ANA SAYFA > Söyleşi > BİZ DE KADINLARI YENİ BAŞKANLA GEZDİRİRİZ

BİZ DE KADINLARI YENİ BAŞKANLA GEZDİRİRİZ

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
BİZ DE KADINLARI YENİ BAŞKANLA GEZDİRİRİZ

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un kadınların kültür gezileri talebine olumsuz yanıt vermesine Kırmızıtoprak Muhtarı Hidayet Elbir’den de tepki geldi: “Kazım Kurt’un yaklaşımını ayrımcı buluyorum. Bana da , ‘kadınları gezdiremem’ demişti...

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un kadınların kültür gezileri talebine olumsuz yanıt vermesine Kırmızıtoprak Muhtarı Hidayet Elbir’den de tepki geldi: “Kazım Kurt’un yaklaşımını ayrımcı buluyorum. Bana da , ‘kadınları gezdiremem’ demişti. İnşallah yeni başkanla kadınlarımızı gezdiririz”

Kırmızıtoprak Mahallesi, Eskişehir’in en eski ve merkezi mahallelerinden biri. Ama aynı zamanda en dertli mahallelerinden de… Geçtiğimiz dönemde, mahalle sakinleri ile birlikte Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a karşı tepkilerini dile getirmekten çekinmemesi ve yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Eskişehir’in kadın mahalle muhtarlarından Kırmızıtoprak Muhtarı Hidayet Elbir ile bir araya geldik. Bu seçimde de adaylığını koyan ve mahallede özellikle kadınlardan büyük destek gören Hidayet Elbir, Odunpazarı Belediyesi’ne yine tepkiliydi. Belediyenin mahallenin sorunlarını çözmediğini ve ilgilenmediğini savunan Elbir, Kazım Kurt’un kadınlar için kültür gezileri düzenlemeyecekleri açıklamalarına da sert tepki gösterdi: Biz de yeni başkanla bu gezileri yaparız o zaman.

BİZ DE YENİ BAŞKANLA GEZDİRİRİZ
Kazım Kurt’un geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaları da sormak istiyorum. Odunpazarlı kadınların kültür gezileri talebi sorulunca, “Zorunlu olursa götürürüz ama keyfi bir iş. Hemşehrilerimiz kusura bakmasın” dedi. Sizin bu konuda fikriniz nedir?

Vatandaşımız sürekli geliyor. Muhtarların bu gezi programlarını düzenlediğini düşünene vatandaşlarımız da var. Biz ön ayak olmak isteriz, ama maalesef belediyelerden araba konusunda yardım alamıyoruz. Ben de Kazım Kurt’a bu taleple gittiğim zaman kadınları gezdirmeyeceğini söyledi.

Kadınlar kültür gezileri istiyor esasında…
Evet, istiyorlar. Ve geçtiğimiz günlerdeki demecinde yapmayacağını net şekilde açıklamış zaten. 

Peki, Kazım Kurt’un, “Odunpazarı Belediyesi’ne kaynak yaratmak zorundayız. Odunpazarı’nda yaptığımız doğru uygulamalarla halk yararına birçok kaynak yarattık. O gezileri yapmış olsaydık, bizim otomobil, kamyon, otobüs dahil araç filomuz olmazdı. Adı üzerinde keyfi bir iş” sözlerini nasıl değerlendireceksiniz?
Çok kırıcı bir söylem. Vatandaşlarımız kadınlar ve erkeklerden oluşuyor. Sadece oyları erkeklerden almıyorlar. Kadınlardan da alıyorlar. Kadınlar da çoğunlukta. Kadınları bu şekilde görmesi bunu keyfi olarak düşünmesi çok yanlış. Kadınların ürettiği kadar, kadınların her şeye bakış açısının önemli olduğu bir yerde bu söylem çok yanlış bir söylem. Maalesef böyle değil, kadının yeri de görevi de çok önemli. Ve zaten bunun dışındaki söylemlerinde de hizmet yerine getirmedi ki zaten. Odunpazarı’nda yapılan hiç iyi bir hizmet yok. Her şey ortada. Odunpazarı’na Kazım Kurt’un hiçbir hizmeti olmadı.  Vatandaş da bunu en iyi şekilde değerlendirecektir. İnşallah yeni belediye başkanımızla mahallemizdeki bayanların istediği gezileri de yapmaya başlayacağız. Bunu da istiyoruz. Hanımlarımızın da gönlü olsun istiyoruz.

Resim - 25288_1_l.jpgYOLA DEVAM DURMAK YOK
Bu dönemde yeniden adaysınız. Seçilirseniz neler yapmak istiyorsunuz?

Evet, 5 yıllık hizmetlerimizden sonra yeniden mahallemize adayız. Kırmızıtoprak Mahallesi bizim için çok önemli. Hizmetlerimiz 5 yıl boyunca sürekli devam etti. Çok güzel hizmetler verdik. Tanıtım broşürlerimizde de bu hizmetlerimizi belirttik. Şimdi ikinci dönemde tabi ki, “Yola devam, durmak yok” diyeceğiz. Hizmetlerimiz ve yeni projelerimiz de var.

Ne tür projeler olacak?
Mesela Porsuk İlkokulu’nun yenilenmesi. Taleplerimiz, dilekçelerimiz oldu. Bununla ilgili gerek Valiliğimize gerek diğer kurumlara isteklerimizi bildirdik. İnşallah Porsuk İlkokulu’nun yenilenmesi olursa bizi onore edecektir bu durum. Artı ATM’lerin eksikliği sorunu var. ATM’lerin devamını istiyoruz. Elimizden geldiği kadar Kırmızıtoprak’ı bir şehir haline getirmek istiyoruz. Çarşıda ne varsa Kırmızıtoprak’ta da olsun istiyoruz. Bunun çoğunu gerçekleştirdik zaten. Artık vatandaşın çoğu çarşıya gitmiyor, Kırmızıtoprak’ta her şeyi halledebiliyor.

Bu 5 yıllık süreçte geriye bakacak olursak, ne tür hizmetler yaptınız peki?
Yaptığımız hizmetler, Postane, ATM’ler, bilet büfesi, ekmek büfesi, geri dönüşümler, konteynırlar, su dolum makinası, kapalı durakları, Sağlık Ocağını getirttik. Aralardaki sıkıntıların çoğunu çözdük. Şimdi Kırmızıtoprak, gerçekten bir çarşı konumuna geldi ve bizler bundan çok mutlu olduk. Çünkü yaptığımız hizmetler her an kullanılacak hizmetler. Vatandaş şimdi çarşıya gitmiyor, burada işini çözüyor. Çarşıya sadece gezmek için gidiyor.
Resim - 25288_2_l.jpg

YOL VE KALDIRIMLAR PERİŞAN, TEMİZLİK YOK
Kırmızıtoprak Mahallesi’nin en büyük sorunları ve talepleri neler? Geçmiş dönemde özellikle yollarındaki problemler ve Odunpazarı Belediyesi’nin ilgisizliği ile gündeme gelmişti.
En önemli sorunlarımızdan birisi asfalt, yollar, kaldırımlar. Biliyorsunuz biz seçildiğimizden bu yana tek problemimiz, asfalt ve tretuvarlar. Engellilerin, yaşlıların, hamilelerin geçebileceği yerler yok. Ve gerçekten tretuvarlardan geçerken çok büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Hemen hemen 5 yıldır biz bunun mücadelesini veriyoruz. Temizlik konusunda da büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Temizlik kesinlikle yok. Konteynırları koydurmamıza rağmen, geri dönüşümleri koydurmamıza rağmen bunların bakımlarını, onarımları yapılmıyor, düzenli bir şekilde toplanmasıyla ilgilenilmiyor. Odunpazarı Belediyesi çalışmıyor, yapmıyor. Konteynırlar konulmuş ama takibi yapılmıyor, kırılıyor yerine gelmiyor. Temizlenmiyor, pislik içinde. 30 bine yakın nüfus var, büyüyoruz, yetmiyor diyoruz. İki elemanla, iki temizlik memuruyla bu iş çözülür mü? Çözülmez. Yetersiz kaldığı için maalesef Odunpazarı Belediyesi sınıfta kaldı. Odunpazarı Belediyesi çalışmıyor.
Resim - 25288_6_l.jpg

Mahallenizde asfalt ve kaldırımların en büyük sorun olduğunu söylüyorsunuz, ama Odunpazarı Belediyesi’nin zorunlu olmamasına rağmen asfalt paralarını alması da gündemde. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Asfalt paralarının belediyeler tarafından alınmaması gerektiğine inanıyorum. Çünkü devlet zaten belediyelere her mahalle için ödenek ödüyor. Mesela Kırmızıtoprak Mahallemize, devlet tarafından ödenen 4 milyon lira var. Odunpazarı Belediyesi’ne soruyorum, 4 milyon lira Kırmızıtoprak Mahallesi’ne ne zaman harcandı ne yapıldı? Çok net. Ortada hiçbir hizmet yok. Ne yapıldı? Daha bir de asfalt parası toplanıyor.

PARKLARA BAKIM YOK, HEP KEL
Hidayet Elbir: Mesela parklarımız kan ağlıyor. Evet, parklarımız var. Kazım Kurt “Parkları yaptık” diyor, hayır. Zaten parklar vardı ama sen onları güzelleştirmedin, yeşillendirmedin. Sen ağaçları yıktın, yok ettin. Hamamyolu tartışılır. Oranın halini biliyorsunuz. Parklar yaptım diyor, nerede parklar? Bizim üç parkımız var. Onlar zaten vardı. Arkası gelmiyor. Sen onun devamını getirmedin. Oraya hizmet vermen, temizletmen, bakımını düzenli yaptırman ve devamını getirmen lazımdı. Her yer kel. Bakım yok.
Resim - 25288_2_l.jpg

SEÇİM GELİNCE KOYMAYA BAŞLADI
Hidayet Elbir: Maalesef Odunpazarı Belediyesi sokak hayvanlarıyla da ilgilenen bir belediye değil. Biz bunca zaman, 5 yıldır sokak hayvanları için kulübe de istedik, koymadılar. Hep vatandaşımız ilgilendi. Şimdi seçim zamanı gelince koymaya başladı. Muhtar her resmi kurumun eli ayağıdır. Muhtar sorunları söyleyince dikkate alınması lazım. Neden? Çünkü muhtar her dakika sokakta. Her dakika problemleri daha iyi biliyor. 
Resim - 25288_3_l.jpg

BELEDİYENİN ÇÖZMESİ LAZIM
Kırmızıtoprak Mahallesi, Cuma pazarı ile de ünlü. Pazarla ilgili sıkıntılar var mı?
Vatandaşlarımızın bazıları memnun, bazıları memnun değil. Esnafımızdan bazıları da sıkıntılı. Ama bunu çözecek kurum biz değiliz. Belediyelerimizin çözmesi lazım. Vatandaşlarımızın sorunlarını dikkate alarak çözmesi lazım. Mesela bir ambulans giremiyor, yangın olsa itfaiye giremeyecek diye vatandaşımız zaman zaman dile getiriyor. Ama dediğim gibi bu sıkıntıları vatandaşın yararına olacak şekilde çözmeliler.
Resim - 25288_4_l.jpg

TEKERLEKLİ SANDALYE BULMAYA DEVAM
Siz bir de ihtiyaç sahiplerine tekerlekli sandalye sağlamaya gayret ediyorsunuz. Bu yöndeki çalışmalarınız sürüyor mu?
Evet, şu ana kadar 28 tekerlekli sandalye dağıttık. Sadece engellilere değil, yaşlılara da bu konuda yardımcı oluyoruz. Bir de akülü araç temin ettik. Şu anda 2 ailemiz daha talep ediyor. Onlara da en kısa sürede bu araçları tedarik edip ulaştırmak istiyoruz. Bu sosyal projemize devam edeceğiz. Yaşlıları geziyoruz, çocuklarımızı geziyoruz. Her hizmet vatandaşa hizmet. Bunun küçüğü büyüğü olmaz. Yapılan her hizmet yerini buluyor. Bunun için biz diyoruz ki, ilk hedefimiz hep hizmet.

Editör: admin admin
PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber Haber Bulunamadı
Sonraki Haber GÜRER AYKAL YÖNETTİ

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

OTOMOBİLLER KAFA KAFAYA ÇARPIŞTI

1

ÖZEÇOĞLU’DAN DESTEK

2

BUĞRA TAMAM SIRA ONLARDA

3
Reyna Premium