ANA SAYFA > Söyleşi > NORVEÇ’TE OLSA BEĞENİRSİNİZ

NORVEÇ’TE OLSA BEĞENİRSİNİZ

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
NORVEÇ’TE OLSA BEĞENİRSİNİZ

Eskişehir’deki okullarda, Avrupa’daki okulların bile örnek aldığı projelerle büyük bir değişim yaşanıyor. İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, “Bakanlığımızın 2023 vizyonunda yer alan bu başarılı uygulamaları Eskişehir’deki tüm okullara yaymayı...

Eskişehir’deki okullarda, Avrupa’daki okulların bile örnek aldığı projelerle büyük bir değişim yaşanıyor. İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, “Bakanlığımızın 2023 vizyonunda yer alan bu başarılı uygulamaları Eskişehir’deki tüm okullara yaymayı amaçlıyoruz” dedi

Eskişehir’deki okullarda, Avrupa’daki okulların bile örnek aldığı projelerle büyük bir değişim yaşanıyor. Anaokulu ve ilkokullarda kurulan çevreci ve “yaşayarak öğreten” atölyelerle bambaşka bir nesil yetişiyor. İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, “Bakanlığımızın 2023 vizyonunda yer alan bu başarılı uygulamaları Eskişehir’deki tüm okullara yaymayı amaçlıyoruz” dedi.

Eğitimde 2023 vizyonu kapsamında, Eskişehir'deki bazı okullarda uygulamaya geçirilen projeler ve kurulan atölyeler, öğrencilere "yaşayarak öğreten" bir eğitimin kapılarını açmaya başladı. Sadece öğrencileri değil, velileri ve ailelerini de bu projelerin içine katan projeleri ve çalışmaları İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt ile yerinde inceledik ve konuştuk. Güneş enerjisi ve yağmur suyu toplama sistemleri kurulan, botanik bahçesi, tohum bankası gibi çalışmaların yapıldığı, öğrencilerin hayvanlarla iletişim ve bakımları gibi konuları da birebir öğrendikleri bu çalışmaları Adnan Menderes Anaokulu, Meserret İnel İlkokulu ve 1. Hava İkmal Bakım Merkezi İlkokulu'nda yerinde gördük.
Resim - 29536_13_l.jpg

BOTANİK BAHÇESİ VE SERALARLA
İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, 2023 vizyonu çerçevesinde Eskişehir'deki okullarda uygulanan atölye çalışmalarının öğrencilerin birebir yaşayarak öğrenmeleri açısından çok önemli olduğunu belirterek, "Örneğin, Botanik Bahçesi, yani "Yaşam ve Beceri Atölyesi". Öğrencilerimiz, botanik bahçelerinde bitkileri, sebzeleri, meyveleri kendileri yetiştirerek doğayı öğreniyor. Üç okulumuzda da botanik bahçesi ve sera çalışmalarımız var. diğer okullarımızda da kapsamlı atölye çalışmaları başlatmayı amaçlıyoruz. Tüm bu projelerde çocuklarımızın birebir emeği var. Çocuk kendisi ekiyor, bakıyor, topluyor, yani çocuklarımız birebir yaşayarak öğreniyor" dedi.

HAYVAN BAKIM ATÖLYELERİ
Okullarda ayrıca "Hayvan Bakım Atölyeleri" de oluşturuluyor. Köpek, ördek, tavşan gibi hayvanlara öğrenciler bakıyor. Hakan Cırıt "Öğrenciler, Hayvan Bakım Atölyesi'nde hayvanlara nasıl yaklaşacaklarını, köpeklerle nasıl iletişim kurabileceklerini, dikkat etmeleri gereken şeyleri de öğreniyorlar" diye konuştu.

AİLELERİ VE ÇEVRELERİNE DE YANSIYOR
İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, ayrıca, "Biz istiyoruz ki, tüm okullarımızda bu tür çalışmalar başlasın ve devam etsin. Okullardaki bu uygulamalarla sadece öğrencilere hitap etmiyoruz. Öğrencilerin annesine, babasına, ailelerine de hitap ediyoruz. Bu uygulamaların yapıldığı okulların çevresinde yaşayan vatandaşlar da bunları görüyor. Eğitim, bu şekilde toplumumuza yayılıyor ve bu öğrencilerin kazanımları gelecek kuşakları da etkileyecek" diye ekledi.

ATIL ALAN KALMAYACAK
Söz konusu projelerle okullardaki atıl alanların da değerlendirildiğine dikkat çeken Hakan Cırıt, "Okullarda atıl durumda yerimiz kalmayacak. Öğrencilerimiz her alanı kullanacak. Okullardaki atıl alanlar için yeni projelerimiz de var, hazırlıkları sürüyor. Tüm bunlar çocuklarımızın daha iyi bir eğitim alması için" dedi.

SADECE SINIFTA DEĞİL, YAŞAYARAK EĞİTİM
Eğitimdeki değişime değinen Hakan Cırıt,  "Vatandaşlarımızın da bunun farkında olmalarını istiyoruz. Eğitimde farklı ve güzel şeyler olduğunu, çocukların sadece okul içinde kitaba ve tahtaya bağlı olarak çalışmadığını, yaşam kalitesini arttıracak şeyleri de okul alanları içinde öğrenebildiğinin görülmesini istiyoruz.

YURTDIŞINA GİTME OLANAĞI
AB ve Erasmus kapsamında da desteklenen projelerin bir artısı da çocuklara yurtdışına gitme olanağı da sağlaması. Hakan Cırıt bu konuda, "Okullarımızda uygulanan AB ve Erasmus projeleriyle de, hem çocuklarımızın eğitim kalitesini arttırıyoruz, hem de ilkokul çocuklarımız da bu projelerle yurtdışına gitme olanağı buluyor, daha iyi eğitim alıyorlar" dedi.

AMAÇ DİĞER OKULLARA DA YAYMAK
Hakan Cırıt, "Amacımız, Bakanlığımızın 2023 vizyonunda da yer alan tüm başarılı uygulamaları Eskişehir'deki diğer okullara da yaymak ve geliştirmek. Bu anlamda destek olmak isteyen tüm velilerimize ve hayırsever vatandaşlarımıza da kapımız açık" diye konuştu.

Sanki Okul değil doğa harikası!

Resim - 29536_1_l.jpgAdnan Menderes Anaokulu, hayata geçirilen projelerle bambaşka bir okul. Okulda, hem güneş enerjisinden faydalanılıyor, hem de yağmur suyu toplama sistemi var. Ama en önemli özelliklerinden biri de Botanik Bahçesi ve Hayvan Bakım Atölyesi. Öğrenciler tüm bu uygulamalarla birlikte doğayı, hayvanları birebir yaşayarak öğreniyor.

TEMİZ ENERJİYİ ÖĞRENİYORLAR
Okul, Eskişehir'deki en çevreci ve geri dönüşümcü okullardan biri. Yağmur suyu toplama sistemi, ayrıca güneş enerjisi panelleri bulunuyor. Okul Müdürü Senem Tüfekçi, okulda yapılan çalışmalar ve atölyelerle öğrencilere yenilenebilir enerjiyi de öğrettiklerini belirterek, "Güneş enerjisi panellerimizi bir ağacın yaprakları gibi oluşturduk. Burada elde edilen enerji mini bahçe havuzumuzu ve lambalarımızı çalıştırıyor ve öğrenciler bunları birebir görerek öğreniyor. Güneş enerjisini 2017'den beri kullanıyoruz" dedi. Okulda geri dönüşüme gidecek atıklar da mutlaka ayrılıyor.

BAHÇE VE HAYVANLARLA
Okulun bahçesinde öğrencilerin öğretmenlerle yetiştirdikleri ürünler, okuldaki tavşan, ördek, tavuk gibi hayvanlar tarafından da tüketiliyor. Yetiştirilen ürünler ve botanik bahçesindeki ürünlerle etkinlikler yapılıyor. Bu etkinliklerde aynı zamanda toplama, çıkarma, temel matematik gibi eğitimler de veriliyor.  El becerisi geliştirici etkinliklerle birlikte zihinsel ve bilişsel eğitim de sağlanıyor. Okulda kümes de var. Kümes hayvanlarının bakımını yerinde göre, tavukları besleyen öğrenciler bu eğitimi de çok sevmiş.
Resim - 29536_3_l.jpg

ENGELLİ EMPATİ PARKURU
Okuldaki en dikkat çekici noktalardan biri de "Engelli Empati Parkuru"... Parkurda bir de tekerlekli sandalye bulunuyor. Çocuklara küçük yaştan herkesin birer engelli adayı olduğu hatırlatılarak, engellilerin yaşadıkları zorluklarla empati kurmalarını sağlayacak eğitim veriliyor. Çocuklar engelli vatandaşlar konusunda daha da bilinçli hale geliyor.
Resim - 29536_5_l.jpg

OKULUN MASKOTU “CESUR”
"Cesur" adlı köpek okulunun maskotu haline gelmiş ve öğrencilerin sevgilisi. Cesur, çocukların hayvanlarla iletişimi konusunda çok önemli bir rol üstleniyor. Öğretmen Huriye Dinç, bu eğitimde, çocukların sokak hayvanlarına nasıl yaklaşması gerektiği, her hayvana dokunulmaması ve hayvanlarla nasıl iletişim kurulacağını öğrettiklerini belirtiyor.
Resim - 29536_4_l.jpg
Okullardaki örnek çalışmaları yerinde inceleyen İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, öğretmenleri özverili çalışmaları için kutladı.

Resim - 29536_6_l.jpgÖğrenciler yerli tohumlarla organik ürünler yetiştiriyor

Meserret İnel İlkokulu da, Eskişehir'de örnek bir çalışmaya imza atan okullardan... Okul bahçesinde oluşturulan uygulama bahçesinde öğrenciler birebir sebze ve meyve yetiştirmeyi öğreniyor. Öğrencilerin uygulama bahçesinde, yerli tohum ve fidelerle ekim yaptıklarını belirten Okul Müdürü Necdet Gözal, "Öğrencilerimiz Bakanlığımızın 2023 vizyonu çerçevesinde derslik dışına çıkarak, yaşayarak öğreniyorlar. Toprağın nasıl hazırlandığını, çapalanmasını, sulanmasını gerçekleştirdiler. Yaz tatilinin başlamasına rağmen de yine bu bahçeyle ilgilenmeye devam ediyorlar" dedi. Gözal, okul bahçesinde ayrılan alanlarda benzer ve farklı atölye uygulamalarını hayata geçirmeye devam edeceklerini belirtti. Velilerden de destek gördüklerini belirten Gözal, "Burada sadece organik üretim yapıyoruz ve öğrencilerimiz yerli tohumlarla organik üretimin önemini de öğreniyor" dedi.
Resim - 29536_7_l.jpg
Resim - 29536_8_l.jpg
Resim - 29536_9_l.jpg


Avrupa’daki okullar Eskişehir’in projesine katıldı

1. Hava İkmal Bakım Merkezi İlköğretim Okulu, ürettiği projelerle yine dikkat çeken okullardan. Okulun Proje Koordinatörü Öğretmeni Reyhan Tuna'dan projelerle ilgili bilgi aldık. Tuna, "Erasmus+ kapsamında kabul edilen ve AB'nin hibe sağladığı K229 projemizi okulumuzda uyguluyoruz. Projemizin adı da "Sürdürülebilir çeşitlilik için Avrupa ile el ele"... Proje kapsamında birçok etkinliğimiz var. İki büyük etkinliğimizden biri Botanik Bahçesi, biri de Tohum Bankası. Botanik Bahçesi'ndeki amacımız çocukları doğayla buluşturmak ve en önemlisi de çocuklara her şeyi yaşayarak öğretmek. Buradaki bitkilerin hepsini öğrencilerimiz kendileri ekti. Ayrıca, tohum bankasında, tohum koleksiyonumuz var. Öğrencilere doğayı sınıf ortamında öğretemezsiniz. Doğanın içinde öğretmeye çalışıyoruz. Projemizi Milli Eğitim'in programı dahilinde gerçekleştirdik. Öğrenciler, canlı çeşitliliğinin birebir farkında değildi, ilk testlerimizi yaptığımızda. Daha sonra yaptığımız testlerde, öğrenciler bu açıdan büyük bir ilerleme sağladı. Botanik Bahçemiz, projenin devamında Tabiat ve Hayvan Bakım Atölyesi'ne dönüştürülecek. İlk olarak TUBİTAK projemizle mini sera yapmıştık, onu Botanik Bahçesi'ne dönüştürdük" dedi.
Resim - 29536_6_l.jpg

AVRUPA'DAKİ OKULLAR DA AYNISINI YAPIYOR
Tuna, "Bu projede İspanya, İtalya, Portekiz'den okullarla birlikte 4 ortak ilkokul olarak çalışıyoruz. 4 okulun ortaklaşa çalıştığı bir proje, koordinatör olan da bizim okulumuz. Şu an Eskişehir'de ilk defa bir ilkokulun koordinatör olduğu böyle bir projeyi gerçekleştiriyoruz. Projemizde ne yazdıysak, Avrupa'daki ortaklarımız da bizlerle aynı şeyi yapıyorlar. Botanik Bahçesi kuruyor, Tohum Bankası oluşturuyorlar. Portekiz ve İspanya'daki uygulamaları gidip gördük, onlar da bizimkileri görüyor" dedi.

İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ İTALYA'YA GİDECEK
Reyhan Tuna, "İtalya ile de kısa süreli öğrenci değişimi yapacağız. En önemlisi de o. İlkokul öğrencilerimizi İtalya'ya götüreceğiz. 12 kişilik öğrenci grubu ve 5 kişilik bir ekiple gideceğiz. Orada da öğrencilerimiz kendi yaptıklarını anlatacaklar. 20 gün sonrasında da İtalya'dan öğrenciler ve öğretmenler buraya gelecekler ve bizim yaptığımız çalışmaları görecekler" diye konuştu.
Resim - 29536_7_l.jpg

VELİLER DESTEKLİYOR
"Velilerimizin desteği ve ailelerin katılımı devam ediyor. Projemizde veli desteği çok önemli ve çok büyük bir destek görüyoruz. Velilerimiz de bu projelerimize alıştı ve çok destekliyorlar. Okulumuzun doğa ve çevreyle ilgili birçok projesi var. O projeler de bu projemizle birbirlerini destekliyorlar. Eskişehir'de en fazla proje hazırlayan ve projesi kabul edilen okullardan biriyiz. Ulusal olarak da öyle. Milli Eğitim Müdürlüğümüzden de bu konuda çok destek görüyoruz."
Resim - 29536_13_l.jpg

PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber 9 DAİRELİ VE LÜKS OTOMOBİLLİ!
Sonraki Haber TCDD'DEN 700 BİN LİRALIK PARÇA ÇALDILAR

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU