ANA SAYFA > Söyleşi > DOLUP TAŞIYOR

DOLUP TAŞIYOR

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
DOLUP TAŞIYOR

Türk Dünyası Vakfı’nın Eskişehir’e kazandırdığı AÜ Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi, hem üniversite ile kent arasında bir köprü, hem de Eskişehir’in Türk Dünyası Kültür Başkent liği’ni güçlendiren bir merkez oldu...

Türk Dünyası Vakfı’nın Eskişehir’e kazandırdığı AÜ Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi, hem üniversite ile kent arasında bir köprü, hem de Eskişehir’in Türk Dünyası Kültür Başkent liği’ni güçlendiren bir merkez oldu. Eskişehirlilerin çok sevdiği, yapılan her etkinliğin dolup taştığı merkezin müdürü Doç. Dr. Mehmet Topal ile bir araya geldik, neler yaptıklarını konuştuk.

Resim - 23718_1_l.jpgBugünlerde çok ama çok konuşulan bir yer var Eskişehir’de… Bilim ve kültür-sanatın merkezi durumunda… Türk Dünyası Vakfı’nın Eskişehir’e kazandırdığı ve Anadolu Üniversitesi’ne devrettiği Sazova’daki Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi… Merkezin Müdürü ve Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Topal ile bir araya geldik. Kısa sürede hem Eskişehir’in hem de Türk dünyasının bilim-kültür ve sanatta buluşma noktası, hem de Anadolu Üniversitesi ile kent arasında güçlü bir köprü haline gelen merkezde neler yaptıklarını konuştuk.

Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi’nde ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Eskişehir’in Türk Dünyası Kültür Başkentliği sürecinde Anadolu Üniversitesi’nde Türk Dünyası Uygulama Araştırma Merkezi kuruldu ve merkezin müdürlüğü görevini üstlendim. Sonrasında Türk Dünyası Vakfı’yla 2014 yılında projelendirilen Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi, Anadolu Üniversitesi’ne devredilerek bizim birimimize bağlandı. 2017’nin nisan ayından bu yana da gerek Eskişehirli gerek de başka illerden ziyarete gelen dostlarımızı üniversitemizle buluşturmaya çalışıyoruz. İsmi Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi olduğu için her kelimenin hakkını vermeye çalışıyoruz. Girişte, 5 bin metrekarelik alanımızda Bilim Tarihi Müzemiz var. Bilim Tarihi Müzemizde dört temel mimari birimimiz var. Selçuklu Eyvanlı Medreseleri dikkate alınarak yapılmış bir birimimiz var. Artuklular dönemini yansıtan yine medrese üslubunda yapılmış bir mimarimiz var. Osmanlı Devleti’nin klasik dönemini temsil eden yine medrese üslubuyla yapılmış bir birimimiz var. Ve sonuç olarak bir de 19’uncu yüzyıl sivil mimarisini yansıtan Safranbolu, Beypazarı ya da bizdeki Odunpazarı evleri gibi son dönem mimarisini temsil eden birimlerimiz var. Hepsinin malzemeleri özel. Gerek taşları, gerek ustaları özel bölgelerden getirtildi. Birimlerin içinde Türk İslam dünyasında öne çıkmış isimlerin yer aldığı odalarımız var. Bu odalarda önemli isimlerimizin heykelleri var, isimlerle ilgili belgesellerimiz var ve bilgilendirme kartlarımız var. 40 alimimiz ve 40 alimle ilgili belgesel, heykel ve bilgilendirme kartlarımız var. Ziyaretçilerimiz de arzu ederse onlara ücretsiz rehberlik hizmeti veren 60 civarında öğrencimiz var.
Resim - 23718_2_l.jpg

Merkezi gezmek ve rehberlik ücretli mi?
Giriş de ücretsiz, rehberlik hizmeti de ücretsiz. Bu merkezi ve Anadolu Üniversitesi’nin insanlarla bir araya getirmenin gayreti içindeyiz.

Üst katta başka neler var?
Üst katta bu söylediklerimiz dışında sergi ve fuaye alanımız var. 14 Nisan 2017’den itibaren başlayan etkinliklerimiz kesintisiz devam ediyor. Ne zaman gelirseniz bir sergiye denk gelebilirsiniz. Sanat değeri yüksek olan sergileri seçmeye çalışıyoruz. Bunun için de fakültelerimizden destek alıyoruz. Bir de 350 kişi kapasiteli amfi tiyatromuz var. Müzikal ve teatral etkinliklerimiz genelde burada yapılıyor. Türk dünyasına özgü konserler ve etkinlikler düzenliyoruz. Buranın vizyonu Türk Dünyası ile aramızdaki ilişkileri güçlendirmek. İsmail Gaspıralı, 20’inci yüzyılın başında söylemişti: Dilde, fikirde, işte birlik… Bu sözün gereğini yerine getirmeye çalışıyoruz. Kültürel işbirliğimizi, üst düzeye taşıyıp gönül coğrafyamızla ilişkilerimizi yakınlaştırmaya çalışıyoruz.

Resim - 23718_4_l.jpgTürk dünyasının diğer ülkelerinden sanatçılardan da çok ilgi var mı, gelmek istiyorlar mı?
Eskişehir, Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edildiğinden beri projelendirildiği için Türk dünyasındaki bütün temsilciler bu işin içindeydi. Şehrimize gelen bütün Türk Dünyası temsilcileri buranın yapılış aşamasından beri her olaya tanıklık etti. Biz de merkezimizin girişine bağımsız Türk cumhuriyetlerinin bayraklarını astık. Mayıs ayında Azerbaycan’ın 100’üncü yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Sempozyumu düzenledik. Azerbaycan’dan çok sayıda kişi katıldı. Nevruz etkinlikleri, Türk Dünyasının ortak geleneğidir. Nevruzu, Türk dünyası ülkelerinin temsilcileriyle beraber kutluyoruz. Artık Eskişehir’in nevruz etkinliklerine ev sahipliği yapan çok güzel bir merkezi var. 15 bin metrekarelik bir merkez. Üst kat 5 bin metrekare, alt katımız 10 bin metrekare.

Merkezin alt katında neler var?
Alt katımızda kurucu hakanların rölyefleri ve bilgileri var. Türkiye’de büyüklüğü ve içerisinde sergilenen aletler itibariyle Musiki Tarihi Salonumuz var. Musiki Tarihi Salonumuzda, Türk tarihi boyunca kullanılan 400 enstrümandan 216’sı sergileniyor. Bunların pek çoğu şu an sadece kaynaklarda var. Esas güzel tarafı bunların hepsinin ses kayıtları da var bizde. Orayı ziyaret edenler bunları dinleme imkanına sahipler. Karekod okuyucularla telefonlarına ses kayıtlarını ve bunlarla ilgili bilgileri indirme imkanına sahipler. Konservatuvardan öğrencilerimiz de faydalanıyor.
Resim - 23718_3_l.jpg

Merkezin bilim yönüyle ilgili neler söylersiniz, neler yapıyorsunuz?
Bilim dünyası kısmında, birisi dijital, biri de fiziki olmak üzere iki kütüphanemiz var. Fiziki kütüphanemiz ihtisas kütüphanesi gibi. Türk ünyasıyla ya da edebiyat dünyasıyla ilgili çalışma yapmak isteyen herkes gelip buradan faydalanabilir. Bağışçımız Hüseyin Su, 10 bin civarında kitap bağışladı. O bakımdan çok zengin bir kütüphane. Dijital kütüphanemizde birçok dijital kaydımız var. Bunları dışarıya açmıyoruz ama vatandaşlarımız gelip faydalanabiliyor. Ayrıca Okur-Yazar Buluşma Salonu bulunuyor. Yazarlarla okurlarını buluşturan imza günleri düzenleniyoruz. Alt kattaki birimlerden biri de Bilim Kültür ve Sanat Okulu. Burada geleneksel sanatlardan çağdaş sanatlara kadar hepsi var. Tezhip ve Hat sanatıyla ilgili atölyelerimiz, resim atölyelerimiz var.

Çocuklar için atölyeler

“Atölyelerimiz daha çok sosyal hizmetlerden gelen çocuklara hizmet ediyor ama herkese de açık. Sosyal hizmet kurumlarından gelenlere öncelik veriyoruz. Mesela matematik atölyemizde, oyunla matematik öğreniyorlar. Oynuyorum keşfediyorum atölyemizde elektronik masalarımız var. Her şey bir oyun giydirmesiyle gerçekleşince çocuklar orayı çok seviyor. Oynarken farkında olmadan bilgileri alıyorlar. Matematik Müzemiz var, matematik noktası olarak geçiyor. Matematik noktası, matematik objelerinden oluşan bir müze. Seramik atölyemiz var. Uzay Zaman Noktamız var. Burada belli istasyonlarımız var. Fizikle ilgili kuralların öğretildiği birimler var. Özel gözlüklerle dünyanın oluşumunun tanıtıldığı videolarımız var. Küçük çocuklar için gözlem mantığını öğretmek için gözlemevimiz var.”
Resim - 23718_5_l.jpg

Müzikle terapiye ne dersiniz

Doç. Dr. Mehmet Topal: Burada Musiki Terapi Merkezimiz de var. Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı Türkiye’deki tek müzik terapi merkezi. Burayı yöneten arkadaşımız Prof.Dr. Şükrü Torun. İçinde bir de tecrübe odamız var. 50 kadar enstrümanımız var, oraya gidip onları çalabiliyorsunuz. En çok ziyaret edilen yerlerden birisi. İki de koromuz var. Halka açıkla çalışmalar yapıyorlar. Senede iki konser düzenliyorlar.”
Resim - 23718_6_l.jpg

Herkese hitap eden bir okul gibi

Doç. Dr. Mehmet Topal, merkezin aslında herkese hitap eden bir okul olduğunu belirterek, “Faaliyetlerimizde belirli periyotlarımız var. Ama o gün ve saatler uymuyorsa grup oluşturmalarını istiyoruz, onlar için saatleri ayarlıyoruz”dedi.
Resim - 23718_8_l.jpg

Eğitim Başkentliği’ne biz de varız

2019 için neler planlıyorsunuz? 2019’da önemli sempozyum planları var. Mesela Ali Şir Nevai, Türk Dünyası’nın ortak bir değeri. Onunla ilgili Osmangazi Üniversitesi ile müşterek bir sempozyum planlıyoruz. Acil gereksinimli olanlarla ilgili depremde neler yapabileceğimizin tartışılacağı Şubat ayında başlayacak olan bir çalıştayımız olacak. Bilimsel etkinlikler sürecek. Klasik müzik konserlerimiz her cumartesi devam edecek. Sergilerimiz devam ediyor. Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımızın da çok önemli bir açıklaması oldu. Eskişehir 2019 yılında Türk Dünyası Eğitim Başkenti oluyor. Bu çerçevede biz de hocalarımızla beraber, Türk Dünyası Çocuk Eğitimi Sempozyumu yapağız. Bu çok kapsamlı, Türk Dünyasından temsilcilerin katılacağı bir sempozyum olacak. Eskişehir’in Eğitim Başkentliği sürecinde önemli katkılarımızın olacağını düşünüyorum. Milli Eğitim Müdürlüğü ile müşterek projelerimiz devam edecek.

Resim - 23718_7_l.jpg

Editör: admin admin
PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber TABURCU OLDU
Sonraki Haber KAMYONLA OTOMOBİL ÇARPIŞTI

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

OTOMOBİLLER KAFA KAFAYA ÇARPIŞTI

1

ÖZEÇOĞLU’DAN DESTEK

2

BUĞRA TAMAM SIRA ONLARDA

3
Reyna Premium