ANA SAYFA > Söyleşi > AŞIRISI ZARAR AZI SANAT

AŞIRISI ZARAR AZI SANAT

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
AŞIRISI ZARAR AZI SANAT

Cadde Hikayeleri’nin Eskişehir temsilcisi Kuzey Kaan Çakırlı, modifiye araçlarla ilgili, “Her işin aşırısı zarar ama biz yaptığımız işin sanat olduğunu düşünüyoruz” dedi...

Cadde Hikayeleri’nin Eskişehir temsilcisi Kuzey Kaan Çakırlı, modifiye araçlarla ilgili, “Her işin aşırısı zarar ama biz yaptığımız işin sanat olduğunu düşünüyoruz” dedi

Cadde Hikayeleri’nin videolarını izlediğimde aklıma Hızlı ve Öfkeli serisi geldi. Sonradan baktım ki, Eskişehir’de de geçtiğimiz aylarda bir etkinlik düzenlemişler. Hemen Eskişehir etkinlğini düzenleyen Kuzey Kaan Çakırlı’ya ulaşarak, kendisine Cadde Hikayeleri hakkında merak ettiklerimi sordum.

KURULUŞ AMACIMIZ SİNEMA FİLMİ ÇEKMEKTİ
Kuzey Bey, kaç senedir Cadde Hikayeleri’nde görev alıyorsunuz?
Cadde Hikayeleri 11 sene önce kuruldu. Ben 7-8 senedir üyeyim. Toplam 6 kişiyiz. Cadde Hikayeleri’nin asıl kurucusu Halim Çetin. Halim Çetin’in yardımına koştuk. Çok büyük bir topluluk oldu.

Cadde Hikayeleri’nin kuruluş amacı nedir?
Aslında Cadde Hikayeleri’nin kuruluş amacı bir sinema filmidir. Sinema filmini çektik, bitti. Kurgulanması ve montajı kaldı. Ancak bunu duyurmak için Cadde Hikayeleri grubu açıldığında, Türkiye’de böyle bir eksik olduğunu fark ettik ve yürütmeye karar verdik. Düşündüğümüzden çok daha büyük oldu. Yaklaşık 400 bin takipçimiz var. 250 bini sürekli takip ediyor. Bugüne kadar hiçbir sponsor ve reklam almadan bu kadar büyük kitleye ulaşmak çok zor. Avrupa standartlarındayız. Türkiye’nin en büyüğü olduğumuzu söylemek istemiyorum ama Türkiye’nin en büyüğüyüz. Kimi eksiklerimizi görüyoruz, bize yapılan eksikleri de görmeye çalışıyoruz.

Ne gibi eksiklikler?
Geçenlerde biliyorsunuz cam filmi olayı var. Biz gerekli toplantılarımızı yapıp imza kampanyalarını başlattık. Kabul etmek lazım ki, cam filmini kötü amaçla kullananlar var. Cam filmi sadece apaçilik  değil, belli numaralandırmalarla ihtİyaç olan bir şey. Kaza anında camın dağılmamasını sağlıyor. Yüzümüzü yaralardan kesiklerden koruyor. Belli numaralara izin verildikten sonra insanlar kullanabilmeli. Ön cam yasak. Bence yasak da kalmalı. Terör olaylarında polisin içeriyi görmek istemesi kadar mantıklı bir şey yok. Bunun için Cumhurbaşkanımız gerekli el frenini çekti. İnşallah daha güzel olur. Sadece cam filmi de değil sorunlarımız. Araca uygun ebatlarda olmayan jantlar için bile ceza yediğimiz oluyor. Bunlar oysa ki görüntü amaçlı. Biz aracımızın sigortasını, vergisini düşük tutun demiyoruz. Biz araçlarımızı muayeneye götürdüğümüzde taktırdığımız parçaları söktürüp de götürüyoruz.
Resim - 7052_3_l.jpg

O şekilde muayeneye kabul edilmiyor mu araçlar?
Kabul edilmiyor. Bunların hepsi bir külfet. Muayene olduktan sonra aracı alıp tekrardan sanayiye götürüp çıkarttığımız parçaları taktırıyoruz. Trafik cezalarına da boynumuz kıldan ince diyerek ödüyoruz. Muayene ücretlerimiz 100 lira olacağına 150 lira olsun, bizim araçlarımız air süspansiyonlarıyla muayene girsin istiyoruz. Araçlarımız üzerinden bir şey sökmeyelim, az ödeyeceğimize çok ödeyelim. Devlet kazansın. Parçaları çıkartıp taktırırken zarar da görüyor. Bunların çoğu sigortalı parçalar değil. Bunlara da çözüm bulmaya çalışıyoruz. Hergün bir adım atmaya çalışıyoruz, bize de adım atılmasını umuyoruz.

HIZ TUTKUNU OLMAK MATAH BİR ŞEY DEĞİL
Eskişehir’deki organizasyonun devamı gelecek mi?
Eskişehir Organizasyonunun ilki oldu. İkincisinin etkinliğini açtık, çalışmalarına yavaş yavaş başladık. 24 haziran 2018 tarihini düşünüyorduk ama yeni düzenlemeye göre üniversite sınavı olacağı için bir hafta öncesine almayı düşünüyoruz. Hem öğrencilerimiz için hem katılımcılar için hem de anne babalar için daha iyi olacağını düşünüyorum. Kırk yaşındayım oğlumla birlikte etkinliklere gidiyorum. Oğlum büyüdüğünde de ben yine oğlumla gitmeyi düşünüyorum. Dolayısıyla anne babaları da düşünüyoruz.

Peki modifiye araçlar güvenli mi?
Modifiye araçlar çoğu araçtan daha güvenli. 50 binliralık bir araç üzerine arabanın maliyetini geçebiliyor. Yapılan eklemelerle nbirlikte aracın maliyeti 100 binin üzerine çıkabiliyor. Sadece bir süspansiyon sistemi bile 3-4 binlira. Modifiye sadece süspansiyondan da ibaret değil. Çok parçası var. Kıyamıyorsun. Bunu da kötü amaçlar için kullananlar mutlaka vardır. Ancak “Her şeyin aşırısını zavallılar yapar” diye bir cümlemiz var. 50 binliralık bir arabaya 50 bin lira masraf yaparsam setten geçerken de, yolda giderken de daha emniyetle kul- lanıyorum. Yaklaşık 15 yıldır hiç hız cezam yok. 90 km hızı geçmiyorum. Araçları kullanabileceğimiz yollarımız da zaten yok. Kendi hayatımızı boş verelim, kimsenin hakkına girmeye de hakkımız yok. Biz bunu sürekli aşılamaya çalışıyoruz. Bu konuda öncü bir grubuz. Yasakla değil de öğütle sağlamaya çalışıyoruz.
Resim - 7052_1_l.jpg

ESKİŞEHİR DE KAZANSIN İSTEDİM
Araçların üzerindekileri söktürmek ne kadar sürenizi alıyor?
Bir hafta on günü buluyor. Senede bir ay araçsız kalıyoruz. Yedek aracı olmayanlar çok büyük zorluklar da çekiyor. Her şeyin aşırısı zarar ama yaptığımız işin sanat olduğunu düşünüyoruz. Daha dün Bursa’da Serkan Şerbetçi arkadaşımızın hazırlamış olduğu aracı Polonya’da oylamaya sunularak,  50 araç arasında 44’üncü sıradan oylamaya çıktığını öğrendik. Bu Türkiye olarak güzel şeyler yaptığımızı gösteriyor. Ama Türkiye’de bize izin verilmeyen şeylerin yurt dışında yarışmaları düzenlenebiliyor. Bize biraz fırsat verilebilse Avrupa’nın üzerine çıkacağız. Biz bu işi kuralına göre yapıyoruz. Kuralı neyse bunu millete aşılamaya çalışan bir grubuz. Bizim hiçbir organizasyonumuzda ve etkinliğimizde aşırılık yoktur. Eskişehir’de düzenlediğimiz etkinlikte bile elimizden geleni yaptık. Kendim aşırı taşkınlıktan dolayı 6-7 aracın aküsünü söktüm. İnsanımız bazı yerlerde aşırıya kaçabiliyor.

Eskişehir’de gerçekleştirdiğiniz etkinlikte neyi amaçladınız?
Ben 11 senedir Eskişehir’de ikamet ediyorum. İstanbul’da yaptığımız etkinliklerin çok güzel olduğunu düşünüyorum. Niçin eskişehir’de olmasın dedim. Eskişehir etkinliğini yaptığımda 12 il, 6 ilçeden insanlar geldi. 530 araç 5138 yaya katılımı oldu. Bu insanlar gelirken, yakıt aldılar. Kimisi çekici tuttu, buraya kadar geldiler. Konaklamaları Eskişehir’e para olarak kaldı. Yakıt aldılar, yemek yediler, Eskişehir’e para olarak kaldı. Ticari anlamda Eskişehir için üzerime düşeni yaptığımı düşünüyorum. Dışarıdaki şehirlerden Eskişehir’e nakit akışı sağladık. Benim mantığım buydu. Biz festival tadında organizasyonlar yapıyoruz.

Festival tadında derken?
Biz kendi DJ’imizi getiriyoruz, DJ kabinimizi getiriyoruz. Kendi dansçı kızlarımızı ve araçlarımızı getiriyoruz. Plaketlerimiz, ödüllerimiz, madalyonlarımız oluyor. Eskişehir etkinliğinde 750 madalyon dağıtmışım. Biz buradan elde ettiğimiz gelirle Eskişehir sakatlar Derneği’ne üç tane tekerlekli sandalye bağışında bulunduk mesela.

Sosyal sorumluluk projeleri de yapıyorsunuz o halde?
Evet, kesinlikle. Mesela, geçtiğimiz günlerde İstanbul Beyoğlu’nda açılan, Hayata Sarıl Lokantası’nı da destekliyoruz. Evsiz kişiler için yiyecek sağlayan bir lokanta burası. Ücretsiz tamamiyle.
Resim - 7052_2_l.jpg

YASAKLAR KIŞKIRTICI OLUYOR
Yasaklar daha kışkırtıcı oluyor değil mi?
Aynen öyle. Benim kendi babam bile yasak koymadı gençliğimde bana. Sadece şunu söyledi hep, “Sen ne yaptığını bilebilirsin belki ama karşındaki bilmeyebilir” bunu hep düşünmeleri lazım. Sokak aralarında ya da ara caddelerde gazlayan arkadaşlar var. Bunların kesinlike önüne gerçmemiz gerekiyor.

Peki nasıl olacak bu?
Bence her şehre bir pist ihtiyacı var. Kimisi arabasını gazlayarak, kimisi drift yaparak, kimisi arabasını parçalarcasına sürerek deşarj oluyor. Başkasının canına malına kast edeceğine pistte yapsın ne yapacaksa. Böyle bir çalışma dahi yok.

Yıllardır bu işi İstanbul’da ve başka şehirlerde de yapıyorsunuz…
Cadde Hikayeleri olarak senede 3 kez organizasyon yapıyoruz ama senede katıldığımız organizasyon sayısı 33. Eskişehir Weekend Car Party, bizim kendi adımıza şehir dışında yaptığımız ilk organizasyondu. Allah kısmet ederse biraz daha yayılmayı düşünüyoruz. Ankara’da da yapacağız. İstanbul bir, Eskişehir 2, Ankara 3 olacak bundan sonra.

Modifiyeye meraklı kadınlar da var mı?
Açıkçası çok var. Arabayla yatıp kalkan kadın arkadaşlarımız var. Eskişehir’de bile çok var. Daha da yayılacağız. Bu iş erkek kadın ayrımı değil, tutku meselesi.

Editör: admin admin
PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber ETOS, FİLM FESTİVALİNE DAVET EDİYOR
Sonraki Haber ES-ES’TEN BÜYÜK ZAFER

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

SON GÜNE KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ

1

TEMASA GEÇİLECEK

2

İDDİALARA YANIT VERDİ

3

ÇOCUK PARKINDA AĞAÇ DEVRİLDİ

4
Reyna Premium