ANA SAYFA > Söyleşi > BİSİKLET YOLU YOK Kİ YETERLİ BULALIM

BİSİKLET YOLU YOK Kİ YETERLİ BULALIM

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
BİSİKLET YOLU YOK Kİ YETERLİ BULALIM

Eskişehir Bisiklet Topluluğu kaptanı Gökay Konuk, bisikletçilerin yaşadığı sorunlar hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu ve ekledi: “Eskişehir’de bisiklet yolu yok ki yeterli bulalım!

Eskişehir Bisiklet Topluluğu kaptanı Gökay Konuk, bisikletçilerin yaşadığı sorunlar hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu ve ekledi: “Eskişehir’de bisiklet yolu yok ki yeterli bulalım! Şehirde buldukları yeri boyayıp yol yaptım diyen bir belediye zihniyeti var”

Gökay Konuk, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretmenlik Bölümü Mezunu olmakla birlikte 2007 yılı Avrupa Dağ Bisikleti Şampiyonasından bu yana milli sporcumuzdur. Kendisi milli düzeyde onlarca sporcu yetiştirdi. Yüzlerce bisiklet turu, onlarca büyük bisiklet yarışının organizasyonunu yaptı. Halen Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde Kıdemli Bisiklet Antrenörü olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda da ESBİKE adında bisiklet atölyesinde boş kalan vakitlerde Karbon Tamiri ve ilginç tasarımlar üretmektedir. Ben de kendisiyle hem ESBİKE, hem bisikletçilerin yaşadıkları zorluklar, hem de Eskişehir’de bisiklet sporuna ne tür katkılarda bulunuyorlar diye merak edip sorularımı kendisine yönelttim.

Resim - 694_1_l.jpgESBİKE olarak, Eskişehir’de bisiklet kullanımına ne tür katkılar sağlıyorsunuz? 
Kurulduğumuz 2003 yılında Eskişehir şehir merkezinde bisikletli trafiği yok denilecek kadar azdı. Zaman ilerledikçe yapmış olduğumuz tanıtıcı ve bu branşı sevdirici etkinliklerle bisiklete binen sayısı hızla arttı. Halkımıza yönelik, amatör manada bisiklet turlarımız devam ediyor. Bunun yanında Resmi kurumlarımız ile işbirliği içerisinde çalışmalarımız oluyor. Bunlardan ilki 2005 yılında yapılan Eskişehir’in ilk Dağ Bisikleti yarışını düzenledik. Daha sonra Frig Vadilerinin tanıtımı için 2 kez yarış düzenledik. En son 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Odunpazarı’nda büyük bir yarış düzenledik. Türkiye’nin her yerinden sporcu katılımını sağladık. Türkiye’nin en büyük Dağ Bisikleti parkurunu hazırladık ve burada yarışlar düzenledik. Şehrin çevresinde yüzlerce bisiklet parkurumuz var bunları kitap haline getiriyoruz. Eskişehirlilerin ve ilimize dışarıdan gelenlerin faydalanması için yakın zamanda yayınlayacağız. Bu manada Turizme de katkı sağlamaktayız. 

Yaptığınız etkinlikler sadece profesyonellere mi yönelik? 
Bisiklet etkinliklerimizi hem amatörlere hem de profesyonellere göre hazırlıyoruz. Dileyen istediğine katılabiliyor. Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğümüzden sporcu lisansı çıkartıyoruz ve tüm katılımcıları kayıt altına almış oluyoruz. Bisiklete binemediğimiz zamanlarda Trekking etkinlikleri düzenliyoruz. Bunun dışında profesyonel manada hemen hemen tüm outdoor sporlarını yapıyoruz. Kano, Dağcılık, Motor Sporları gibi birçok alanda sporumuzu yapıyoruz. 

Bisiklet turlarında güvenlik önlemlerine ne kadar dikkat ediyorsunuz? 
ESBİKE olarak bizim temel anlayışımız katılımcının güvenliğidir. Etkinliklerimizi profesyonel antrenörler eşliğinde düzenliyoruz. Antrenörler, ilk yardım eğitimi, acil durum eğitimi almış kişilerdir ve gerekli müdahaleyi yapabilecek yeterliliktedir. Bunun yanında üyelerimize zaman zaman ilk yardım eğitimi kursları düzenliyoruz ve tüm bireylerin olası ilk yardıma hazır hale getiriyoruz. Etkinliklerimiz öncesi Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğü ESBİKE Bisiklet Takımı olarak gerekli resmi izinlerimizi valilik kanalıyla kolluk kuvvetleri ve ilk yardım ekiplerine bildiriyoruz ve onların güvenlik desteği ile etkinlik düzenleniyor.
Resim - 694_2_l.jpg BİSİKLET YOLU YOK Kİ!
Eskişehir’deki bisiklet yollarını yeterli buluyor musunuz?
Eskişehir’de bisiklet yolu yok ki yeterli bulalım! Şehirde buldukları yeri boyayıp yol yaptım diyen bir belediye zihniyeti var. Defalarca böyle olmaz dedik, daha etkili bisiklet yolları için fikirler verdik ama belediyeler bisiklete sıcak bakmıyor. Kiralık bisikletler bile şehirden toplatıldı. Nedeni yol olmayışı. Şehrimizdeki büyük parkların içine bisiklet ile girmek yasak. Şehir merkezinde birçok yolda bisiklet yasak. 

Bisiklet sporuna destek bulmakta zorlanıyor musunuz?
Eskişehir’de Bisiklet sporuna destek bulamıyoruz. Kurulduğumuz yıllarda birçok sponsorumuz vardı. Fakat zamanla birçok grup kuruldu işten anlamayan kişiler maalesef bu sponsorların kapısını aşındırarak onları hüsrana uğratarak küstürdüler. Şimdi Bisikletli gören sponsorlar sırtlarını dönüyor. Biz milli düzeyde profesyonelce bu işin eğitimini alarak yapmaktayız ancak yinede sponsor bulmakta zorluk çekiyoruz. Organize sanayi bölgemiz Türkiye’nin en büyüklerinden ancak bir tane firma çıkıp da ‘Gel kardeşim Eskişehir’i temsil ediyorsun, markamı temsil et. Ben de sana destek olayım’ demedi. Bu çok acı bir durum.
Resim - 694_3_l.jpg Ben kardeşinize de bir soru sormak istiyorum, Eda(Konuk), bayan bisikletçilerin trafikte yaşadığı zorluklar nelerdir? 
Bayan bisiklet sürücüleri trafikte mağdur olmaktadır. Araçla sıkıştırma, laf atma, umursanmama gibi birçok olumsuz durumla karşı karşıya kalmaktayız. Bunun başlıca sebebi eğitimsiz sürücüler ve yetersiz trafik denetimleri ve belediyelerin yıllardır umursamadığı ve yapmadığı bisiklet yollarıdır. Bisiklet bir ulaşım aracıdır ama diğer motorlu araç kullanıcıları bunu bilmiyorlar. Yayalar da bisiklet için tehlikeli. Her an kuralları hiçe sayan bir yaya, etrafına bakınmadan önünüze atlayabiliyor. Can güvenliğimiz maalesef yok ve belediyelerin gözleri önünde nice bisiklet kullanıcısı araç altında kalarak can verdi.
Resim - 694_4_l.jpg
İNSANLAR ÇEVREYE ZARAR VERİYOR
İlçelerle de bir takım çalışmalar yapıyorsunuz. Ne tür çalışmalar bunlar?
Eskişehir dışında tüm ilçelerle çalışmalarımız oluyor. Doğa turları, bisiklet turları yapıyoruz. Okullarda bisikletin gelişmesi adına çalışmalarımız oluyor. Doğa turlarımız ilçelerin tanıtımına katkı sağlıyor. Etkinliğimiz dışında hava çekimleriyle de etkinliğimizin videolarını çekiyoruz. İlçenin tanıtımı için güzel bir uygulama oluyor. Hemen hemen tüm ilçelerin bisiklet ve doğa parkurlarının haritalarını oluşturduk. Bunları istek çerçevesinde etkinliklerimizle paylaşıyoruz.

Eskişehir’deki tur rotalarını yeterli buluyor musunuz?
Eskişehir’de Tur rotalarının çoğunu biz ESBİKE olarak oluşturduk fakat bunları paylaşmıyoruz.

Neden peki?
Nedeni, tabiatın tahrip edilmesi. Bunlardan biri Avlakkaya rotası. Bu rotayı hazırlayan bizleriz ve bisikletle ilk zamanlarda zor ilerlediğimiz bir tabiata sahip alandı. Fakat internette haritalarını ve fotoğraflarını yayınladıktan sonra bunu web sitemizden alan resmi kurumlar bu alanın reklamını yaptılar. Belediyeler düşüncesizce doğa turları yaptılar ve endemik tür olan birçok bitkiye zarar verildi. Üniversiteler kamp yaptılar çöplerini bıraktılar. Yetmedi yolları genişletildi, ağaçları söküldü, araçla dahi girilebilecek bir alan oldu. Bu yüzden rotalarımızı paylaşmaktan korkuyoruz. Çünkü insanlar zarar veriyor maalesef. 

OLİMPİYAT SEVİYESİNE KADAR GELDİK
Ağbi kardeş olarak yarışlarda Eskişehir’i temsil ediyorsunuz neler söyleyeceksiniz?
Yüzlerce Ulusal ve Uluslararası yarışmaya girdik ve defalarca milli forma ile yarıştık. Bunlar bir sporcu için gerçekten çok güzel anlar. Hele hele milli forma ile ter dökmek, anlatılmaz yaşanır. Bayrak aşkıyla yorulsanız da bir güç geliyor, basıyorsunuz. Sırtınızda ülkeniz var onu taşıyormuşsunuz gibi bir şey. Yüzlerce madalyamız ve kupamız oldu. Türkiye’de tanınan ve ilk 3 içinde yer alabilecek bir takım haline geldik. Ayrıca Avrupa’da ESBİKE olarak tanınıyoruz. Zaman zaman yurtdışındaki yarışlarda da yarışıyoruz orda daha çok zorlayıcı oluyor ama yarışma şartları ve organizasyonlar daha düzenli ve çekişmeli geçiyor. Olimpiyat seviyesine kadar geldik. Başarılar kazandık yarışlara hep kendi imkânlarımızla gittik. Eskişehir’i ve ülkemizi temsil ettik. 
KUTU: Avrupa ve Dünya Şampiyonalarına girip geliyorsunuz uçaktan inince kimse yok sizi karşılayan. Oysaki bir futbol maçından dönmüş olsak izdiham olur. 
Resim - 694_5_l.jpg
Türkiye’de de bir ilki yapıyorsunuz, karbon tamiri. Bu konu hakkında bize kısa bilgi verebilir misiniz?
Karbonfiber dayanıklı ve hafif bir malzeme pratikliği ve hızlı imal edilebilmesi avantaj sağlıyor. Bizim bisikletlerimiz bu hafif malzemeden yapılmakta yarışmalarda kendi bisikletimin kırılması ve imalatçı firmanın garanti desteği vermemesi sonucu bu işi öğrenerek tamir yapmayı geliştirdim ve Türkiye’de ilk ve tek Karbon Tamir Atölyesi’ni kurdum. Yakın zamanda ESBİKE markası ile bisiklet kadroları üretmeye başlayabiliriz. Bunun yanında tamire ilginç ürünlerde geliyor olta, palet, araç kaportaları, motosiklet parçaları, uçuş ekipmanları, hobi oyuncaklarının malzemelerini tamir ediyoruz ve ilk günkü haline getiriyoruz.

YENİ SPORCULAR YETİŞTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ
Bu yıl neyi hedefliyorsunuz? Olimpiyatlar hedefleriniz arasında mı?
Bu yıl mevsim şartlarından dolayı sezonu geç açıyoruz. Umarız kısa zaman içinde üst seviyeye gelip ulusal ve uluslararası yarışlarda derece ve puan toplayarak olimpiyat puanlarını toplamaya başlayacağız. Bu sporu sevdiğimiz için bunları maalesef kendi imkânlarımızla yapmaya devam edeceğiz. Bunun yanında yeni sporcular yetiştirmeye devam edeceğiz.

Editör: admin admin
PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber Banklar boyanmış ama uyarı yazısı asılmamış!
Sonraki Haber İsteyecek yüzün varsa isteyebilirsin

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

SON GÜNE KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ

1

TEMASA GEÇİLECEK

2

İDDİALARA YANIT VERDİ

3

ÇOCUK PARKINDA AĞAÇ DEVRİLDİ

4
Reyna Premium