ANA SAYFA > Söyleşi > CİĞERLERİMİZ YANMASIN!

CİĞERLERİMİZ YANMASIN!

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
CİĞERLERİMİZ YANMASIN!

Türkiye Ormancılar Derneği Eskişehir Temsilcisi İlkay Yıldırım, “Yangınların 95’i insanlar yüzünden çıkıyor. Bunun yanında çıkan yangınların yüzde 100’ü insan eliyle söndürülüyor” diye konuştu...

Türkiye Ormancılar Derneği Eskişehir Temsilcisi İlkay Yıldırım, “Yangınların 95’i insanlar yüzünden çıkıyor. Bunun yanında çıkan yangınların yüzde 100’ü insan eliyle söndürülüyor” şeklinde konuştu

Türkiye Ormancılar Derneği Eskişehir Temsilcisi Orman Mühendisi İlkay Yıldırım ile son dönemde hem Türkiye hem de dünya genelinde çıkan orman yangınları ve küresel iklim değişikliği hakkında  konuştuk.

Orman yangınları son dönemde hem ülkemizin hem de dünyanın gündeminde. Orman yangınlarının sebepleri nelerdir?
Orman yangınlarının gerçekleşmesinin nedenlerinden yüzde 95’i insan kaynaklı nedenler, yüzde 5’i de diğer olarak belirtilen, yıldırım, aşırı sıcaklar, volkanik patlamalar ki, volkanik patlamalar ülkemizde görülmüyor, gibi doğal nedenlerden kaynaklanıyor. Ülkemizde aktif volkan olmadığından genellikle doğal nedenlerde yıldırım ön plandadır. Ülkemizde çıkan yangınların yüzde 50’sinden fazlasının nedeni belirlenememektedir. Nedeni belirlenen yangınların yüzde 30’u ihmal ve kaza olarak belirlenirken, yüzde 6’sıda kasıt olarak sınıflandırılmıştır.
Resim - 30620_1_l.jpg

İnsandan kaynaklı orman yangınları için ne tür önlemler alınmalı?
İnsan kaynaklı orman yangınları için alınması gereken en büyük önlem eğitim ve sevgidir. Ormanların faydaları konusunda ne kadar çok eğitim verilirse ve insanın ormanı, doğayı sevmesi sağlanırsa o denli yangınlar da azalır. İnsanlar sevdikleri şeye bilerek ve isteyerek zarar verebilirler mi? Hayır, vermezler.

Resim - 30620_4_l.jpgİçilip söndürülmeden atılan sigara izmaritinden dolayı çıkan orman yanını da rant uğruna çıkartılan orman yangınları da insan kaynaklı ve ne tuhaftır ki, insanın yaktığını, yine insan söndürüyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
Evet, az önce de değim gibi yangınların 95’i insanlar yüzünden çıkıyor. Bunun yanında çıkan yangınların yüzde 100’ü insan eliyle söndürülüyor. Buradan insan üzerine ne kadar çok yoğunlaşılması gerektiğini, ormanı tanıtıp sevdirmenin ne kadar fazla önemli olduğunu görüyoruz. İster dikkatsizlik, ister kasıt olsun, ağacı, doğayı, ormanı, eko sistemi tanıyan, o muhteşem sistem içerisinde dolanan birilerinin orman yangını çıkarması gibi bir olasılığı olamaz.

İNSAN DOĞAYA DÜŞMAN DEĞİL
İnsan sizce neden doğaya bu kadar düşman? İnsanların doğa düşmanlığını önlemek için neler yapılmalı?
İnsanlar aslında doğa düşmanı değil. Hiçbir canlı var olduğu, yaşadığı, içinde bulunduğu yere düşman olamaz. Bilinçsizlik ve tanımama sadece daha az doğayı önemsememeyi getirir. Günümüzde insanlar bir avuç toprağa basabilmek için, kendi yetiştirdikleri doğal sebzeleri yiyebilmek için şehir dışlarında kentlere yakın yerlerde yaşam alanları oluşturuyor. Temiz hava alabilmek, doğada yürüyebilmek, rahatlayabilme uğruna hafta sonları kilometrelerce yol kat edip kendilerini ormanlara atmaktadırlar. İnsanlara ormanı, doğayı daha çok sevdirmek için çareler çözümler üretilmelidir. Bıkacakları kadar yürüyüş alanları, bıkacakları kadar doğa gezileri, bıkacakları kadar geniş parklar, mesire yerleri kurulmalıdır. TOD olarak her sene düzenlemiş olduğumuz doğa gezileri ve foto safarilerinin amaçlarından bir tanesi de ormanları tanıtıp sevdirmek. Yasaklarla, cezalarla değil, barışarak, dolaşarak, severek ormanların korunması üzerinde çalışılmalıdır.

Ormanların ne kadar faydalı olduğuna dair birçok kamu spotu, kampanyalar, çalışmalar vs yapılıyor. Son dönemde bunların etkisiyle orman yangınları konusunda daha bilinçlendiğimizi söyleyebilir miyiz?
Kamu spotları ve görsellerin mutlak faydası vardır ama asıl olan oramda yaşayarak, ortamı görüp tanıyarak sevmektir. Orman ekosistemini anlayan birisinden daha çok ormanı kimse koruyamaz. Bu da ancak içinde dolaşıp her bir ağaca, bitkiye ilgi duyup tanımaya çalışarak gerçekleşir.
Resim - 30620_2_l.jpg

Ormanlara zarar veren ve yangınlara neden olanlar için ne tür caydırıcı cezalar veriliyor ya da ceza veriliyor mu?
Ormanlara zarar verenler, orman yangınlarına sebep olanlar, yakalandıkları takdirde haklarında suç zaptı düzenlenerek mahkemeye verilir. Adli kurumlarca kanun yetkilerine göre cezalandırılırlar.
Resim - 30620_3_l.jpg

Resim - 30620_5_l.jpgDÜNYANIN SORUNU
Son dönemlerde küresel iklim değişikliğinin de hem Türkiye hem de dünya ülkelerinde fazlaca orman yangınlarına neden olacağı yönünde açıklamalar yapılıyor. Bu konu hakkında neler söyleyeceksiniz? TOD olarak bu konuda ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?
Küresel iklim değişikliği ülkemizin ve bütün dünyanın gündemini oluşturan bir konudur. Doğa ile barışık olamama, bilinçsiz toplum, çok kazanma hırsının sonuçları olarak küresel ısınma ile karşı karşıyayız. Küresel iklim değişikliğinin boyutları geri dönüşü olmama sınırına gelmiştir. Bütün dünyanın iklimlerini daha soğuk, daha sıcak, daha yağışlı, daha kurak, ekstrem dönemler beklemektedir. Dünya üzerinde yayılış gösteren bitkiler yer değiştirmeye başlamıştır. Okyanus ve denizlerdeki canlılar, karadaki hayvanlar yaşam alanlarını değiştirmektedir. Bilinmedik yeni yeni hastalıklar oluşmaya başladı. Bütün dünya küresel ısınma ve sonuçları konusunda önünü ve gelecek tehlikeleri net görememekte. Küresel ısınma ve sağlıklı yaşam konusunda bütün insanlık doğaya dönüp doğanın koşullarına göre yaşamak ve doğaya saygı duymak zorundadır. Doğaya rağmen hiçbir şeyin yapılamayacağı anlayışı ve bilinci bütün insanlığın birinci önceliği olmak zorundadır. Türkiye Ormancılar Derneği olarak, asıl hedef kitlemiz, çocuklar ve gençler olmak üzere tüm topluma, çevre, doğa, orman sevgisini ve önemini anlatmalı ve ormanda bulunma mutluluğunu yaşatarak bu bilinci yerleştirmek hedeflenmiştir. Önümüzdeki dönemde dernek olarak, şehrimizde ‘Ormanda Terapi Günleri’ düzenlemeyi, daha çok yürümeyi, fotoğraflar çekebileceğimiz etkinlikler düzenlemeyi hedefliyoruz. Tekrar söylüyorum, ormanı bilen, tanıyan kişi kesinlikle ormanı en iyi koruyan kişidir.

Sosyal medya da son günlerde çok destek gören bir kampanya var. Ağaç Bayramı kampanyası… Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Gündemde olan Ağaç Bayramı Kampanyası’nın yanı sıra daha çok kişilerin orman içine giderek, orman mutluluğunu orman içinde yaşatacak, orman ekosistemini gösterip tanıtacak etkinliklerin daha fazla etkili olacağını, insanların ormanları sevmeye daha çok yönlendireceğine inanıyorum. Ormandaki bir karıncanın bile çevreye ne kadar katkısı olduğunu öğrenen bir kişi, bırakın ormanı yakmaya, adım atarken bile düşünerek karar verir.

PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber SİVRİHİSAR TÜRKİYE’NİN GÖZBEBEĞİ OLACAK
Sonraki Haber YARIM KİLO UYUŞTURUCUYLA YAKALANDILAR

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU