ANA SAYFA > Söyleşi > İLÇELERDE KALKINMA SÜRECEK

İLÇELERDE KALKINMA SÜRECEK

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
İLÇELERDE KALKINMA SÜRECEK

AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ile ilçelerde başlattığı EİYAP projesini, projenin ikinci fazı "Köy Köy Eskişehir"i, son günlerde ilçelerde yaşanan önemli gelişmeleri konuştuk. Günay, “Tüm ilçelerimizde kente göçü önlemek için sürdürülebilir bir kalkınma sağlamaya çalışıyoruz. Her talebi ve sorunu da takip ediyoruz” dedi

AK Parti’nin aynı zamanda İlçelerden Sorumlu Koordinatör Milletvekili olan Eskişehir Milletvekili Prof.Dr. Emine Nur Günay ile bir araya geldik. 2016’dan bu yana üzerine çalıştığı Eskişehir İlçeleri Yenilikçi Atılım Platformu (EİYAP)Projesi, projenin ikinci fazı olan “Köy Köy Eskişehir” projesi ve ilçelerdeki son gelişmeleri ve bundan sonrasını değerlendirdik.

Eskişehir İlçeleri Yenilikçi Atılım Platformu (EİYAP) Projeniz ve İlçelerden Sorumlu Koordinatör Milletvekili olarak Eskişehir’in ilçelerini en yakından takip eden siyasetçilerden birisiniz. EİYAP Projesi nasıl gidiyor, ne aşamada? 
Eskişehir'de hayata geçirdiğimiz önemli projelerden biri de Eskişehir İlçeleri Yenilikçi Atılım Platformu (EİYAP) oldu. Mart 2016’da başladık. Burada amacım yerel değerlerimizi yenilikçi bir bakış açısıyla yeniden hayata geçirmek, yeniden keşfetmek, bunlardan çıkarabildiğimiz kadar marka çıkarabilmekti. Bu, projenin birinci fazıydı. Ağustos 2019'dan itibaren de projenin ikinci fazına geçtik. Neden ikinci fazına ihtiyaç duyuldu, onu da açıklayalım.  Bu fazın ismi de "Köy köy Eskişehir"... İlçe ziyaretlerimde tüm paydaşlarla toplantılar yaptım. Ve ihtiyaçlar, potansiyeller nedir onları değerlendirdik. İlçe bazında çalışmalar yapabiliriz. İlçe bazında bakarken temek unsurun köyler olduğunu gördük. Bizim köylere de odaklanmamız gerektiğini düşündük. İlçelere, köylere gittiğimizde sorunları yerinde görüyoruz. Elbette bugüne kadar emek verdiğim bir akademik hayatım da oldu. Bir ekonomist olarak kalkınma modelleri üzerine odaklandım. Kalkınma modellerinde bir yanda bilgi odaklı kalkınma varken, bir yanda da kırsal kalkınma vardır. Ve ben kırsal kalkınmaya çok önem veriyorum. Kırsal kalkınmanın başlangıç yeri de köylerdir. Türkiye'nin nüfusunun yüzde 35'i kırsalda yaşıyor şu anda. Dünya geneline baktığımızda bu oran yüzde 46... Demek ki Türkiye'de kente göç daha fazla. Elbette bunun çeşitli sebepleri var. Teknolojik gelişmeler, sosyal kültürel gelişme gibi unsurlar da kente göçü tetikliyor.

Altyapıyı geliştirmeliyiz

Köyden kente göçle ilgili Eskişehir'e özel gördüğünüz nedenler ve hususlar nelerdir?
skişehir'de biz bu farkı çok daha derin yaşıyoruz. Eskişehir'de köylere gittiğimizde şunu fark ediyorum. İlçelerde ve köylerde alt yapıyı geliştirmemiz lazım. Genç ve kadın nüfusa iş üretilmeli. Alt yapı dediğimizde bu önemli bir faktör. Örneğin doğalgaz altyapısı... Bunlar olduğu zaman, zaten ilçelerimizin öncelikle talepleri bunlar. Bazı göç edenlerin de yegane göç sebebi altyapı eksikliği. İlçede gerekli altyapı yoksa, oraya gelen öğretmeninden belediye çalışanına kadar, sabah yaşayıp akşam kent merkezine dönüyor. Bunu kırmamız lazım. İkincisi, eğitim düzeyini de arttırmamız lazım. Öğretmenler taşımalı olduğunda bu da ister istemez etkiliyor. Burada sadece merkezi yönetim değil, yerel yönetimlerimizle el birliği ile yapılması gerekli. Büyükşehir Belediyemizin yapması gereken bir takım altyapı yatırımları var. Köylere gittiğimde bunların çok eksik olduğunu görüyorum. Merkezi yönetimin de yapması gerekenler var. Elimden geldiğince bu eksiklikleri ilgili bakanlıklara iletmeye çalışıyoruz. Çalışmaların çok koordineli gitmesi gerekiyor.

Ek kotayı sağladık, sıra çiftçimizde

Geçtiğimiz günlerde şeker pancarı kotası konusunda da bir ek kota müjdesi verdiniz. Bu konuda süreç nasıl işledi?
Şeker fabrikamız göz bebeğimiz, önemli değerlerimizden. O alanda da yaptığımız çalışmalar vardı. Çiftçilerimiz bu alanda talepleri vardı. Aralık sonunda da belediye başkanlarımız aradı, ek kota alınması istendiğini söylediler. Sulama potansiyelinin arttığını, alanlar mevcut olduğunu, bu kadar daha fazla pancar ekebiliriz diye bilgi verdiler. Görüşmeler yaptım. O aşamada bir şey paylaşmadım. Ben biliyorsunuz böyle şeyleri sonuçlanınca paylaşıyorum genelde. Çok şükür olumlu sonuçlandı ve kabul gördü. Şehrimize 376 bin tonluk ek kapasite geldi. Bunların en etkin şekilde ilçelerimiz arasında dağılmasını sağlamaya çalıştık. Şu anda çiftçilerimizin memnun olduğunu düşünüyorum. Bundan sonrası onlara kaldı. En kısa sürede bölge şefliklerine başvuruda bulunsunlar. Bu ek kotanın da şehrimiz için en etkin şekilde kullanılacağına inanıyorum. Çiftçilerimize ve ilçelerimize hayırlı olsun, diyorum.

A partisi, B partisi önemli değil

TOKİ’nin 100 bin sosyal konut projesinde kura tarihleri de belli oldu. Bu süreçte ilçelerin talepleriyle siz de yakından ilgilenirsiniz. Son durum nedir?
Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla TOKİ'nin 100 bin sosyal konut projesi başladı. İnşallah önümüzdeki yıllarda da devam edecek.  TOKİ projesinde diğer ilçelerimizin de yararlanması gerektiğini düşündük. Hemen bunu duyan belediye başkanları da devreye girdi. Kura tarihleri de belirlendi. Diğer ön talep toplanan ilçelerimiz için neler yapabiliriz onun için de çalışıyoruz.  Sarıcakaya, İnönü var... Mihalıççık'ta ön talep toplanmadı, ancak Mihalıççık için de çalışıyoruz. Önemli olan burada vatandaşların talepleri doğrultusunda hizmet etmek. A partisi, B partisi değil, çok samimiyetle söylüyorum. Mihalıççık'ta belli bir talep olduğu söyleniyor. Projenin ikinci etabında inşallah orası da katılır, değerlendirilir. Ön talep olan ve sistemde olan ilçelerimizle ilgili ben hala çalışmalara devam ediyorum. Ama şu anda ön talep toplanmamış bir ilçe için bu etapta bir şey yapılamıyor. Örneğin Mihallıçık böyle... Ama projenin ikinci etabında inşallah kontenjan ayrılacaktır. İlçelerimizde göçü önlemeye çalışıyoruz. Bu duruma sadece ekonomik açıdan değil, sosyo-kültürel yaşantı açısından da bakıyoruz. TOKİ'nin projesi bu açıdan da önemli.

Büyükşehir’e de rapor olarak ileteceğim

Milletvekili Günay, "İlçelerdeki sıkıntılarla ilgili raporlarımızı Büyükşehir Belediyesi'ne de rapor halinde ileteceğiz. Valiliğimize, ilgili kaymakamlıklarımıza iletiyoruz. Ancak Büyükşehir ile ilgili sorun ve talepleri de Büyükşehir Belediyesi'nin değerlendirmesi gerekiyor" diye konuştu.

Mihalıççık ve Mahmudiye’ye doğalgaz

Emine Nur Günay: Mihallıçık'a inşallah doğalgaz da geliyor. 3 yıldır bunu takip ediyorum. Mart ayında abonelikler başlayacak. Mahmudiye'nin doğalgaz ihtiyacını da takip ediyorum, abonelikler de başlayacak. Oraya da yakında doğalgaz geliyor. Mahmudiye için AK Parti Eskişehir Milletvekilimiz sayın Prof.Dr. Nabi Avcı'nın da büyük emekleri oldu, çok teşekkür ediyoruz.

Sarıcakaya’daki proje örnek alınmalı

Sarıcakaya ilçesinin projesine Japonya hükümetinden 90 bin dolar hibe alması gündeme geldi. Siz de törendeydiniz. Bu projeden biraz bahsedebilir misiniz?
Sarıcakaya ilçesinde geçtiğimiz günlerde Japonya hükümetinden yaklaşık 90 bin dolarlık hibe destek alınması söz konusu oldu. Sarıcakaya Kaymakamlığı'nın hazırladığı bir projeydi. Bu önemli bir hibeydi, çok önemsiyorum. Burada Tarım Kadın Akademisi gibi bir projenin hayata geçmesi hedefleniyor, ismi değişebilir. Tamamen kadınlara yönelik bir eğitim merkezi kurulacak. Projenin uygulayıcısı Sarıcakaya Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı... 360 kişi eğitim görecek. Yaklaşık 90 bin dolarlık bir hibe ile. Bunlar da can suyu oluyor. Bu da bir örnek oluyor. Bu aşamaya gelmesinde birçok kişinin emeği var ve hepsine teşekkür ederim.

Yurtdışı fonlardan yararlanma açısından Eskişehir'i ve ilçelerimizi ne aşamada görüyorsunuz?
Yeterli görmüyorum, çok daha fazla yararlanabiliriz. Potansiyelimiz çok yüksek. Siyasete girmeden önce akademik hayatta, TÜBİTAK'ta bu tür projelerle ilgili çalıştım. Tüm gelen projelerin değerlendirmelerine katılıyorduk ve açıkçası Eskişehir'den kapsamlı bir proje geldiğini hatırlamıyorum. Projeler çok detaylı inceleniyordu. Çok objektif olunduğunu da söyleyemem, arkada o anlamda bir network olduğunu da görüyorsunuz. O zaman Türkiye olarak neler yapabiliriz? O dönemde Türkiye yeterince yurtdışı fonları alamıyordu. Eskişehir'in de çok daha fazla proje üretip yurtdışı fonlarından faydalanması gerekiyor. Sarıcakaya Kaymakamlığının 90 bin dolar hibe aldığı projenin de bu anlamda bir örnek olacağını düşünüyorum. Eskişehir'de çok güzel bir potansiyelimiz var. Yerel yönetimlerde proje yazma ekiplerinin gelişmesi  lazım. İlla ki proje danışmanlık firmalarına gidilmesine gerek yok. Her belediyede proje yazma ekipleri olmalı. Bana sorduklarında tüm kriteleri sağlaması gerektiğini söylüyorum. Yani, 2 sayfa yazılıp verilmesiyle olmuyor. Bu konuda çok netim. Söz konusu kritelere göre yazılmış, hazırlanmış her türlü projeye de elimden gelen desteği veririm.  Bu çalışmaları yaparken eğer uluslararası hibe veya fona başvuru yapıyorsanız, orada görev yapan kişilerle de irtibata geçmeniz gerekiyor. Bu konuda da bir network, ağ kurmak gerekiyor. Kim olursa olsun, bu bir belediye de olabilir, firma da olabilir. Eskişehir'in kırsalda da böyle projelerle yurtdışı fonlarına başvurması gerekiyor. Sarıcakaya'daki bu proje de inşalla bir örnek olacak. Burada aynı zamanda bir sera da kurulacak. İlçe kaymakamımız ve belediye başkanımızla da görüşüyoruz. Projenin devamının da gelmesi, sürdürülebilir olması için çalışacağız. Verimli tarım üretimine ve kadın istihdamına yönelik kırsalda başka konuştuğumuz, üzerinde çalıştığımız projeler de var. İnşallah onları da ileride daha detaylı paylaşırız.

Her talep takip ediliyor

İlçelerdeki yaptıkları toplantılarda topladıkları talepleri nasıl listelediklerini ve takip ettiklerini gösteren Milletvekili Günay, "Köylere giderek sadece köy kahvelerinde sohbet etmekle kalmıyor, tamamen aldığımız talepleri bu şekilde takip ediyoruz. Neyi yapıp, neyi yapamadığımızı da muhtarlara ve ilçe başkanlarımıza aktarıyoruz hemen" dedi.

Odak noktam kırsal ve ilçeler

Emine Nur Günay: İl Sağlık Müdürlüğümüzle, Sağlık Bakanlığımızla çok yakın çalışıyorum. 2020'de hayata geçmesini planladığımız sağlık yatırımlar var. Eğitim ve bir sürü ayağı var. Bunların hepsini merkezi hükümetin bir milletvekili olarak takip etmeye ve yapmaya çalışıyorum. Aynı zamanda partimizin genel merkezi tarafından Dış İlçelerden Sorumlu Koordinatör Milletvekili olarak görevlendirilmiş durumdayım. Benim tamamen odak noktam kırsal ve ilçelerimiz...

Kalkınma sürdürülebilir olmalı

Emine Nur Günay: İlçelerimizde sürdürülebilir kalkınma sağlamak çok önemli. Sadece kalkınma değil, o kalkınmadan elde edilen katma değerin nasıl dağıtıldığı da önemli. Şu anda tüm dünyanın sorunu var. Çok üst gelir grubunda insanlar var. Geri kalan da yüzde 90 düzeyinde dağıtılıyor. Türkiye'de de aynı şey söz konusu. Bu katma değerlerin daha büyük kısmını dar gelirli, alt gelir grubundaki vatandaşlarımıza daha fazla nasıl aktarabiliriz. Ekonomik ve sosyo-kültürel hizmetlerle aktarabiliriz. Buna da kapsayıcı büyüme diyoruz. Bir amacım da bu. İlçelerde sosyo-kültürel ve ekonomik hedeflerimiz var. Sürdürülebilir kırsal kalkınma için hem bir siyasetçi hem de akademisyen olarak çalışmalarıma devam ediyorum.

Kuşkonmaz projesi de yayılacak

Emine Nur Günay: Kuşkonmaz Vadisi projesi de belli bir aşamaya geldi. İhraç ediyoruz. Katma değeri yüksek bir tarım ürünü. Şimdi kuşkonmaz üretimini de genele yaymaya çalışıyoruz. Başarılı bir örnek oldu. Bizim çiftçimiz başarılı bir örnek görürse bunu her alanda uygulamaya çalışıyor. Şimdi Sarıcakaya'da yapılan proje de bu anlamda örnek. Diğer ilçelerimizin de böyle projeler hazırlayıp başvuracağına inanıyorum. Yol gösterme ve destek anlamında her türlü desteği vermeye hazırım.

HABERE AİT RESİMLER

PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 1
Önceki Haber Haber Bulunamadı
Sonraki Haber BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ETKİNLİKLERİ İPTAL ETTİ

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

NASREDDİN HOCA KORONAYA YENİLDİ

1

CHP’NİN ACI GÜNÜ

2

YAY AİLESİNİN ACI GÜNÜ

3
Reyna Premium