Buz Ateşi
Yalı Park Balo & Davet
Eskişehir
19 Nisan, 2024, Cuma
 • DOLAR
  32.54
 • EURO
  34.75
 • ALTIN
  2487.7
 • BIST
  9524.59
 • BTC
  62953.18$

Ünlüce naifliği ile

02 Nisan 2024, Salı 09:33

Eskişehir kaç kez?  Zekâ seviyesi en yüksek insanların yaşadığı şehir olarak açıklandı. Seçim sonuçlarını da buna göre değerlendirmek gerekiyor. Ama bu kez Eskişehir seçim sonuçları açısından Afyon ile Kütahya’yı da etkiledi. Bilecik zaten bize benziyor. Bilecik ile iç içe geçmiş bir durumumuz var.
Siyasette doğru yerde, doğru zamanda durmak önemlidir. Ayrıca, siyasette şans faktörü de önemlidir. Ne insanlar vardı. Her açıdan güçlüydüler, ama şansları olmadığı için siyaset çöplüğünde yerlerini aldılar.

EN ÖNCE SÖYLEDİM
AK Parti’nin Büyükşehir adayanın, daha milletvekili seçimine giden süreçte, o dönemdeki arkadaşlarına bu hemşerimizin AK Partiye geçeceğini söyledim. Tabii ki, inanmadılar. Niye dayandığımı sordular. İktidar olmak istediğini söyledim. Sonra, Büyükşehir adayları belirleme dedikoduları çıktığında Kanal 26 ekranlarında, AK Parti’nin Eskişehir’de intihar etmek istediğinin altını çizdim. Adaylıklar açıklandığında, AK Parti’nin intihar ettiğini yine televizyon ekranlarından canlı yayında söyledim. Bu süreçte, AK Parti’nin etkili oldukları söylenen iki milletvekili inisiyatif koyamadı.

NAİFLİK ve MUHAFAKARLIK
Seçim sürecinde yöneticisi olduğum kitle örgütlerinin toplantılarında, partilerin tüm adayları, yöneticisi olduğum sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etti. Hepsini zaten daha önceden yakından tanıyordum. Dediler ki, ‘genel sekreter’ kimdir? Sorular, ortada dolaşırken, ilk önce Ünlü ve çevresi bu işlerle uğraştı. Sonra, televizyonlar ve gazeteler ile  kamuoyu onu yakından tanıdı. Masaya vurmuyor, siyaset yapmıyor diyenlerde oldu. Sonuçta, naifliği ve alçak gönüllüğü ile kitleler ile bütünleşti. Ünlüce dışındaki adaylar, ‘Müftü mü olacağız?’ söylemler ile muhafazakâr kesimin canını sıktı. Ünlüce CHP’li olmasına karşın, kitleler tarafından  ‘En muhafazakar’ aday olarak kabul edildi. İşin açıkçası bende öyle gördüm. Öyle düşündüm. Diyanet kurumu da Atatürk tarafından tarikatlara ve yanlış yönlendirilmek isteyenlere karşı kurulmuş, bir cumhuriyet kurumudur.

TENCERE BOŞ
Bu seçim de ayrıca en çok emeklilerin maaş durumu tartışma konusu oldu. 16 milyon emekli seyyanen başta olmak üzere, çeşitli maaşlara zam beklentisine girdi. Ama hiç biri olmadı. Başta gıda fiyatları olmak üzere, hayat pahalılığı, tencerenin zorlukla kaynaması, temel gıda fiyatlarındaki sürekli yükseliş, seçmeni CHP’ye zorunlu yönlendirdi. Sonuçta, CHP il başkanı Yalaz’ın “ Bakkaldan ekmek almış mı?” sözü hit yaptı. Her şey üst süte konulunca, seçim zaferi de geldi.

ATAÇ FAKTÖRÜ
Seçim sabahı henüz yatarken, sandıklar açılmadan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, gazetelerin son sayfalarına seçim zaferinin ilanlarını verdi. Her seçimde oyunu arttıran Ataç, bu seçimde de zirveyi gördü. Ataç, girdiği hiçbir seçimde işi şansa bırakmadı. Gücüne güvendi.  İlçelerinde başarılı iki AK Partili başkan şimdilik siyaset dışı kalmak zorunda kaldılar. Bir zamanlar üç büyük ikramiyeyi verdiği için adı ‘Ballı Şaban’a çıkan seyyar piyangocu vardı. Ona benzeyen bazı başkanlarda var. Partilerin diğer ilçelerde ve büyükşehirlerde güçlü adaylarının gölgesine yatan ‘Ballı’ adaylarda seçimi aldılar. Ama, herhalde bu adaylar hatalarından ders çıkarırlar. Eleştirilere de açık olurlar. Küsmezler. Sonuçta, muhalefeti olmayan iktidar olmaz.

SİVRİHİSAR’A ŞAŞIRDIM
Bir Sivrihisarlı olarak, Sivrihisar sonuçlarına şaşırdım. Halbuki ESKİ Genel müdürü dostum Oğuzhan Özen beni uyarmıştı. Özen’in siyasetten pek çakmadığını düşündüm. Sivrihisarlı da CHP’ye rahatlıkla oy vermeye başladığına göre, siyasette köklü değişim başlamış olmalıdır. Habil Dökmeci’yi kutluyorum. En yakın zamanda bir Sivrihisarlı olarak, kendisini ziyaret edeceğim. Bu kazanma işini sosyolojik olarak değerlendireceğiz.

TEK İLÇE ESKİŞEHİR
DSP Türkiye’de tek bir ilçede belediye başkanlığı seçimini kazandı. O da Mihalıççık ilçemiz oldu. DSP Mihalıççık dışında bir belde de seçim kazandı. Mihalıççık  parti için bu açıdan önem taşıyor. Enişte Haydar Çorum da nesli tükenen bir kuş türü gibi değerlendirilebilir.

AĞABABA’YA SEVİNDİM
Bu seçimde milletvekilleri, istinasız bütün partilerden belediye başkanı olmak için yarıştı. Tüm partilerden 26 milletvekili bulundukları yöreden belediye başkanı olmak istediler. 22’si seçimi kazanamadı. Sadece CHP’den 4 milletvekili belediye başkanı olmayı başardı. Yılmaz Büyükerşen’in Eskişehir’de okuduğu için yakından tanıdığı ve haylaz çocuk dediği, Veli Ağababa seçimi kaybetti. Bu işe sevindim. Ağababa, seçim sürecinin başlangıcında Eskişehir siyasetine kendince müdahale etti. Memleketinde karşılığını aldı. Bir seçimde böyle bitti. Biz yorumlamaya devam edeceğiz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.