Buz Ateşi
Yalı Park Balo & Davet
Eskişehir
19 Nisan, 2024, Cuma
 • DOLAR
  32.59
 • EURO
  34.77
 • ALTIN
  2491.8
 • BIST
  9524.59
 • BTC
  63578.66$

Seçim bitti şimdi geçim zamanı...

01 Nisan 2024, Pazartesi 09:41

Seçim gününde bu yazıyı kaleme alıyorum. Haliyle yazımı yazdığımda belediye başkanlıklarını hangi adayların kazandığı belli değildi. Belirtmeden geçemeyeceğim bu seçimde de maalesef pek çok soruna değinilmedi. Emeklilerin umutla beklediği seyyanen zam verilmedi. Bugün itibariyle çarşıda pazarda vatandaşın, çiftçinin, sanayicinin, esnafın kısacası herkesin sorunları ile yüz yüze geleceği bir haftaya merhaba diyoruz.
Seçim için bir gün yetiyor. Akşamında da neticeleniyor. Geçim öyle mi ya. Hayatımızın her evresinde ve bir ömür sürüyor. Kazanımlarımız, maddi durumumuz, statümüz ilişkilerimizi ve de davranışlarımızı belirliyor. İşini bulabilen kişi aldığı maaş ile kirasını ödemekte zorlanıyorken, geçinemiyorken işsizin durumunu düşünemiyorum bile.
Her gün haberlerde izliyoruz. Bizler yaşıyoruz. Vatandaş; çarşının, pazarın, marketin sürekli artan zamlı fiyatlarından;esnaf da alışveriş olmadığından dertli. Seçtiklerimiz ile şehrimiz, ilçemiz, mahallemiz ve köyümüz için bugün yeni bir dönem başlıyor.Yaşadığımız köyün, mahallenin, ilçenin, şehrin geleceğini seçtiklerimiz belirleyecek. Vatandaş ise yine kaldığı yerden yaşam mücadelesine devam edecek.
Bizdeki seçimler bildiğiniz gibi her şeyi etkiliyor. Bakalım bu seçim sonuçlarını piyasalar nasıl yorumlayacak? Döviz kurları nasıl olacak? Öyle ya döviz kurları piyasa fiyatlarını, piyasa fiyatları da bir şekilde bizlerin hayat şartlarını belirlemiyor mu? Sanırım hiçbir ülkede insanlar her gün döviz kurlarını bizim insanımız kadar takip etmiyordur. Dolar bugün kaç TL diye merak etmiyordur. Oysa bizde; işçisinden işverenine, esnafından sanayicisine, çiftçisinden emeklisine, öğrencisinden öğretmenine, bütün vatandaşlarımız döviz kurlarını yatırım için, borcunu ödemek için bir vesile ile takip ediyor.
Ramazan bayramı yaklaştı.Bayrama sayılı günler kaldı. Vatandaş yine kendi sorunlarıyla baş başa. Yaşıyor ve biliyoruz ki; döviz artarsa akaryakıt fiyatları artıyor. Girdi fiyatları artıyor. Sonrasında çarşı pazar, iğneden ipliğe her şeyin fiyatı artıyor. Haliyle ulaşım maliyeti artıyor, hepimizin birbirimize olan ziyaretleri etkileniyor. Misafirlik azalıyor. Tatlı çikolata maliyetleri artıyor, ikramlaşmamız etkileniyor.Son yıllarda neredeyse bayramlaşmalarımiz telefon, mesaj ve whatsapp görüntülü aramayla geçiştiriliyor.Dövizin arttığı gibi altın fiyatları, beyaz eşya, mobilya fiyatları da artıyor. İnsanlar düğün yaparken kara kara düşünüyor. Altın fiyatları öylesine arttı kiyakınlarımızın düğününe giderken bile zorlanıyoruz. Kısacası hayatımızın akışı değişiyor. Bu böyle kısır bir döngü şeklinde devam ediyor. Herkes kendi çapında bir ekonomist olmuş yaşam mücadelesi veriyor.
Demem o ki; seçim sonrasının en önemli konusu geçim. Hep birlikte yaşayacağız ve göreceğiz. Seçim bitti şimdi geçim zamanı...

***

YUNUSEMRE DEVLET HASTANESİ'NE TEŞEKKÜR...
Yunusemre Devlet Hastanesi'nde eşim Şengül Gökce'nin safra kesesi ameliyatında yakın ilgisini esirgemeyen hastanenin başhekimi Uzm. Dr. Gamze Akın Mumcu'ya, ameliyatı başarı ile gerçekleştiren Genel Cerrah Uzm.Dr. Arda Şakir Yılmaz'a ameliyat sürecinde ve sonrasında ilgilenen bütün doktor, hemşire ve personellere teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız...

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.