ANA SAYFA > Söyleşi > ESKİŞEHİR’DE OLABİLMEK BÜYÜK ŞANS

ESKİŞEHİR’DE OLABİLMEK BÜYÜK ŞANS

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
ESKİŞEHİR’DE OLABİLMEK BÜYÜK ŞANS

Japon Seramik Sanatçısı Doç. Kenichi Harayama, Tepebaşı Belediyesi’nin düzenlediği 11. Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu için geldiği Eskişehir’de, “Burada seramiğin önem sendiğini ve tekniğin yüksek olduğunu

Japon Seramik Sanatçısı Doç. Kenichi Harayama, Tepebaşı Belediyesi’nin düzenlediği 11. Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu için geldiği Eskişehir’de, “Burada seramiğin önemsendiğini ve tekniğin yüksek olduğunu gördüm. Burada olmak benim için büyük bir şans” dedi

Resim - 4425_1_l.jpg22 YILDIR SERAMİKLE UĞRAŞIYOR
Öncelikle Eskişehir’e hoş geldiniz. Sizi kısaca tanıtmak istiyorum ben. Neler yaparsınız, ne zamandan beri seramikle uğraşıyorsunuz?
Ben şu anda Nara Üniversitesi’nde Öğretim görevlisiyim. Nara Üniversitesi belki biliyorsunuzdur, Kyoto’nun yakınında ve ondan daha eski bir şehir. Japonya’nın eski başkenti. 2 yıldır şu anki çalıştığım Nara Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım. Ama ondan önce 20 yıl boyunca Japonya’da Gifu eyaletinde ilk defa başladım. Gifu eyaleti seramikle meşhur bir yerdir. Üniversiteyi bitirdikten hemen sonra Gifu’ya gittim. Hem orada bir seramik okulunda eğitmenlik yaptım, hem de atölyem vardı, atölyemde kendi eserlerimi yaptım.

Eskişehir Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumundan nasıl haberiniz oldu? Bu sene 11’incisi düzenleniyor, daha önceki senelerde sempozyum hakkında bilginiz var mıydı?

2 yıl önce Almanya’da buradakine benzer bir sempozyum vardı. Ona katılmıştım. O sırada buradan görevli olan, iki kişi ile karşılaştım. Birisinin ismi Semih, diğeri de Bilgehan Uzuner. Orada tanıştıktan sonra iletişim adreslerimizi aldık. Semih Bey, bu yıl içerisinde düzenlenecek olan sempozyuma katılıp katılmayacağımı sordu. O sayede ben de katıldım.

YURTDIŞINA AÇILMAYI DÜŞÜNMÜYORDUM
Almanya’da ki sempozyuma katılmışsınız, gördüğüm kadarıyla da birçok sergi vermişsiniz. Gerek Japonya’daki çalışmalara baktığınızda, gerek Türkiye’deki ve diğer ülkelerdeki çalışmalara baktığınızda Seramik sanatı nerede görüyorsunuz? Çünkü seramik, resim ya da müzik kadar bilinen ve sıkı takip edilen bir sanat dalı değil…
Ben Japon seramik sanatçısı olarak, ben de Japonya’da bulunan diğer seramik sanatçıları gibi asla yurt dışına açılmayı düşünmüyordum. Çünkü biz seramik sanatçıları olarak kendi içimizde bununla yetiniyorduk. Çok fazla dışarıya açılmayı bilmiyorduk. Ben ilk defa Amerikalı bir dostum sayesinde Almanya’daki sempozyumdan haberim oldu ve o sayede katıldım. Daha sonra İtalya’da bir sergim oldu. Bu aşamalardan sonra biraz biraz kendi ülkemin dışında da seramik sanatçıları ve seramik teknikleriyle ilgili bazı şeyleri görmeye başladım. Böyle teknikler de varmış dedim. Buraya gelince burada bakıyorum Türkiye’nin farklı üniversitelerinden, farklı ülkelerden asistanlar var, seramikçiler var, bunun önemsendiğini gördüm ve tekniğin burada yüksek olduğunu düşünüyorum.

Resim - 4425_7_l.jpg

Japon seramikçiler olarak kendi ülkenizden neden açılmayı düşünmüyorsunuz? Gizli teknikleriniz, sırlarınız mı var seramikle ilgili?
Kesinlikle öyle bir şey yok. Bu sadece bilmediğimiz için. Amerikalı arkadaşım sayesinde yurtdışında da seramik sanatı yapıldığından haberim oldu. Ben ve diğer Japon seramik sanatçısı arkadaşlarım, yurt dışındaki sempozyumlara gidip bir şey üretme bilgisine sahip değildik. Ben buraya geldiğim zaman Türkiye’de sadece burada değil, birkaç yerde daha sempozyum olduğunu öğrendim. Buna bile çok şaşırdım. Bu sadece benim ve diğer arkadaşlarımın bilmemesiyle, haberdar olmamamızla alakalı bir durum. Japon seramik dergilerine baktığınızda sadece Japon sanatçıları görürsünüz. Japon seramik sanatçılarının çoğu bilmez yurtdışındaki sempozyumları. Ben de şans eseri öğrendim. Yurtdışındaki diğer seramik dergilerine baktığınızda ise birçok seramik sanatçısının bilgilerinin olduğunu görürsünüz.
Resim - 4425_2_l.jpg

ESERLERİMİN FARKLI YORUMLANMASI HOŞUMA GİDİYOR
Burada yaptığınız eserinizde neyi anlatmak istiyorsunuz?
Aslında ben Eskişehir’e geldiğimde buranın kültürüne ve doğasına uygun bir eser yapmak istiyordum ama o kadar kısa bir sürede geldim ki buranın kültürünü ve doğasını kısa sürede görüp hissedemeyeceğimi düşündüm. Bir de buradaki eserlerin sempozyumun süresinden dolayı çok kısa bir sürede yapılaması gerekiyor. Yaptığımız eserler de parkta sergilenecekmiş. O yüzden yeni bir şey yapmanın bu kapsamda zor olduğunu düşündüm. Burada çok fazla bulunmadığım için, tam doğasını ve kültürünü anlamadığım için burayla bağdaşlaşacak kendimce artistik bir eser yapmak zor. Zaman da az olduğu için benim üç ayda yaptığım bir eseri buradaki asistanlarla yapmaya çalışıyoruz. Dil sorunundan dolayı asistanlarla pek iletişimimiz olmamasına rağmen ruh halimizden, iş birliğimizden işlerimiz çok güzel gidiyor.
Buraya gelmeden önce sizin hakkınızda araştırmalar yaparken çok etkilendim. Mesela bir eseriniz var beni çok etkiledi. Sanki bir insan elinden çıkmış gibi değil, doğanın bir parçası gibi duruyor… Doğa sizde ön planda galiba?
Gerçekten benim eserime bakıp o şekilde düşündüyseniz çok mutlu oldum. Günümüzde çok farklı malzemeler ve farklı teknikler kullanılıyor. Ben yaptığım eserlerde ilkelliğin, doğallığın, saflığın, sadeliğin, katkısızlığın gücünü göstermek istiyorum. Günümüzde modern malzemelerle mükemmele yakın eserler yapılıyor. Bu benim ilkem değil. Bu biraz garip olacak, tuhaf olacak ama tam tersini düşünüyorum. Kusurlu olması, birazcık o katkısızlığın gücünü hissettirmek istiyorum. Sanatçı eserini yaparken tekniğini ilerletecek ama biraz pürüzlü olsun, bakan kendinde bir şey bulsun istiyorum. Eserlerimin bakana göre farklı yorumlanması benim daha çok hoşuma gidiyor.
Resim - 4425_4_l.jpg

Bundan sonraki hedefleriniz neler? Dünyadaki ve Türkiye’de düzenlenen sempozyumlara katılmaya devam edecek misiniz?
Sergilerim bir şekilde açılıyor, ödül alıyorum, bunlar insanı motive ediyor. Onun dışında benim en çok istediğim şey, durmadan farklı şeyler yapmak. Aynı tarz eserleri yapmak bir noktadan sonra beni sıkıyor. Şu anda buradaki sempozyuma geldim. Ülkeme döndüğüm zaman buradaki hissettiklerimden, burada yaşadıklarımdan etkilenip, belki burada yeni bir teknik de göreceğim, buradaki hissettiğim duygularla ülkeme döndüğümde Japon tarzıyla karıştırıp yeni bir seri üreteceğim. Ben bunu çok seviyorum. Gittiğim ülkelerdeki tekniği, doğayı, kültürü harmanlayıp kendi tarzımla Japon tekniğine uyarlamayı çok seviyorum. Bu sempozyum için, bana bu fırsatı sundukları için herkese çok teşekkür ederim.
Resim - 4425_3_l.jpg

BU ŞEHRİN İNSANLARI SANATA DEĞER VERİYOR
Genç seramikçilere, seramik meraklılarına neler önerirsiniz?
Ben, seramiğin kişinin kendisini ifade etme konusunda en doğru sanat olduğunu düşünüyorum. Bana geçler gelse, “Ne yapmalıyız” diye ben ona nasıl yapacağını dikte edemem ama onun kendisini ifade edebilmesi için yönlendirebilirim. Zaten bir sürü seramik ve yapılmış ürün var. Bunların kopyasını yapmak yerine veyahut kendilerinden deneyimli kişilerin söylediklerini dinlememelerini, kendileri içinden seramikle nasıl ifade etmek istiyorlarsa o şekilde ifade etmeye çalışmalarını öneririm. Başkalarının katı kurallarını uygulamak yerine kendi kurallarını koysunlar. Kendilerini kısıtlamadan yeni yeni şeyler yapsınlar.

Eskişehir için ne düşünüyorsunuz?
Eskişehir’i henüz gezemedim. Sadece otelle sempozyum alanı arasında gidip geliyorum. Ama gördüğüm kadarıyla sempozyumun açılışına, Eskişehir halkının ilgiyle geldiğini gördüm. O zaman Eskişehir halkının kültüre ve sanata ilgisi var diye düşündüm. Bu çok hoşuma gitti. Bu şehrin insanlarının sanata değer verdiğini gördüm.
Resim - 4425_5_l.jpg

BİZİ TAKLİT ETMİŞLER
Bizde Raku denilen bir aile var. Sado dediğimiz çay törenlerinde kullanılan seramikleri bu aile yapıyor ve Japonya’da çok ünlüler. Raku’lar yurtdışından gelip bizim çay törenlerimizde kullandığımız seramikleri bir Alman yaptığı zaman, “Aaa bizi taklit etmişler” diye güler. Mesela futbolu Almanlar çok güzel oynar. Bu tıpkı bir Japonun futbol oynamasına bakarak Almanın gülmesi gibi bir durum. Bu sahtesi, aslında biz aslını yapıyoruz.

Resim - 4425_6_l.jpg

Editör: admin admin
PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber ZEYBEK FESTİVALİ HEYECANLA BAŞLADI
Sonraki Haber SEMPOZYUMDA MEHTAP MERAL RÜZGÂRI

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

SON GÜNE KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ

1

TEMASA GEÇİLECEK

2

İDDİALARA YANIT VERDİ

3

ÇOCUK PARKINDA AĞAÇ DEVRİLDİ

4
Reyna Premium