Eskişehir
14 Temmuz, 2024, Pazar
 • DOLAR
  33.04
 • EURO
  36.02
 • ALTIN
  2561.4
 • BIST
  11064.85
 • BTC
  60052.161$

Senaryoları görmemiz gerekiyor

10 Temmuz 2024, Çarşamba 08:43

Maaşları artamayan emeklilere, hazine destekli 2 bin lira ilave maaş verilecek. Bu da en düşük emekli maaşının 12 bin lira olması anlamına geliyor. Hepimiz mültecilerin ne olacağını ya da ne olması gerektiğini tartışırken, en etkilimiz Afganlıların gitmesi halinde Türkiye’de hayvancılığın biteceğini söyledi. Tabii ki, tepki de büyük oldu. Kendi kendimize yeten 7 ülkeden biri olduğumuz dönemlerde bu gibi tartışmalar aklımızın bir köşesinden bile geçmiyordu. Şimdi, ucuz et almak için Eskişehir’e ‘Halk Et’in açılmasını bekliyoruz. Bir zamanlar Eskişehir’de Et Balık Kurumun bir mezbahası vardı. Orayı alanlar, çalıştıramadı.

1 MİLYAR DOLAR ÇEKİLDİ
Bugün ülkede bir kesim, ‘Türkiye yönetilemiyor’ algısı yaratmaya çalışıyor.

Ecevit hükümeti döneminde, ABD Irak’ı işgal etmek için Türkiye’den bazı talepleri vardı. Ecevit kabul etmedi. Ecevit bu senaryosu Kıbrıs Barış Harekatı sırasında da görmüştü. ABD Ecevit’i ikna edemeyince, ekonomimiz hedef aldı. Piyasadan 1 Milyar dolar çekilmesini sağladı.

KOALİSYON DEĞİŞMELİYDİ
Ecevit hükümeti çareyi üretemeyince, IMF, Dünya Bankası için gerekli ortamda yaratılmış oldu. Hazinenin başına yurtdışının isteği üzerine Kemal Derviş getirildi. Acı reçete Türk halkı tarafından bir kez daha içilmeye başlanılmıştı.  O dönemde ABD’ye göre MHP pürüz çıkarıyordu. Koalisyonda MHP çıkarılmalıydı. Bir yandan da Ecevit’in sağlığı tartılmaya açıldı. Kimsenin aklına gelmeyecek dedikodular çıkarıldı. Ecevit'’ ortadan kaldırmak için en yakınındaki kişiler işin içine sokuldu. Batıcılar en öne çıkarıldı.

PARTİ PARÇALADI
DSP’ye karşı parti kurma çalışmaları başladı. Emperyalistlerin Ortadoğu’ya çeki düzen vermeleri için aceleleri vardı. Türkiye erken seçime sürüklendi. Rahmetli siyasetçi İsmail Cem’ e bir parti kurduruldu. Cem o dönemi anlatırken, 15 gün içinde başbakan olacağına inandığını söylemişti. Eskişehir milletvekili bile 2 Eylül’ün parti değiştireceğini yazmasına tepki göstererek,” Benim cenazem Ecevit’in yanından kalkar” demişti. Ama ilk önce partisini o değiştirdi. Bizim haklı olduğumuz o zamanda ortaya çıkmıştı.

Sonuçta, seçim oldu. DSP, ANAP, MHP hepsi meclis dışı kaldı. Ecevit’in partisi yüzde 22’lerden yüzde bire düştü.

BUGÜN ÇIKARILACAK DERS
Bugün ciddi bir ekonomik kriz ile karşı karşıyayız. İktidar açısından, ciddi sıkıntılar ile boğuşuyor. İktidar son ekonomik kararlar ile tekrar Neoliberal politikalara yöneldi. Sıcak para arayışı sürüyor. Burada bir gecede giden 1 Milyar dolar hatırlanmalıdır. Ekonomide kimin sıcak para bulacağına gelinmemelidir. Parti fark etmiyor. Amerikancılar, kendi lehlerine her fırsatı kullanıyorlar. MHP’nin Cumhur ittifakı dışına atılması bunun için isteniyor. 

BENZETME DOĞRU MU?
Genel seçimin üzerinden henüz bir yıl geçti. Birden bire erken seçimi konuşmaya başladık. 2002 de olduğu gibi yine birilerinin acelesi var. Kontrol edilecek iktidar batılıların her zaman tercihidir. ABD’nin de eski ABD olmadığı bir gerçektir. Yine de uyanık olmak zorundayız. Dünyanın en zorlu coğrafyasında yaşıyoruz.  Bu coğrafyada oyun içinde oyun var. Oyunlar bitmek bilmiyor.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.