ANA SAYFA > Söyleşi > FESTİVALCİYİM BAR SAHNESİ YAPMAM

FESTİVALCİYİM BAR SAHNESİ YAPMAM

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
FESTİVALCİYİM BAR SAHNESİ YAPMAM

Eskişehir’de katıldığı festivalde sevenleri ile buluşan Gökcan Sanlıman, müziği bir hayat felsefesi olarak değil, eğlenmek için yaptığını belirterek, festivalleri daha çok sevdiğini söyledi, “Bu yüzden de bar sahnesi yapmıyorum öyle” dedi...

Eskişehir’de katıldığı festivalde sevenleri ile buluşan Gökcan Sanlıman, müziği bir hayat felsefesi olarak değil, eğlenmek için yaptığını belirterek, festivalleri daha çok sevdiğini söyledi, “Bu yüzden de bar sahnesi yapmıyorum öyle” dedi...

Gökcan Sanlıman, aslında küçüklüğünden beri müzikle iç içe. Müzik dünyasında ilk çıkışını ‘Yesterday’ adını verdiği ve dünyaca ünlü yabancı şarkıcıların parçalarını coverladığı albümüyle yaptı. ‘Yesterday’ albümünde kendisine, Teoman, Göksel, Şebnem Ferah gibi isimler de eşlik etti. İlk solo albümü ‘Soğuk Temmuz’u ise Teoman Prodüktörlüğünde çıkardı. Hem Teoman hayranı olması hem de onunla çalışması, sesinin Teoman’a benzediği yönünde söylentilere neden olsa da Gökcan Sanlıman, müzik yolculuğunda kendine has tarzıyla şarkılarını seslendiriyor. 2016 yılında ise ‘Yaşım Tutmuyor Mutluluğa’ albümünden hemen sonra 2018 in ilk aylarında ‘Akşam Güneşi’ adlı çalışmasını yayınladı. Gökcan Sanlıman, geçtiğimiz hafta Eskişehir’de düzenlenen Milyonfest etkinliği için Eskişehir’de dinleyenleriyle buluştu. İlk çıkış yaptığı dönemlerde yaşadığı zorlukları atlatmış daha da kendine güvenli bir Gökcan Sanlıman var karşımda. Ben de kendisini çok severek dinlediğim için biraz meşakkatli bir ulaşım sonrası kendisiyle bir araya gelerek, sormak istediklerimi sordum.

Eskişehir’e ilk gelişiniz mi?
İkinci gelişim. Daha önce Anadolu Üniversitesi’ne bir konser için gelmiştim ama şehri gezme fırsatım hiç olmadı. Çok merak ediyorum. Çok da methini duyuyorum. İş dışında bir gün mutlaka turist olarak geleceğim.

İlk albümünüz yabancı parçaların coverlarından oluşuyordu. İlk albümünüzden bu yana müziğinizde ne tür gelişmeler oldu?
Müziğimde şarkı sözü yazarlığımı geliştirdiğimi düşünüyorum. Yaş aldıkça daha karamsar bir ruh halinden pozitif bir ruh haline dönmeye başladığımı düşünüyorum. Akşam Güneşi albümüyle de bu biraz dinleyenler tarafından da anlaşılmıştır. Anlatım ve ifade olarak pozitif ifadelere gideceğim. Müziği hayat felsefesi olarak değil, eğlenmek için yapıyorum. Daha doğrusu keyif almak için yapıyorum. Başka şeyleri bir kenara bıraktım.

Başka şeyler dediğiniz ne?
Kaygılar. Şarkıları yaparken beni törpüleyen ve yönlendiren kaygıları her zaman bir kenara bırakmayı başardım. Aslında kendimdeki en büyük değişim de bu oldu diyebiliriz.

Kaygılar müziğinizi de etkiliyor o zaman?
Evet, etkiliyor haliyle. Piyasayla olan kaygıları, tarafsızlık, ülkesel kaygılar, dış dinamikler, yaratma sürecinde ayak uydurulması gereken kalıplar olduğunu düşünüyoruz. Aslında öyle bir şey yok. İçinden geleni, filtresiz içinden geldiği haliyle ortaya koymak daha önemli. Bunu anladım.
Resim - 19929_1_l.jpg

EN AĞIR ELEŞTİRİLERİ KENDİME YAPTIM
Sizin çok daha eski röportajlarından birini hatırlıyorum, orada hala müziğimi arıyorum demiştiniz. Bulabildiniz mi peki?
Evet, büyüdükçe o yolda adımlar atıyorum. Az önce bahsettiğimiz şey de o yolda atılan adımlardan bazıları. Yaratma sürecinde kendinizden hiçbir zaman memnun olmuyorsunuz ki gelişmenin bence sırrı da o. Eğer, bunu ben yaptım ve bu oldu derseniz bu tehlikeli bir şey. Ben onu hiç başaramadım. Hayatımda en acımasız eleştirileri ben hep kendime yapmışımdır. Gelişmek adına kendimi her şekilde beslemeye çalışıyorum. 

Nelerden besleniyorsunuz peki?
Hayattan beslendikçe bu işlerin daha keyifli olduğunu ve ortaya koyduğunuz işin tadını aldığınızı anladım. Artık müzik konusunda daha mutluyum. Karamsarlığımı attım.

Sizin, ‘Biz ki Sonları Severiz’ adlı parçanızın bende çok ayrı bir yeri var. Nedir bu şarkınızın öyküsü?
‘Biz ki Sonları Severiz’ adlı parçanın bulunduğu ‘Yaşım Tutmuyor Mutluluğa’ albümümün üçüncü klip şarkısı. Biz o albümde Haluk Kuruosman’la çalışmıştık. O albümün sözlerini ve müziklerini beraber yazmıştık. Telefonuna ‘Biz ki Sonları Severiz’ diye bir not almıştı. O dönemlerim de melankolik olduğum dönemlerdi. Zaten o tarz albüm son oldu. Onu yaptım, o ruh halini üzerimden attım ve kurtuldum. O cümleyi görünce çok hoşuma gitti ve aklıma bir sofrada oturan eski iki arkadaşın birbirlerine anlatabileceği hikâyelerden oluşan bir şarkı olabileceğini düşündüm. Hayata karşı biraz kırgın, şehir hayatının yorduğu ve üzdüğü iki arkadaşın şarkısı olabilir dedim. Öylelikle bu şarkı çıktı. Sizde ne uyandırdı ama onu bilmiyorum…

Çok enteresandır ama herhangi bir zamanda herhangi bir şey olmaksızın durup durup dinlemek istediğim, dinlerken de hala ilk günkü gibi etkilendiğim bir parça…    
Çok hoşuma gitti. Çok teşekkür ederim. O bir dost meclisi şarkısıydı. Biliyorsunuz şarkı yasaklandı… 

Evet, çok şaşırmıştım yasaklandığını duyunca… Peki, yeni bir çalışma var mı?
Var, yeni albümün şarkılarını yapıyorum şu anda. Hatta albüme koyduğum şarkılardan birine de albüm öncesi single yapacağım. 2018 bitmeden tek bir şarkı daha çıkartacağım. 2019’un içerisinde de albümü çıkartmayı planlıyorum.

BİR HAFTA SONRA ‘YENİ ŞARKI NE ZAMAN’ DEDİLER
Yeni albüm için tüyo istesem, Gökcan Sanlıman’ı yeni albümde nasıl göreceğiz?
Daha enerjinin yükseldiği, daha günlük hayatla ilgili, ilişkilerin günlük hayattaki durumları üzerine bir albüm yapmak istiyorum. Sonrasında takıp dinlediğimde kendimi de eğlendirsin istiyorum.’Yaşım tutmuyor Mutluluğa’ albümü melankoli albümü, bu albümde de kendimi dengeleyeceğim.

Son dönemlerde inanılmaz bir tüketim çılgınlığı var. Bu her şeyde geçerli. Yapılan şarkıları bir hafta çok severek dinlerken ertesi hafta sözlerini bile hatırlamıyoruz. Ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Aynen öyle. Bu durum bizim açımızdan hele çok zararlı. Yorucu ve moral bozucu bir durum oluşturdu. Çünkü bir insan bir albümü yaparken çok emek vererek albümü yapıyor. Kolay bir iş değil öyle. Dışarıdan kolay gözüküyor ama tam zamanlı bir meslek. Şarkıyı yazdın, bittin olmuyor. Kaydediyorsunuz, aranjman süreci var, mixleniyor… Şarkı hadi bitti diyelim, onun klibi var. Klipte oluşturmak istediğiniz dünyanın tasarlanması var. Oradan çıkıyorsunuz, bunun PR ve tanıtım tarafı var. Bir şarkının ve bir albümün ortaya çıkması gerçekten çok uzun ve meşakkatli bir süreç. Dinleyici tarafından da bunun bir ay gibi bir sürede tüketilmesi sanatçıları ve icracıları yoran bir şey. Benim ‘Akşam Güneşi’ şarkım çıktı altına bir hafta sonra, ‘Yeni parça ne zaman çıkıyor?’ diye yazdılar. Öyle de enteresan bir durum var. O çarka girip o hengâmeye ayak uydurmak zor. Ama ben bu işi gerçekten sevdiğim için zaten üretiyorum.

Bu anlamda ben sizi biraz daha şanslı görüyorum çünkü parçalarınızı satın almak yerine kendiniz üretiyorsunuz. Bu da aslında sizi bir tık ötede tutuyor…
Evet, Ben işin üretim tarafında olduğum için biraz daha şanslıyım. Ama yine de o dünyaya ayak uydurmaya çalışmak yorucu ve insan üzerinde baskı oluşturuyor. Dediğim gibi çok sevdiğim için başka da yapacak bir şeyim yok.
Resim - 19929_2_l.jpg

MÜZİK VE AŞK HEP OLSUN
Müzik dışında neler yaparsınız?

Günlük hayatımda vaktini çok dışarıda geçiren biri değilim. Spor yaparım. Günümün birazını spora ayırırım, birazını kendi çalışmalarıma, söz yazmak, müzik bestelemek gibi ayırırım. Sosyal tarafta her gün olmasa bile günümün bir kısmını arkadaşlarıma ayırırım. Kendime vakit ayırmaya özen gösteriyorum. Hayatımı ve kendimi öyle dengeliyorum.

Hayatta, olmazsa olmaz dedikleriniz neler?
Bir kere müzikten çok besleniyorum ve iyi zamanımda da kötü zamanımda da müzikle duygularımı yaşıyorum. O yüzden müzik çok önemli bir şey hayatımda. Onun dışında aşk çok önemli hayatımda. O ikisi birbirini besliyor şu anda. İkisi de iyi durumda. Onlar gitmesin, olsunlar hep…

Açık hava konserleri mi favoriniz yoksa kapalı mekân konserleri mi?
Ben festivalleri daha çok seviyorum. Festivallerde hava daha başka oluyor. Bir de daha iyi sistemlerde daha çok insana ulaşabiliyorsunuz. O yüzden ben festivalleri daha çok seviyorum. Bu yüzden de bar sahnesi yapmıyorum öyle. İleride belki yaparım ama şimdilik böyle iyiyim.

Genç nesli nasıl buluyorsunuz peki?
Gençler gayet enerjik ve Rock’n Rollar… Rock’n Roll kendi hayat felsefemi üzerine inşa ettiğim bir hayat felsefesi. Yeni nesilde de o felsefeyi görmek hoşuma gidiyor.

Editör: admin admin
PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber BU SONUÇ KÖTÜ OLDU
Sonraki Haber ARANAN 2 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

OTOMOBİLLER KAFA KAFAYA ÇARPIŞTI

1

ÖZEÇOĞLU’DAN DESTEK

2

BUĞRA TAMAM SIRA ONLARDA

3
Reyna Premium