Eskişehir
23 Haziran, 2024, Pazar
 • DOLAR
  32.82
 • EURO
  35.24
 • ALTIN
  2450.6
 • BIST
  10771.36
 • BTC
  64256.946$

Söyleyene değil, söylediğine bak!

23 Mayıs 2024, Perşembe 09:42

Şu iki tanımın hiç birimize yabancı olmadığını söyleyebilirim. “Algı körlüğü” veyahut “Bakar körlük.” Aynı işi yapa yapa aynı ekrana baka baka veya aynı manzarayı seyrede seyrede bir alışkanlık edinilir ve orada var olan eksikleri görme bilme imkanlarından mahrum hale gelirsiniz ya… İşte ondan bahsediyorum. Hep aynı noktaya, hep aynı çizgiye baktığınızda ne görüyorsunuz? Bir süre sonra noktayı da çizgiyi de görmüyorsunuz.

Kamu hizmetlerinde de böyle. Hep aynı rutin işleri yapa yapa alışkanlık kazanmanın ötesinde bir yenilik ihtiyacı duymuyorsunuz. Örneğin yerel yönetimlerin toplu taşıma hizmetlerinde bir değişiklik yapma ihtiyacı olduğu halde şikayet ve eleştirileri bile bile hiçbir önlem almaz ve değişiklik yapmazsanız bir arpa boyu yol alamayacağınız gibi sorunları biriktirdiğiniz takdirde çözümünde de bir o kadar yorulur ve şaşırırsınız.

Eleştirilere kapalı hiçbir yönetim anlayışının yeni bir şey üretme imkanı olmadığı gibi zaman içerisinde köhnemiş ve insanın doğasına aykırı uygulamalar sebebiyle büyük bir çöküş yaşadığına tanıklık ederiz. Dünya tarihi bu tür örnekler ile doludur.

Ne anlatmak istediğimiz, ne yapılması istediğimizi kulağımızı bu kadar dolandırdıktan sonra anlatmaya çalışalım. Eskişehir 31 Mart yerel seçimlerine giderken sandık sonuçları itibariyle olmasa bile kampanyaları ile çok hareketli ve coşkulu seçim dönemi geçirdi. Gerek AK Parti adayı Nebi Hatipoğlu, gerekse CHP adayı Ayşe Ünlüce Eskişehir için proje üstüne proje açıklaması yaptılar. Görkemli lansmanlar, şehirdeki insan katmanlarına göre vaatler gırla gitti.

Öncelikle öğrencilere yönelik sabit ücretli aylık ulaşım kartı uygulaması Nebi beyin önemli projelerinden birisiydi. Nebi bey aylık 50 TL’lik bir kart uygulamasından söz ediyordu. Ünlüce göreve gelir gelmez aylık 250 TL yükleme ile öğrencilere sınırsız ulaşım hakkı sağladı. Nebi bey 24 saat canlı bir şehir vaat etti 24 saat ulaşım sözü verdi, Ayşe Ünlüce bu konuda da duyarsız kalmadı. Yetmedi bu seçim döneminin en çok tartışılan konularından birisi “Kentsel Dönüşüm” uygulamasındaki aksaklıklar oldu. Yine Çiçeği burnundaki başkan Ayşe Ünlüce bu konuda yıllardır bir adım atılması beklenen Gündoğdu Mahallesi üzerinden kentsel dönüşümün yapılabilmesi için toplantı düzenleyerek harekete geçti.

Bazen kimin söylediğine değil, “ne söylediğine bakmak” gerektiğini söylerim. Çünkü doğrular kişiye göre değişmez. Doğruyu kimin söylediği, ihtiyacı kimin gördüğü hiç ama hiç önemli değildir. Doğru tektir. Eskişehir için başlatılan yeni uygulamalardan dolayı sadece uygulamayı başlatana değil, konuyu gündeme getirene de teşekkür etmek gerekir.

 Aslında çoğu zaman arzu ettiğimiz kast ettiğimiz insanların konuşabilmesi, eleştirilere kulak vermesi, hatta eleştirileri hoş karşılaması çok önemlidir. Elbette herkesin kendine göre bir bakış açısı ve yoğurt yiyiş tarzı vardır. Bu anlayışa göre hizmet üretip yönetim marifetlerini sergileyebilir.. Önemli olan konuşabilmek, tartışabilmek ve hem şehrimizin hem de ülkemizin aynı zaman insanımızın ortak çıkarları için bir masa etrafında oturabilmektir. Eskişehir’in yeni dönemde bunu başarabileceğini düşünüyorum ama araya siyaset mikserlerinin ne kadar gireceklerini ve ne kadar etkili olacaklarını da görmek gerektiğini düşünüyorum. Ben şimdilik mesafeli iyimserlikten yanayım. Umut edelim ki sonuçta Eskişehir ve Eskişehirliler kazansın.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.