ANA SAYFA > Söyleşi > KENDİNİ KEŞFET FİLM ÇEK

KENDİNİ KEŞFET FİLM ÇEK

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
KENDİNİ KEŞFET FİLM ÇEK

Sanat atölyeleri ile dikkatleri çeken Batıkent’teki Sofista’nın sanat danışmanı oyuncu Gökhan Soylu ile sloganı “Kendini keşfet” olan Sofista’nın hikâyesini konuştuk. Aslında bir film şirketi olduklarını söyleyen Soylu, “Eskişehir için çok güzel bir...

Sanat atölyeleri ile dikkatleri çeken Batıkent’teki Sofista’nın sanat danışmanı oyuncu Gökhan Soylu ile sloganı “Kendini keşfet” olan Sofista’nın hikâyesini konuştuk. Aslında bir film şirketi olduklarını söyleyen Soylu, “Eskişehir için çok güzel bir senaryomuz var. Bir polisiye komedi hikâyesi, ön çalışmasını yapıyoruz, nasipse bu sene filmi çekmek istiyoruz” dedi

Gökhan Soylu’yu hem dizilerdeki oyunculuğundan hem tiyatrolardaki oyunculuğundan hem de eğitimci yanıyla tanıyoruz. Eskişehir’de çok güzel projelere imza atıyor. Daha önce GoSahne ile Eskişehir’in alışık olmadığı, seyircinin tiyatro oyunuyla iç içe olduğu bir konsepti sahneledikleri oyunlarla bizi tanıştırmışlardı. Şimdi Serkan Sönmezöz’le birlikte, bir adım daha ileriye giderek, Sofista ile karşımıza çıktı. Kendisiyle Batıkent’te faaliyete geçirdikleri Sofista’yı konuştuk.

Resim - 20536_1_l.jpgUzun bir aradan sonra yeniden sizinle bir araya geldik. Bu sefer farklı bir şekilde, Sofista ile karşımıza çıktınız. Biraz Sofista’dan bahsedelim mi?
Evet, Sofista’nın kurucusu Serkan Sönmezöz. Ben sanat danışmanlığını yapıyorum. Geçen senenin başlarında böyle bir fikir yeşerdi aklımızda. Bu sene de hayata geçti. Batıkent’te Parkwest’in yanındayız.

Sofista’yı açmaktaki amacınız neydi?
Biz burada bir enerji yaratmayı istiyoruz açıkçası. Daha önce bunu GoSahne döneminde biraz yapmıştık ama onun içinde sadece tiyatro vardı. Tiyatro oyunları sergiliyorduk. Tiyatroyla zor olduğunu anladık.

Peki burada nasıl bir konsept olacak? Neler var Sofista’da?
Burada bir takım atölyelerimiz olacak. Yine sanat çalışmalarımız olacak. Bu arada bir film şirketiyiz. Film çalışmalarımız var. Onlar devam ediyor. Eskişehir için çok güzel bir senaryomuz var. Bir polisiye komedi hikayesi. Eskişehir’in de tanıtımına büyük katkıları olacak bir film. Bunun ön çalışmalarını yapıyoruz. Nasip olursa bu sene filmi çekmek istiyoruz. Buradaki çalışmalarımız da film, sinema, tiyatroyla kalmayıp 7’den 77’ye insanların kişisel gelişimlerine yönelik çalışmalarımız olacak. Şu an Eskişehir’de var olmayan, ‘Film Yap’ atölyemiz var. Çocuklara yönelik, kameranın kullanımı, hikâye, senaryo oluşturma, kurgu aşamalarını anlattığımız bir atölyemiz. Ayrıca, tiyatro, oyunculuk, sinema yani kamera önü oyunculuğu, drama, kukla yapımı, bale, beden ritim atölyesi, resim ve seramik atölyemiz olacak. Çocuklara yönelik zeka-hafıza yönetimi atölyeleri olacak. Diksiyon, NLP eğitimlerimiz olacak. Bunun dışında kişisel gelişime destek olarak yoga, pilates atölyemiz var. Ama bizim asıl yapmak istediğimiz şey az önce de dediğim gibi burada bir sinerji yaratmak ve insanları biraz olsun rahatlatmak, mutluluklarına katkıda bulunmak istiyoruz. Mesela bir örnek vereyim, buradan geçenler Sofista’yı görüp, ‘Ben de resim yapmak istiyorum ama çok mu geç acaba?’ diye soruyorlar. Biz de sizin aracılığınızla seslenelim insanlara, hiç kimse için hiçbir şey geç değil!

Yaş skalanız var mı?
Bazı atölyelerde var. Çocuklara yaptığımız atölyelerde 7-14 yaş arası diye belirtiyoruz ama yoga atölyesini çocuklara yönelik de yapıyoruz büyüklere de yapıyoruz. Burada resim atölyelerimiz de var, hobi kurslarımız da var. Bizim kalibremizde hepsini kaplayacak fikir ve sanat akademisi burası. Aynı zamanda süreç içerisinde burada bazı kitap yazarlarını, isimleri konuk etmek, onlarla konuşmalar, söyleşiler düzenlemek istiyoruz. Salonumuz bunun için çok uygun. Güzel bir niyetle çıktık yola.
Resim - 20536_2_l.jpg

BATIKENT’İ CANLANDIRMAK İSTİYORUZ
Atölyeleriniz ne kadar sürecek?
Değişiyor. Bir günlük workshoplarımız da var. Yoga, pilates ve çocuklarla ilgili atölyeler Haziran’a kadar. Kukla yapımı 12 haftalık bir atölye. Oyunculuk atölyesi haftada 3 saatten 18 hafta sürecek bir atölye. Ayrıca saatlerimiz de çalışan kişilerin katılabileceği, çocukların okullarına engel teşkil etmeyecek saatler.

Fiyatlarınız nasıl peki?
Fiyatlarımızı normal seviyede tuttuk. Diğer kurslara ve atölyelere baktık. Onların fiyatlarına göre ortalamaya çalıştık. Hatta bazıları daha da uygun. Ücretsiz etkinliklerimiz de olacak. Özellikle sosyal sorumluluk projelerimi zde olacak.

Resim - 20536_3_l.jpgNe tür sosyal sorumluluk projeleri yapmayı düşünüyorsunuz?
Burcu Soylu: Düşündüklerimiz arasında, devlete bağlı belli yurtlarda kalan çocuklarımız için, gösterilerimizi onlara açmak, yaş guruplarına göre planladığımız çocuk oyunları, gençlik oyunlarımızın onlar için burada sergilenmesi, onlar için atölyelerin düzenlenmesi için çalışıyoruz. Kitap kumbarası, mavi kapak kumbarası gibi bir takım eşyaların toplanma yeri olarak uygun bir alandayız. Batıkent’in tam orta noktasındayız. Herkes gelirken bırakabilirler. Burada toplananlar da ulaşması gerektiği yere ulaşıp, bizim de ihtiyacı olanlara elimiz değsin istiyoruz. Anne çocuklar için kitap okuma atölyeleri planlıyoruz. Çocukların ve annelerin bir arada katılabilecekleri, kendi dal ve konularına göre bir moderatör eşliğinde anneler kitaplarını okurken, çocukların da drama öğretmenlerimizle, kitap okuma, kitap canlandırma, kuklayla beraber okuma gibi çalışmalar yapacağız. Hem çocuklara kitaplar sevdirilecek hem de anneler bu arada kendisiyle ilgili kendi gurubundakilerle ilgili konuları tartışıyor olabilecek. Anne çocuk aynı anda farklı mekanlarda bir şeyler yapabiliyor olacak. Bir de daha büyük çocuklar için de kendilerin okuyacağı, konusunun tartışılacağı, minik drama çalışmasıyla pekiştirebileceğimiz, ücretsiz kitap okuma atölyelerimiz olacak. Onun dışında çocuk kitaplığı oluşturmak istiyoruz. Çocuk gelsin alsın buradan kitabını evinde okusun. Bitirdikten sonra getirsin yeni bir kitap alsın. Burada ödev odaklı değil, çocuk edebiyatına yönelik bir şeyler yapmak istiyoruz. Buradaki amaçlardan biri de okul, ev, iş hayatının dışında nefes alabilecekleri alanı var edebilmek. Daha da çeşitlenebilir. Yeni yola çıktık. Bu anlamda her türlü iş birliğine açığız. Batıkent’i canlandıralım istiyoruz.

HER YERDE OLMALI
Fikirlere de açıksınız…
Burcu Soylu: Evet, neden olmasın. İşin erbabı olan da karşımıza çıkıyor, uzmanı olan da. Eskişehir’de aklı başında ya da gerçekten uzmanlık alanı olan bir sürü insan var. Neden bir araya gelmeyelim…

Gökhan Soylu: Fikir Sanat olmasının böyle bir amacı var. Burada bunların dışında konuşmalar, söyleşiler, felsefe konuşmaları da olacak. Amaç üretimi, düşünmeyi çoğaltmak, kaynaşmayı sağlamak. Şimdi sosyallik diye söyleyince herkes farklı algılıyor. Tanımlar değişti. Çok fazla yüz yüze konuşmuyorlar…

Mesela şu da var, atıyorum bir sosyal medya platformunu kullanıyor musunuz diye sorduklarında, hayır onu kullanmıyorum dediğinizde aaa, ne kadar asosyalsiniz diye söylüyorlar….
Değil mi, garipseniyor bu durum. Batıkent yapı olarak güzel bir mahalle ama burada sosyal aktivite yok denilecek kadar az. Batıkent’te olmasının nedeni de bu anlamda burayı zayıf görmemiz. Burası sadece kafe ve bar gibi değil, bunu tamamen fikir sanat akademisi anlamında insanların buluşma yeri olarak hayal ediyoruz. Eğitim alanlara değil, eğitim vereceklerin de işbirliğine açığız. Sadece Batıkent’te değil, aslında her yerde böyle mekânlar olmalı. Bir kursa eğitim almak için gidiyorsunuz, bir şey izlemek için tiyatroya gidiyorsunuz ama burada hepsi var.

OYUN İÇİNDE OYUNLA ÖĞRENME
Bir sloganınız var mı peki?
Biz yola çıkarken sloganımız, “Kendini keşfet” olsun diye düşündük. Kendini keşfet üzerinden yapılan bir şey. Burada kimsenin kimseye bir dayatması olmuyor. Hatta çocuklar için ‘Oyunbaz atölye’ diye. Hep oyun içinde oyunla öğreniyorlar. Film Yap atölyeleri de bu şekilde eğitim veren bir atölye.

Dünyada da eğitim trendi bu şekilde gidiyor. Bu anlamda da çok güzel bir şeye değinmişsiniz…
Kesinlikle. Teori tabi ki olmazsa olmaz ama biz sizin de söylediğiniz gibi uygulamacıyız. O uygulamaların üstüne giderek, içinde deneyimleyerek öğretme çabasındayız. Sadece bilgi bir yerden sonra işe yaramaz hale gelebiliyor. Bilginin üzerine giderek deneyimlemeye çalışmanın ardından zaten insan kendini keşfetmeye başlıyor. Bu her konuda değişmiyor.

Peki, tüm bu etkinlikleriniz sonunda sergi veya gösteri olacak mı?
Burada esas amaç bu süreci geçen insanın sonunda bir şey yapıp onu sergileyebilmesi. Tabi bu her zaman için değil. Şu anlamda her zaman değil, çocuklar için her zaman gösteriye dönük tutmak çocuklar üzerinde baskı oluşturabiliyor. Bunun farkındayız. Tamamen gösteriye dönük bir şey istemiyoruz ama süreç bunu getiriyorsa bizim de buna destek vermemiz gerekiyor.

Editör: admin admin
PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber CUMHURİYET’E ÖZEL KONSER
Sonraki Haber Haber Bulunamadı

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

OTOMOBİLLER KAFA KAFAYA ÇARPIŞTI

1

ÖZEÇOĞLU’DAN DESTEK

2

BUĞRA TAMAM SIRA ONLARDA

3
Reyna Premium