ANA SAYFA > Söyleşi > ARP AŞKIYLA YAŞIYOR

ARP AŞKIYLA YAŞIYOR

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
ARP AŞKIYLA YAŞIYOR

Arpist Ada Canata geleceği ile ilgili konuşurken, “Arpla birçok müzik türünü denemek istiyorum. Çünkü birçok müzik türünü yaparsam daha iyi bir müzisyen olabileceğimi düşünüyorum” dedi...

Arpist Ada Canata geleceği ile ilgili konuşurken,Arpla birçok müzik türünü denemek istiyorum. Çünkü birçok müzik türünü yaparsam daha iyi bir müzisyen olabileceğimi düşünüyorum” dedi

Ada Canata henüz 13 yaşında. Devlet Konservatuvarı Arp öğrencisi. Arpla ilk tanıştığı an onu çalmak istediğini söylemiş. Geleceğe dair inanılmaz güzel hayalleri var. Arp çalmanın dışında piyano ve ukulele de çalıyor. Ama en çok arpla caz çalıp söylemeyi seviyor. Onun gibi muhteşem bir yetenekle tanıştığım için çok şanslı hissediyorum kendimi. İnanılmaz bir enerjisi ve bilinci var. Yaşı küçük olmasına rağmen, önünde hiç çekinmeden saygıyla eğilebilirim. Yolu da bahtı da açık olsun…

DÜNYA ÇAPINDA BİR ARPİST OLMAYI PLANLIYORUM
Ada’cığım, önce bir seni tanıyalım istiyorum.
Adım Ada, 13 yaşındayım.

Müzikle nasıl tanıştın?
Annemle babam müzik öğretmeni. O yüzden küçük yaşta müzik hayatımda vardı ve çok da ilgimi çekiyordu.

Peki, neden arpı seçtin?
İlk başta Konservatuvar sınavına girdiğimde Arp olduğunu bilmiyordum. Sonra oradaki arpist seçen hoca ellerimin çok uygun olduğunu, arp çalmamın gerektiğini söylemiş ve bana video izletmişti. O gün arp çok aklıma yatmıştı. Gün sonunda anneme arp da olabilir demiştim. Sonra zaten arp oldu.

Öğretmenin seni yönlendirmesinden ziyade o videoları izlerken ne cezp etti seni?
Ben ilk başta ne kadar zarif bir çalgı diye düşündüm. Daha önceden görmüştüm ama video izlememiştim. O gün arp odasına götürüldüm. Çok büyüktü, çok ihtişamlıydı. O yüzden de içim ısındı ve o an gerçekten bunu çalmalıyım diye düşündüm ve arp çalmaya karar verdim.

Bundan sonra arp konusunda neler yapmayı planlıyorsun?
Aslında dünya çapında orkestralarda solo çalan bir arpist olmayı planlıyorum. Çünkü solistlik deneyimim beni çok etkiledi ve bu konuda ilerleyebileceğimi düşünüyorum. O yüzden geleceğimde orkestralarda solist olarak arp çalan bir arpist olmak istiyorum.
Resim - 14805_1_l.jpg

İLK KEZ MUTLULUKTAN AĞLADIM
Eskişehir Senfoni Orkestrasıyla konserlere de katılıyorsun. Orkestrada tek arp çalan sendin. Orkestrayla çalmak sana nasıl hissettirdi?
Tam olarak nasıl anlatılır bilmiyorum. Çalarken gerçekten bu işi yapmam gerektiğini düşündüm. Değişik ve anlatamayacağım bir duyguydu. O gün çok mutlu olmuştum. Hatta sahneye çıktıktan sonra arka tarafta ağladım da. Mutluluktan ilk ağlayışımdı. Arp çalarken biraz özgür hissediyorum. Karşı tarafa konuşarak anlatamayacağım şeyleri arpla anlatmayı seviyorum. O yüzden konserden sonra ağlamamın ve açıklayamayacağım şeyler hissetmemde belki onun da etkisi olmuştur. Konserden sonra anneme, “Sanki hayatta yapmak istediğim her şeyi yapmışım bitmiş. Öyle bir rahatlık hissediyorum” demişim.

En çok hangi eserlerde, hangi isimde ya da hangi dönemde kendini daha iyi ifade edebildiğini, anlatabildiğini düşünüyorsun?
Barok Dönemi eserlerini çalmayı seviyorum. En son konserde Hendel çalmıştım. Aslında her türde müzik çalmayı seviyorum ama galiba en çok romantik müziği seviyorum. Arpta caz yapıp söylüyorum hatta. En sevdiğim şey belki de arpla çalıp söylemek diyebilirim.

Konservatuvarda klasik müzik eğitimi alıyorsun ama caz da çalıyorsun arpla. Bu muhteşem bir şey. Peki, konservatuvar bittikten sonra caz alanında bir şeyler yapmak istiyor musun?
Tabii ki istiyorum. Hatta arpla birçok müzik türünü denemek istiyorum. Çünkü birçok müzik türünü yaparsam daha iyi bir müzisyen olabileceğimi düşünüyorum. Hepsine hâkim olmak zor bir şey ve ben bunu başarırsam gerçekten mutlu olurum.

Zorla uğraşmayı seviyorsun o zaman? Bu da arpı seçmenden belli. Konservatuvara başvuranlar için genelde enstrümanlar belli başlıdır. Keman, piyano, viyolonsel gibi. Her ne kadar hocaları farklı enstrümanlar gösterse de yine kafalarındaki enstrümanı seçerler. Senin arpı seçmen bir de üstüne farklı bir gelecek hayal etmen çok da güzel…
Evet, Teşekkür ederim. Zoru seviyorum.
Resim - 14805_2_l.jpg

ŞANSLI HİSSEDİYORUM
Arp eğitimi alan kaç kişisiniz?
Üç kişiyiz. Ben ortanca olanım.

Üniversitede konservatuvarı, Eskişehir’de mi okumak istiyorsun?
Yabancı ülke istiyorum. Ama hangi ülke olması gerektiği konusunda araştırma yapmadım henüz. Zaten en iyi öğretmen neredeyse oraya gitmeyi düşünüyorum. Öyle bir ülke sınırlamam yok kafamda. Hocam, İpek Mine Sonak’la da konuşuyoruz bunları bazen. O bana şurada şöyle bir öğretmen var gibi tavsiyelerde bulunuyor. Öğretmenimiz de Mimar Sinan Üniversite’sinden geliyor. Her konuda destekliyor beni. Her hangi bir sorunum olduğunda ilk ona söyleyebileceğimi hissetmek çok güzel bir duygu. Bazı öğrencilerle hocalarının arasında böyle bir duygusal bağ yok. Ama ben hocamla aramda böyle bir bağ olduğu için çok şanslı hissediyorum.

Sen aranızdaki bağdan bahsedince kafamda bir soru oluştu. Birçok genç konservatuvara girmek için canla başla çalışıyor ve giriyor. Sonra ise birden bir şey oluyor ve konservatuvar hayallerinden vazgeçiyorlar. Sence hocalarla bağ kuramamalarının bırakmalarında bir etkileri olabilir mi?
Olabilir. Bu konudaki düşüncelerim tam olarak ne bilmiyorum ama eğer hoca öğrenciye kötü davranıyorsa böyle bir şey olabilir. Hocasıyla anlaşamayıp ayrılanları zaman zaman duyuyorum. Duygusal bağ olmadan da öğrencilerin okul içinde ya da okul dışında duygusal bağ kurabileceği insanlar olmalı. Bence sadece azimle de devam edebilirler.

Kendin arp çalmak ve söylemek dışında beste yapmak da istiyor musun?
Arp dalında bestelerim yok ama piyano dalında besteler yaptım daha önce. Aslında yapmayı da düşünüyorum. Çünkü bunun çok güzel olabileceğini düşünüyorum. Beste henüz yok ama ‘Hallelujah’ adlı parçaya düzenleme yaptım. Akortlarına bakarak ritim buldum.

Günde kaç saat çalışıyorsun?
Genellikle 3 saat ama bunlar sürekli değişiyor. Bazen çok verimli geçiyor. Bazen daha uzun sürüyor. Konser dönemlerinde daha çok çalışıyorum.

HAYATTA İSTEMEDİĞİMİZ ŞEYLER DE OLUYOR
Hiç bilmediğin bir eser sana çalman için verildiğinde, esere baktığında bunu çalmak istemiyorum ya da bu tam beni anlatıyormuş dediğin parçalar da oluyor mu?
Oluyor. Yani arpta bana verilen parçalarda çalmam dediğim olmadı ama konservatuvarda enstrümanlar çalan insanlar olarak beğenmediğimiz şeyleri de yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü hayatta da her zaman istediğimiz şeyler olmayacak. O yüzden bazen bize söylenileni de yapmamız gerekiyor.

Solo konser vermek istiyor musun peki?
Evet, hatta hocamla konuştum bu konuda. Seneye resital verme gibi bir durumum var. orkestrayla çalarken bazen ifade edemediğim duyguları solistken kesin ifade edebileceğimi düşünüyorum. Sonuçta sahne bana ait orada ve daha özgür ve daha kendimim. İstediğim gibi çalabilirim orada. Çünkü ritim bana ait olacak, parçaları yansıtmak bana ait olacak. O yüzden solo da çalmanın benim açımdan güzel bir deneyim olabileceğini düşünüyorum.

Yurt dışında yarışmalar oluyor. Onlara katılmayı düşünüyor musun?
Evet, istiyorum. Arp yarışmaları biraz nadir oluyor. olunca da yaş kategorisinin tutmadığı oluyor. Şu ana kadar o yüzden öyle bir yarışmaya katılmadım ama katılmayı çok istiyorum.

En çok hangi ülkede senin müziğin dinlensin istiyorsun ve neden?
İsviçre. Babaannem İsviçre’de 5 yıl öğretmenlik yaptı. Bana sürekli İsviçre’yi anlatır. O yüzden bir gün oraya gitmek ve hatta orada belki sokak müzisyenliği yapmak gibi bir hayalim var. görmeyi çok istiyorum.

Sokak müzisyenliği mi?
Evet, yaz tatillerinde annemle Datça’da sokak müzisyenliği yapıyoruz. Annem gitar çalıyor ben ukulele.

Zevkli mi peki? Ne hissediyorsun?
Güzel bir şey. Konserlerde olduğu gibi tanımadığım insanlara yapıyorum müziği. Fakat şöyle bir şey oluyor, insan sayısı artıp azalabiliyor. Bu yüzden konserin akışını pek fazla bilmediğim için eğlenceli oluyor.

Konservatuvara yeni başlayacak birinin arp seçmesini ister misin?
Evet, isterim. Sayımız çok olursa o kadar iyi olur. Çünkü ne kadar büyük bir aileysek bu da o kadar çok o ortamın içindeki sevgiyi büyütür ve samimiyet artar. Bence ne kadar çok olursak o kadar güzel olur.

Editör: admin admin
PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber UMDUĞUNU BULAMADI
Sonraki Haber ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROLARI FESTİVALİ BAŞLIYOR

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

OTOMOBİLLER KAFA KAFAYA ÇARPIŞTI

1

ÖZEÇOĞLU’DAN DESTEK

2

BUĞRA TAMAM SIRA ONLARDA

3
Reyna Premium