Eskişehir
23 Mayıs, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  32.21
 • EURO
  35.03
 • ALTIN
  2451.3
 • BIST
  10930.73
 • BTC
  69909.470$

Yolculardan da psiko teknik belgesi istenmeli…

15 Mayıs 2024, Çarşamba 09:11

Toplu taşımada şoför olmak gerçekten zor bir iş. Kadınlarımızın da artık her türlü hizmet alanında çalışmaya başladığını görüyoruz. Sanayide tamirci, otobüste şoför, takside sürücü, sokakta temizlik işlerinde çalışan, kamuda memur, hastanede doktor olan kadınlarımızın sayısı her geçen gün artış oluyor. Özellikle erkek işi diye tabir edilen alanlarda da boy gösteren kadınlarımızın gözle görülür hale geldiklerini belirtmeliyim. Yine erkek işleri arasında sayılan ve kadınlarımızın da büyük bir arzu ve yetenekle yerine getirdikleri otobüs şoförlüğü konusunda onların maharetlerinden çok yolcular ile karşı karşıya kaldıkları pozisyonlardan söz etmek istiyorum.

Özellikle otobüs sürücülüğü için bir psiko teknik belgesi denilen belgeye ihtiyaç var. O belgede olmadan profesyonel sürücülük yapamıyorlar. Çünkü otobüs şoförlüğü yapacak erkek ya da kadın her kişinin sinirlerinin çelik gibi olması gerekiyor. Bu testi geçemeyenler otobüs şoförlüğü yapamıyorlar.

Doğrusunu isterseniz Eskişehir’de toplu taşımada çalışanları çok takdir ediyorum. Geçtiğimiz günlerde tanık olduğumuz bir olaydan hareketle bunu anlatıyorum. Zira günde Bine yakın yolcuyla muhatap olan sürücülerin mesai saatleri içerisinde nasıl bir sinir harbi içerisinde olduklarına tanıklık ediyorsunuz. Her bir yolcunun ayrı ayrı tavrı ve psikolojik konumuna göre davranmak zorundalar. Gerçekten otobüs şoförlerine yolcular ile çok fazla yüz göz olmamalarına rağmen vatmanlara saygı duymak gerektiğine inanıyorum. Çünkü bazen sürücülerin değil yolcuların psiko teknik belgesi alması gerekiyor. Bir dostumuz anlatıyor. Kendisi otobüsün içinde otobüs hareket halinde bir durağa yaklaşıyor. Bu arada durakta bekleyen bir bayan yolcu var. Ama otobüs bekleyip beklemediğini anlamak bir hayli zor.  Zira telefonla oynuyor. Otobüs geçerken son anda otobüs fark eden yolcu el işaretiyle otobüse doğru hareket edince otobüs güçlükle durabildi. Bu arada şoför, “Hanımefendi elinizle işaret etseydiniz” deyince. Kadın önce şoföre tepki gösteriyor sonra da otobüsün arka tarafına doğru ilerlerken, “Olmayan aklınızla insanla alay etmeyin” diye konuşuyor. Dostumuz, “Psiko teknik belgesini şoförlerden isteyeceklerine yolculardan mı isteseler acaba?” deyince birlikte tebessüm ettik..

 Gerçekten insanlar şaşırmış durumda. Biraz toplumsal anlamda psikolojik desteğe mi ihtiyacımız var nedir?

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.