Buz Ateşi
Yalı Park Balo & Davet
Eskişehir
19 Nisan, 2024, Cuma
 • DOLAR
  32.54
 • EURO
  34.75
 • ALTIN
  2487.7
 • BIST
  9524.59
 • BTC
  62953.18$

Mutlu olmak için

30 Mart 2024, Cumartesi 09:28

Havaların ısınmasıyla yeşil alanlara, parklara, bahçelere daha fazla ihtiyaç duyup yöneliyoruz sanki. Hatta bunun pandemi sonrası kazandığımız bir alışkanlık olduğunu düşünüyorum. Herhalde evlere kapandığımız o günlerin acısını şimdilerde güzel havayı görür görmez kendimizi dışarı atmakla çıkarıyoruz. Ancak genel olarak şöyle bir bakıyorum insanlara havaların güzel olmasıyla içimizin kıpır kıpır olması gerekirken herkeste bir bıkkınlık bir umutsuzluk bir mutsuzluk almış başını gidiyor. Gülümsemek bile çoğu zaman fazla geliyor insanlara..

Japonya'dan güzel bir Zen hikâyesini anlatayım sizlere.

Bir adam bir tarlada vahşi bir kaplan tarafından kovalanıyormuş. Alanın kenarında bir uçurum varmış. Adam kaplandan kaçmak için, bir asma tutmuş ve uçurumun kenarına kendini sallamış. Aşağı sarkarken, onun altında zeminde daha fazla kaplan olduğunu görmüş! Sorunları daha kötü hale getirmek için, iki fare sarıldığı bağı kemiriyormuş. Her an ölüme düşeceğinin farkındaymış artık adam. O anda uçurum duvarında yetişen yaban çileğini fark etmiş. Bir eliyle asmayı tutarak, diğer eliyle çileği diğeriyle toplayıp ağzına atmış. Adam bir çileğin ne kadar tatlı tadına bakabileceğini daha önce hiç bu kadar derinden fark etmemiş.

Aslında hikâye çok açık. Hayatın en zor anlarında bile mutlu olabileceğimiz şeyler yaratmak bizim elimizde.

 Hayatı o kadar yoğun yaşamaya alışmışız ki duraksamaya, dinlenmeye hatta hiçbir şey düşünmeden oturabilmeye bile çok yabancılaşmışız. Küçük şeylerden büyük mutluluklar çıkarmayı çocukluğumuzdan sonra o kadar uzun bir süre yapmamışız ki şimdilerde sanırım bize en zor gelen kısım bu.

Bazen yağmurda yapacağımız bir yürüyüş sandığınızdan daha fazla size iyi gelebilir, bazen sıktığımız limonun elinize sinen kokusu milyonluk parfümlerden daha fazla haz verebilir. Öylece bir şey yapmadan oturup güneşin teninizi ısıtmasına izin vermeniz bile sizi ne kadar sakinleştirir bir bilseniz. Hatta bazen başka birinin hayatında güzel bir şeye vesile olmak kendinize istediğiniz o çantayı almaktan daha fazla kalbinize iyi gelebilir. Hayatta mutlu olacak, huzurlu hissedecek o kadar an var ki telaşelere kapılıp bütünü görmemizi engellemesek iç huzurumuz ve mutluluğumuz kendiliğinden artacak.

Bana en iyi gelen şeyse doğada kocaman bir ağaç bulup sarılmak. Köklerinin toprakta olmasının bana benliğimi hatırlatmasından mıdır, enerjimi sakinleştirdiğinden midir bilmem ama bildiğim şey ne zaman kötü hissetsem hemen bir ağaca dokunma ihtiyacı duyarım. Kendimize iyi hissettirecek birçok şey bulabiliriz. Yeter ki isteyelim, gerisi kendiliğinden olur.

Herkese mutlu, huzurlu haftalar..

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.