ANA SAYFA > Söyleşi > OSMANLI’DAN CUMHURİYET’E UZANAN MİRAS

OSMANLI’DAN CUMHURİYET’E UZANAN MİRAS

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
OSMANLI’DAN CUMHURİYET’E UZANAN MİRAS

Türkiye Ormancılar Derneği kuruluşunun 94’üncü yılını kutluyor. 94 yılın hikayesini, derneğin Türkiye’de ve Eskişehir’de neler yaptığını derneğin Eskişehir Temsilcisi Orman Mühendisi İlkay Yıldırım’dan dinledik...

Türkiye Ormancılar Derneği kuruluşunun 94’üncü yılını kutluyor. 94 yılın hikayesini, derneğin Türkiye’de ve Eskişehir’de neler yaptığını derneğin Eskişehir Temsilcisi Orman Mühendisi İlkay Yıldırım’dan dinledik

Bugün her Türk vatandaşı ormanlarımızın büyümesine ve gelişmesine katkı verir. Her geçen günde Türkiye’de orman varlığı büyümektedir. Eskişehir’de de ormanlık alan miktarı son yıllarda yapılan çalışmalar ile yüzde 26’lardan daha yukarılara çıkmaktadır. Ormancılık kuruluşlarında görev yapan Orman Teknik personelinin kurduğu Türkiye Ormancılar Derneği de bu ay kuruluşunun 94’üncü yılını kutluyor. 94 yılda dernek de neler yaşandığını derneğin Eskişehir Temsilcisi Orman Mühendisi İlkay Yıldırım’a sorduk.

Resim - 24268_3_l.jpgOrmancıların ilk derneği ne zaman kuruldu? 
Osmanlı döneminde bir cemiyet altında kısıtlı imkânlarla İstanbul da faaliyet gösteren ormancılar, 26 Aralık 1924 tarihinde İstanbul’da ‘Orman Mekteb-i Alisi Mezunları Cemiyeti’ni kurdular. Takvimler, 21 Haziran 1930 yılını gösterdiğinde ise dernek Türkiye Ormancılar Derneği adını aldı. Derneğimiz 1930 yılında orman teknik elemanlarının üye olacağı bir yapıya kavuşturuldu. Daha sonrada ülkemiz ormancılığının gelişmesine teknik ve bilimsel katkılarda bulunduk. Bulunmaya devam ediyoruz. 1954 yılında TMMOB’un kuruluşuna da katkıda bulunduk. Kurucu olduk.

Takip ettiğim kadarıyla Ülkenin ve özellikle de Ankara’nın yeşillenmesine katkı veriyorsunuz.
Derneğimiz üyesi orman mühendisleri ve teknik personeli ülkemizin dört bir tarafındaki kamu ve özel kuruluşlarda Türkiye Ormancılığının gelişmesine katkıda bulunuyorlar. 1957 yılındaki genel kurulumuzda ise, Atatürk ormanı kurulmasına karar verdik. Bugün Ankara’da ODTÜ ormanı diye bilinen alana ilk fidanları diktik. ODTÜ rektörlüğü ile yaptığımı işbirliği neticesinde Ankara önemli bir ormanlık alan kazanmış oldu. Konferans, seminer ve sempozyumlar düzenliyoruz. Şehirlerdeki insanları ve okullarda öğrencilerinin yeşili sevmesi ve fidan dikimine katkıları için gayret gösteriyoruz. Ormancılık, doğa ve çevre konularında uzmanlar yetişmesine katkıda bulunuyor.
Resim - 24268_2_l.jpg

Resim - 24268_3_l.jpgSizin bir de derginiz var. Hatta derginiz ilk kez Osmanlıca olarak çıkmış?
Evet, kısaca TOD kısaltmasını kullanan derneğimizin yayın organı ‘Orman ve Av Dergisi’  1928 yılında Osmanlıca olarak yayına başladı. Bugün de yayına devam ediyor. Ormancılık konusunda da en büyük kütüphane derneğimizde bulunuyor. Derneğimizin 15 bin kitaplık kütüphanesi araştırma yapmak isteyenlerin emrinde bulunuyor.

Yani mesleğinizin en eski derneği sizin dernek? 
TOD mesleğin en eski derneğidir. Şubelerimiz var. 21 ilde temsilcilerimiz çalışmalarına devam ediyor. 5 orman fakültesinde de temsilcilerimiz yeni ormancılar yetişmesine katkıda bulunuyor. Bu ay derneğimiz kuruluşunun 94 yılını kutluyor. Eskişehir temsilciliği olarak çevre konularında çalışmalar yapıyoruz. Doğa gezileri, foto safariler düzenliyoruz. Okullarda konferanslar veriyoruz. Yeni mezunlara destek veriyoruz. Ormancılık konusunda bilgi almak veya araştırma yapmak isteyenlere destek vermeye her azman hazırız.

Eskişehir’de kaç üyeniz var?
Eskişehir’de 38 üyemiz mevcut.
Resim - 24268_1_l.jpg

FOTO SAFARİLERİ VE EĞİTİMLER
Dernek olarak önümüzdeki süreçte neler yapmayı planlıyorsunuz?
Derneğimizin çalışma alanına giren doğa, çevre, orman ve ekosistem milyonlarca hatta milyarlarca yılda oluşmuş, kendi dengesini kurmuş karmaşık sistemlerdir. Bu karmaşık sistemlerde yapılan hataların sistemin yapısını bozacak davranışların, geri dönüşümü olmayan doğal felakete yol açabileceği fikrinin en geniş kesimlere iletilmesi, doğa, çevre, orman ve ekosistem konusunda farkındalık yaratarak geri dönüş süreci ile ilgili bilgilendirme amacı taşıyan faaliyetler artarak devam edecek.

2019 yılı için hedefleriniz nedir?
2019 yılında daha önceki yapmış olduğumuz doğayı ormanları tanıma amaçlı doğa yürüyüşleri düzenlemek. İlkbahar ve sonbaharda doğayı gözlemleyip fotoğraflama amaçlı foto seferleri düzenlemek, talep edilen okullarda Orman Haftası hakkında bilgilendirme eğitimleri vermek, talep gelen sivil toplum örgütlerinden, talepler doğrultusunda dikim, bakım ve bilgilendirme desteğinde bulunmak, meslektaş kaynaşması anlamında mart ayında bir yeşil gece düzenlemek şu anki etkinliklerimiz olacak.

Düzenlediğiniz gezilerde ormanlardaki popülasyonu, ağaçları ve diğer canlıları katılımcılara anlatıyor musunuz?
Düzenlenen gezilerde katılımcılara orman, çevre, ekosistem hakkında bilgiler verilmekte. Gezilerimize katılan katılımcıların büyük çoğunluğu gezi dönüşünde şaşkınlıklarını gizlememekteler ve bu güne kadar birçok konuyu yanlış bildiklerini söylüyorlar.
Resim - 24268_4_l.jpg

YABAN HAYATINA DA DESTEK OLUYORUZ
Dernek olarak ormanlarda yaşayan yaban hayvanları ile ilgili ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Dernek olarak amacımız, doğal yaşamı, çevre ve ormanlar konusunda farkındalık yaratarak özellikle genç nesil, öğrenciler, öğretmenler ve bütün toplumu bilinçlendirmektir. Hedef kitlemize ulaşabildiğimiz oranda zorlu kış şartlarında yaban hayatının durumu anlatarak, zorlu dönemlerde kendi üyelerimiz ve gönüllü doğaseverlerle belirli noktalara değişik yaban hayvanları yiyecekleri bırakarak, yapılan bu etkinlikleri yazılı ve görsel basın aracılığı ile topluma duyurarak farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Bu çalışmaların sonucunda ilimizde sokak hayvanlarına gösterilen duyarlılık yavaş yavaş yaban hayatına da dönmeye başladı.
Resim - 24268_6_l.jpg

Editör: admin admin
PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber HASTA GENCE ESKİŞEHİRSPOR MAÇI SÖZÜ
Sonraki Haber KAVGADA BIÇAKLANDI

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

OTOMOBİLLER KAFA KAFAYA ÇARPIŞTI

1

ÖZEÇOĞLU’DAN DESTEK

2

BUĞRA TAMAM SIRA ONLARDA

3
Reyna Premium