ANA SAYFA > Söyleşi > EN BÜYÜK RAKİBİMİZ SENFONİ ORKESTRASI

EN BÜYÜK RAKİBİMİZ SENFONİ ORKESTRASI

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
EN BÜYÜK RAKİBİMİZ SENFONİ ORKESTRASI

Eskişehir Fotoğraf Sanatı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Deniz Dinçer, düzenledikleri etkinliklerde katılımın yoğun olduğunu söyleyerek, günleri çakıştığı için “En büyük rakibimiz Senfoni Orkestrası” dedi...

Eskişehir Fotoğraf Sanatı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Deniz Dinçer, düzenledikleri etkinliklerde katılımın yoğun olduğunu söyleyerek, günleri çakıştığı için “En büyük rakibimiz Senfoni Orkestrası” dedi

Öncesinde sizi bir tanıyalım…
Anadolu Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisiyim. 20 yıldır Eskişehir’de yaşıyorum. İlk olarak üniversite de 1999 yılında fotoğraf eğitimi aldım. Sonrasında ara verdim bir müddet. 2008 yılında EFSAD’la tanıştım. EFSAD’dan tekrar eğitim alarak fotoğrafa devam ettim. 7 yıldır da yönetimdeyim. Bu sene şubat ayında da Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine getirildim.

EFSAD’da neler yapıyorsunuz?
EFSAD’da şimdi ara verdik. Yaz dönemlerinde ara veriyoruz. Yeni dönem ekim ayında başlayacak. Başladıktan sonra 36 hafta kesintisiz her cuma fotoğraf gösterileri yapıyoruz. Bunu kesintisiz yapabilen çok fazla dernek yok. Eskişehir’de Fotoğraf Derneği olarak EFSAD 23 yıldır var. 36 hafta boyunca hem Eskişehir’den hem de şehir dışından fotoğrafçıların gösterileri, söyleşileri oluyor.  Katılanların arasında çok iyi fotoğrafçılar var. Bildiğiniz, duyduğunuz isimler var. Ayrıca ileri seviye atölyeler yapıyoruz. Eskişehir’de her yıl düzenlediğimiz geleneksel hale gelen fotoğraf haftamız var.
Resim - 16992_1_l.jpg

SİNEMA GRUBUMUZ DA OLACAK
Fotoğraf dışında farklı etkinliklere de imza atacak mısınız?
Tüzüğümüzde video ile ilgili maddeler de var. Bu güne kadar çok üzerinde durulmamış fakat bu seneden itibaren film atölyeleri ve senaryo yazım atölyelerine de başlayacağız. Bu konuda AFSAD’ı örnek alıyoruz. Onlar bu sene kısa film yarışması yaptılar, aralık ayında da kısa film yarışması düzenleyecekler. Biz bu şekilde olmasa da emekleye emekleye yapacağız. EFSAD dostlarına önümüzdeki dönem bunu duyuracağız. Sinema çalışma gurubumuzu şimdiden söyleyebilirim. Fotoğraf olmazsa olmaz devam edecek. Sinema bir alt gurubu olacak. Görüntü yönetmenlerini davet etmeyi planlıyoruz. Bu şekilde ilerlemeyi düşünüyoruz.

Şu an kaç üyeniz var?
Şu anda 67 üyemiz var.

Eskişehirli sanatın her alanına düşkün. Müziği seviyor, Senfoni Orkestrası’nın konserleri dolu dolu, Şehir Tiyatrolarının oyunları da keza öyle… Peki, fotoğraf sanatına karşı bakışları, yaklaşımları nasıl?
Şöyle beklenir, sanki gençler sosyal medyadan dolayı daha çok meraklı ya da ilgileniyor gibi bir algı var. Ama bizim her yaştan katılımcılarımız var.  Emekliler de var, her meslek gurubundan arkadaşlarımız da var. İlgili çok fazla. Cuma akşamı olduğu zaman EFSAD’da buluşuyoruz. Her Cuma saat 19.00’da gösterilerimiz oluyor. Gururla söyleyebilirim ki, bizim en büyük rakibimiz Senfoni Orkestrası. Onlar şimdi artık cumaları da yapıyorlar, bizden bile oraya katılanlar oluyorlar. Bakıldığında, senfoni orkestrası, klasik müzik dinleyicisi ve fotoğraf meraklıları benzer bir kitle. O yüzden rakibimiz onlar ama tatlı bir rekabet bu.

Gösterileri nerede yapıyorsunuz?
Biz daha önce EFSAD’ın kendi yerinde yapıyorduk. 3 yıldır Tepebaşı Belediyesi bize bir kolaylık sağladı, Özdilek Sanat Merkezi’nde yapıyoruz. Orada 150 kişiye gösteri yapabiliyoruz. Bu anlamda da Tepebaşı Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz.

Resim - 16992_2_l.jpgYABANCI FOTOĞRAFÇILAR DA EFSAD ETİKETİ KULLANIYOR
Instagram dediniz, gençler dediniz ya, son dönemlerde sosyal medya fotoğrafçılığı diye bir alan ortaya çıktı. Sosyal medya fotoğrafçılığına nasıl bakıyorsunuz?
Son yıllarda insanlar instagrama fotoğraf atabilmek için bir fotoğraf karesi yüzünden canından olabiliyor. Öyle bir zamana geldik. Daha önce bu kadar hırs yapılmamıştı. Popüler şeylerin peşinden koşuluyor artık. Bu işi layıkıyla yapanlar telefonla çekmeyip, bizim bu kullandığımız profesyonel fotoğraf makineleriyle çekip, işleyip sonra hesaplarında paylaşıyorlar. Çok takipçili profillerin sırrı bir anlamda bu. İşi bilerek yapanlar bu şekilde yapıyor. Ortaya güzel işler çıkaran fotoğrafçılar var.

Sosyal medya demişken, sosyal medya kullanıcıları için sosyal medyada da aktiviteler, etkinlikler yapıyor musunuz?
Daha önce sadece web sitemiz ve facebook sayfamız vardı. Biz iki senedir bir de instagram hesabı açalım dedik. EFSAD etiketiyle fotoğraf paylaşanlardan biz günlük 6-7 tane fotoğraf seçip tekrar paylaşıyoruz.  Eskişehir fotoğrafı olması şartı yok. Şu ana kadar 65 bin fotoğraf EFSAD etiketiyle paylaşılmış. Bunların içinde Eskişehir’de olmayan o kadar çok insan var ki, hatta yurt dışından yabancı fotoğrafçılar dahi EFSAD etiketini kullanmaya başladı. Bu bize gurur veriyor.

Şu ana kadar EFSAD etiketiyle ne kadar fotoğraf yayınladınız? Fotoğrafları seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?
Biz bu 65 bin fotoğraftan 5 bin 460’ını seçim yapıp yayınlamışız. Seçimde de adil olmaya çalışıyoruz. Bizim temel fotoğraf seminerlerinde üzerinde durduğumuz kompozisyon kuralları, ışık, teknik ve yaratıcılık kurallarımız var. Onlara dikkat ediyoruz. Bazı günler. 7-8’e düşürmek için çok zorlanıyoruz.

Yarışmalar düzenliyor musunuz?
Hem EFSAD olarak kendimiz yarışmalar düzenliyoruz hem de Tepebaşı Belediyesi ile ortak yarışmalar düzenliyoruz. Geçen sene Tepebaşı Belediyesi sosyal medya yarışması yaptık, onda da jüri üyesiydim.  EFSAD olarak bu tür projelerde yer alıyoruz.

ÖNÜMÜZÜ AÇTI
Fotoğrafçılığın federasyonu var mı?
TFSF Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu. EFSAD son iki yıldır TFSF’ye üye. Yeni üye olduk. Federasyon toplantılarına gittiğimizde EFSAD denilince herkesin bildiği bir derneğiz. Federasyonla çok güzel bir işbirliğine başladık. Federasyonla birlikte ulusal ve uluslararası yarışmalara başlayacağız. Eskişehir’in adı bu şekilde de duyurulacak. Ayrıca Federasyon bu yılın başında bir projeye başladı. Federasyona bağlı 57 dernek var ve 57 dernek bu projeye dâhil oldu. Projenin adı ‘Memleketimden görsel Hikâyeler’ aynı anda paydaş olarak bir projeyi bu 57 dernek birlikte yürütecek. Bu Türkiye’de bir ilk olacak. Biz de EFSAD olarak bu projede yer alıyoruz. Federasyonla kurumsal olarak yaptığımız iş birliği, elimizi güçlendirdi.  Önümüzü açtı.

Federasyona bağlı 57 dernek var dediniz. Diğer illere bakarak bir kıyaslama yaparsanız Eskişehir’i nasıl buluyorsunuz?
Çalışmalar anlamında kıyaslama yapamam ama şunu söyleyebilirim, Eskişehir’den çok daha küçük şehirlerde birden fazla dernek var. EFSAD herkese açık. Düzenlediğimiz etkinliklere herkes katılabiliyor. Üyelik şartı yok. Üyelik konusunda da tutucu davranıyoruz. Görünen sayının çok olması önemli değil bizim için, aktif olmaları daha önemli.

Bir de son zamanlarda fotoğraf gezileri de revaçta. Siz de fotoğraf gezileri düzenliyor musunuz?
Bu gezilere çıkmadan fotoğraf çekilmiyor. Bir süre sonra hevesleri geçiyor. Fotoğraf makinesi arabanın bagajında unutuluyor. O yüzden arada gezi düzenlemek lazım. Bunun için de biz TURSAB belgeli araçlarla firmalarla gezi düzenliyoruz.

SANATÇILIK BİZE AĞIR GELİR
Biz kendimizi fotoğrafçı olarak nitelendiririz. Fotoğraf sanatçılığı bambaşkadır. Bize ağır gelir o sözü taşıyamayız. Biz amatör fotoğrafçıyız. Genelde profesyonel fotoğrafçılık denilince insanlar iyi çeken olarak biliyor ama profesyonel iyi çeken değil, ticari olarak yapandır. Bunu da belirtmek istiyorum.
Resim - 16992_3_l.jpg

KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK VAR
EFSAD kadınlara pozitif ayrımcılık yapan bir dernektir. Yıl boyunca 36 hafta boyunca kadın ve erkek fotoğrafçıları davet ediyoruz fakat mart ayı boyunca kaç Cuma varsa o kadar süre boyunca sadece kadın fotoğrafçıları davet ediyoruz. ‘Bir ses ver’ ve ‘Yaşayan Kadınlar’ diye gruplarımız var. Bu guruplarımızın fotoğraf gösterileri ve sergileri oluyor.
EFSAD (Eskişehir Fotoğraf Sanatı Derneği) facebook sayfasından, @efsad instagram hesabından ve EFSAd’ın web sayfası  www.efsad.org.tr, EFSAD ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Editör: admin admin
PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber SU TÜKETİMİ ÇOK ÖNEMLİ
Sonraki Haber ELDEN KAÇTILAR

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

OTOMOBİLLER KAFA KAFAYA ÇARPIŞTI

1

ÖZEÇOĞLU’DAN DESTEK

2

BUĞRA TAMAM SIRA ONLARDA

3
Reyna Premium