ANA SAYFA > Söyleşi > AZ ZAMANDA BÜYÜK İŞLER

AZ ZAMANDA BÜYÜK İŞLER

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
AZ ZAMANDA BÜYÜK İŞLER

Ömer Zeydan yönetimindeki Eskişehir Ticaret Borsası, 4 yıllık bir süre içerisinde önemli yatırımlar gerçekleştirerek dikkatleri üzerine çekti

Ömer Zeydan yönetimindeki Eskişehir Ticaret Borsası, 4 yıllık bir süre içerisinde önemli yatırımlar gerçekleştirerek dikkatleri üzerine çekti. Eskişehir’deki tarım ve hayvancılık ekonomisinin merkezinde bulunan ETB’nin icraatlarına gelin hep birlikte şöyle bir bakalım

Öteden beri Eskişehir ekonomisi dendi mi akla gelen iki kurum vardır; Eskişehir Ticaret Odası (ETO) ve Eskişehir Sanayi Odası (ESO). Fakat şimdiye kadar çok az kişinin bildiği bir kurumumuz daha var; o da Eskişehir Ticaret Borsası (ETB). Eskişehir canlı bir sanayi ve ticarete sahip olduğu için ESO ve ETO’nun kent ekonomisiyle birlikte anılmasından daha doğal bir şey olamaz aslında. Fakat tuhaf olan Eskişehir’in aynı zamanda çok önemli bir tarım ve hayvancılık merkezi olmasına karşın, ETB’nin basında ve kamuoyunda hak ettiği ilgiyi tam olarak görememesi. Elbette son zamanlarda işler biraz değişti. Ömer Zeydan’ın ETB Başkanı olmasıyla birlikte, kentimizin tarım ve hayvancılık potansiyelini daha çok değerlendirmeye başladık. Tabii bunda sadece Ömer Zeydan’ın kişisel başarısı değil, aynı zamanda ekibinin de çalışma azmi büyük rol oynuyor. Sizler için Eskişehir’in ‘Parlayan yıldızı’ ETB’nin kapısını çaldık. Zeydan döneminde ETB’nin Eskişehir için yaptıklarını şöyle bir öğrenelim dedik. Doğrusu ‘az zamanda çok ve büyük işler başaran’ ETB’nin icraatları başımızı döndürdü…

Resim - 2106_1_l.jpg

ETB olarak Eskişehir’e karşı borcunuz olduğunu sürekli vurguluyorsunuz. Kurumunuzun sosyal sorumluluk projelerini bu kapsamda mı değerlendirmeliyiz?
4 yıllık süre içerisinde tam 3 bin muhtaç aileye gıda yardımında bulunduk. Ayrıca yine 3 bin öğrencimize de giyim yardımında bulunuldu. Ayrıca şimdi tam rakam veremeyeceğim ama çok sayıda başarılı üniversite öğrencisine karşılıksız burs veriyoruz. Tabii sosyal yardımların yanında bir de dayanışma çalışmalarımız var. Mesela ETB olarak Ramazan aylarında artık gelenekselleşen iftar yemeklerimiz oluyor. Bunlar hem halkla dayanışmamızı, hem de kurum üyeleri arasındaki dayanışmayı artıran faaliyetler.
Borsamızca önceki yıllarda yaptırılarak Milli Eğitim Bakanlığına devredilmiş olan bu iki okulumuza gerektikçe tefriş ve tadilat yardımları halen yapılmakta. Bunlar ETB ilköğretim okulu ve Anadolu Lisesi.

http://2eylul.com.tr/images/post/2106/2106_1_l.jpg

Aynı zamanda kurum içi dayanışmaya da önem veriyorsunuz sanırım.
Evet. Şehir içindeki ve dışındaki çeşitli etkinliklere katılarak, borsamız üyeleri arasındaki iletişim ve dayanışmayı artırmayı hedefliyoruz. Mesela borsamızda 30 yılı tamamlamış üyelerimize, hizmet ve katkılarından dolayı şilt verdik. Ama bence bunların içindeki en önemlilerinden birisi Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümünde Yönetim Kurulu ve Meclis toplantımız Çanakkale’de yapılması… Bir de Çifteler var. ETB Yönetim Kurulu ve Meclis toplantısı borsa tarihinde ilk kez Çifteler ilçemizdeki tesisimizde yapılmıştır.

Üyelerinizi sıklıkla bir araya getiriyorsunuz yani.
Bu konu çok önemli. Sürekli bir araya gelmemiz gerekiyor. Mesela Eskişehir Ticaret Borsası yerleşkesi içerisine kültürel ve sanatsal faaliyetleri icra etmek üzere Sergi ve Sanat Galerisi kuruldu. Tüm sanatçılarımızın eserlerini sergileyebilecekleri galerimiz yakında açılıyor. Ayrıca Eskişehir Ticaret Borsası yerleşkesi içerisinde bulunan Yeşil Park alanına “geçmişini bilmeyen geleceğini hiç bilemez” sloganından yola çıkarak tarımsal mekanizasyonun gelişimini anlatmak üzere tarım aletleri müzemizi yakında açıyoruz. Bunlar bizi bir araya getirecek şeyler. Ayrıca sanata ve tarihe önem vermeyen bir kurum düşünülemez.
Resim - 2106_3_l.jpg

Kurumsal kimlik güçleniyor

Eskişehir Ticaret Borsası’nın kurumsal olarak güçlenmesi hedefleriniz arasında. Yanılıyor muyum? Haklısınız Kerem Bey. Mesela basit gibi görünecek ama yeni bir logo tasarlattık. ETB’nin yeni yüzünü göstermesi için. Ayrıca Tarımla ilgili akademik makaleleri, borsamızdan haberleri, tarımsal haberleri ve faaliyetlerimizi ihtiva eden ETB DERGİ’si düzenli olarak yayınlanmakta ve tüm üyelerimizle birlikte tarım paydaşlarımıza ve borsalara ücretsiz olarak dağıtılmakta. Bunlar hem daha çok bilgilenmemizi, hem de kurum olarak güçlenmemizi sağlıyor. Tabii işin sosyal medya boyutu da var. ETB Facebook, Twitter ve Instagram üzerinden Sosyal Medyada güncel olarak temsil edilmekte. Ayrıca çok eski bir kurumuz biz. ETB kuruluş tarihi olan 1926 yılından daha eski yıllara dayandığını ispatlayan belge ve dokumanlar bulunarak tarihi belge arşivi oluşturuldu.

İLÇELERDE ÇALIŞMALAR TAM GAZ
Arslan yattığı yerden belli olur derler. Sanırım tesislerinizin yenilenmesi için de çok çaba harcadınız.
Beylikova ilçemizde Borsa ve Depoculuk faaliyetlerinde bulunmak üzere 2014 yılında, 2.697 m2 arsa üzerinde Lojmanı, Yönetim Binası, 1 Adet büyük 6 adet küçük deposu bulunan gayrimenkul satın alındı. Laboratuvar kuruldu. Beylikova yerleşkemiz, üyelerimizin ve bölge tarımının hizmetine açıldı.
Seyitgazi’de Borsa hizmetlerimizi yerinde verebilmek amacıyla 2015 yılında, İlçe merkezinde işyeri satın alındı. Alpu ilçesinde Borsa hizmetlerimizi yerinde verebilmek amacıyla 2015 yılında İlçe merkezinde işyeri kiralandı. Yönetimimizden önce uzun yıllarca ihmal edilmiş olan ETB Sivrihisar tesislerimiz tadilat programı çerçevesinde baştan aşağı yenilendi.

Bunları bilmiyordum. Ben asıl Eskişehir tesislerinizdeki yatırımları kast etmiştim. Biraz da ana binanızdaki yenileşmelerden bahsedebilir misiniz?
Borsamızın köhne ve yer yer yıkılmış olan bahçe duvarımız prefabrik yapım tekniği ile ETB logolu olarak ve çevresine itibar ve güzellik katacak şekilde yeniden yaptırıldı. Borsa yerleşkesi içerisinde yeni müstahsil diğer kişilerin yararlanabileceği Kafeterya yaptırıldı.                   
Merkez Borsa yerleşkemizde Bahçe Peyzaj düzenlemeleri yapılarak Borsamıza yeni yeşil alanlar kazandırıldı.

İyi bir marka oluşturmuşsunuz yani?
TSE Kalite Yönetimi Sistemi belge yenileme denetimini başarı ile geçirmemiz neticesinde TSE ISO 9001:2008 Kalite Belgemizin süresi 2017 yılı sonuna kadar 3 yıl daha uzatıldı. Türk Patent Enstitüsüne başvurularak ETB T.C. ESKİŞEHİR TİCARET BORSASI İsmimiz ve yeni kurumsal kimliğimize 2015 yılında uluslararası Marka tescili alındı. Eskişehir Ticaret Borsası Akreditasyon Belgesi yenilendi. Tüm denetimlerden başarıyla geçen borsamız Türkiye’deki Oda Borsalar arasında Akreditasyon derecesini yükselten tek Borsa oldu. Teknolojik gelişmeler yakından takip edilerek geliştirilen IOS ve ANDROİD “ETB Mobil Borsam” uygulaması 2014 yılında üyelerimizin hizmetine sunuldu. Bu sistem sayesinde Borsamızda oluşan fiyatlar anlık, günlük, aylık ve yıllık olarak yayınlanmakta.

KIRSALDA BÜYÜMEK İÇİN PROJELER ÜRETİYORUZ
Biraz da geliştirdiğiniz projelerden bahsedebilir misiniz?
Önümüzdeki yıllarda Borsa ve depoculuk faaliyetlerinde bulunmak üzere Sivrihisar Ankara otoyolu üzerinde 23 dekarlık satın alınan arsanın imar çalışmaları yapıldı. Çeşitli borsacılık tesisleri yapmak üzere, Alpu yolu üzeri Sevinç köyü mevkiinde bulunan 13.442 m2 arsamızda imar çapı, zemin etüdü, harita vb çalışmaları bitirilerek projelerimize uygun hale getirildi.
ETB Kırsalda büyüyor projesi ile yağlı tohumlar için Yağ oranı belirleme laboratuarı kuruldu, mevcut cihazlarımıza ilave olarak son teknoloji vasfında yeni Hububat Analiz Cihazları alındı. 
ETB elektronik satış sistemi projesi ile Eskişehir Ticaret Borsası çağımızın gerektirdiği küresel modern unsurlarla bağlantı kurarak, mevcut olan klasik Salon Satış Sisteminden, Elektronik Salon Satış Sistemine geçilmesi sağlandı. Ayrıca pek çok yere laboratuvarlar kurduk. Bir de mezbaha ve soğuk hava depolama tesisi kurulum projemiz var. ETB Alpu yolu üzerinde bulunan arsasının üzerine yapılmak üzere Avrupa Birliği standartlarında modern bir mezbaha ve soğuk hava tesisleri projesini Avrupa Birliği fonlarından yararlanarak gerçekleştirmek üzere ilgili bakanlığımıza ve TOBB ne sunmuştur.
Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Editör: admin admin
PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber ÇOCUKLAR İSTİSMARA KARŞI BİLİNÇLENDİRİLİYOR
Sonraki Haber SAHTE İÇKİ OPERASYONU

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

SON GÜNE KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ

1

TEMASA GEÇİLECEK

2

İDDİALARA YANIT VERDİ

3

ÇOCUK PARKINDA AĞAÇ DEVRİLDİ

4
Reyna Premium