ANA SAYFA > Söyleşi > TÜM AVUKATLAR SÖZ SAHİBİ OLSUN

TÜM AVUKATLAR SÖZ SAHİBİ OLSUN

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
TÜM AVUKATLAR SÖZ SAHİBİ OLSUN

Eskişehir Baro Başkan adayı Avukat Pınar Turhanoğlu Gücüyener: Herkes Baro yönetiminde söz sahibi olsun istiyoruz. Özlem duyduğumuz ulaşılabilir, yenilikçi ve aidiyet duygusu yüksek bir Eskişehir Barosu için yola çıktık. Avukatların yerelde...

Eskişehir Baro Başkan adayı Avukat Pınar Turhanoğlu Gücüyener: Herkes Baro yönetiminde söz sahibi olsun istiyoruz. Özlem duyduğumuz ulaşılabilir, yenilikçi ve aidiyet duygusu yüksek bir Eskişehir Barosu için yola çıktık. Avukatların yerelde çözülebilecek birçok sorunu var. Kurum ve kuruluşlarla ilişkiler çok önemli. Mesleki sorunlara odaklanmalı, mesleğimizin itibarını da korumalıyız

Eskişehir Barosu, 6-7 Ekim tarihlerinde yapılacak Olağan Genel Kurulu ile yeni Baro Başkanı ve yönetimini seçecek. Seçim heyecanı devam ederken, Baro Başkanlığı adaylarından Avukat Pınar Turhanoğlu Gücüyener ile bir araya geldik, adaylığını, avukatların sorunlarını ve taleplerini, seçilirse neler yapmak istediğini, hedeflerini masaya yatırdık.

Sloganınız "Yenilikçi, aidiyet duygusu yüksek bir Baro için, Söz avukatın"... Bu sloganın anlamını biraz açabilir miyiz, neden böyle bir slogan seçtiniz?
Aslında bizde yarattığı hislerden yola çıktık. Bunlardan ilki “aidiyet” duygusuydu. Daha fazla sahiplenilmek, Baro'nun parçası olduğumuzu herhangi bir durumda ayırt edilmeksizin yanımızda olunacağının bilinmesini istedik. "Aidiyet duygusu güçlü" derken bu özlemimizi anlatmak istiyoruz. "Yenilikçi" derken de... Aslında Baro'nun görevleri kanunla belirlenmiş ve kısıtlı görevler, bunların dışına çıkmak çoğu zaman çok da mümkün değil. Yine de dönem ve çağımız değişiyor. Buna ayak uyduracak ve bizim yaşadığımız mesleki sorunları öncelikli olarak ele alacak birçok şey yapılabilir. Yenilikçi derken, mevcut şartlara ayak uyduran ve bunu yaparken ihtiyaçları karşılayan bir Baro temenni ediyoruz. "Söz avukatın" diyerek de, karar veren, söz söyleyen, paydaş olan hepimiz olalım istedik. Herkes Baro yönetiminde söz sahibi olsun. İstekleri, temennileri karşılansın... Aklımızda özlem duyduğumuz, temenni ettiğimiz yönetim şeklini ifade etmek için böyle bir sloganla yola çıktık.

AVUKATLARIN İŞ ALANINA GİREMEYECEKLER
Baro adaylığı açıklamanızda özellikle yerelde çözülmesi gereken sorunları vurguladınız. Avukatların yerelde de çözülebilecek sorunları nelerdir, öncelikli sorunlar neler?
Avukatların sorunları konusunda hepimiz mutabıkız. İş alanımızın daralması, benim sorunum değil diyen yok. Noterlerin daha fazla bizlerin işlerini yapması… Avukat olmayan kişilerin dışarıda danışmanlık vermesi, benim sorunum değil diyen kimse yok. Bunların bir kısmının çözümü kanunlardan geçiyor. Bazı sıkıntıların çözümü de Eskişehir Barosu özelinde yerelde yapılabilir. Bunlar nelerdir? Örneğin, adliyemizin hemen dışında arzuhalciler var. Arzuhalciler, neredeyse avukat arkadaşlarımıza 'Size dilekçe yazalım mı' diye teklifte bulunacaklar. Çoğu zaman vergisiz, tutturabildiğine ücret alarak iş yapıyorlar. Hem yanlış iş yapıyorlar, topluma zararları var. Hem de avukat arkadaşlarımızın yapması gereken işi yapıyorlar. Hukuki danışmanlık vermek avukatların yapması gereken iştir ve başkası yaparsa bu suçtur. Siz dava açılması için dilekçe yazarken, bu hukuki danışmanlık değildir, diyemezsiniz. Bu durum yerelde önlenebilir. Yine, hasar danışmanlık şirketi adı altında, farklı isimleri de olabiliyor, çeşitli şirketler var. Avukatlarda olduğu gibi onlarda reklam yasağı yok. Sosyal medyadan, basından, radyolardan bir şekilde karşınıza çıkıyorlar. Söyledikleri de, 'Biz sizin adınıza zararınızı tazmin ederiz'... Normalde avukatın yapması gereken işi, nasıl olduğunu bilmediğimiz yollardan çözeceklerini iddia ediyorlar. Hem topluma, hem de mesleğimize zarar veriyorlar. Bu konulardan ikisi de yerelde çözülebilecek konular.

Özel protokollerle avukatların hayatı kolaylaşacak

“Avukatlar olarak işimize yönelmek, zamanımızı işimize ayırmak istiyoruz. Diğer illerde arkadaşlarımızın örneklerini gördükleri, sağlık, eğitim, ulaşım gibi alanlarda baroların yaptığı özel protokoller var. Hem avantajlı, hem indirimli hizmet alıyorsunuz. Hayatımızı kolaylaştıracak önlemler.”

Nokta atışı ve sürekli mesleki eğitimler

“Meslek içi eğitimlerin sürekli olmasını istiyoruz. Tarihleri belirsiz değil, belli bir programa bağlı, daha sık düzenlenen ve daha nokta atışı mesleki eğitimler hedefliyoruz. Gerçekleştireceğimiz hedefler arasında bunlar da var”.

Staj başlama ücreti alınmamalı

Pınar Turhanoğlu Gücüyener, genç avukatların yaşadığı sorunlara da değinerek, “Genç arkadaşlarımızdan ulaşan sorunlar var. Yasada yok, ama staj kaidesi altında staj başlama ücreti alınıyor. Bunların artık alınmaması ve iadesi yönünde talep var. Baro'nun gelirleri, gelirlerinin harcandığı noktalar düşünüldüğünde, stajyer arkadaşlarımızdan ücret alınmaması uygun görünüyor. Bu talebe de karşılıksız kalmayacağız” dedi.

Görev belgesi borç olsa da verilmeli

“Görev belgesi ile ilgili de yaşanan sorunlar var. Baro'ya tüm aidat borcunuzu kapatmadıysanız, size görev belgesi verilmiyor. Bu da yasal değil, böyle bir uygulamanın da karşısındayız. Avukat arkadaşımızın ihtiyacı olabilir, bir iş başvurusunda kullanacak olabilir, muhakkak yatıramamasının bir sebebi vardır. Ayrıca görev belgesi bin bir zorlukla alınıyor. Bunun e-imza ile, online olarak alınmasını sağlamak istiyoruz. Bunlar da yerelde avukatların hayatını kolaylaştıracak adımlar olacak.”

İlişkiler iyi olmazsa sıkıntı yaşanıyor

Barolar şehirlerin önde gelen meslek örgütlerinden. Eskişehir Barosu’nu kentteki kurumlarla ilişkiler, işbirlikleri açısından nasıl değerlendiriyorsunuz, bu konuda eksiklikler var mı?

Avukat arkadaşlarımızın kurumlarda da karşılaştığı sorunlar var. Avukat kimliğinin kabul edilmemesi gibi, kanunen hakkımız olan bilgi edinme yöntemlerinde zorluk çıkartılması gibi... Bu aynı zamanda mesleğin itibarıyla da ilgili bir şey. Mesleğin itibarını korumaktan vazgeçerseniz, hadi oluversin, dediğinizde geriye çok da bir şey kalmıyor. İzlediğimiz birçok dizi var. O dizilerin hiçbirinde iyi avukatlar görmüyoruz. Mesleğe aykırı şeyler yapan avukatlar gösteriliyor. Bizim öncelikle bunlarla ilgili girişimlerde bulunmamız gerekiyor. Kurum ve kuruluşlarla da ilişkiler çok önemli. İlişkiler iyi olmadığı zaman biz birçok sıkıntı yaşıyoruz. Ve bu zorluklar sadece şahsımızı değil, mesleğimizin itibarını da etkiliyor.


Mesleki sorunlar öncelik olmalı

Adaylık açıklamanızda "Baro yönetimi mesleki sorunlara odaklanmalı" demiştiniz. Barolar siyasi konularda da ön plana çıkan meslek örgütleri. Daha çok siyasi konulara odaklanıldığında, mesleki sorunların geri plana itildiği yönünde de eleştiriler var. Sizin bu konudaki yaklaşımınız nedir?
Ne yazık ki böyle bir ortak kanımız var. Mesleki sorunların önceliğe alınmadığını görüyoruz. Geçtiğimiz yıllarda da bu hisle devam ettik. Siyaset, ülkeyi yönetmek için talip olmaktır. Eskişehir Barosu veya baroların ülkeyi yönetmeye talip olması veya bu yönde söz söylemesini doğru bulmuyorum. Siyaset kötü değildir, ama siyasetin yapılacağı yer ve önceliklerimiz konusunda bugüne kadar Eskişehir Barosu'nda ciddi sıkıntılarımız oldu.
Baro seçimlerinde adayların siyasi görüşleri de her zaman konuşulur. Siz aynı zamanda uzun süredir aktif siyasetin de içinde olan, AK Parti'de görev alan bir isimsiniz.
Ülke yönetimi ile ilgili söz söylemenin yeri Eskişehir Baro Başkanlığı değil veya bu sıfat değil. Birçok mesleki sorunumuz var, mesleğimiz giderek kan kaybediyor. Bu sorunlar çözülmeli. Ya da sadece hukuki konularda söz söylemeyi değerlendirmemiz gerekiyor. Eskişehir Barosu'nda zaten bir grubun adayı olma hali yok. Başka barolarda bunu görebiliyorsunuz. Belli bazı gruplar adaylarını çıkartabiliyor. Ama Eskişehir Barosu'nda böyle bir şey yok. Haliyle bir gruplaşma, yalnızca o gruptan oy alma gibi bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Hukuki Araştırmalar Derneği Şube Başkanı olarak da uzun süredir görev yapıyorsunuz. Bu görev size ne gibi deneyimler kazandırdı?
Hukuki Araştırmalar Derneği'nin 70'in üzerinde şube ve temsilciliği var. Türkiye'nin her yerindeki avukatlarla sürekli irtibat halindeyiz. Mesleki sorunlarımızı tartışma ve yardımlaşma fırsatı buluyoruz. Bizim yeni dönemde hayata geçirmek istediğimiz bir yardımlaşma prosedürü var. Şehir dışındaki avukatların şehrimizde bir duruşmaya girilmesi, hacze çıkılması gibi istekleri oluyor. Elbette bununla ilgili bir ücret durumu da var. Biz bunlardan genç avukat arkadaşlarımız da faydalansın diye bir sisteme oturtmak istiyoruz. Bir puantaj sistemi ile 5 yılın altındaki avukat arkadaşlar dışarıdan gelen taleplere cevap verecekler. Bu, şu anda dernek üzerinden herhangi bir ücret olmasa da uyguladığımız bir sistem. Her ilden, herhangi bir ihtiyacım olduğunda, bir avukattan çok kısa süre içinde yardım alabiliyorum. Genel Merkezimiz de Adalet Bakanlığı nezrinde avukatların sıkıntılarını takip ediyor. Örneğin, KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesi, vekâletlerin noterler tarafından değil avukatlar tarafından düzenlenmesi, yeşil pasaport talebi, baro pulu gelirlerinin avukatlara aktarılması... Bunlar HUDER'in takip ettiği konulardan.

Baro Başkanı seçilirseniz, HUDER Başkanlığı görevine de devam etmeyi düşünüyor musunuz?
Hayır, doğru bulmuyorum. Yasal olarak mümkün olsa da doğru olmaz. Başka bir arkadaşımız devam eder.

Gurur duyduğumuz bir ekip

Genç bir başkan adayısınız. Ekibinizde de genç isimler dikkat çekiyor. Kadın avukatlar da ön planda. Eskişehir Barosu'nda daha genç bir yönetime ihtiyaç olduğunu düşünüyor musunuz?
Eskişehir Barosu artık genç avukatların daha ağırlıklı olduğu bir baro olmaya başladı. 5 yılın altındaki avukat sayısı çok fazla. Ve hepimiz de bunu yaşadık. Mesleğin başında yaşadığımız sorunlar daha fazla oluyor. Mesleğin başında Baro'ya ve Baro Başkanına da ihtiyacımız daha fazla oluyor. İlerleyen yıllarda çevreniz artıyor, iş hacminiz artıyor, mesleki problemleri daha rahat çözebiliyorsunuz. Ama mesleğin başında Baro'ya ihtiyacınız çok daha fazla. Bizim de arkadaşlarımız bizzat bu sorunları yaşamış arkadaşlar. Kadın ağırlıklı bir ekibimiz var, evet. Ama avukatın kadını-erkeği olmadığını düşünüyorum. Meslektaşız, bunda bir sakınca da görmüyoruz. Bazen neden dikkat çektiğiniz anlamadığımız da oluyor. Ama ekibimiz genç ve kadın arkadaşlarımızın ağırlıkta olduğu ve gurur duyduğumuz bir ekip. Listemizin seçilmesi halinde bizi Türkiye Barolar Birliği'nde temsil edecek büyüklerimiz de var. Yılmaz Aydın, Seyit Ömer Aksoy, Suat Baraş, Şeyda Şentürk, Çilem Saklavcı… 

Seçilirseniz Eskişehir Barosu'nda ilk kadın başkan olacaksınız. Bu da sizin için önemli mi?
Aslında kadın avukat tanımı bile bize değişik geliyor. Kadın avukat, kadın baro başkanı, kadın sürücü gibi... Bunda ne var ki diye düşünüyoruz. Neden şimdiye dek olmadı diye düşünürsek, belki kadınların sosyal hayatta ve ev hayatında sorumlulukları daha fazla olduğu için olmamış olabilir. Onun dışında kadın avukatlarımızın başarıları da, yetkinliği de tartışılmaz. Kadın avukat olmanın hatta, titizlik vetakip anlamında bir adım ileride olma hali var. Baro Başkanı olmak da güzel bir şey. Ama biz meslektaşlarımızı kadın-erkek diye de ayırmıyoruz.
Resim - 19637_1_l.jpg
Resim - 19637_2_l.jpg
Resim - 19637_3_l.jpg


Baro seçimi 6-7 Ekim’de

Eskişehir Barosu Olağan Genel Kurulu 6 -7 Ekim tarihlerinde Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. 6 Ekim’de 10.00 – 17.00 saatleri arasında Olağan Genel Kurul toplantısı, 7 Ekim’de 10.00 – 17.00 saatleri arasında da Baro organlarının seçimi gerçekleştirilecek.

Editör: admin admin
PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber SUCAADDİN VELİ ANILDI
Sonraki Haber METRELERCE KURSA KAYIT KUYRUĞU OLUŞTU

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

OTOMOBİLLER KAFA KAFAYA ÇARPIŞTI

1

ÖZEÇOĞLU’DAN DESTEK

2

BUĞRA TAMAM SIRA ONLARDA

3
Reyna Premium