Eskişehir
23 Haziran, 2024, Pazar
 • DOLAR
  32.82
 • EURO
  35.24
 • ALTIN
  2450.6
 • BIST
  10771.36
 • BTC
  64099.553$

Vakit sokaktaki canlara sahip çıkma vakti

05 Haziran 2024, Çarşamba 07:31

Sokaktaki canlar deyince ne anlıyorsunuz? Sokakta yaşayan kedi köpek gibi canlılardan söz etmek istiyorum. Bir süredir ülkemizde yeni hayvan hakları yasası veyahut hayvan hakları yasasında yeni düzenleme yapılmak istenmesi haklı olarak tartışmalara konu oldu ve olmaya devam ediyor.
Nasıl? Diye soracak olursanız. Yeni düzenlemede sokak hayvanların sahiplendirilmesi, eğer sahiplendirilememesi durumunda 1 ay gibi sürenin sonunda uyutulmalarını (Katledilmeleri) öngören düzenleme gerçekten içimizi acıttı. Dünyadaki her canlanın yaşam hakkına saygı gösterilmesi gerektiğini düşünlerdenim.
Elbette önceliğimiz insan, insanın yaşaması can ve mal güvenliği çok önemli olmakla birlikte insana yakın evcilleştirilmesi ve hayatımızın bir parçası haline gelmiş sokak hayvanlarının bir anlamda öldürülmesi demek olan düzenlemeye tepki gösterilmesinden başka bir şey beklenemez.
Zaman zaman yaşanan bireysel olayların önüne geçmek için illa sokak hayvanlarının uyutulması mı gerekiyor?  Doğanın bir dengesi olduğu biliniyor. Sokak hayvanlarının sayısal olarak hızla artması da elbette üzerinde önlem alınmasını gerektiren bir konu. Ancak bunun önüne geçmenin yolu hayvanların uyutulması olmamalı.
Hayvan severlerin değil insan olan herkesin vicdanını sızlatacak bir uygulamanın TBMM’den geçecek olması da bir başka acı verecek olay. Ülkemizde maalesef sokak hayvanları gerçeği var, ama çözüm kesinlikle taraflar ile masaya yatırılıp onların yaşatılması bağlamında olmalı. Bu konuda özellikle hayvan severler ve veterinerlerin görüşleri alınmalı, gerçekten bu alanda çalışan sivil toplum örgütlerinin çözüm önerileri dinlenmeli ve ortak bir yola girilmelidir.
Ben şahsen diyorum ki vakit sokaktaki masum ve kaderi bizim ellerimizde olan canlara sahip çıkma vaktidir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.