyin veriyor

09 Haziran 2024, Pazar 15:33

Öğrenilmiş bir yanlıştan bahsetmek istiyorum. Yıllardır bize mantığın karar mekanizması beyin olarak öğretildi. Yani bazılarına göre mantığımızla karar verdiğimizde doğru ve duygusallıktan uzak bir karar vermiş oluyoruz. Kalbimizin sesini dinlediğimizde ise mantıktan uzak hareket edeceğimiz için yanlış yapma ve hataya düşme olasılığımızın daha yüksekmiş gibi lanse ediliyor. Ancak bu doğru değil..

Beyin ve kalp arasında kalırsanız kesinlikle kalbinizin sesini dinleyin. Çünkü iki türlüde karar verdiğiniz mekanizma aynı olacak. Aslında kalbimizden geldiğini sandığımız heyecan ve sevgi duygularının beyinden kontrol edildiğini biliyor muydunuz? İşte bu yüzden ister kalbimizle ister mantığımızla verelim kararlarımızı yine de sonunda tek bir mekanizmanın eseri olduğunu bilelim.

 Âşık olma, heyecanlanma, duygulanımlar gibi özelliklerimizi kalbimize atfediyor olsak da artık bunların tamamının beynimizden kontrol edildiğini biliyoruz. Ortada hiçbir şey yokken, mesela eski ve utandırıcı bir anınızı hatırladığımızda yüzünüzün kızarmasına ve kalp atışlarınızın hızlanmasına neden olan mekanizma beynimizin hafıza, algı ve değerlendirme sistemleri ile ilgilidir. Yani biz kalbimizi sorumlu tuttuğumuz şeyleri beynimizin yönlendirmesi ile yaşıyoruz.

Yani duygusal bir kararınızın sonucunda mutsuz olursanız bunu keşke mantığımla hareket etseydim diye içselleştirmeyin. Çünkü yukarıda da bahsettiğim gibi kalbinizle verdiğinizi sandığınız kararları da beyninizle veriyorsunuz.

Belki de beynimiz de hissettiklerimizi o kadar gerçek buluyor ve inanıyor ki o an için sizin adınıza doğru olan kararın o olduğunu düşünüyor ve kalbinizle karar verdiğinize sizi inandırıyor.

Kalbimiz yaramaz bir çocuk gibi yara alır, düşer, kalkar ama her ne olursa olsun isteklerinin peşinden koşar. Beynimizde onun en büyük destekçisi ama işler yolunda gitmediğinde duygular baskın olduğu için kararı kalp vermiş gibi kenara çekiliyor..

Beyin, hiçbir şey yapmadan, sadece “düşünceyle” yapısını değiştirebilen tek organımızdır. Kendi inanıp bizi de inandıran muazzam bir organ..
Duygularınızı da mantığınızı da tek adresten yönlendiriyorsunuz. Bu yüzden boşuna kalbinizi suçlamayın..
Herkese mutlu günler..  

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.