ANA SAYFA > Söyleşi > DOĞUM YOLDAŞI DOULA

DOĞUM YOLDAŞI DOULA

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
DOĞUM YOLDAŞI DOULA

Stajyer içsel Doula Nilüfer Akıcı: Doulaların tıbbı bilgisi yoktur. Ebelerle, doktorların yaptığı işle, doulaların yaptığı iş tamamen farklıdır. Kendini normal doğuma odaklayan bir anne, sezeryana döndüğünde depresyona girebiliyor....

Stajyer içsel Doula Nilüfer Akıcı: Doulaların tıbbı bilgisi yoktur. Ebelerle, doktorların yaptığı işle, doulaların yaptığı iş tamamen farklıdır. Kendini normal doğuma odaklayan bir anne, sezeryana döndüğünde depresyona girebiliyor. Lohusa depresyonu çok uzun sürebiliyor. Benim görevim doğumun her şekline anneleri hazırlamak

Son dönemlerde doğum yapacak olan anne adayları, doğumu daha rahat geçirebilmek için Doulalara başvuruyor. Birçok kişi de doulalıkla doğum koçluğunu karıştırıyor. Anne adaylarının doulalıkla ilgili kafalarında oluşan sorulara bir cevap bulma yolunda Eskişehir’de hizmet veren stajyer İçsel Doula Nilüfer Akıcı ile Doulalığı ve doğumu konuştuk.

Doula ne demek?
Doula, doğum öncesi, doğum anı ve sonrasında doğuran kadınlara ve ailelerine fiziksel, duygusal ve bilgilendirici destek verecek şekilde tıbbi olmayan eğitim almış profesyonel kişidir. Doula, doğumdan önce anne ve baba ile buluşup onların doğum ve ebeveynlik hakkındaki beklentilerini, korkularını ve arzularını keşfetmek için yoğun bir biçimde çalışır. Doula, ağrıyla başa çıkacak bir zihin yapısı geliştirmeleri ve işler beklendiği ya da planlandığı gibi gitmediğinde durumla baş edebilecek donanımı edinebilmeleri için aileye destek olur.

Doulalığa nasıl merak saldınız?
Endüstri mühendisiyim aslen. 2010’da evlendim, 2014’e kadar çocuk yapmaya cesaret edemedim. En sonunda 2014’te anne olmaya karar verdim. Hamile kaldığımda mühendislik yapıyordum. Çok yoğun bir hayatım vardı ve çok stresli çalışıyordum. İşi bırakmaya karar verdim. İlk üç ay geçtikten sonra hamilelik sürecini merak ettim ve hamilelik üzerine yoğunlaştım. Mucizevi bir olay çünkü. Hamilelik normal bir şey doğum da normal bir şey diye düşünüyordum ama annem ısrarla kızım sezeryan ol diyip duruyordu. Bana annemin öyle söylemesi anlamsız geliyordu. Çünkü benim için sezeryan anormal bir durum olduğunda kabul edilebilir bir durum. Tıbbi bir müdahale. Annemin neden ısrar ettiğini araştırınca gördüm ki, çok fazla müdahaleli normal doğumlar kadınları hayatından bezdirebiliyormuş. Çok kötü anılar hiçbir şekilde unutulmuyormuş. Hatta kadına sormadan, kadın istemeden yapılan müdahaleler “Doğumdaki şiddet” diye Türkiye’deki çok konuşulmayan bir olaya giriyormuş. Annem de bu tür zorluklar yaşamış ve ondan sezeryan ol diyormuş. Ben böyle bir şey olduğunu o zaman öğrendim. Sonra ne yapabilirim dedim, doğum hikayeleri okudum. Gördüm ki çoğu insan korkup sezeryan yaptırmaya gidiyor. Doğum hakkında araştırmaya devam ettim ve doulalığı keşfettim. Her şey yolunda giderse ben normal hatta müdahalesiz  doğum istediğime karar verdim. İki farklı normal doğum var, bir müdahalesiz normal doğum, iki müdahaleli normal doğum.

Resim - 12021_1_l.jpgMüdahale derken?
Annemin ya da çoğu kadının yaşadığı gibi gereksiz tıbbi müdahaleler. Gerekli tıbbi müdahaleyi kabul etmeye hazırdım ama gereksiz sadece prosedür yüzünden uygulanan müdahale benim canımı çok sıkacaktı. Bu durumu doktoruma açtığımda her seferinde konu kapanıyordu. Derken bir gün doktorum bana bir gün verdi, “Şu tarihte bebeğine kavuşuyorsun” dedi. Ben normal doğum istiyorum ama siz bana sezeryan tarihi veriyorsunuz dedim. Sonra bana benim doğumumun esnasında Amerika’da olacağını söyledi. Benim doktoruma güvenim kalmadı. Amerika’ya gitmese bile kafama istediğim gibi olacak mı olmayacak mı diye düşüncelerle o doğumu yapamazdım. Başka bir doktora gittim. O da kabul etti. 37’inci haftada başka bir doktora geçtim. Sonra 39+5’te kızımı dilediğim gibi dünyaya getirdim. Doğumdan sonra kendimi çok güçlü hissettim. Hamileliğin mucizesine doğum öncesinde inanmıştım zaten sonra doğumun mücizesine, kadın bedenine daha da hayran kaldım. Kızım 1,5 yaşına geldikten sonra mühendisliğe geri dönmek istemedim. Doğumla ve doulalıkla ilgili bu kadar çok araştırma yaptıktan sonra acaba yapabilir miyim diye düşündüm. Eğitimlere üç gün kala hocama yazdım ve form doldurduktan sonra kabul edildiğimi öğrendim.

Doula seçerken kriterler var mı?
İnsanların karşısına kendilerini dolula olarak tanıan bir çok insan çıkacaktır. Doula seçerken eğitim aldıkları kuruma çok dikkat etmelerini öneririm. Türkiye’de üç önemli kurum var ama hepsinin felsefeleri farklı. Yaptığımız iş aynı ama yaklaşım ve teknikler farklı.

ANNENİN MAHREMİYETE VE İÇGÜDÜLERİNE İHTİYACI VAR
İç güdüsel doğum ne demek?
Biz şehir hayatı yaşıyoruz. Doğadan ve kendimizden uzak. Hatta şehir hayatı şunu da söyler, “İçgüdüler yalan söyler, onlara inanma, onları bastır”. Çocukken ağladığımızda bize söylenen, “Ağlama, bunda ağlanacak ne var?” demek bile içgüdüyü bastırmak demek. Çünkü ağlamak da bir içgüdü.  Bunu değiştirme gibi bir şansımız yok. Doğum da tam tersine tamamen içgüdülerin bedeninin yaptığı bir şey. Sen hiçbir şey yapmıyorsun beden çalışıyor. Önemli olan senin serbest bırakman.

Dış müdahaleler olmasa aslında doğum gayet sükûnetle, bebek doğması gerektiği zaman mı doğacak?
Buna ek olarak bir de doğum yapan kadının iki şeye ihtiyacı var. Birincisi mahremiyete uygun bir ortam. Herkesin onu yadırgamadan, müdahale etmeden ki sadece tıbbi müdahale değil, o an bağırması gerekiyor bu çok normal, “Bağırma, bağırmana gerek yok” diye bastırılmadan o alanı koruyarak, mahremiyet alanını bozmadan, ikincisi de kendi içgüdülerini dinleyerek, nasıl hareket etmek istiyorsa o şekilde hareket etmesi. Bu iki adımı sağlayabilirsek kadın doğumu daha kolay yapabilir. Vücut bu işi biliyor çünkü.
Resim - 12021_2_l.jpg

Gereksiz tıbbi müdahaleler de kadını normal doğuma karşı korkutuyor?
Tıp iyi ki var ama bir de madalyonun öteki yüzü var. Anne sağlıklı gebelik yaşıyor, hiçbir problem yok, normal doğum bekleniyor. Bu sağlıklı gebelik yaşayan anneye gerekmedikçe müdahale yapmak anneyi depresyona sokabilir. Anne bebek bağlanmasına etkisi var. Çoğu kadın doğum korkusu yüzünden sezeryanı tercih edebiliyor.  Bir de doğum korkularını açmak lazım. Kadın sadece müdahalelerden korktuğu için sezeryanı tercih ediyor değil. Bir kere toplumsal olarak yarattığımız kötü doğum hikâyelerini sürekli anlatıyoruz. Hamile kadın yolda yürüyor ve “Allah kurtarsın” diyorlar. Kelimelerin gücü çok önemli. Allah kurtarsın yerine Allah kavuştursun demek daha güzel olmaz mı? Allah kurtarsında bile bir şiddet var aslında. Sonra teyzeler, kapıcının karısı, herkes hamile bir kadın olduğu zaman, “Şöyle yap, böyle yap, bence sen normal doğuma dayanamazsın” gibi söylemleri doğum korkusuna yol açıyor.

Peki bu durumda anne adayı ne yapacak?
Hiç böyle muhabbete girmesin, sustursun demiyorum. Onlar da kötü niyetle anlatmıyorlar. Onlar bunu o şekilde yaşadıkları için o yüzden anlatıyorlar. Bunu bilsinler, söylenenleri bilinç altına atmasınlar. Bir de doğuma hazırlık eğitimleri çok önemli.

GEBENİN ŞEFKATLİ ANNESİ GİBİYİM
Doulalık ne zaman devreye giriyor?
Hamileliğin yirminci haftadan sonra eğitimlere başlayabileceğimizi söylüyorum. Aslında ben buna eğitim de demiyorum hamilelik rehberliği, bu yolda bir arkadaşlık ediyorum. Bütünsel doğuma hazırlanmak için üç adım gerekli. Bir bilinç altı bilgilerini keşfetmeleri lazım. İkincisi geçmişten günümüze kadar gelen iç güdülerimize kazınan kişisel bilgileri keşfetmek lazım. Üçüncüsü de bilimsel bilgiler. Üçüncüsünü doktorlarından ebelerinden öğreniyorlar. Onları ben vermiyorum. Ama bilinç altı bilgilerini ve iç güdülerini keşfetmeleri konusunda fırsat sunuyorum. Bazı teknikler var. mesela doğum sanatı yapıyoruz. Doğum sanatıyla hayallerini, korkularını ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Her şeyi onlar yapıyorlar. Ben keşfetmeleri için ortam sunuyorum.

Bir de paylaşımlarınızda gördüm. Labirent var. Labirent nedir?
Labirent ağrıyla baş etme yöntemlerinden biridir. Çok eski çağlardan gelme bir sembol. İlk ne zaman ne amaçla çıktı bilmiyoruz. Lidyalılar bir dönem paraya basmışlar sembolü, mağara duvarlarında var. bir de spirütüel bir yanı var. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre Labirentin içine 7 kez girip çıkınca beyin dalgaları yavaşlıyor. Bizim şu an beyin dalgamız çok hızlı çalışıyor. Doğum yapan kadının beyin dalgalarının yavaşlaması gerekiyor. Düşünmekten uzak durması gerekiyor. Kendi içine dönmesi lazım annenin. Unun için de sürekli labirentin içinde dolaşması gerekiyor. Gözle de yapılabiliyor. Benim uyguladığım parmak labirenti.

Doğum esnasında giriyor musunuz?
Ailelerin isteğine bağlı olarak katılıyorum. Aile zaten önce doktorundan ve hastanesinden izin alıyor. Doktor da kendini rahat hissetmeli. İstemeyen doktorlar da oluyor. Doktorlar istemediği zaman gitmiyorum. Bizim için önemli olan annenin doğum esnasında sahip olduğu doğum hissini iyi hatırlaması. Benim asıl amacım baba ile annenin kendi içlerindeki gücü keşfetmelerini sağlamak. Ben gebenin şefkatli annesi gibiyim.

Doulalık sadece normal doğumlarda mı uygun?
Yok, sezaryen doğumda da hazırlık yapılması lazım. Ben eğitimlerimde sadece vajinal doğuma değil, doğumun her şekline anneleri hazırlıyorum. Kendini normal doğuma odaklayan bir anne, sezeryana döndüğünde depresyona girebiliyor. Lohusa depresyonu çok uzun sürebiliyor. Benim görevim doğumun her şekline anneleri hazırlamak. Doğum planlanmaz ama doğum istekleriniz olabilir. Doğum bir kapalı kutu ve o kutunun içinden ne çıkacağını bilmiyoruz.

Güvenilir olması önemli
Ben İçsel Doğum’dan Doulalık eğitimi alıyorum. Türkiye’de güvenilir Doula yetiştiren üç kuruluş var. Bunların biri İstanbul Doğum Akademisi, bir diğeri Doum, diğeri de İçsel Doğum. Onun dışında bir sürü Doula programları var, özellikle internette çok fazla yaygınlar. Onların içeriklerinin ne olduklarını bilmiyoruz ve çok güvenilir olduklarını da düşünmüyoruz. Benim eğitim aldığım kurumun eğitimi Amerika’dan Birthing From Within onaylı bir eğitim. Dolayısıyla ben stajımı tamamladıktan sonra uluslararası geçerli olan Birting From Within sertifikasını almaya hak kazanacağım. Bu benim için büyük bir avantaj.

Editör: admin admin
PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber Haber Bulunamadı
Sonraki Haber GÜZEL HAVA COŞTURDU

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

OTOMOBİLLER KAFA KAFAYA ÇARPIŞTI

1

ÖZEÇOĞLU’DAN DESTEK

2

BUĞRA TAMAM SIRA ONLARDA

3
Reyna Premium