Eskişehir
14 Temmuz, 2024, Pazar
 • DOLAR
  33.04
 • EURO
  36.02
 • ALTIN
  2561.4
 • BIST
  11064.85
 • BTC
  60020.650$

Önemli ama önemsiz, sesli ama sessiz!

21 Kasım 2023, Salı 09:27

Bazı kurumlar vardır önemi büyük ama gördüğü ilgi gerçekten hak ettiğinin çok altındadır. İşte onlardan birisi ülkemizde on yıllardır her türlü bağımlılıkla mücadelede yer almış ama bir türlü toplumsal desteği arkasında görememiş Yeşilay’dır. Hoppala, o da nereden çıktı demeyin. Devletin kurutamadığı bataklığı kurutmak için mücadele eden ve kamu yararına derneklerden birisi olan Yeşilay’ın son dönemde Eskişehir’de neler yaptığını merak ettik. Bu sebeple Yeşilay Eskişehir Şube Başkanı Avukat Ayşe Fert Dökmeci ile görüştük.

Bağımlılık toplumumuzun bugününü ve yarını tehdit eden en büyük tehlike olduğu halde bir gurup gönüllü insanın dışında bu mücadeleye öyle ciddi destek verildiğini de düşünmek çok iyimserlik olur. Bu sebeple bile Yeşilay Eskişehir Şube Başkanı Ayşe Fert Dökmeci’ nin,  söylediği şu sözler çok dikkat çekici, “Bugün aslında sizin burada olmanız çok önemli. Biz burada neler yapıyoruz, ne gibi çözümler üretiyoruz. Sizin vasıtanızla Eskişehir halkına anlatma imkanı buluyoruz. Yeşilay gibi Kızılay gibi kurumlar tek başına işler yapabilecek kurumlar değil.

Yeşilay ile tanışana kadar hep hizmeti siyasetle yapılır diye düşünüyordum. Burada gördüm ki insanlara hizmetin yolu sadece siyaset değil öyle hizmet etmekten dolayı da son derece mutluyum. Okullarda ve sahada bir çalışma yaptığımızda ben çok mutlu oluyorum. Bir gurup arkadaşla çalışma yaptıktan sonra yaptığımız değerlendirmede, 29 Ekim’deki sloganımız “Bağımsızlık ruhumuzda var” diye konuşmuştuk. Burada öncelikle önleme çalışmalarını önemsiyoruz. Bunu yaparken de gençlerle birlikte çalışıyoruz. Önceliğimi; Gençlerimiz, çocuklarımız bununla tanışmasın, bunu denemesin meselesidir, bunu yapmaya çalışıyoruz. Ancak yine de bununla tanışan muhatap olan gençlerimizin, çocuklarımızın kurtulabilmesi için de çok güzel bir kurumumuz var; YEŞİLAY.”

 Yeter mi, yetmez… Sayın Dökmeci çok önemli bir konuya dikkat çekiyor. Özellikle bağımlılık konusunda hem bireylerin hem de ailelerin bilinmek ve tanınmak istemediklerine de dikkat çekti. Dökmeci bu konuyla ilgili, “Bağımlıysa insanlar bunun çok bilinmesi taraftarı değil. Aileler de, bireyler de bu konuda başvurmaya çekinebiliyorlar. İleride herhangi bir sorun yaşamak endişesiyle bilinmesini istemeyebiliyorlar. Bu işin kar yumağı gibi çoğalmasının sebebi bu”

Doğru ve kesin olan şu ki Yeşilay’a hepimizin ihtiyacı var. Yeşilay bu ülkenin aslında gelecek nesillerinin sigortasıdır. Toplumsal bir tespit yaptığımızda Yeşilay’ın hemen yanı başımızda, kapı komşumuzda olan bitenle alakası olabilir.

Sayın Dökmeci’ nin anlattıklarından hareketle en önemli şey, önleyici çalışmalar. Merak ettik her şeyi sorduk ne gibi çalışmalar yapılıyor bunları paylaşalım istedik. Özellikle YEDAM üzerinden sürdürülen hem bağımlılıkla mücadele hem de tedavi süreçlerinin nasıl yürütüldüğünü de anlattı. Örneğin bugün gençlere ulaşmanın en önemli araçlarından birisi kafeler. Eskişehir’de bu anlamda “BALATHANE” isimli bir kafe açmışlar. Gençler burada hem ders çalışabiliyor, hem hoşça vakit geçirebiliyor, hem de etkinliklerde yer alabiliyor.

Başa dönüyorum, insanlara hizmet etmenin tek yolu siyaset değil.. Sayın Dökmeci yıllarca aktif siyasetin içinde yer almış bir isim olarak Yeşilay’da yaptıkları ile mutlu oluyorsa, hayata güzel bakabiliyorsa buna anca şapka çıkartılır. Tebrikler sayın başkan, tebrikler Yeşilay’ın isimsiz kahramanları. Sayenizde önemli ama önemsiz görünen, sesli ama sessiz bir kurumun çalışmalarından toplumu haberdar etme fırsatı verdiğiniz için.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.