ANA SAYFA > Söyleşi > BÖLGESEL OLARAK BÜYÜYECEĞİZ

BÖLGESEL OLARAK BÜYÜYECEĞİZ

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
BÖLGESEL OLARAK BÜYÜYECEĞİZ

Eskişehir’deki 1700 üyesinden bin 300’ü kadın olan Öz İplik İş Sendikası Eskişehir İl Başkanı Kadir Erkan’la yaptıkları çalışmaları ve hedeflerini konuştuk. Erkan, “Eskişehir’de tekstil sektörü fazla olmadığı için fazla büyüyemiyoruz. Ancak çevremizde Bilecik, Bozüyük, Kütahya gibi yerler var, 2020’de oralarda da büyümeyi hedefliyoruz” dedi

Öz İplik İş Sendikası ne zaman kuruldu?
1978 yılında Gaziantep’te kuruldu. Eskişehir’de şubemiz 2-2,5 yıl önce kuruldu. Biz Hak İş Konfederasyona bağlı bir sendikayız.

Kaç üyeniz var?
Türkiye genelinde 34 bin 700 üyemiz var. Bildiğiniz bütün büyük markalar bizim sendikamıza üye.

Eskişehir’de kaç üyeniz var?
Eskişehir’de bin 700 üyemiz var. Bu bin 700 üyemizin, bin 300’ü kadın. Kadın ağırlıklı işyerlerimiz var. SARAR’da örgütlüyüz. Ev tekstili ve takım elbise, palto üzerine iki fabrikamız var. İşverenimiz hazır giyim sektöründe kumaşından ipliğine, dokumasına kadar Türkiye’de üretim yapan son yerlerden biri beklide. Çünkü diğer firmaların hemen hemen hepsi dışarıdan fason üretim yapıyor. Bu şekilde ayakta kalmaya çalışıyorlar ve maliyetlerinin daha düşük olduğunu söylüyorlar.

Ne tür faaliyetlerde bulunuyorsunuz?
Bizim sendikal faaliyetlerimiz, Avrupa Birliği Projelerimiz, Kadın Komitesi, işçilere yönelik eğitimler, işverenle anlaşıp işçilere iş yerlerinde verdiğimiz eğitimler, işverenlerin bazen ustalar yönünde sıkıntıları olduğu zaman ustalara verdiğimiz Avrupa Birliği Projeleri ile verdiğimiz eğitimler var. Geçen ay bura çok ciddi bir Kadın İstihdamını destekleme toplantısı yaptık. Tabii burada işverenimiz SARAR. SARAR’da örgütlüyüz. Kadınlar en çok burada istihdam ettiği için belki de bu bölgede birinci olduğundan kendilerine “En Çok Kadın İstihdam Eden İşverenimiz ” diye bir plaket verdik.  Tabii verimli bir toplantı oldu. Aynı zamanda iş yerlerinde bütün arkadaşlarımıza 50 kişilik gruplar halinde iş yerindeki hakları, çalışma şartları, mobing konularında eğitimler veriyoruz. Bu eğitimlerimizi de Türkiye genelindeki bütün işçilerimize aldırmaya çalışıyoruz. Eğitimlerimiz henüz bitmedi. Önümüzdeki günlerde de devam edeceğiz.

Çalışan arkadaşların iş güvenliğini takip edip bu konuda da eğitimler veriyor musunuz?
İşverenlerin İş Sağlığı ve Güvenliği birimleri var. İş Sağlığı ve Güvenliği Birimlerinin 2 ayda bir düzenlenen toplantılarına bizim sendikamızdan baş temsilcimiz katılıyor. Bizler de o toplantılarda söz sahibiyiz. İşverenlerimizle ilgili o konularda eksiklik varsa Baş Temsilcimiz İl Başkanlarına, İl Başkanları da İşverene bildirip sorunları çözebiliyor.

SENDİKALI OLMAK AVANTAJLI
Sendikaların nasıl avantajları var peki?

Biz Eskişehir’de çok yeniyiz. İşçiye işyerinde bir haksızlık yapıldığı zaman, işçinin bir yemeği kötü olduğu zaman, servisi aksadığı zaman gidecek bir mercisi yok. Sendikası olduğu zaman en azından gelip bize, bizim servisimiz şöyle, kötü şartlarda gidip geliyoruz. Biz bunu işverene doğru oranda anlattığımız zaman o sorunlar çözülüyor. Çünkü işveren de burada servisten hizmet alıyor. Bu hizmeti işçiye doğru nasıl verebiliriz, bunun mücadelesini veriyoruz.

Hazır servise değinmişken, genelde iş yerlerinde ne tür sorunlar yaşıyor işçiler?
Servis geç geliyor, yemek bazen az çıkıyor. Bunlar her iş yerinde olan küçük sorunlar. Eğer sorunlarımız büyük ve ciddi ise, işverenle toplu iş sözleşmesiyle çözüyoruz. Toplu iş sözleşmesine maddelerimizi koyuyoruz, toplu pazarlıkta sorunlarımız çözüyoruz.

Sendika olarak 2020 için hedefleriniz neler?
Sendikaların amacı büyümek. Herkesin olduğu gibi 2020 yılında daha çok büyüyeceğiz diyoruz fakat Eskişehir’de tekstil sektörü fazla olmadığı için sendika olarak fazla büyüyemiyoruz. Tabii bu büyümeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Hemen çevremizde, Bilecik, Bozüyük, Kütahya gibi yerler var. Buralardaki fabrikaların envanterini çıkarttık. Çalıştırdıkları işçi sayısını, kimlere, nasıl, nereye üretim yaptıklarını çıkarttık. İnşallah 2020’de o bölgelerde büyümeye çalışacağız.

KADIN KOMİTEMİZE ÖNEM VERİYORUZ
Kadın üye sayısı en fazla sendikalardansınız. Kadınlar için özel çalışmalarınız var mı?

Bizim Öz İplik İş Sendikası olarak bir Kadın Komitesi Kurulu var. Kadın Komite Başkanımız Ankara genel merkezdedir. Bütün illerimizde de kadın komitesi başkanlarımız var. İki tane de başkan yardımcımız var. Her fabrikada da kadın komitesi üyelerimiz var. Kadın komiteleri, aldıkları eğitimleri, bilgileri işçi arkadaşlarıyla paylaşıyorlar. Kadınların sıkıntılarını dile getirmelerinde söz sahibi oluyorlar. Bir nevi yoldaşlık ediyorlar. Eskişehir kadın komitemiz sessiz çoğunluğun sesi olarak çalışıyorlar hem de fabrikamızda bir kadın arkadaşımız doğum yaptığı zaman, sendikamızın hediyesini götürüyor, evde sıkıntısı, şiddet, cinsel istismar, eş aile şiddeti var mı onlara kadar ilgilenirler. Doğumlarda, düğünlerde, cenazelerde kadın komitelerimiz hep baştadır. Mutluluk ne kadar çok paylaşırsa o kadar çok çoğalırsa, acı ne kadar çok paylaşıldıkça o kadar azalır. Bir ilde donanımlı, lider kadın yetiştirdiğimiz zaman o şehirde başarı mutlaka geliyor. Bu her kurum ve kuruluş için geçerli. Biz bunu biliyoruz, bunu söylüyoruz. Kadınlar yapıcıdır. Kadınlarımız, imkansızlıklarla ayakta durmaya çalışan varlıklardır. O yüzden biz kadın komitelerimize çok önem veriyoruz. Bugün 40-45 yaşında bir ablamız fabrikada her şeyi öğreniyor ve kendini geliştiriyor. O yaşlardaki vasıfsız bir erkek bunu yapamıyor. Bizim 8 Mart için sloganızmız, ‘Ekmek ve Gül’, yaşamak için ekmeğe ihtiyacımız var, hayatımızı idame ettirmek için güle ihtiyacımız var.

Kadın komitesinin çalışmaları sendikaya üye olmaya kadınlar için de geçerli mi?
Sendikamıza üye olmayan diğer sektördeki kadınları biz bilemiyoruz. Ama fabrikamızdaysa, üye de değilse evet onun için de geçerli. Biz elimizden geldiğimizce ulaşmaya çalışıyoruz.

EN ŞANSLISI TÜRKİYE
Ev Tekstili, giyim derken, Çin bu sektörde çok fazla ön plandaydı. Şimdi her ne kadar adı Korona virüsüyle anılsa da, Çin piyasasının bu durumu Türkiye piyasasını nasıl etkiledi?

Bu durumun Türkiye tekstil ve hazır giyim piyasasını biraz daha hareketlendirdiğini düşünüyoruz. Çünkü dünyadaki bütün üretimin yüzde 50’si, 60’ı Çin’de. Üreticiler çoğu siparişlerini Çin’den çektiler. Virüsle karşı karşıya gelmek istemiyorlar. Biliyorsunuz ki Korona virüsü kumaşta 5-6 saat yaşayabiliyor ama tek başına olduğu zaman yaşayabiliyor. O virüs Türkiye’ye ve dünyanın diğer ülkelerine virüs gelmesin diye Çin’den üretimi çektiler.  Burada da Malezya, Mısır olsun Avrupa’ya üretim yapan ülkeler arasında en şanslısının Türkiye olduğunu düşünüyorum.

Tokat’taki bir firma da bir hayli gündemde. Çin’deki bu durumdan sonra bir hayli sipariş aldı. Tulumu önce bin adet aldı 1 milyona çıktı. Eskişehir de bunu yapamaz mıyız?
Evet, Tokat’da bir firma bin tek kullanımlık tulum siparişi aldı, sonra milyona çıktı. Kapasitesi o üretimi yapmaya uygun işverenler burada da üretime geçti. Maske şu anda ciddi bir sorun. Ankara’da OSTİM’de maskeyi bırakın maskeyi yapma makinesini imal etmeye başlamışlar düşünün.

PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber KADIN PİLOTLAR ESKİŞEHİR’DE
Sonraki Haber TEPEBAŞI ONLARA SAHİP ÇIKIYOR

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

NASREDDİN HOCA KORONAYA YENİLDİ

1

CHP’NİN ACI GÜNÜ

2

YAY AİLESİNİN ACI GÜNÜ

3
Reyna Premium