ANA SAYFA > Söyleşi > HİP HOP’I YANLIŞ ANLADIK

HİP HOP’I YANLIŞ ANLADIK

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
HİP HOP’I YANLIŞ ANLADIK

Eğitmen antrenör Gökhan Koç, Hip Hop kültürüyle ilgili “Bizden önceki nesil Hip Hop’ı yanlış algılayıp yanlış yansıttı. Bu neslin getirmiş olduğu miras da bize pahalıya patladı. Biz bunu yıkmakla da yükümlüyüz” dedi...

Eğitmen antrenör Gökhan Koç, Hip Hop kültürüyle ilgili “Bizden önceki nesil Hip Hop’ı yanlış algılayıp yanlış yansıttı. Bu neslin getirmiş olduğu miras da bize pahalıya patladı. Biz bunu yıkmakla da yükümlüyüz” dedi

Gökhan Koç, çocukluğunda sporla ilgilenmeye başlamış, sonra dansla tanışıp hayatını hem spor hem de dansla birleştirerek şekillendirmiş. Şimdilerde hem antrenörlük yapıyor hem de gençlere ve yetişkinlere dans öğretiyor. Kendisiyle dans, Hip Hop kültürü ve bu kültürün etkilerini konuştuk.

Resim - 22039_1_l.jpgDansa nasıl başladın?
Danstan önce sporla başladım. İlkokulda öğrenciyken ailemin isteği üzerine yüzme ile başladım. Daha sonra başarı gösterdim ve alt takım grupları, yarışma grupları derken ortaokul, lise hayatım yüzücülükle geçti. Orta son sınıfta tamamen tesadüf eseri sokakta ananesini ziyarete gelmiş bir arkadaşımızın yapmış olduğu garip bir hareketle dansa başladım. Ellerin üzerinde duran bir çocuk vardı ve canlı olarak gördüğüm bir şey değildi. Çok dikkat çekmişti benim için. Denedim ve düştüm. Sonra tekrar denedim ve o hareket düşe düşe öğrendim. Çocuk her hafta geliyordu ve her geldiğinde başka bir hareket yapıyordu.  O hareketi de bir hafta boyunca düşe düşe denedim ve yaptım. Sonra dedim dur bu bir kısır döngü, ‘Senin yaptığın hareketin adı ne? Nereden öğreniyorsun?’ dedim. O bana Adalarda bir arkadaş grubunun olduğunu ve bir arkadaşının bununla ilgilendiğini söyledi. O bahsettiği yer gerçek bir sokak ortamı. Bir sene sonra orayı buldum. Oradaki arkadaşlarla tanıştım. Bu işi kendileri öğrenmiş ve bunu yapan insanlardı. Onların ortamına girmemiz ve arkadaşlıklarını kazanmak zor bir süreç oldu. O çembere adım adım yaklaştık. Direkt çembere girmedik. Daha sonra aynı gruptan bir başka arkadaşın peşine takıldık. Orada birazcık daha bilinçli ne yaptığını bilen daha doğru çalışmalar yapan arkadaşlarla tanıştık. Dansımı geliştirdiğim yer asıl orasıydı. Çünkü onlar merkezin direkt içine aldılar.

Çember derken açar mısın biraz?
Bu alanda çok acımasız bir terazi var. Ne kadar hareket yapabiliyorsan, ne kadar iyi dans edebiliyorsan o kadar iyi bir arkadaşsın ya da o kadar çabuk arkadaş olabilirsin. Ne kadar kendini gösterebiliyor ve dansını satabiliyorsan o kadar seni seviyorlar ve içlerine alıyorlar.

Bu durum hala böyle mi?
Aslında baktığınız zaman çocuklar ve gençler birbirine karşı acımasız. Çok anlayışlı değiller. Hala bu durum söz konusu. Popülariteyi belirlemede dansının, yeteneğinin ve seni beğenen kitlenin çok önemi var. Ama o zaman daha acımasız koşullar vardı. Okul yoktu, bir hoca yoktu. Ya o ortam ya öbürkü… Ben de O zamanlar, şimdi öğrencilerimin hissettiği gibi bir gösteriye çıkayım, kendimi göstereyim, yaptığım sanatı kanıtlayayım, insanlar beni beğensin ihtiyacıyla dans ediyordum ama o dönemler kendimize çok zarar da vermişiz. Bilinçli bir dans etme durumu söz konusu değil, yaptığımız Hip Hop&Break dance çok ciddi fiziksel anlamda çok ciddi beceriler gerektiren bir alan. Baktığınızda hem akrobasi içeriri, hem kondisyon gerektirir hem de sanat anlamında ciddi bir eğitim gerektirir. Sizin müziği dinleyebiliyor, tartabiliyor ve yorumlayabiliyor olmanız gerektiriyor. Bizde bunlar o zamanlar yoktu.

BİZE ÇOK PAHALIYA PATLADI
Bizden önceki nesil Hip Hop’ı yanlış algılayıp yanlış yansıtmışlar. Hip Hop sokak çocuğu ve sokak işidir, illegal bir şeydir, madde bağımlısı adamdır, çalar, kavga çıkartır gibisinden kendilerine göre yontup serseriliğe yormuşlar. Bu neslin getirmiş olduğu miras bize çok pahalıya patladı. Biz bunu yıkmakla da yükümlüydük.

Yıkabildiniz mi peki o algıyı?
Ben kendi adıma çok çaba gösterdiğimi düşünüyorum. O dönem Amerikan pop ve Hip Hop kültürünün sosyal etkisiyle yavaş yavaş yıkıldı. Çünkü o dönemler Hip Hop şarkıları ve dansları varoş kaçarken şimdi baktığınız zaman bütün şarkılarda Hip Hop beat veya hip hop’a özgü giyim tarzı söz konusu. Bu artık çok güzel pazarlanan ve hatta pazarlamanın ötesinde kaynağı olan bir kültür haline geldi. Dünya bir şekilde Hip Hop’ı daha düzgün ve marjinal bir boyuta taşıdı.

Tartışmaya açılmıyor
Ama Türkiye’de hala daha ağırlıklı değil. Amerikan müzik piyasasına ya da dünya ülkelerine baktığınızda Hip Hop’ta Korelilerle Amerikalılar yarışıyor. Koreliler bir tık yukarıda hatta. Orada bu kültür anaokulunda başlıyor. Bizde geri planda. Kliplere baktığınızda danslar yeterli değil. Sadece söylüyor, iki hareket yapıyorlar, arka fonda güzel iki kız figürü, ben Hip Hop yaptım diyorlar. Sen ne düşünüyorsun?
Öncelikle sizin bunu sanatsal anlamda tartabilen bir bilince sahip olmanız beni çok mutlu etti. Çünkü benim en çok istediğim şey bir konunun değerlendirmesini yapmak için bir referans noktasına sahip olmanız gerekir. İnsanlar demek ki referans noktalarını belirleyip iyi ve kötüyü ayırabilecek noktaya gelmiş. Güzel bir manzara, arka plan, güzel ışıklandırma, kadın veya erkek figürü, sanatçının biraz daha ön planda olduğu bir Hip Hop klibi, şarkıları bize satılıyor. Bu şekilde pazarlandığı için de hala biz Hip Hop nedir’i ülke olarak benimsemiş değiliz. Bunda Türk medyasının çok büyük bir günahı var. Bu bir şekilde destekleniyor. Kınanmıyor hatta tartışmaya bile açılmıyor. Diğer bölüme gelirsek, ben beden eğitimi öğretmeniyim. Şu an okullarda beden eğitimi derslerinin yeterli olmadığının hem öğrenciler hem de Milli Eğitim farkında ama yapılan bir çalışma yok. Akademik eğitim anlamında yeterli bir ülkeyiz. Biz şu an Kore’nin, Amerika’nın üstüne geçebilecek potansiyele sahip bir ülkeyiz. Çünkü insanlar buna aç. Ben de eğitmen olarak açım, öğrenci de aç. Bizde yapılmamış bir şey bu.
Resim - 22039_2_l.jpg

DAHA ÖNÜMÜZDE 20 YIL VAR
Hip Hop nedir peki?
Hip Hop 70’lerde başlayan ve 80’lerin sonlarına doğru kendini tamamlayan bir akım. Amerika’da işsizliğin, siyahların, ölümlerin, hırsızlığın, yağmacılığın, uyuşturucunun, tecavüzlerin çok ciddi safhalara ulaştığı bir kanlı dönemden bahsediyoruz. Şu an Türkiye’de bilinen ‘oh yeah adamım’değil. Buradaki sağ sol kavgası gibi düşünün. Yaşanan birçok olaydan sonra Hip Hop kültüründe kesinlikle aşılmaması gereken ve senin uyman gereken 18 maddelik bir manifesto yayınlamışlar. Bunun adı Hip Hop Barış Manifestosu. Ben bunu Hip Hop’la ilgilenen insanların okumasını isterim. Mesela maddelerin içinde şu var, Hip Hop kültürünü benimseyecek insanlar asla yalan söyleyemez, asla başkasını aldatamaz. Asla başkasının malına, canına kast edece davranışlarda bulunamaz ve bu tür eylemlerde bulunan grupların içinde bulunamaz gibi maddeleri var. Bu akımı çıkartan Amerika’da yaşayan Afrikalı Bambata grubudur. Oradaki insanlar müzik ortamları, şarkılar, danslar, şarkılarının sözleriyle seslerini ve acılarını duyurmaya çalışmışlar. Saygınlığı ve elitliği hedef alan ama tamamen halka ait olan bir kültürdür. Temelinde dört elementi var, barış, birlik, sevgi ve eğlence. Biz bu kültürü bu şekilde almadık. Biz sadece dansını gördüğümüz kadarını aldık. Bu kültürün bizde bu şekilde algılanmasının önünde 20 yıl var.

Peki, federasyonunuz var mı?
Türkiye Dans Federasyonu yeni bir federasyon. Daha bebekliğinden çıkıp yeni çocukluğunu yaşayan bir federasyon. Hip Hop’da onun daha yeni yumurtadan çıkmış küçük civcivi. 2012 yılında Hip Hop dans federasyonunun gündemine girdi. Çünkü doğru insanlara ulaşması, içerik oluşturulması, dünya çapında geçerliliğinin sağlanması ve formal hale getirilmesi bir süreç aldı. Federasyon bu anlamda başarılı çalışıyor. Dans antrenörlüğü belgelerini katılan herkese vermiyorlar. Eğitim alıp yeterliliklerini gösterenlere eğitmenlik sıfatı veriliyor.
Resim - 22039_3_l.jpg

DÖNÜP BAKINCA EYVAH DEMEMELİYİM
Ne zaman kendinde ben bu dansı çocuklara ve gençlere de öğretmeliyim duygusunu hissettin?
Lisede okul müdürümüz beni keşfetti. Çok destekledi bana bir salon verdi. Sonra arkadaşlarım sordu merak ettiler. Onlarla beraber çalıştık ve bir ürün çıkarttık.  İlk şahsi etkinliğim odur. Orada ‘Ben bunu paylaşabiliyorum’ güdüsü içime düştü. Sonra Eskişehir’de bir dans kulübü olduğunu keşfettik. Aramızda para toplayıp salon kiralıyorduk. Derken Anadolu Üniversitesi’nin orada bir alan keşfettik ve orada antreman yapmaya başladık. Bir gün Anadolu Üniversitesi Dans Kulübünün afişlerini gördüm. Bir arkadaşımı aldım, gittik. Hocayla tanıştık. Hoca orada henüz öğrenci olmadığımız için bizi kulübe alamayacağını ama dans konusunda yardımcı olabileceğini söyledi. Yavaş yavaş dans kulübünün etkinliklerinde de boy göstermeye başladım. Hocanın asistanlığını yapıyordum. Hareketleri yapamayan arkadaşlara gösteriyordum. Üniversite anlamında dostum dedi ki, buradaki üniversite hakkında ne düşünüyorsun bilmiyorum ama Beden Eğitimi sana göre dedi. Beni hocalarıyla tanıştırdı. Eğitim aldıkları yere götürdü ve orayı görünce aşık oldum. Ben buraya gireceğim bir şekilde dedim ve liseden mezun olduğum sene sınava girip kazandım. Orada da Artistik Jimnastik Antrenörlüğü bölümünü kazandım. Çünkü yaptığımız hareketler akrobasiyle ve bize bir şeyler kazandırmıştı. Artık dans kulübünde de yasal bir öğrenci olmuştum. Bu işi rahat bir şekilde yapabiliyordum. Onların okul dönemleri bitmeye yakın bayrak bana kaldı. Okulun bize vermiş olduğu destekle çalışma ve show grupları üretmeye başladık. Aynı zamanda da özel dans kurumlarında eğitmenlik yapmaya başlamıştım. Benim grubum üniversiteyi dört defa temsil etti. Birinde Türkiye ikinciliğimiz var, birinde üçüncülüğümüz ve iki tane de Jüri ödülümüz var. 10 yıldır Arinna Dans ve Sanat Merkezi’nde eğitmenlik yapıyorum. Yeni çalışmaya başladığım Calisto Dans Merkezi’nde Hip Hop’ı öğretmeye çalışıyorum. Dans kulübü devam ediyor. Doğru Hip Hop kültürünü öğrenmek isteyen herkese öğretmeye çalışıyorum.  Sadece Hip Hop değil, serbest stil ve modern dans belgelerim de var. Dansı doğru şekilde anlatmaya çalışıyorum. Dans anlamında evrensel bir eğitim vermeye çalışıyorum. Arkama dönüp baktığımda öğrencilerim için hiçbir zaman keşke veya eyvah dememeliyim.

Editör: admin admin
PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber FEVZİÇAKMAK HASTANEYE GİDEMİYOR
Sonraki Haber KALBEN KAPLTEN SÖYLEYECEK

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

OTOMOBİLLER KAFA KAFAYA ÇARPIŞTI

1

ÖZEÇOĞLU’DAN DESTEK

2

BUĞRA TAMAM SIRA ONLARDA

3
Reyna Premium