ANA SAYFA > Siyaset > CHP HEYETİ, KIRSAL KESİMDE ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

CHP HEYETİ, KIRSAL KESİMDE ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
CHP HEYETİ, KIRSAL KESİMDE ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

CHP Milletvekillerinden oluşan heyet, genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile Türkiye genelinde afetlerde zarar gören 46 ildeki çiftçinin sorunlarını araştırarak rapor haline getirecek

Can Hacıoğlu - Eskişehir’ bölgesinde de 4 CHP milletvekili ve CHP il başkanı Recep Taşel’den oluşan CHP heyeti de bir süre önce don ve dolu afeti nedeniyle zarar gören Eskişehir çiftçileri ile ilgili rapor hazırlamak için temaslara başladı. CHP heyeti temaslara başlamadan önce CHP İl Başkanlığında düzenlediği toplantıda, düşüncelerini gazetecilerle paylaştı. CHP il başkanlığında düzenlenen toplantıya CHP İl başkanı Recep Taşel ile Parti Meclisi Üyesi Gaye Usluer ve Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un yanı sıra, CHP Tarım Zararı Komisyonu Milletvekilleri Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, Eskişehir Milletvekilleri Jale Nur Süllü ve Utku Çakırözer katıldı. Toplantının açılış konuşmasını CHP İl Başkanı Recep Taşel yaptı. İl başkanı Taşel, 15-25 Mayıs tarihleri arasında ani hava değişimleri dolaysıyla, ısı artışları ya da düşüşleri dolayısıyla çiftçiler de çok ciddi sıkıntılar oluştuğunun altını çizdi.

“TARIMIN AYAĞA KALKMASI GEREKİYOR”
Taşel, araştırma heyetinin yaklaşık 19 ilde sahaya indiğini belirterek, “ Çiftçilerimizle, Ziraat Odalarıyla, Tarım Müdürlükleriyle birebir ilişki kurarak gerçek zararları, beklentileri öğrenmeye çalışacak. Eskişehir Komisyonunda bulunan 4 Milletvekilimiz de bu nedenle Eskişehir’imizi ziyaret etti. Biraz sonra Ziraat Müdürlüğü’nden başlayan belli ilçeleri kapsayan bir çalışma gerçekleştirilecek. Daha sonra da bunu raporla genel merkezimize bildireceğiz. Bu çalışma sonucunda bir “tarım haritası” çıkarılacak ve aslında ülkenin üretimde yaşanan tüm sorunları gibi tarım ve hayvancılıkta beklentileri aslında çözüm önerisi CHP’nin çözüm önerisini gündeme getirecek” dedi.
CHP’li belediyelerin Eskişehir tarımına ciddi katkıları olduğunu vurgulayan Taşel, “Tarımın en önemli sorunlarından birkaç tane örnek vermek istiyorum; Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin yerel anlamda bile plan üretimi var bu ipek böcekçiliğe katkı sunuyor. Bu dönemde bir de pandemi nedeniyle çok fazla sıkıntı beklendiği için ekilmeyen, biçilmeyen tarım arazilerini ilçe belediyelerimizle ortaklaşarak bu dönemde ekmeye başlıyor. Yine fidan desteği ve hayvancılık ve tarıma destek olurken en büyük başat küçükbaş hayvancılık anlamında da çiftçiye destekleri oluşuyor. Türkiye’de tarım niye bu kadar geriledi diye düşündüğünüzde Türkiye bütçesini yaklaşık tarım kanununa göre yüzde 1’inin tarıma aktarılması destek olması için 2016’da çıkan Tarım Yasası’nda bir kanun var ama şu ana kadar 2016, 2017, 2018 yıllarında bakıldığı zaman bu yüzde 1’lik bütçeyi tarıma destek olarak aktarılmadığını görüyoruz. Bu yaklaşık 0.55’ler civarında dolayısıyla tarım da çok geriledi o yüzden ithalata yönelim oldu ama bundan sonra anlaşılıyor ki bu konuda çok zorlanacağız. Onun için yerli, milli gerçek yerli milli diye düşündüğünüzde işte tarımın ayağa kalkması gerekiyor, biraz geç kalınmış. Şu anda bunu fark eden hükümet birtakım önlemler almaya çalışıyor ama ne kadar başarılı olacağını zaman içerisinde göreceğiz” şeklinde konuştu.

“SORUNLARI MECLİSE TAŞIYACAĞIZ”
Komisyonda yer alan Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, gerçekleştirdiği konuşmada, CHP’nin sahanın her bölgesinde, her alanında, toplumun her sorununda en ufak ayrıntıya girerek bunları tespit etmekle yükümlü olduğunu belirtti.
CHP’nin parlamentoda ikinci siyasi parti olduğunu aktaran Tüzün, “Yani ana muhalefet partisidir. Bizim milletvekili olarak var olan sorunları tespit etmek, tespit ettiğimiz sorunları TBMM’ye taşımak ve ilgili bakanlıklara ve hükümete taşımak bizim görevimiz. Sorunu tespit etmek, var olan sorunu meclis gündemine getirmek, ilgili bakanlığa aktarmak. Ama çözümü ise bugünkü Cumhurbaşkanlığı. Biz vatandaşımızdan bu anlamda birlikteliklerimizi koruyoruz, bu sorunları tespit ediyoruz. Tespit edilen sorunları meclise ve hükümete taşıyacağız ve çözümü için de katkı ve destek isteyeceğiz. Güzel çalışma ortamı olacağını ümit ediyorum” dedi.

“İL İL DOLAŞIYORUZ”
Bursa Milletvekili Yüksel Özkan ise, “Evet biz ana muhalefet partisi olarak gerçekten 27.dönem milletvekili olarak sadece bugünkü sıkıntıları rapor halinde sunmak meclise taşımak ve ilgili makamlara sunmak için çalışıyoruz. İlgili olduğumuz ayrıca başka iller de var mesela Kayseri orada bir sivil toplum örgütü, kanaat önderlerinin onların önerileri önemli. Esnafımızla görüştük, barolarla görüştüm, toplumun bütün kesiminde temas halinde ülkemizin geldiği noktayı tespit edip ve kurumsal politikalar üretme noktasında Genel Başkanımızın talimatıyla seçim gününden bu yana il il dolaşıyoruz” dedi.

“KÖYLÜNÜN EFENDİLİĞİ KALMADI”
Atatürk’ün ‘Köylü milletin efendisidir’ sözünü hatırlatan Jale Nur Süllü ise konuşmasında şunlara yer verdi: “Ne yazık ki ne efendiliği kaldı köyünde ne de kendi halinde harcayacağı parayı üretime yatıra yatıra hal kaldı. Köylümüz gerçekten son derece zor durumda, zorlu üretim koşulları altında üretimini devam ettirmeye çalışıyor. Besicilik yapmaya çalışıyor ama ne yazık ki para kazanan yok, tarlada para yetmediği gibi ayrıca bir de doğal afetler üstüne tuz biber ekledi. Geçtiğimiz yılı da hatırlayalım sel ve dolu vurmuştu Eskişehir’i. Bu yıl da önce havalar güzelleşti, hepimiz sevindik. Yaza mı girdik derken birden küresel ısınmanın etkisiyle mevsim değişikleriyle birden don ve kırağı oldu. Ardından 2 bölgemizde o da yetmedi bir de don vurdu sebzelere. Baktığımız zaman Eskişehir’de yüzde 60 ‘a yakın bir hasar var ne yazık ki ve özellikle de kabaklık çekirdekte yüzde 60’a yakın hasar var. Aynı zamanda yazlık fidelerin tamamı zaten zor koşullarda üretime sürmeye çalışan çiftçimiz doğal afette iyice üretemez hale geldi. Büyükşehirlerin hepsi fide desteği yapmaya çalışıyor, fideler de bulunmuyor ayrıca, anlaşılan bu sene yazlık ürünlerde sıkıntı yaşayacağız. Tabi çiftçimiz destek bekliyor devletten, sosyal toplum gereği desteği bekliyor ama ne yazık ki her zaman olduğu gibi bu sene de o desteği alamayacak. Ben özellikle iktidar milletvekillerine çağrıda bulunuyorum yeniden Eskişehir’e destek olalım hep birlikte.”

“HALK ÇİFTÇİNİN YANINDA”
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ise şöyle devam etti: “Sorun belli Eskişehir ciddi anlamda bir krizin sonunda afetle karşılaştı, geçen yıl da bölgelerde farklı afetler söz konusu oldu ama köylümüz, çiftçimiz yeterli desteği alamadı. Bu yıl mutlaka bunun bir çözümü üretilmeli, bu konuda bizim mücadelemiz yetmiyor çiftçi örgütlerinin, Ziraat Odasının, Kooperatiflerin harekete geçmesi gerekiyor. Tarımla ilgilen kesimler ne yazık ki örgütsüz sadece ve sadece CHP’nin muhalefetine desteklenmiş bir talep zinciri. Bu da ekonominin iflas ettiği bir dönemde hükümet tarafından karşılanmıyor. Bugün yine bir kez daha bunu gündeme getireceğiz tekrar köylünün, çiftçinin doğrudan destek sağlanacak bir formül üretilmesini hükümetten talep edeceğiz. Ne yazık ki yeterli ilgi görmeyecek bu tekrar, her yıl yinelenen bir sorunla karşı karşıyayız. Bu dönemde CHP’li belediyelerin tarıma doğrudan nakit akışı sağlayan desteklerine hükümetin ayak uydurması mümkün olmadı. Büyükşehir belediyelerimizin destekleri ürün alımıyla ya da ürün tohumları verimiyle gerçekleşen destekleri ne yazık ki hükümet tarafından karşılanmadı. Zaman içerisinde uzun vadeli yatırımlarla diğer belediyelerin tarıma bakışı farklı bir tarım politikasını ortaya çıkaracaktır. Bu raporlar da sanırım buna örnek olacak ya da yol gösterici olacak ve kolay gelsin diyorum. Çiftçinin, köylünün her zaman yanında duran bir halk var.”

ÇİFTÇİNİN ZARARI BÜYÜK
Son olarak CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de ziyaretlerine Ziraat Odasını ziyaret ederek başlayacaklarını ardından çiftçilerle görüşeceklerini ekledi. Eskişehir’de çiftçinin bir yıldır mağduriyet yaşadığını belirten Çakırözer, “Son don hadisesinde çok büyük rakamlar oldu. Eskişehir’in neredeyse bütün ilçelerinde, 200 köyde, 5 bin çiftçiyi etkileyen büyük bir alanda mahsuller heba oldu. Çok büyük zarar var. Eskişehir çiftçisinin sahipsiz bırakmayacağız. Yanında olacağız” şeklinde konuştu.

PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber MAÇ BAŞI TEKLİFİ
Sonraki Haber İZİN SONA ERDİ

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

ESKİŞEHİR’DE YAKALANDI

2

POLİS MEMURLARI KAZA YAPTI

3