ANA SAYFA > Söyleşi > ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ YOLUNDA EMİN ADIMLARLA…

ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ YOLUNDA EMİN ADIMLARLA…

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ YOLUNDA EMİN ADIMLARLA…

Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu ile rektörlüğü döneminde geride bıraktığı üç yılı konuştuğumuz söyleşimizin bu bölümünde ESTÜ’nün araştırma üniversitesi olma hedefine değindik. Üniversitenin sanayi ve şehirle olan bağını da masaya yatırdık

ESTÜ’nün araştırma üniversitesi olma yolunda ilerlediğini biliyoruz. Bu konuda ne kadar yol aldınız?
Eskişehir Teknik Üniversitesi olarak kurulduğumuz günden bu yana araştırma ve geliştirme sürecimize ilişkin hedeflerimizi araştırma yetkinliği yüksek bir üniversite olabilmek üzere belirledik; tüm faaliyetlerimizi de bu kapsamda gerçekleştiriyoruz. Araştırma ekosistemimizi Araştırma ve Lisansüstü Süreçler Direktörlüğümüzle yönetiyoruz. Bize özgü olan bu yapı içerisinde ön lisans ve lisans öğrencilerimiz de dahil tüm öğrencilerimizi araştırma ekosistemimizin bir parçası olarak görmeye çalışıyoruz.
Her yıl artan yayın, proje, atıf ve patent sayılarımız, öğrencilerimizin son birkaç yıldır TEKNOFEST’te ve ulusal, uluslararası yarışmalarda elde ettiği başarılar daha iyisini yapabileceğimiz ve her geçen sene bu başarılara yenilerini ekleyebileceğimiz konusunda bizi umutlandırıyor.

Bilimsel yayınlar konusunda da başarı devam ediyor bildiğim kadarıyla?
Eskişehir Teknik Üniversitesi tarafından üretilen bilimsel yayın kalitesini gösteren Q1 ve Q2 yani ilk yüzde 25 ve yüzde 50’ye giren dergilerdeki yayın yüzdesi açısından da en yüksek üniversitelerden bir tanesi konumuna geldik. Web of Science’da 2019 yılı yayın sayısı 278 iken 2020 yılında yüzde 41’lik artış ile 393’e; SCI, SSCI ve AHCI indeksli dergilerdeki 2019 yılı yayın sayısı 241 iken 2020 yılında yüzde 34’lük artış göstererek 322’ye yükseldi. Öğretim üyesi başına uluslararası iş birliği ile yapılan SCI, SSCI ve AHCI indeksli dergilerdeki yayın sayımız 2019’da 0,13 iken 2020 yılında yüzde 23’lük artış göstererek 0,16’ya ulaştı.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK’ın 2020 yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Sıralamasına geçen yıl 19. sıradan giriş yapmış olmamız, bu yıl açıklanan URAP Türkiye sıralamasına kurulduğumuz ilk yıllara rastlayan sadece 2018 ve 2019 yılı performansımızla değerlendirildiğimiz için dezavantajlı bir konumda olmamıza rağmen 87. sırada yer alarak 90 üniversitenin önünde yer almamız, Üniversitemizin sahip olduğu araştırma potansiyelini de göstermiş oldu. Üniversitemizin üç yıl önce yeni ismiyle birlikte yapılanma sürecine girmiş olması nedeniyle üniversitelerin 5-7 yıllık araştırma performanslarının değerlendirildiği uluslararası indekslerde henüz görünmediğini ifade ederek birkaç sene içinde uluslararası endekslerde görünürlüğümüzün epeyce iyi yerlerde olacağını da rahatlıkla söyleyebilirim.

Üniversite sanayi iş birliğine kısaca değinmiştiniz. Bunu biraz daha açabilir misiniz tam olarak ne kadar yol alabildiniz?
Üniversite olarak en güçlü yönlerimizden birinin hem araştırma hem de eğitim öğretim faaliyetleri kapsamında sanayi ile işbirliklerimiz olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu işbirliğini yıllardır sürdürdüğümüz, ülkemizdeki en eski ve de en iyi rol model olarak değerlendirilen Seramik Araştırma Merkezi (SAM) gurur duyduğumuz bir oluşum. Üniversite-sanayi işbirliği platformlarının oluşturulması kapsamında TÜBİTAK desteği ile kurulan SAM daha sonra Üniversitenin de ortağı olduğu SAM A.Ş. haline dönüştürülerek seramik sektörü ile 20 yılı aşkın süredir devam eden işbirliğini kesintisiz devam ettiren bu alanda model olarak gösterilen bir yapı. Üniversite ile sektörü bir araya getirmesi ve birlikte ürün geliştirmesi ve üretmesi için iyi bir ara yüz olacağını ümit ettiğimiz diğer bir yapımız ise İleri Prototipleme Merkezimiz. AB IPA-2 projesi fonuyla ilk etapta 10’a yakın kuruluşun faydalanıcı olarak içinde yer aldığı İleri Prototipleme Merkezimizin binasını geçen yıl tamamladık; 4,5 milyon Avro’luk ekipman ve hizmet alımı konusundaki ihale süreçleri de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın gözetiminde başarılı şekilde tamamlandı. Merkezimiz bu yılın sonunda faaliyetlerine başlamış olacak.
TEI, TUSAŞ, Ford Otosan işbirliği ve BEBKA desteğiyle yeni başlanan Kalibrasyon ve Test Merkezimiz kurulum süreci tamamlandığında yakın zamanda şehrimize, bölgemize ve ülkemize önemli hizmetler sunacak. Roketsan, Aselsan ve SSB ile protokoller çerçevesinde Savunma Sanayii için Araştırmacı Yetiştirme Programı (SAYP) projeleri ve ARGE projeleri, Sektörle birlikte yürütülen kontratlı projeler kapsamında 14 farklı kuruluşla birlikte çalışmaya devam ediyoruz. Üniversitemizin Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Spor Bilimleri Fakültesi İleri Hareket ve Antrenman, Yüksek Performans, Tekstil, Nanoboyut ve Optoelektronik laboratuvarlarıyla önemli çalışmalar gerçekleştiriyor ve katkılar sunuyoruz. Ayrıca, hocalarımız sanayi kuruluşlarına döner sermaye kanalıyla danışmalık hizmetleri sunuyor ve ANATEK üzerinden sektörle birlikte çok çeşitli kontratlı ar-ge projeleri yürütüyoruz.

Sektörden de bir çok firma ile iş birliğinizin olduğunu biliyorum. Buradaki çalışmalar ne durumda?
Üniversitemizin sektör (Ford Otosan, Eczacıbaşı Vitra, Alp Havacılık, Netcad, Başarsoft, ICI Tek.) ile ortaklaşa yürüttüğü ve sayısı halihazırda altıya ulaşan akademileri ile öğrencilerimizi profesyonel hayata hazırlıyoruz. Ayrıca, Üniversitemizin Proje Tabanlı Staj (PTS) uygulaması öğrencilerimize sektörde proje deneyimi kazandırmakta ve uygulamalı eğitim kapsamında önemli fırsatlar sunmakta.
Softech firması ile başlattığımız proje ile henüz öğrencilik yıllarında iken öğrencilerimize istihdamın kapılarını aralıyoruz. 2244 TÜBİTAK Sanayi Destekli Doktora Programı kapsamında 10 farklı kurumla 27 projemiz yürüyor. Türkiye’de aktif bursiyer sayısı açısından 7. sırada yer alıyor Üniversitemiz. 2209-B TÜBİTAK Sanayi destekli lisans projeleri ile de Sanayi projeleri içinde yer alan lisans ve doktora öğrencilerine TÜBİTAK burs desteği ile Üniversite ve sanayiyi yakınlaştırarak Sanayinin sorunlarına çözüm üreten projeler geliştirmeyi ve sektör deneyimi ile donanımlı insan kaynağı yetiştirilmek üzere katkı sunuyoruz.

DİĞER ÜNİVERSİTELERLE DE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Diğer üniversitelerle de ortak çalışmalarınız oluyor mu?

Köklerimizin aynı olduğu Şehrimizdeki Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ile iyi iletişim ve ilişkilerimiz sayesinde birbirimizi tamamlayarak Şehrimiz için çok daha iyi hizmetler sunabileceğime inanıyorum; bu konuda URAYSİM Projesi kapsamındaki ortak merkez oluşumuna yönelik girişimimiz oldu biliyorsunuz. Diğer taraftan son iki yıldır Üniversite tercih döneminde de Tercihim Eskişehir Platformu yapılanmasıyla üç üniversite birlikte hareket ediyoruz. Buradaki amaç başarılı öğrencileri Eskişehir’deki üç üniversiteden birisine öğrenci olarak kazandırabilmek.
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ile kesişen araştırma alanlarımız kapsamında insan kaynağımızı ortak çalışmalar kapsamında bir araya getirerek ve alt yapılarımızı ortak kullanarak çok daha nitelikli ve katma değeri yüksek araştırmalar yapmak üzere bir süreç başlattık. Halihazırda gündemimizde olan Uygulamalı Eğitimde İnsan ve Bilgisayar Etkileşimi Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi kurmak üzere Yükseköğretim Kurul Başkanlığımıza yakın zamanda başvuruda bulunarak kuruluş için onayımızı aldık. YÖK Yürütme Kurulu kararıyla yakın zamanda onaylanan bu ortak uygulama ve araştırma merkezi projesinin koordinasyonunu Üniversitemiz yapıyor. Bu merkezin yürüteceği projeler kapsamında sağlık, fen ve mühendislik, spor, tasarım, özel eğitim gibi uygulamalı alanlarda öğrenme etkileşimli eğitim materyalleri, öğrenme ortamları tasarlaması ve bunların katma değerli ürünler haline gelmesini hedefliyoruz.
Eskişehir dışındaki üniversitelerle de ortaklaşa yürüttüğümüz projeler ve araştırma faaliyetlerimiz var. TÜBİTAK, yaklaşık 3 yıl önce başlattığı ve destek verdiği Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması (SAYEM) ile üniversite ve sanayiyi birlikte araştırma ve geliştirme yapmaya sorunlara ortak çözüm üretmeleri için yararlı ve sürdürülebilir platformlar oluşmasına vesile oldu. Bu kapsamda, Malzeme, Enerji ve İmalat odaklı teknoloji başlığı altında biri Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (SUNUM) ’un koordinasyonunda yürütülen “Tümleşik, ölçeklenebilir İşlevsel nanoyapılar ve sistemler”, diğeri Bilkent Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Enstitüsü’nün (UNAM) ’ın koordinatörlüğünde yürütülen “İleri Malzeme İleri Teknoloji Platformları ile Elektronik ve Optik Bileşen Üretimleri için Stratejik AR-GE Birliği” olmak üzere iki büyük ileri teknoloji platformunda Üniversitemiz de yer almakta. Bu yıl ikinci çağrı kapsamında da yine Üniversitemizin stratejik paydaş olarak katkı sağlayacağı yeni platformlarda da yer almak üzere hazırlıklarımız devam ediyor.
Uluslararası işbirlikleri kapsamında ise TÜBİTAK desteği ile yürütülen İkili İşbirliği projelerimiz, ortak diploma programları konusunda devam eden hazırlıklarımız, AB fonlarıyla desteklenen ve işbirlikleriyle yürüttüğümüz projelerimiz de (Havacılık, raylı sistemler, vd.) var.

ESTÜ’nün şehirle ilişkileri nasıl? Adından oldukça olumlu söz edilen bir üniversite ESTÜ.
İşbirlikleriyle üretilen projelerin, çalışmaların katma değeri ve yaygın etkisinin çok daha güçlü olduğuna inandığımızı ifade ederek hem şehrimizde hem de Ülkemiz genelinde ortak paydamızın olduğu tüm kurum ve kuruluşlarla bir araya gelme ve birlikte üretme konusunda her türlü işbirliğine açık olduğumuzu bu vesileyle bir kez daha ifade etmek isterim. Başta şehrimiz olmak üzere yakın çevremizdeki şehirler ve ülkemize hizmet edebilmeyi ve yakın ilişkiler içinde olabilmeyi önemsiyoruz.
Üniversitemizin işlettiği Havaalanımızla ve Spor Tesislerimiz ile Spor Bilimleri Fakültemize bağlı Hareket ve Performans Laboratuvarları ile yakın çevremize, Sismik İzolatör Test Laboratuvarımız ile hem ülkemize hem de dünyanın farklı coğrafyalarına verdiğimiz hizmeti sayabiliriz.
Şehre ve bölgeye hizmet sunan Üniversitemiz Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültemiz tarafından işletilen Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı Dünyada ilk ruhsatlı üniversite havaalanı olma unvanına sahip. Uluslararası uçuşa açık havaalanımız pandemi döneminde de hizmet vermeye devam etti. 2019 yılında 100 bin olan yolcu sayısı, 2020’de 45 bin civarındaydı. Bu yıl ise Kasım sonu itibariyle 92 bin 500 yolcu taşınmış durumda. Halihazırda 4 farklı ülkeye 6 farklı noktaya uçuşlar aralarında THY’nin de bulunduğu 4 farklı hava yolu şirketi tarafından gerçekleştirilmektedir
Eskişehir Teknik Üniversitesi bünyesinde 2018 yılında kurulan ESQUAKE Sismik İzolatör Test Laboratuvarı, son üç yıldır Türkiye'nin yanı sıra deprem riski yüksek Asya ve Güney Amerika ülkelerinde inşa edilecek hastane ve köprülerin sismik izolatörlerini test ederek kullanım onayı veriyor. Verdiği hizmet kapsamında Türkiye’deki tek merkez, dünyada ise bu tür hizmet sunan az sayıdaki merkezden bir tanesi. Depremin verebileceği hasar potansiyelini düşürmek için yapılara eklenen sismik izolatörlerin hangi ölçülerde yapılması gerektiği ve dayanıklılık oranlarını test eden merkez, faaliyetlerine Kuzey Marmara Otoyolu'ndaki viyadükler ve Kütahya Şehir Hastanesi projesiyle başladı ve İstanbul, Adıyaman, Malatya, Bartın, Yalova, Yozgat, Osmaniye ve Bilecik’te inşa edilen hastanelerin izolatör testleri de Üniversitemizdeki merkezde gerçekleştirildi. Peru, Şili, Meksika, Kolombiya, Filipinler, Endonezya, Katar, Dubai ve Bulgaristan'daki hastane ve köprü gibi yapılarda kullanılan sismik izolatörlerin testlerini gerçekleştiren merkez, deprem güvenliği konusunda uluslararası rol üstlendi. Testlerin yanında yerli sismik izolatör üretici firmalarla ürün geliştirme ve AR-GE faaliyetleri de yürütülüyor. Bu kapsamda TÜBİTAK ve AFAD tarafından desteklenen 3 farklı proje devam ediyor.
Pandemi döneminde kesintiye uğramış olsa da şehrimizdeki ve bölgemizdeki tüm kurum ve kuruluşlarla olduğu gibi ülke ölçeğinde de her türlü işbirliğine açık olduğumuzu paylaşmak isterim.

HABERE AİT RESİMLER

PAYLAŞ
Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber VAKA YOĞUNLUĞU EN ÇOK ARTAN 10 İL ARASINDAYIZ
Sonraki Haber BOZDAĞ BEYAZ GELİNLİĞİNİ GİYDİ

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Reyna Premium