ANA SAYFA > Söyleşi > VAR MISINIZ UÇMAYA?

VAR MISINIZ UÇMAYA?

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
VAR MISINIZ UÇMAYA?

THK İnönü Havacılık Eğitim Merkezi Müdürü Emekli Albay Seyit Yaylacı, havacılık alanında yaptıkları çalışmalardan bahsederken, “Havacılığı gençliğimize sevdirmek bizim görevimizdir. Burası dünyanın sayılı merkezlerinden biri, belki de ilkidir...

THK İnönü Havacılık Eğitim Merkezi Müdürü Emekli Albay Seyit Yaylacı, havacılık alanında yaptıkları çalışmalardan bahsederken,  “Havacılığı gençliğimize sevdirmek bizim görevimizdir. Burası dünyanın sayılı merkezlerinden biri, belki de ilkidir. Bizzat Atatürk’ün direktifleri ve talimatlarıyla kurulmuş, Atatürk’ün Türk gençliğine bir emanetidir” dedi

Resim - 2185_1_l.jpgEskişehir’in bir velinimeti olarak görülen THK İnönü Havacılık Eğitim Merkezi’ni ziyaret ettim. Orada yapılan çalışmaları THK İnönü Havacılık Eğitim Merkezi Müdürü Emekli Albay Seyit Yaylacı’dan, eğitmenlerden ve kursiyerlerden dinledim. Hepsinin tek bir ortak noktası var, o da gençlere havacılığı ve havacılık sporlarını sevdirmek…

İLK AŞI BURADA VERİLİYOR
Müdürüm sizi biraz tanıyalım istiyorum…
Eskişehir Merkez Komutanlığından emekli olduktan sonra 11 Ocak 2016 yılında bu göreve geldim. O gün bugündür de devam etmeyiz.

THK İnönü Havacılık Eğitim Merkezi hakkında neler söyleyeceksiniz?
İnönü Havacılık Eğitim Merkezi’miz Türk Hava Kurumumuzun eğitim merkezlerinden ilki ve faaliyetler açısından da en kapsamlı olanı. Merkezimizdeki faaliyetlerimiz 1935 yılında başlamış olmakla birlikte halen devam ediyor.

Burada ne tür faaliyetlerde bulunuyorsunuz?
Merkezimizde gençlerimize planör, yamaç paraşütü, paraşüt, yelken kanat, microlight, model uçak, radio control ve dronelar konusunda burada mevcut bulunan okullarımızda eğitimler vermekteyiz. Burada eğitim alan gençlerimiz hem havacılık hakkında bilgi edinmekte hem de uygulamalı olarak uçuş yapmaktalar. Bu sayede havacılık dünyasına adım atmış oluyorlar.

Resim - 2185_2_l.jpgPeki, eğitimler ücretli mi?
Eğitimlerimizi ücretsiz olarak veriyoruz. Buranın ekonomik faaliyetleri, halkımızın yapmış olduğu, fitre, zekât ve kurban derileri bağışlarıyla sağlanıyor. Gençlerimiz profesyonel adımlarını burada atmaktalar. İlk aşı burada verilmekte. Onun için dünyanın sayılı merkezlerinden biri, belki de ilkidir. Burada gençlerimiz gökyüzüyle buluşup, uçma keyfini ve zevkini burada tatmış oluyorlar. Burası bizzat Atatürk’ün direktifleri ve talimatlarıyla kurulmuş, Atatürk’ün Türk gençliğine bir emanetidir. Havacılığı gençliğimize sevdirmek bizim görevimizdir.

TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN GELİYORLAR
Buranın coğrafi konumu da çok farklı…
Burası coğrafi anlamda da 1. Ve 2. İnönü Savaşlarının yapıldığı bir yer. Düşmanı durdurduğumuz son noktanın üzerinde durmakta. Kıbrıs Harekâtı’na katılan bütün paraşütçüler burada eğitim almışlar. Sabiha Gökçen’de burada eğitim almıştır.

Gençlerin kuruma ve havacılığa ilgisi nasıl?
Gençlerimiz son zamanlarda yoğun ilgi göstermeye başladı. Yoğun taleplerle karşılaşıyoruz. Bu bizi de çok mutlu ediyor.

Burada eğitim alanlar sadece Eskişehir’den gelenler mi yoksa Türkiye’nin her şehrinden gelen var mı?
Sadece Eskişehir değil, Türkiye’nin her yerinden geliyorlar. Hatta geçen sene İngiltere ve Almanya’dan katılan gençlerimiz bile oldu. Şu an baktığımız zaman, ülkemizin değişik liselerinden ve üniversitelerinden gençlerimiz gelmekte. Batman’dan, Tekirdağ’dan, Sinop’tan, Mersin’e kadar tüm gençlerimiz gelmekteler. Burada aynı zamanda birbirlerini tanırlarken, kaynaşıp dostluk ve arkadaşlık kuruyorlar.

Şu ana kadar kaç kişiye eğitim verdiniz?
Şu ana kadar yaklaşık 20 bin kişiye planör, 5 bin kişiye yamaç paraşütü, 40 bin kişiye model uçak eğitimi,  50 bin kişiye paraşüt eğitimi, 2 bine yakın da yelken kanat eğitimi verdik.

Kurumdan eğitim almak isteyenler neler yapmalı?
İl ve ilçelerdeki Türk hava Kurumlarına başvurmaları ve 16 yaşından gün almış olmaları gerekiyor. Kurumlar başvuruları genel merkeze gönderiyor ve katılacaklar orada belirleniyor. Eğitim esnasında eğitimleri, konaklamaları ücretsiz karşılanıyor. Biz gençlerimizin imkân ve kabiliyetlerinin ortaya çıkması için çabalıyoruz. Gençlerimizi uçurmak ve havacılığı sevdirmek istiyoruz. Burası Eskişehir açısından ve gençlerimiz açısından büyük bir velinimet.

Diyelim ki eğitim alan gençlerde bu yeteneği gördünüz. Onları ilerisi için yönlendiriyor musunuz?
Tabii. Zaten yeteneğini kendisi de fark eden çocuk, bizim de yönlendirmemizle havacılık faaliyetleri yapan üniversitelere, diğer yerlere ya da kendi havacılık üniversitemiz var oralara yönlendiriyoruz.

Yurt içi ve yurt dışında da sportif faaliyetlerde bulunuyor musunuz?
Şu an okulumuzun öğretmenleri ve pilotları dünyadaki yarışmalara katılmakta. Makedonya’da yelken kanat yarışmamız var. Model uçakta öğretmenlerimiz Ukrayna’ya gidecekler. Hem yurt içinde hem yurt dışında sportif havacılık dalında ülkemizi ve kurumumuzu temsil etmekteyiz. Aynı zamanda model uçak kursumuzda Milli Eğitimden çok fazla talep var. Yaz ve sömestr tatillerinde gelen öğretmenler, burada almış oldukları eğitim sonrası okullarında ve çevrelerinde proje üretmekteler. Dolayısıyla bu alanda da gençlerimize zincirleme halkası olarak hizmet vermekteyiz. Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan kurtarmak için çabalıyoruz. Ayrıca öğretmenlerimize malzeme desteği de veriyoruz.

KURS AÇIP EĞİTİM VEREBİLİRLER
Fatih Düzenci- Model Uçak Eğitmeni: 16 yaşından gün almış herkes eğitimlerimize katılabiliyor. Burada vermiş olduğumuz eğitimler daha çok Milli eğitim öğretmenlerine veriliyor. Normal vatandaşlarımız ve gençlerimiz de katılabiliyor. Amacımız daha çok öğrenciye ulaşmak. Eğitimciler burada bizimle bir hafta eğitim alıyorlar. Bu bir haftalık süre boyunca iki farklı sınıfta iki farklı model uçak yapıyorlar. Bu uçaklar Uluslararası havacılık Federasyonunun belirlemiş olduğu kurallar çerçevesinde yapıyorlar. Bu kursları başarıyla geçenler, uluslararası geçerliliği olan lisans almaya hak kazanıyorlar. Almış oldukları lisans belgeleriyle gittikleri yerde ve havacılık kulüplerinde kurs açıp eğitim verebiliyorlar. Eğitim verirken kullanacakları malzemeyi de bizim şubelerimize başvurdukları zaman onlara ücretsiz olarak gönderiyoruz.
Resim - 2185_5_l.jpg

Muhammed Efe- Öğretmen- Model Uçak Kursiyeri: Kahramanmaraş’tan öğrencilerime havacılığı sevdirmek amaçlı model uçak kursuna geldim. Burada güzel bir ortam var. Buradaki eğitimimi tamamladıktan sonra okul müdürümüzün ve THK’nın desteği ile öğrencilerimle birlikte model uçaklar yapıp Nisan ayındaki bilim şenliğinde sergileyeceğiz.

Resim - 2185_8_l.jpgArzu Salgar- Öğretmen- Model Uçak Kursiyeri: İstanbul Fatih’ten geldim. Burası bana çok sabır kattı. Okulda çocuklarımız böyle bir şeye ihtiyaç duyuyorlar. Buradan çıktıktan sonra okulda ders saatleri dışında kurslar açacağız. İlgi duyan çocuklar için ileride pilot olmak istiyorlarsa öncü olabilir diye düşünüyorum.

YAZ TATİLLERİNİ DEĞERLENDİRMEK İÇİN BEKLİYORUZ
Erşen Kavuşturan- Planör Eğitmeni: Planör motorsuz bir hava aracıdır. Aynı uçaklar gibi uçar ve havadan ağır bir hava aracıdır. Kanatların üretmiş olduğu taşıma kuvvetini kullanarak normal bir uçak gibi uçuşunu yapar. Fakat motor yerine havadaki termal aktiviteleri ve dağa çarpan rüzgârı kullanarak irtifa alır. Meteorolojik şartlara göre değişen bir havada kalma süresi var. Türkiye rekoru 28 saat. Bu rekor burada yapıldı. Eğitimlerimiz kendi arasında ikiye ayrılıyor. Bir lisans eğitimimiz var. Lisans eğitimimiz 1,5 -2 ay sürüyor. Eğitimlerde ilk yalnızlarına çıkıyorlar. Çarpma rüzgâr tekniğini kullanarak uçmayı öğreniyorlar, acil durumlardan çıkmayı öğreniyorlar, bir de pilot lisansı alıp yurt dışında ve Türk Hava Kurumu’nda planör kiralayabiliyorlar. İkincisi de Başlangıç eğitimimiz. Başlangıç eğitimizi de 1,5 – 2 hafta sürüyor. Başlangıç eğitiminde daha çok özendirme eğitimi. Öğrencilerimiz başlangıç eğitiminde düz uçuş, dönüş, perde uçuş ve Stone hadisesinden kurtulmayı, planörü uçurmayı ve dönüş yaptırmayı öğreniyorlar. 16 yaşından gün almış tüm gençlerimizi yaz tatillerini değerlendirmek için İnönü’ye bekliyoruz.

Doğan Mert- 17 yaşında- Planör öğrencisi: Uçmak çok güzel bir şey. Anlatılmaz yaşanır. Gökyüzünün maviliğini ve güneşi görünce âşık oluyorsun. Havacılık aşkı küçüklüğümden geliyor. Her uçak görüşümde özeniyordum. Bundan sonra buradaki tüm eğitimleri alıp planör öğretmeni olmayı istiyorum. 
Resim - 2185_4_l.jpg

BAŞLANGIÇ EĞİTİMİNDEN SONRA DİLERLERSE DİĞER EĞİTİMLERİ ALABİLİRLER
Resim - 2185_6_l.jpgTuğba Hasgül- Yamaç Paraşütü Eğitmeni: Kursiyerlerimiz 16 yaşından gün almış oldukları ve sağlıklı oldukları teyit edildiğinden itibaren kurs alabiliyorlar. Eğitimlerimiz 12 gün sürüyor. Bu süreçte ilk başta 32 saatlik teorik eğitim gösteriyoruz. Teorik eğitimi bitirip sınavda başarılı oldukları takdirde 230 metre yükseklikteki C Tepesinden 7 ile 10 sorti yaptırıyoruz. Bu esnada öğrencilerin göğsünde telsizler oluyor. Biz öğrencilerle telsizde konuşarak, onları rahatlatıyor ve inişlerini yaptırıyoruz. Sortileri de başarıyla tamamladıklarından sonra FAİ’nin yamaç paraşüt başlangıç pilot belgesini veriyor ve mezun ediyoruz. Arkasından da orta ve ileri seviye eğitimlerini dilerlerse alabiliyorlar.

Resim - 2185_7_l.jpgSelin Ayvalı-23 yaşında- Yamaç Paraşütü öğrencisi: 3 sene önce Türk Hava Kurumu’yla tanıştım. Orada genç kanat olup aktivitelerinde bulundum. Geçen sene yamaç paraşütü başlangıçla başladım. Sonra kesinlikle devamını getirmeliyim dedim. Bu sene de tekâmül kursundayım. 2,5 aylık bir eğitim süremiz var. Hedefim T2 pilotluğuna kadar yükselmek. Çünkü yamaç paraşütüyle uçarken ait olduğum yerdeymişim gibi hissediyorum.

TÜRKİYE’DE SADECE 2 TANE
Decatlon 172 ölçekli Radio Control model uçak. Gerçeğinin yarı küçülmüş ebatlarında. Motoru yaklaşık, 40-60 kg arasında yük taşıma kapasitesi var. Türkiye’de sadece iki tane. Biri İzmirli bir iş adamında biri de THK İnönü Havacılık Eğitim Merkezi’nde.

Editör: admin admin
PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber KANADA BÜYÜKELÇİSİ ESKİŞEHİR’DE
Sonraki Haber ES-ES ÇİFT KALE MAÇ YAPTI

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

OTOMOBİLLER KAFA KAFAYA ÇARPIŞTI

1

ÖZEÇOĞLU’DAN DESTEK

2

BUĞRA TAMAM SIRA ONLARDA

3
Reyna Premium