ANA SAYFA > Söyleşi > ESNAFIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI

ESNAFIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
ESNAFIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Denetim Kurulu Üyesi, Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen Korona pandemisi nedeniyle alınan önlemlerin esnafı çok zorladığını söyleyerek, “Esnafın dayanacak gücü kalmadı” dedi

Söyleşi: Bircan Deniz Savcı
Korona virüs salgınından en çok etkilenenlerden biri de lokantacılar. Onların iş yapamaması ya da kısıtlı iş yapmaları bir çok meslek gurubunu da etkiliyor. Bakıldığında zincirleme bir iş kolu. Sadece lokantalar değil, kasaplar, manavlar, pastacılar, üreticiler, hemen hemen birçok sektör etkileniyor. Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Denetim Kurulu Üyesi, Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen ile bu zorlu süreçlerde neler yaşadıklarını konuştuk.

1 aydır ülkemiz Korona virüse karşı büyük bir mücadele veriyor. Alınan önlemler kapsamında, lokantalara belli başlı yasaklar getirildi. Bu durum sizleri nasıl etkiledi?
Korona virüs salgını sebebiyle alınan önlemlerden en fazla etkilenen kesim esnaf ve sanatkârlarımız olmuştur. Arkanıza dönün bir bakın, bu süreçte küçük esnaf kadar mücadele eden var mı? Bahsi geçen işletmelerimiz her gün topluma hizmet veren yerlerdir. Bu işletmelerin faaliyetlerinin sınırlandırılması, ne kadar süre kapalı olacaklarını, yasakların ne kadar süreceğini belli olmadığından dolayı, evinin ve işyerinin kirasını vermek zorunda olan, elektrik, su, doğalgaz faturalarını nasıl ödeyeceğini düşünen esnafımızı kara kara düşündürüp, endişelendirmektedir. Restoranlar, kafeteryalar, düğün salonları, lokantalarımız kapatılmış ya da sadece paket servisi hizmeti vermelerine müsaade edilmiştir. Öyle ki bu durumdan, kasaplar, fırınlar, pastacılar, pazarcılar ve daha birçok tedarikçi firma iş kaybına uğramışlardır. Hele ki bu esnaflarımızın işyeri bünyesinde çalışan, evine ekmek götüren ama şuan issiz kalan binlerce kişinin durumu çok daha da sıkıntılı ve vahim olduğunu belirtmek isterim. Kısa çalışma ödeneğinden daha herhangi bir ödeme alamadıkları gibi parasızlıktan sokağa çıkamaz hale gelmişlerdir. Toplumsal travmalara sebep olabilir. Temsil ettiğim meslek grubu adına zaten ağır ekonomik koşullar altında, kısıtlı sermayesi ile ayakta kalma mücadelesi veren esnafımız, bu virüs salgınınla işi daha da zora girmiştir. Kira, stopaj, elektrik, doğalgaz gibi giderlerimiz işlemeye devam etmektedir. İlgili kurumlar tarafından kesme kapatma ihbarları gelmeye başlamıştır. Mülk sahibinin önünde onurumuz ve prestijimiz zedelenmektedir ve tüm bu giderlerin yanında esnafın dayanacak gücü kalmamıştır!

“KÂRIMIZA ORTAK OLDUKLARI GİBİ ZARARIMIZA DA ORTAK OLMALARINI BEKLİYORUZ”
Hükümetin esnafa sunduğu destek paketleri sizler için yeterli mi?

Verilen 25 bin liralık kredi desteği ilgili bankalar tarafından kredi notu düşük, kefil getir diyerek yokuşa sürülmektedir. Durumu iyi olan esnafımızın böyle bir desteğe zaten ihtiyacı yok. Önemli olan asıl zor durumda olan esnafımıza ulaşmamaktır. Ayrıca kredi desteği, ilerleyen süreçte yükümüze yük katacaktır. Her şeyin ertelendiği ileri bir tarihe geri ödemekte de sıkıntılar yaşanacaktır. Esnaf Teşkilatı iyi günde kötü günde her zaman devletimizin yanında olmuştur. Cumhurbaşkanımızın kamuoyuna yaptığı açıklamayla, korona artık devletin resmi makamlarınca resmen Mücbir sebep kabul edilmiştir dedi. Böylesi kötü günümüzde sosyal devletin gereksinimlerini çok acil yerine getirmesini bekliyoruz. İyi günde kâr ortağımız olan devletimiz, kötü günde zarar ortağımız da olmasını bekliyoruz.

Yaşanılan mağduriyetlerin giderilmesi ya da hafifletilebilmesi anlamında sizce neler yapılmalı?
Vergilerimizi ertelemek değil, faizlerini silip anaparayı yeniden yapılandırmalıdır. Yardım kampanyalarına boyun bükmek ve can suyu kredisi vermek yerine, esnafımıza çok acil asgari geçim ödeneği verilmelidir. Kapalı olan dükkan ve ev kiralarımız, iş yerlerimiz kapalı olduğu müddetçe kiralarımızın belirsizlik ortamı bitene kadar aynı kamusal alanlarda olduğu gibi dondurulması veya devletimiz tarafından işyeri kira desteğinin verilmesini istiyoruz. Veya mülk sahiplerinin önünde boynu bükük kalmamak için, işbaşı yapacağımız tarihten itibaren 12 eşit taksite bölünerek ödememiz sağlanmalıdır. Kira stopajlarımız mülk sahibi tarafından karşılanmalı, esnafımız bu ağır vergi yükünden kurtulmalıdır. Özel Bankalar, çalışanlarımız dahil ticari, tüketici ve kredi kartı borçlarının da belirsizlik bitene kadar ertelenip, ek faiz işletmeden yapılandırılmalıdır. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan personelin işyeri kapalı kaldığı müddetçe işsizlik fonundan yararlanması gerekmektedir. Mücbir sebep kapsamında olanlar ve iş yerini kapatmış olanlar başta olmak üzere, 4/B kapsamında sigortalı olanların talep etmesi hâlinde, mart, nisan, mayıs ayları itibarıyla üç aylığına veya süre uzatılırsa, uzatıldığı kadar gün sigortalı ve bakmaya yükümlü olduğu kişiler, bu süre zarfında sağlık hizmetlerinden de kesintisiz yararlanmalıdırlar. İleride yine talep hâlinde bu sürenin ihya edilmesine ve primleri ödenerek kıdeme ve emekliliğe sayılmasına olanak sağlanmalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve ilgili Bakanlarımıza büyük sorumluluklar düşmektedir, bu süreçte işverenler ve çalışanlar olarak çok mağduruz.

“FİYATLARIMIZA YANSITAMIYORUZ”
Malum Ramazan ayındayız. Bu günlerde birçok şeyde olduğu gibi gıda ürünlerinin fiyatı da her geçen gün artıyor. Hammaddedeki artışlar, sizlerin de menülerine yansıyor mu?

 Ramazan sebebiyle hammaddelere, bakliyatlara, meyveye sebzeye gelen zamlar da ayrıca belimizi bükmektedir. Halkımızın alım gücünü göz önüne getirerek fiyatlarımıza da yansıtamıyoruz. Çok düşük kâr marjlarınla çalışmaktayız.

Geçtiğimiz ay Lokanta ve kafelerin masalarının kaldırılması ve paket servisine başlamaları yönünde karar alınmıştı. Bu karar bir nebze olsun üyelerinizi rahatlattı mı? Paket servisinde eskiye nazaran bir artış var mı?
Odamız bünyesinde esnafımızın yüzde ona yakını açık ve paket servisi yapmaktadır. Onların da yüzde doksanı yüzde on kapasite ile çalışmaktadır. Malum okullar kapalı öğrenciler şehri boşaltmış durumda. Evine kapanan halkımız da kendi imkanlarınla hazırladıkları yiyecekleri tüketmektedirler.

Yaşadığımız zorlu süreçte kepenk indiren üyeleriniz oldu mu?
Evde kal çağrısı, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı, günlük asgari geçimini zor şartlarda kazanan esnafımızı zorunlu olarak kepenk kapatma noktasına getirmiştir. Hazinemiz dolu, dünyada salgına en hazırlıklı ülke biziz diye söyleyen Hazine Bakanımızın, gelişmiş ülkelerdeki gibi esnaf ve sanatkârlarımız için bu adımları atacaklarına inanıyoruz.

“BİRAZ GURURMUZ ZEDELENİYOR GİBİ”
Siz ne gibi önlemler alıyor ve bu süreçte üyelerinize ne gibi desteklerde bulunuyorsunuz?

Esnaf teşkilatı Ahilik kültürü almış, yabancı sermayeye karşı kendini ayakta tutmuş, savaş şartlarında dahi her zaman milletinin, devletinin ve bayrağının yanında dimdik durmuştur. Çok zor günler geçirdiğimiz bu süreçte odamız bünyesinde esnaf arkadaşlarımızı yeni gelişmelerden sosyal medya hesaplarımızdan anlık bilgilendiriyoruz. Sorunlarına anlık cevap veriyoruz. Üst kuruluşumuz olan Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu aracılığı ile ilgili Bakanlıklarımıza yazılı olarak taleplerimizi iletiyoruz. Şehrimizi Parlamentoda temsil eden Milletvekillerimize sorunlarımızı yüz yüze aktarıyoruz. Toplumsal birlikteliğimiz için birbirimize destek oluyoruz. Esnaflarımız Gönlü zengin cefakar insanlardır. Sabahın en erken saatlerinde dükkanlarını açarlar gece geç saatlere kadar cebinde parası olanı da olmayanı da ağırlamaya çalışırlar. Hayra bağış makbuzunu alan ihtiyaç sahipleri önce bize koşarlar. Veren el hep biz olurken, şimdi yardım almayı kabullenmekte biraz zorluk çekiyoruz. Biraz gururumuz zedeleniyor gibi.

Ramazan ayında oda üyelerinize ayrıca desteklerde bulunuyorsunuz. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
Ramazan ayı münasebeti ile durumu iyi olan Esnaf arkadaşlarımız ve durumumuzun farkında olan Eskişehir halkımıza desteklerinden dolayı minnetlerimi, şükranlarımı sunuyorum. Sağ olsunlar, var olsunlar. Büyükşehir Belediyemizden, Odunpazarı ve Tepebaşı İlçe Belediyelerimizden, Eskişehir Kent Konseyi’den zaman zaman ayni destek yardımları almaktayız. Tüm Belediye başkanlarımıza ayrıca teşekkür ediyoruz. Mülki amirlerimiz, Valimiz, vali yardımcılarımız, Kaymakamlarımız ve Hıfzıssıhha kurulu İle koordineli çalışıyoruz. Kendilerinin işini kolaylaştırmaya çalışıyoruz, destek oluyoruz. Gerçekten çok fedakar, cefakar, özverili çalışan ekip arkadaşlarım var. Birlikte mesai saati filan demeden gece yarılarına kadar, cumartesi pazar demeden yardımlarımızı gerçek ihtiyaç sahiplerine yetiştirmeye çalışıyoruz ve sorunlarını yerinde dinleme fırsatı yakalıyoruz, takip ediyoruz.

Son olarak neler söyleyeceksiniz?
Bu zorlu günler elbette geçecek. Mübarek Ramazan ayının hürmetine Rabbim ulusumuzun, Müslüman aleminin ve tüm insanlığın birliğini beraberliğini bozmasın, Refah içinde, sağlıklı, ağız tadında bol bereketli günler geçirmemizi dileriz.

HABERE AİT RESİMLER

PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber CADDE VE BULVARLARDA BAHAR BAKIMI
Sonraki Haber TRAFİĞE KAYITLI ARAÇ SAYISI 289 BİN 923'E ULAŞTI

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

KORONADAN ÖLDÜ TABUTU YAKILDI

2

İPLİK DEPOSU KÜLE DÖNDÜ

3

‘BU CEHENNEM BİTSE ARTIK’

4