ANA SAYFA > Söyleşi > BAKTIK Kİ RAP ZİRVE YAPIYOR

BAKTIK Kİ RAP ZİRVE YAPIYOR

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
BAKTIK Kİ RAP ZİRVE YAPIYOR

Mahlas Eskişehir’in yeni müzik gruplarından, ünleri giderek yayılıyor. Sayıları artan “cover” gruplarının haleti ruhiyesini bir de onlardan dinleyelim istedik. Eskişehir’in canlı müzik alemini konuştuk...

Mahlas Eskişehir’in yeni müzik gruplarından, ünleri giderek yayılıyor. Sayıları artan “cover” gruplarının haleti ruhiyesini bir de onlardan dinleyelim istedik. Eskişehir’in canlı müzik alemini konuştuk...

Çok renkli bir grup Mahlas. İnanılmaz enerjisi olan 4 genç, Berkay Alper, Resul Hürfikir, Gökhan İpek ve Samet Esen, Mahlas’ın çatısı altında bir araya gelmişler. Eskişehir’de birçok kesim kendilerini severek dinliyor. Önümüzdeki yıllarda festivallerde önemli isimlerle birlikte çalacak gruplar arasında görüyorum kendilerini. Ama o zamana kadar Eskişehir’de kendilerini olabilecekleri kadar geliştirmeye çalışıyorlar. Müzik onlar için bir tutku, hobi olarak görmedikleri için de titizlikle şarkılarını seçiyorlar ve sahnede yeri geldiğinde çatlak ayakla bile boy gösteriyorlar.

Önce Mahlas’ın üyelerini tanıyalım.
Berkay Alper: Grupta solo ve ritim gitar olarak görev alıyorum. Aynı zamanda Back Vokal de yapıyorum. Vokallik konusunda da elimden geleni yapmaya çalışıyorum.
Samet Esen: Vokal artı ritim gitar olarak bulunuyorum.
Gökhan İpek: Grupta basçıyım. Ara ara back vokal yapmaya çalışıyorum.
Resul Hürfikir: Ben de grubun davulcusuyum.

Mahlas ne zaman kuruldu?
Resul Hürfikir: Geçtiğimiz mart ayında bir oluşuma başladık. Nisan’da da sahnelere başladık.
Berkay Alper: Mahlas olarak yedi aylık bir grubuz. Daha önce Resul, Gökhan ve ben başka vokalle çalışıyorduk. Tayini çıktı. Şehir değişikliği durumu oldu. Biz Samet’le tanıştık o arada. Repertuvarımızı değiştirdik, onunla çalışmalar yaptık ve daha önce sahne aldığımız mekanlarda aynı şekilde Samet’le devam etmeye başladık. Biraz tarz değişikliğine de gittik.

Resim - 21735_1_l.jpgSANA DAVUL YAKIŞIR DEDİLER
Resul Hürfikir: Ben Trabzonlu’yum. O zaman ortaokuldayım. Bunun için il merkezine gideceksin, davul alacaksın ve apartman gibi bir dairede kalabiliyor olacaksın. Zaten sıkıntılı. Şu an evlerde elektronik davul kullanıyoruz çalışırken ama o bile zaman zaman komşuya rahatsızlık veriyor. O zamanlar müzik öğretmenimin yönlendirmesiyle, “Sana davul yakışır” dedi. Burslarla biriktirdiğim paralarla küçük bir davul aldım. Onun tadı başka oluyor. Eğitim alma şansım olmadı. Yavaş yavaş, çalışa çalışa bu zamana kadar geldik. Lisede de aktif guruplarımız oldu. Onun da bize katkısı çok oldu. Berkay’la bir araya gelip neden bizim de bir grubumuz olmuyor dedikten sonra işi daha ciddiye aldık. Enstrümanla kendi kendine takılmaktan vazgeçip, işi ciddileştirdik. Eksik yönlerimiz üzerinde düşünüp tamamlamaya çalıştık. Birçok kez gurup kurduk gurup dağıttık ama bize bunlar çok tecrübe oldu. Bazen derler ya kötü şeyler bir tecrübedir. Tecrübe kazandık, bu güne kadar geldik. Şu anda memnunuz. Güzel gidiyor.

UYUM VARSA ENERJİ DE VAR
Zaten gerek yabancı gerek yerli grupların geneline baktığınızda, belli bir statüye gelene kadar grup üyeleri çok fazla değişime uğramış oluyor…
Resul Hürfikir: Tabi. Arkadaşlıklar tamamen bitebiliyor. Kavgalar edilebiliyor. Aynı ev arkadaşı olmak gibi bir şey.  Aynı enerjiyi bulmak gerekiyor. Burada herkes eşit seviyede yaklaşıyor. Herkes aynı çabayı gösteriyor ki, birleşimden bir şey ortaya çıkabilsin. Bunu sağladığınız zaman biz bir gurubuz, biz tekiz diyebiliyorsunuz. Bir şarkıyı çalmak da bence öyle bir şey. Herkes uyum içinde işini yapabiliyorsa aynı enerjiyi yakalamış oluyor. Bunu yakaladığımızı düşünüyoruz.

ÇILGIN DÜŞÜNCELER BİZİ BULDU
Tarzınızda ne tür bir değişiklik oldu?
Berkay Alper: Daha önceden tamamen alternatif rock ve pop çalıyorduk. Samet geldikten sonra canlı rap de yapmaya başladık. Türkiye’de şu an rap en zirve zamanlarını yaşıyor. Samet’le tanıştıktan sonra biz de ilgi duymaya başladık. Baktık ki zirve yapıyor şu an ve insanlar da istiyor, bunları gördükçe bu işe de girelim dedik. Alt yapılar yaptırdık. Güzel şarkılar oldu. Artık tarzımız biraz daha rap ve alternatif rock gibi oldu.

Nerelerde sahne alıyorsunuz peki?
Resul Hürfikir: Şu an La Liberta performance’da çarşamba ve cumartesileri düzenli sahnemiz var. Public Tube’da Cuma günleri çalıyoruz ama Public Tube’da gün değişikliği olacak sanırım. Cumaları Fakülte’ye geçeceğiz gibi. Public Tube’de hafta içi çalacağız gibi. Şimdi sezonun tam günleri belirleme aşaması olduğu için La Liberta dışındaki mekanlarda günlerimiz sabit değil. Sosyal medya sayfamızdan günleri duyuruyoruz.

Ne zamandır müzikle uğraşıyorsunuz?
Berkay Alper: Liseden beri gitar çalıyorum ama amatör seviyesindeydi. Üniversiteye geldikten sonra kendime yeni bir akustik gitar aldım. Youtube’tan videolar izlemeye başladım. Kendimi geliştirmeye çalıştım hep ama kafamda gurup kuralım, müzik işlerine girelim yoktu. Kendim tat almak için geliştirmek istiyordum.  Resül ile ev arkadaşı da olduktan sonra aynı evde o davul çalıyor sen gitar, biz neden grup kurmuyoruz dedik. Bunu diyeli de yaklaşık üç sene öncesi. Ondan sonra da ciddi anlamda bu iş için uğraşmaya başladık.

Resul Hürfikir: Çılgın düşünceler bizi buldu ve o çılgın soru belirdi bizim neden bir grubumuz yok.
Gökhan İpek:
Ben 10 yıldır gitar çalıyorum. Bas sonradan kazanılan bir şeydi. Müzik dükkanında çalışıyordum. Berkay geldi. Gelmez olaydı. O gün bugündür, “Neden bizim gurubumuz yok” denilen o lanet orada başladı.

Samet Esen: Ben müziğe annem sayesinde başladım. Biz Bulgar göçmeniyiz. Annem de bizim adetler gereği kınalarda düğünlerde şarkı söylerdi. Ben de onunla birlikte şarkı söylemeye başladım. Daha sonra okullardaki yarışmalara katıldığımda bir şeyler olunca devam ettim. Sonra bizim neden bir gurubumuz yok denilen lanet beni lisede buldu. Enstrümana da ilk perküsyonla başlamıştım. Gurupta şarkı söylemiyordum. Enstrüman çalıyordum. Vokalimizin kavgalar sonucu ayrılmasıyla hele ki, ergenken bunlar maksimum seviyede yaşanıyor. Hepimiz bir starız, dünyanın en iyi müziklerini yapıyoruz kafasındayız, bizi bir gün stüdyonun ortasında bıraktı gitti. Sonra stüdyoda hepimiz tek tek şarkı söylemeye başladık. Bir baktık ki oluyor, öylelikle ilk vokalliğime başladım ve sürekli devam etmeye başladı. Eskişehir’e kadar geldim. Eskişehir’de konservatuvarda tiyatro okuyorum. Aynı zamanda da tiyatro yapmaya devam ediyorum. Müzik yapmak için, bir iş olarak yapmak var bir de sevdiğin için yapmak var. Genelde insanlar guruba girerken severek giriyorlar ve daha sonra işe çeviriyorlar. İstemediği tarzda müzikler, istemediği tarzda şarkılar yapıyorlar. Eskişehir’e gelmeden bu yüzden müziğe ara vermiştim. Şarkıları binlerce kez söyleyip harçlığımı çıkartacak bir düzeyde değildi benim için müzik. Berkay’la tanışıp beraber oturup konuşunca dedim ki, yıllardır rap dinliyorum, bunu yapmak istiyorum. Beraber başlayalım ama bu da olsa olur mu dedim. Onlar da sağ olsunlar kabul ettiler ve beraber çalışmaya başladık.
Resim - 21735_2_l.jpg

BİZ HİÇ ÇALDIK MI?
Dinleyiciden sahne esnasında tarzınız dışında istekler alıyor musunuz?
Resul Hürfikir:
O istekler zaten alt alta gelse muhteşem bir repertuar çıkar ama o isteklerin bizle ve yaptığımız müzikle alakası yok. Şöyle bir şey var, şu an çok popüler olan bir rap parça çalıyoruz. Üst üste üç dört tane çalmışız böyle. Ardından gelen istek o kadar farklı ki, ‘bu kadar saattir bizi dinliyorsun, buna benzerini hiç çaldık mı’yı sorasımız geliyor.

Dinleyiciyi ikiye ayırabiliriz o zaman değil mi? Bilinçli dinleyici, gittiği mekânı ve çıkan grubu bilen, diğeri de rastgele bir mekana gidip gurubu dinleyen… 
Resul Hürfikir: Aslında dinleyiciyi üçe ayırabiliriz. Birincisi dediğiniz gibi grubu ve mekânı bilen. İki grubun dışında mekânı bilen ve geldiğinde grubu görüp, böyle de bir grup varmış,  diyen ve üçüncüsü de bağımsız kesim. Birinci ve ikinci grup dediğimiz dinleyicilerden bazen öyle istekler geliyor ki, bunu niye repertuara koymuyoruz diyoruz. Ya da öyle bir istek geliyor ki o şarkı repertuarımızda oluyor.

Albüm yapmak gibi bir fikriniz var mı diyeceğim ama şimdi albümlerin de bir değeri kalmadı. Öyle planlarınız var mı?
Resul Hürfikir: Yavaş yavaş ilerliyoruz. Aşama aşama ilerleyelim istiyoruz. Samet’in az önce dediği gibi ergenliğin verdiği rock starlık üzerimizden kalktı. O şekilde değil de daha emin ve doğru adımlarla ilerlemek istiyoruz. Ama oraya gelene kadar da aşılması gereken şeyler var. Belli aşamaları kat ettikten sonra iş sizi oralara götürüyor.
Berkay Alper: Dediğiniz gibi şu an genel olarak müzik dijital platformda ilerlediği için albüm olarak değil ama kendimiz bir Parça hazırlayıp sunmak istiyoruz. Samet bu konuda söz yazmaya başladı. Ufak ufak böyle şeyler yapmak istiyoruz. Sırf çıkartmış olmak için bir şey çıkartmak mantıksız. Önce bizim sevmemiz ve keyif almamız gerekiyor. Keyif alıp yaptıktan sonra isterse beş kişi dinlesin isterse bir milyon…

Sahnede en çok sizi anlatan, yansıtan ve çalmaktan keyif aldığınız parça hangisi?
Resul Hürfikir: Candan Erçetin’in Yalan parçası var. Onu Model coverlamıştı. Bizim için onu çalmak çok keyifli. Bir de Ezhel’den Geceler.
Samet Esen: Ayten Alpman’ın bir parçası Söyle, var onu da Sarp’ın cover’ını  çok seviyorum ben de. Bir parçaya cover yaptığımızda daha bize ait bir şeymiş gibi oluyor.

  Berkay Alper: Rap şarkılarını da rock sound’unda çalmaya çalışıyoruz. Onlar da ayrı keyifli oluyor. Ezhel’in Youtube’tan açıp dinlediğiniz Geceler’i ile bizim çaldığımız geceler çok farklı. Hiç dinlemeyen birisi dinlediğinde bizim parçamız sanıyor. Farklı sound bize de dinleyene de çok keyif veriyor.

Editör: admin admin
PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber AK PARTİ'DE TEMAYÜL YOKLAMASI
Sonraki Haber KIRKA’YA KAPALI PAZARYERİ

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

OTOMOBİLLER KAFA KAFAYA ÇARPIŞTI

1

ÖZEÇOĞLU’DAN DESTEK

2

BUĞRA TAMAM SIRA ONLARDA

3
Reyna Premium