ANA SAYFA > Söyleşi > HİÇBİR ÇOCUK EĞİTİMSİZ KALMAMALI

HİÇBİR ÇOCUK EĞİTİMSİZ KALMAMALI

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
HİÇBİR ÇOCUK EĞİTİMSİZ KALMAMALI

TEGV Atatürk Eğitim Parkı Ali Numan Kıraç Etkinlik Merkezi Yöneticisi Serpil Öztürk, “Geçtiğimiz 10-20 yılda, Türkiye genelinde çocukların eğitime erişiminde önemli yol kat edildiğini görüyoruz. Yine de, yüzde 100 okullaşmaya erişemedik...

TEGV Atatürk Eğitim Parkı Ali Numan Kıraç Etkinlik Merkezi Yöneticisi Serpil Öztürk,Geçtiğimiz 10-20 yılda, Türkiye genelinde çocukların eğitime erişiminde önemli yol kat edildiğini görüyoruz. Yine de, yüzde 100 okullaşmaya erişemedik. En dezavantajlı kesimlerdeki çocuklarımız eğitim sistemi dışında. Bu olumsuzluğu da aşmalıyız” dedi 

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, ilköğretim çağındaki çocuklara okul dışı eğitim alanında yaptığı çalışmalarla, 2009’da Bakanlar Kurulu'ndan izin almadan yardım toplama hakkını tanıdığı sayılı vakıflar arasında yer alan kurumlarımızdan biridir. Atatürk Eğitim Parkı Ali Numan Kıraç Etkinlik Merkezi’nde çocuklarla yaptıkları çalışmaları, getirdikleri yenilikleri, Merkezin yöneticisi Serpil Öztürk’le görüştük.
Resim - 15062_1_l.jpg

TEGV nedir?
Vakfımız 23 Ocak 1995 tarihinde Onursal Başkanımız Suna Kıraç öncülüğünde iş ve eğitim dünyamızın önde gelen isimlerinin eğitim için bir araya gelmesiyle kuruldu. Vakfımızın fikir annesi Suna Kıraç “Ömrümden Uzun İdeallerim Var!” kitabında TEGV’in kuruluş öyküsünü detaylıca anlatıyor. Suna Hanım’ın o günlerde sarf ettiği önemli bir söz var;  “Ekonomik krizler aşılır, siyasi krizler çözümlenir, ancak çocukları harcanmış bir toplumu yeniden onarmak mümkün değildir”
TEGV işte bu vizyonla ilköğretim çağındaki çocuklara devlet tarafından verilen temel eğitime destek olmak amacıyla kuruldu. Yıllar içerisinde pek çok yerel ve özel idare çalışmalarımıza inandı, destek verdi. Binlerce aile bize güven duydu, çocuğunu gönderdi ve çocuklarındaki değişimden duydukları mutluluğu bizlerle paylaştı. Biz, tüm bunları geleceğimizi oluşturan çocuklarımız ve ülkemiz adına son derece önemli ve değerli buluyoruz. Bugün Vakfımızın başarısından söz edebiliyorsak bunda tüm Türkiye’nin çalışmalarımıza sahip çıkmasının, destek ve katkılarını esirgememesinin payı büyüktür.

 TEGV Eğitim Parkı’nda hangi eğitimleri veriyorsunuz?
6-14 yaş arasındaki çocuklara bilimi, okumayı-yazmayı, matematiği ve sanatı sevdirmek, bilimsel düşünme becerilerini geliştirecek eğitim programları ve etkinlikler uyguluyoruz. Örneğin, yaratıcı okuma ve yaratıcı yazma becerilerini geliştirmeye yönelik 11 yıldır Yapı Kredi ile birlikte uyguladığımız ‘Okuyorum Oynuyorum’ eğitim programımız var. Bilim ve matematiği çocuklarımıza sevdirmek için Garanti Bankası ile birlikte ‘Matematik-Fen Eğlenerek Öğren’ eğitim programımızı uyguluyoruz. Unilever ise çocuklarımızın hijyen ve özbakım konusundaki farkındalıklarını artırmak amacıyla ‘Eğlen, Öğren, Hijyen Etkinliğini’ destekliyor. Google.org ile bu sene hayata geçirdiğimiz, çocuklarımızın kodlama ve dijital becerilerle birlikte geleceğin dünyasına adım atacakları ‘Algo Dijital’ ise bütün çocuklarımıza bilişim dünyasını öğretecek. Eğitim programlarımız tamamen çocuğun katılımını esas alan, çocuğu aktif kılan ve oyun temelli etkinliklerden oluşuyor. Eğitim programlarımız çocukların öğrenme fırsatlarını artıran son derece zengin deneyimler sunuyor. Bilişim ve eğitim teknolojilerini öğrenmeyi destekleyecek şekilde etkin olarak kullanmaya çalışıyoruz. 
Resim - 15062_2_l.jpg

DİJİTAL DÜNYAYI ÖĞRETMEYİ HEDEFLİYORUZ
Algo Dijital’den biraz bahseder misiniz?
Türkiye’de ilk defa STK düzeyinde Google.org ile gerçekleştirilen işbirliği sayesinde 1 milyon çocuğumuza dijital dünyayı öğretmeyi hedefliyoruz. Çocuklar, Algo Dijital ile dijital okuryazarlıktan dijital güvenliğe kadar sanal dünyanın alfabesini öğrenmenin yanı sıra internet kullanımı konusunda da bilgi sahibi olacaklar. Böylece sanal dünyada buldukları bilgiyi doğru şekilde değerlendirebilecek, teknolojinin kötü kullanımına karşı farkındalık sahibi bireyler olarak yetişmeleri için gereken doğru davranışları oyunlarla öğrenecekler.Çocuklar algodijital.com sitesinde ücretsiz olarak dijital dünyada buldukları bilgileri eğlenceli bir oyunla öğrenirken TEGV’in etkinlik noktalarındaki bilişim odalarında farklı oyunlar ile dijital dünyayı doğru şekilde anlayabilecekler. Dijital okuryazarlığı, blok temelli kodlamayı ve algoritmik düşünceyi dünya standartlarında öğretecek olan proje, çocukları bilimsel anlamda da geliştirecek. Bu programla çocuklarımızı 21. yüzyılın bilgi, beceri ve yetkinlikleri ile zenginleştirecek olan Algo Dijital, öğrenen ve keşfeden nesiller yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bütün TEGV noktalarında uygulanacak projenin üç yılda 2000’den fazla gönüllüye de ulaşması hedefleniyor. 

TEGV’de eğitim alabilmenin şartları neler, eğitimler ücretli mi?
İlköğretim çağında Türkiye’de yaşayan bütün çocuklara kapılarımız açık. TEGV’de çocuklarımız onlara özel tasarlanmış bir ortamda, en gelişmiş ülkelerdeki eğitim anlayışıyla ücretsiz olarak tanışıyor, eğitimlerini destekleyecek, fark yaratacak bir sistemin içinde oluyorlar.
Resim - 15062_3_l.jpg

70 bin 623 ÇOCUK
Atatürk Eğitim Parkı Ali Numan Kıraç Etkinlik Merkezi olarak şimdiye kadar kaç çocuğa eğitim verdiniz?
5 Nisan 1999 kuruluş tarihimizden bu yana 19 yılda 4 bin 371 gönüllümüzün desteği ile 70 bin 623 çocuğumuza eğitim desteği verdik. 2017-2018 Etkinlik Yılı Sonbahar ve Bahar Dönemi sonunda 418 aktif gönüllümüzün desteğiyle 4.520 çocuğumuza ulaşırken Temmuz ayında gerçekleştireceğimiz Yaz Etkinliklerimiz için kayıtlarımız devam etmektedir.

TEGV’in eğitim hayatına katkılarından bahsedebilir misiniz?
TEGV noktaları Türkiye’nin dört bir yanında ama özellikle eğitim olanağının sınırlı olduğu, sosyo-ekonomik olarak dezavantajlı bölgelerde yer alıyor. Geçtiğimiz 10-20 yıla baktığımızda, Türkiye genelinde çocukların eğitime erişiminde önemli yol kat edildiğini görüyoruz. İlk ve ortaöğretimde okullaşma oranlarında düzenli olarak artış görülüyor. Ancak yine de yüzde 100 okullaşmaya erişemedik; güneydoğu ve doğu illerimizde, kırsal bölgelerde eğitime erişimde güçlüklerle karşılaşıyoruz. En dezavantajlı kesimlerdeki çocuklarımız eğitim sistemi dışında kalıyor. İşimiz çocukları okula kayıt ettirmekle bitmiyor, devamsızlık ve okulu terk sorunlarımız da sürüyor. Çocukların okula devamını etkileyen temel unsur ailenin sosyo-ekonomik durumu diyebiliriz. Ailenin durumuna bağlı olarak çocukların çalışmak zorunda olması veya ailelerine destek olmak için ev işlerini üstlenmeleri eğitim hayatlarını önemli ölçüde aksatıyor. İşte bütün bu olumsuzlukları aşmak çocuklarımızı mutlu edebilmek ve onlara eğitim desteği sağlayabilmek için TEGV var gücüyle çalışıyor.
Resim - 15062_4_l.jpg

HER YIL BİNLERCE GÖNÜLLÜ
TEGV’de gönüllü olmak nedir, kimler gönüllü olabilir? Gönüllüler ne yapar?
TEGV’i TEGV yapan yaşamsal unsur vakfımızın isminden de anlaşılacağı üzere, gönüllüleri. Her yıl binlerce gönüllü, Türkiye’nin en yoksun noktalarındaki yüz binlerce çocuğa nitelikli eğitim desteği veriyor. Gönüllü olmanız için TEGV’in web sitesini ziyaret edebilir ya da Parkımıza gelerek ön kayıt yapabilirsiniz.

TEGV’e nasıl bağışçı olunur?
TEGV’e destek verebilmenin en basit yolu TEGV yazıp 3353’e SMS göndererek 10 TL bağışta bulunmaktır. Ayrıca, Vakfımızda bir çocuğumuzun bir yıl boyunca sanat, okuma, matematik veya bilim eğitiminden faydalanmasını isteyen destekçilerimiz ise kredi kartları vasıtası ile http://tegv.org/bagis-ve-urunler/kredi-karti-ile-bagis/ adresimizden düzenli ya da tek seferde bağışta bulunabilirler. Bunun yanı sıra logolu ürünlerimizi, özel gün kartlarımızı ve Eğitim Gönüllüleri nikâh şekerlerimizi de destekçilerimiz için web sayfamızdan ya da Vakfımızla iletişime geçerek temin edebilirsiniz. Kurumlarımız ise Eğitim Programlarımızı sahiplenebilir, etkinlik noktalarımızın yapım ve işletme sponsorluğunu üstlenebilir ya da ürün işbirliği projesi ile mal ya da hizmet satışlarının bir kısmını Vakfımıza aktarabilirler. Hem kurumlar hem de bireyler Eğitime Destek Sertifikası alarak TEGV’deki çocuklarımızın bir senelik eğitim giderlerini sahiplenebilirler. Son olarak; hem birey hem de kurum destekçilerimiz etkinlik noktalarımızdaki kütüphanelerin yapım ve yenilenme süreçlerine destek sağlayabilirler.

Editör: admin admin
PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber ES-ES FORMASIYLA İNGİLTERE’DE
Sonraki Haber BABASINA BAK KIZINI DİNLE

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

OTOMOBİLLER KAFA KAFAYA ÇARPIŞTI

1

ÖZEÇOĞLU’DAN DESTEK

2

BUĞRA TAMAM SIRA ONLARDA

3
Reyna Premium