ANA SAYFA > Söyleşi > ŞİMDİNİN ORDİNARYUS PROFESÖRÜ

ŞİMDİNİN ORDİNARYUS PROFESÖRÜ

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
ŞİMDİNİN ORDİNARYUS PROFESÖRÜ

30 yıldır Nasreddin Hoca’yı canlandıran Mustafa Karatepe, “Nasreddin Hoca olmak için Hoca’nın hikâyesinden evvel, doğduğu ve öldüğü günü de bilmek lazım, evveliyatını da bilmek lazım. Bir din adamı, filozof, şimdinin ordinaryüs profesörü...

30 yıldır Nasreddin Hoca’yı canlandıran Mustafa Karatepe, “Nasreddin Hoca olmak için Hoca’nın hikâyesinden evvel, doğduğu ve öldüğü günü de bilmek lazım, evveliyatını da bilmek lazım. Bir din adamı, filozof, şimdinin ordinaryüs profesörü. Verdiği cevaplarla halkı birbirine kaynaştıran biridir.” dedi

Onu 30 yıldır Nasreddin Hoca olarak biliyoruz. Sivrihisarlı Mustafa Karatepe, Nasreddin Hoca olmaktan son derece gururlu. Türkiye’de il il dolaşıp Nasreddin Hoca ve Sivrihisar’ı anlatıyor. Nasreddin Hocanın hayatını, öğretilerini benimsemiş, öyle ki eşi bile Nasreddin Hoca’ya kendini çok kaptırdığı için sitem eder olmuş. Nasreddin Hoca’nın, nam-ı diğer Mustafa Karatepe’nin hikâyesini bir de onun ağzından dinleyelim…

Hocam öncelikle ben sizin gerçek kimliğinizi merak ediyorum. Adınız ne, ne iş yapıyorsunuz?
1963, Sivrihisar doğumluyum. Hâlihazırda bir kamu kuruluşunda devlet memuru olarak çalışmaktayım. 33 yıllık devlet memuruyum. Nasreddin Hoca görevimi de 30 yıldır yapmaktayım.

Ne oldu da Nasreddin Hoca oldunuz?
Daha öncesinde yaşlı bir arkadaşımız vardı. O Nasreddin Hoca’lık yapıyordu. Emekli oldu. Zamanın Kaymakamı Ayhan Durmuş, “Bu işi en iyi siz yaparsınız” dedi. Bana kavuğu giydirdiler, hani tiyatrolarda olur ya aynı o şekilde 25 yıldır bu görevimi yürütmekteyim. 30 yıl ama bu 30 yılın ilk beş yılında da çömezlik yaptım. 30 yıldır Nasreddin Hoca olarak, ülkemizin değişik şehirlerine gidip, memleketimizi, Sivrihisar’ımızı, Dünyanın Merkezini en iyi şekilde tanıtıyorum.
Resim - 16206_1_l.jpg

HALKI KAYNAŞTIRAN BİRİ
Hiç ilginç tepkiler alıyor musunuz?
Sadece bir kere ilginç bir tepki almıştım. O da herhalde imamdı. Dedi ki bana, “Nasreddin Hoca’yı sadece bu yönüyle değil, din adamlığı yönüyle de tanıt”, ona da hak verdim. Biz Nasreddin Hoca’yı hep güldüren, düşündüren biri olarak bildik. Ama Nasreddin Hoca sadece öyle değil aynı zamanda da bir din adamıdır, filozoftur. Şimdinin ayarında bir ordinaryüs profesördür. Düşündürürken güldüren, güldürürken düşündüren, verdiği cevaplarla halkı birbirine kaynaştıran biridir.

Nasreddin Hoca’yı canlandırmak size ne hissettiriyor?
Nasreddin Hoca’mız Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunda Yunus Emre, Mevlana kadar ön ayak olmuştur. Bunlar aynı dönemin insanlarıdır. Çok düşünmeden cevap verebilecek kapasitede bir hocamızdır. Mesela onunla ilgili Sivrihisar’da kadılık yaptığı bir dönemde dış ülkelerden gelen kişiler değişik sorular sora sora ülkemize kadar gelmişler. Sordukları soruları da kimseler bilememiş. Demişler ki, Sivrihisar’da bir kadı var, ona soralım. Ne ismi, Hoca Nasreddin, gelin ona soralım. Oranın bilgin âlimleri gelirler Hoca Efendi sana bir soru soralım. Nasreddin Hoca ‘buyurun’ der. Dünyada ne kadar renk varsa saymışlar. Bu renklerin haricinde başka bir renk varsa bize söyleyebilir misin? Hoca da demiş ki, ne var bundan kolay. Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar, bu günlerin haricindeki bir günde gelin ki ben size rengi söyleyeyim. Kendi sorularıyla kendince cevaplayıp yollamış. Böyle hazır cevap bir insanı canlandırmaktan son derece gurur ve mutluluk duyuyorum. Her geldiğimde, Sivrihisar’daki Nasreddin Hoca’nın mezarından bir Fatiha okumadan geçmem.

Size de böyle ilginç sorular sorup ilginç cevaplar bekliyorlar mı?
Tabii olmaz olur mu? Onunla ilgili bir anım var. Yıllar önce Eskişehirspor 2. Ligdeydi. Türkiye’nin ekonomisi o kadar bozuktu ki, akıllara zarar. Perişandık. Oradan biz Eskişehir’e festival için çelenk koymaya gidiyorduk. Ticaret Odası’ndan biri başını uzattı, o gün kim olduğunu tam olarak bilmiyorum. Sanırım Ticaret Odası Başkanıydı, “Sayın Hocam bu Eskişehir’in hali ne olacak? Şuralara bir bak” dedi. Ben de dedim ki, “Allah’ın izniyle, dualarımla 1. Lige çıkartacağız” o ekonomiyi sordu ama biz Eskişehirspor’u 1. Lige çıkarttık. Hazırcevaplılığımızı burada gösterdik.
Resim - 16206_2_l.jpg

ÇOCUKLARA NASREDDİN HOCA’YI TANITIYORUZ
Çocuklar nasıl tepki gösteriyor, korkan ya da farklı yaklaşanlar oluyor mu?
Korkan yok. Herkes gayet iyi yaklaşıyor. Uşak Valiliği’nden bir davet gelmişti ben de gittim. İlköğretimin açılış haftasıydı. Yeni yeni sınıflar açılacaktı. Sınıfın birine girdim, çocuklardan biri, “Allah! Padişah geldi!” dedi. Padişah ile Nasreddin Hoca’yı ayıramıyorlar. Şimdiki Belediye Başkanımız Hamid Yüzügüllü beyefendi Nasreddin Hoca ile ilgili çok güzel kitaplar bastırdı. Çoğu şehri dolaşırken binlerce kitap dağıttık okullara.

Resim - 16206_4_l.jpgNasreddin Hoca’yı canlandırmanın, bir kuralı, adabı var mı?
Bu cübbeyi, bu kavuğu takıp da burada müzik çalarken Nasreddin Hoca’nın kalkıp oynaması olur mu? Olmaz. Biz de o zamanın örf ve geleneklerine göre, adabına göre nasıl davranılacağını öğrenip, araştırıp, benimseyip hareket ediyoruz. Ne kendimizi utandıracak, ne beldemizi utandıracak hareketler yapmıyoruz.

Biri gelip de Hocam, ben de Nasreddin Hoca’yı canlandırmak istiyorum. Ne yapmalıyım diye sorduğunda ne diyorsunuz?
Evvela Nasreddin Hoca kaç yılında doğmuş diye soruyorum. Onu bile bilmiyorlar. Nasreddin Hoca olmak için Hoca’nın hikâyesinden evvel doğduğu ve öldüğü günü bilmesi lazım. Tamam, Nasreddin Hoca, eşeğe ters binmiş, şöyle esprili, güldürüyor, o değil. İçinden evveliyatından bilmesi lazım. Heves etmesi lazım. Ben ne diyorum, 5 yıl Nasreddin Hoca’nın yanında çömez olarak çalıştım. Biz o zamanlar Nasreddin Hoca ile ilgili oyunlar yazar verirdik o zaman ki hocamıza. Şimdi öldü Allah rahmet eylesin.

Öyle mi? Neden?
Ben çocukken burada bir film seyretmek için koskoca sinemayı kendi başıma süpürürdüm. Çok sinema seyrettiğim için sinema kültürüm biraz fazla. Hatta bir filme on kere giderdim. Ama tiyatroyla sinema arasındaki fark başka. Bu işte bir hata yaptığın zaman burada kapatamazsın. Sinemada, dur hop bir daha çek. Bu yüzden hata yapmamaya dikkat gösteriyorum. Özen gösteriyorum. Tiyatro daha zor, hata götürmez. Hata yapmamaya, milleti üzmemeye, yanlış sözler kullanmamaya özen ve dikkat gösteriyorum.

GURUR DUYUYORUM
Sivrihisarlılar size nasıl yaklaşıyorlar? Benimsediler mi iyice?
Hem de nasıl. İnanır mısınız, Sivrihisar’da bana herkes Nasreddin Hoca diye hitap eder. Ben de bundan çok büyük bir gurur duyuyorum. İnsanlar bana Nasreddin Hoca diye hitap ettiğinde anlıyorum ki, bu işi benimsemiş ve benimsediğimi de lanse ettirmişim. İçtenlikle yapıyorum her şeyi.

Evde durumlar ne aileniz nasıl bakıyor sizin bu yönünüze?
Eşim bile beni kıskanıyor Nasreddin Hoca olduğum için. Kendini çok kaptırıyorsun diye şikâyet ediyor. Kendini kaptırmazsan zaten yapamazsın.

Evde de hocalık taslıyor musunuz yoksa?
Yok, asla. Eşimle dirliğimi mi bozayım. Bu yaştan sonra eşimi boşasam ne olur. Eşim ne derse ben onu yapıyorum. Geçinmenin yolu bir hır iki dırdır hesabı, ne derse sırtımı dönüyorum.

Peki, gençlere ne söylersiniz?
Gençlere Nasreddin Hoca’nın felsefesini söyleyelim, “İlim meclislerinde hep ettim talep, ilim ta gerilerdeymiş, illa edep, illa edep” budur. Sivrihisar için sloganımız da, “Sev seni seveni dağda çoban olsa, sevme seni sevmeyeni Bağdat’ta sultan olsa”

Festival için düşünceleriniz neler peki?
Bu sene ikincisi. Daha önce Nasreddin Hoca Doğum Şenlikleri olarak 30 yıla yakın kutladık. Geçen sene Uluslar arası bir festivale çevrilince, artık Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali oldu. Festivalimizi duyurmak için büyük şehirlere gidip halkı davet ediyoruz. İzmir’de, İstanbul’da fuarlara davet ediyoruz. Bu sene halk daha çok ilgi gösteriyor. Bunun için çok mutluyum.
Resim - 16206_3_l.jpgDOĞDUĞUM YER DE BURA, ÖLDÜĞÜM YER DE BURA
“Eskiden Nasreddin hoca’nın değişik yerlerde olduğu söyleniyordu. Son yapılan 2014 yılındaki restorasyonda Nasreddin Hoca’nın mezar taşı Sivrihisar’daki Ulu Camii’nin Kütüphanesi’nde bulundu. Nasreddin Hoca’nın doğduğu yer Sivrihisar’dır, öldüğü yerin de Sivrihisar olduğu kesinleşmiştir. Bu artık su götürmez bir gerçek. Doğduğum yer de bura öldüğüm yer de buradır.”

Editör: admin admin
PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber FETÖ İTİRAFÇISI: KUMAŞ PANTOLON GİYMEYİN DEDİLER
Sonraki Haber AVCI’DAN DESTEK SÖZÜ

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

OTOMOBİLLER KAFA KAFAYA ÇARPIŞTI

1

ÖZEÇOĞLU’DAN DESTEK

2

BUĞRA TAMAM SIRA ONLARDA

3
Reyna Premium