ANA SAYFA > Söyleşi > BİR KARAVAN YAPTILAR HAYATLARI DEĞİŞTİ

BİR KARAVAN YAPTILAR HAYATLARI DEĞİŞTİ

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
BİR KARAVAN YAPTILAR HAYATLARI DEĞİŞTİ

Eskişehir’in ünlü, karavanlı ve youtuber çifti Hasibe ve Ümit Çeliker ile sosyal medyada yayılan maceralarının nasıl başladığını ve yeni hayallerini konuştuk...

Eskişehir’in ünlü, karavanlı ve youtuber çifti Hasibe ve Ümit Çeliker ile sosyal medyada yayılan maceralarının nasıl başladığını ve yeni hayallerini konuştuk

Hasibe ve Ümit Çeliker çifti sosyal medyanın çok konuştuğu ve örnek aldığı çiftlerden. Eskişehir’de, bir yıllık evliyken aldıkları aracı karavana dönüştürüp il il gezerek insanlara farklı bakış açıları kazandırdılar. Bu anlarını da Youtube’da insanlarla paylaştılar. Kendileri ile Kokopelli isimli kafelerinde bir araya geldik. Her şeyin nasıl başladığını konuştuk. Biz konuşmadan önce kafelerinde, onları Youtube da izleyip başka şehirde yaşadıkları halde onları görmek için gelen insanlar da vardı. İnanılmaz bir etkileşim vardı herkeste. Böylesi bir ilgi beklemediklerini söyleyen çiftimiz, ileride gerçekleştirmek istedikleri hayallerini de anlattı.
Resim - 34657_1_l.jpgSon günlerde sosyal medyada en çok konuşulan çiftlerdensiniz. Nasıl tanıştınız?
Ümit Çeliker: Benim reklam ajansım varken, Hasibe de moda tasarım okurken, reklamla ilgili bir işleri varken bize gelmesiyle tanıştık. O zamanlar tabii böyle bir samimiyet yoktu. Aradan 2-3 sene geçtikten sonra bir blog yazısı olayı vardı. O yazı için Hasibe’ye yazması için teklif ettim. Blog yazısı için konuşmaya başladık. Konuştukça ilerledik.

Hasibe Çeliker: Hayallerimizin çok benzer olduklarını fark ettikçe daha uzun konuşmaya başladık.
Ümit Çeliker: Aslında her şey konuşmakla başlıyormuş. En güzel ilişki kurmanın yolu konuşmakmış. Bir de hani bir flört olarak başlamakla arkadaş olarak başlama kısmın var ya, flört olarak her şeyi birbirinizle konuşamıyorsunuz. Arkadaşınıza her şeyi rahat rahat açabiliyorsunuz. Aynı şeyi Hasibe’de ben de birbirimize yaptığımız için, iç dünyalarımızı daha iyi yansıttığımız için o kadar uyumlu gitti ki, bir baktık ki birbirimizle hoşlanır hale gelmişiz.
Resim - 34657_2_l.jpg

BİZ HANCI, YOLCULAR GELİP GEÇECEK
Baktığımızda hayallerinizin birçoğunu gerçekleştirmiş gibi görünüyorsunuz. Karavanla şehir şehir dolaşıp insanlarla bir araya gelip farkındalık yaratmak, Kokopelli… Peki, bu hayallerinizin arasında en büyük ve henüz gerçekleştiremediğiniz bir hayaliniz var mı?
Ümit Çeliker: Asıl büyük hayalimiz, arazi alıp orada insanlarla hayatı paylaşabileceğimiz bir yer oluşturmak.
Hasibe Çeliker: Hem doğal bir yaşam hem de üretmek. Kesinlikle üretmemiz ve ürettiklerimizi insanlarla paylaşmak istiyoruz.
Ümit Çeliker: Üretmek derken de sadece tarım ürünü gibi değil, orada bir sanat ve zanaat da üretmek, hatta gelenlerle birlikte bunu yapmak. Siz geldiğinizde birlikte bize bir şeyler öğreteceksiniz, biz de belki başkalarına öğreteceğiz. Biz hancı yolcular gelip geçecek gibi bir durum olacak. Bir de unuttuğumuz değerler var. En önem verdiğimiz şey para oldu. Para odaklı ilişkiler yaşamaya başladık. Eskiler değersizleşti sadece maddi şeyler daha değerli oldu. Biz de bunun tam tersine hareket etmeyi düşünüyoruz. Orada öyle bir paylaşımda olmayı istiyoruz. Bizim oraya gelip kalan ve sonrasında yanımızdan ayrılan kişilerde, biraz daha hayvanları seveyim, biraz daha bitkileri, doğayı seveyim…
Hasibe Çeliker: En ufak mesela, yere çöp atmayayım.
Ümit Çeliker: Evet, gibi farkındalıklar oluşturabilirsek ne mutlu. Şehir yaşamına herkes devam edecek. Herkes doğada yaşasın diye bir durum yok ama nefes almak için kaçmalık, dönüşünde de kendine bir şeyler katmalık bir yer gibi düşünüyoruz.
Resim - 34657_3_l.jpgİKİNCİ SEZONU AÇACAĞIZ
Yine sizi yollarda izleyecek miyiz?
Ümit Çeliker: Evet, bu bir sene boyunca biz yollardaki hayatımızı paylaşacağız. Tüm Türkiye’yi zig zag yaparak gezeceğiz. Aynı zamanda gittiğimiz köşelerde belki yurt dışlarına da çıkabiliriz diyoruz. Artık birinci sezon bitti, ikinci sezonu açacağız diye düşünüyoruz. O bir yıldan sonra da çiftliği o yaşam alanını açmayı düşünüyoruz. Sonrasında da kendimizi geliştirmekle alakalı hayalimize devam edeceğiz.

Kendinize yeni serüveneninize başlarken neler katmayı planlıyorsunuz?
Ümit Çeliker: En çok öğrenmeye çalıştığımız şey yetinmek ve masraflarımızı minimuma düşürmek. Alışverişimizi pazardan yapıyoruz. Markette ne lazımsa sadece onu alıp çıkıyoruz. Kıyafet almayı uzun süre önce bıraktık. Meditasyona başladık. Sigaraları bırakıp daha sağlıklı bir hayata adım attık. Daha sağlıklı besleniyoruz. Kişisel gelişim kitaplarına ağırlık verdik. Spora başladık. Evde birlikte sporumuzu yapmaya çalışıyoruz. Sabah namazdan sonra yatmıyoruz. Akşam daha erken yatıyoruz. Yeni müzik aletleri öğrenmeyi düşünüyoruz. Sanatçı arkadaşlarımızla bir şeyler çizmeye başladık. Yeni diller öğrenmek istiyoruz. Her gün bir tane hayalle kalkıyoruz. İnsan maddi şeyleri dert edinmeyi bırakıp hayatına odaklandığında her gün yeni hayallere odaklanıyor. Hayat daha yaşanılır oluyor. Kaygıları bırakıp anı yaşıyorsunuz.
Bu süreçlerde hayalinizi gerçekleştirmek isterken önünüze çıkanlar, sizi engellemeye çalışanlar oldu mu?

Hasibe Çeliker: Genelde bizi çok destekliyorlar. Ailelerimiz bizden daha hevesli. Ümit’in babası bir an önce işi gücü bırakıp orayı yapıp yerleşmeyi istiyor.

Ümit Çeliker: Sanırım bu özlenen bir şey. Şu an kimse kimseyle selamlaşmak dahi istemiyor. Bence insana önem verirseniz etrafınızda insana önem veren insanlar oluyor. Paraya önem verirseniz, paranıza önem veren insanlar oluyor. İnsanların eskiye, doğaya dönüş durumları var. Bu tasarımsal olarak başladı ama bununla beraber o ruhu da alacak. Çok garip değil mi? İnsanlar maddi şeylere, eşyalara değer verdiler. Bunun mutlu etmediğini görünce yine eşya alarak eski eşyalar alıp değer vermeye başladılar. Yine mutlu olamayacaklarını düşünüyorum. O eşyalar değil, o eşyaların üzerinde edilen sohbetler muhabbetler güzeldi. Ama başlangıcı doğru en azından. Eski eşyalar da kimseyi doyurmayacak bence. Bir yerde kesinlikle işin içinde insan olmalı.
Resim - 34657_4_l.jpgBİZİ YANSITMASINI İSTEDİK
Kokopelli’yi nasıl açmaya karar verdiniz peki?
Ümit Çeliker: Kokopelli bizim büyük hayalimize giden yolda kullandığımız araçlardan biri. İki sene verdik burası için. Maddi hiçbir şeye önem vermeden kaliteli şeyler verelim insanlara diyerek ön plana alarak gelindiğinde göze, kulağa, damağa hitap etsin aynı zamanda da hoş bir karşılamayla yapalım istedik. İki sene sonrasında büyük hayalimiz için yola koyulacağız.

Peki, adı neden Kokopelli?
Hasibe Çeliker: Kokopelli, aslında Güney Amerika’da mistik bir karakter. Bizim kültürümüzdeki Hızır’a benzetiyorum ben. Hem gezgin, köy köy geziyor. Onu karşılayanlara bolluk, bereket, mutluluk verdiğine inanıyorlar. Sırtında heybesi olan bir karakter. Biz de sevdik. İsmi de kulağa çok hoş geldi.

Ümit Çeliker: Aslında bizim de buraya gelenlere, mutluluk, huzur versin keyif getirsin diye istedik. Öyle de oldu. Mesela buraya gelenlerden bir öğrenci ilk kez buraya gelirken yolunu kaybediyor. Bir yere girip sorarken orada iş buluyor. Bize gelip uğurlu geldiniz diye anlatmıştı. Böyle şeyler çok yaşıyoruz.
Resim - 34657_5_l.jpgYENİ KARAVAN YAPACAĞIZ
Karavan hayalinizden de bahsedelim…
Ümit Çeliker: Kafeyi bir gün kapalı tutuyoruz, onu da doğada geçirelim diyerek karavan isteğimiz vardı. Buraya uyumlu karavanımızı kendi ellerimizle yaptık. Onu da yapmak isteyenler olursa diye Youtube’dan paylaşalım dedik. Çok da ilgi gördü.

Hasibe Çeliker: Bizi de şaşırtan bir etki oldu Youtube. Bu kadar büyüyeceğini ve ilgi göreceğini beklemiyorduk. Bir yandan bizi gaza getirip yüreklendiren bir yanı oldu. Aslında biz Kokopelli’de dost edinmeyi amaçlarken, Youtube’da bir sürü bizimle aynı hayali paylaşan oldu.

Ümit Çeliker: Sosyal medyanın gücü daha fazla oldu. İnşallah büyük hayalimize de taşır bu hayalimizi başarırız diye düşünüyoruz. Her şey de istediğimiz gibi gidiyor. Karavanımızı sattık bu arada. Bundan sonraki planlarımızda daha büyük bir karavana geçmemiz lazım. Bir sene yollarda hem takipçilerimizle bir araya geliyoruz hem de büyük hayalimiz için arazi arayacağız. Bahara kadar yeni karavanımızı bitirip, baharda yeni arazi arayışına çıkacağız. Arazi hayalimize bir sene kala diye yola çıkacağız.

PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber MEZBAHAYI SEÇTİLER
Sonraki Haber 44 GÜN SONRA ACI HABER GELDİ

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

NASREDDİN HOCA KORONAYA YENİLDİ

1

ESKİŞEHİR TEŞKİLATI DA KATILDI

2

CHP’NİN ACI GÜNÜ

3

YAY AİLESİNİN ACI GÜNÜ

4
Reyna Premium