ANA SAYFA > Yaşam > SANAL SERGİYE 10 BİN ZİYARETÇİ

SANAL SERGİYE 10 BİN ZİYARETÇİ

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
SANAL SERGİYE 10 BİN ZİYARETÇİ

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin her yıl düzenlediği sergilerden olan dönem sonu sergilerinden 2019-2020 eğitim öğretim dönem yıl sonu sergisi bu sene Kovid-19 nedeniyle sanal ortama taşındı. Sergiyi 3 Haftada 10 bin kişi ziyaret etti

1983'te Uygulamalı Güzel Sanatlar Yüksekokulu olarak kurulmuş olan Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Sanatlar, Seramik, Heykel, Çizgi Film ve Animasyon, Resim, Cam, Baskı Sanatları Bölümleriyle sanat ve tasarım alanında nitelikli eğitim anlayışıyla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Ulusal ve uluslararası düzeyde pek çok başarıya imza atan Güzel Sanatlar Fakültesi, ülkemizde güzel sanatlar alanında gerek verdiği eğitimle, gerekse düzenlediği sergiler, çalıştaylar ve yarışmalarla öncü bir rol üstleniyor.

FAKÜLTE DİJİTAL ORTAMDA YENİDEN İNŞA EDİLDİ
Bu sene Berlin’de açılması planlanan 2019-2020dönem sonu sergisi Kovid-19 nedeniyle sanal ortama taşındı. Sanal sergi hakkında bilgi veren Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Heykel Bölüm Başkanı Prof. Rahmi Atalay, her sene düzenledikleri mezuniyet sergileriyle öğrencilerin sanatsal becerilerinin paylaşıldığının altını çizerek, “2019-2020 eğitim öğretim dönemi yıl sonu mezuniyet sergimizi Berlin’de açmayı planlayarak farklı ortam ve seyirciyle buluşturmak düşüncemiz ne yazık ki Kovid-19 salgını nedeniyle gerçekleşememiş oldu. Bilindiği gibi salgın nedeniyle fiziksel mekanlarda bir arada bulunma riskini azaltmak amacıyla başka bir gerçeklik boyutu olan sanal gerçeklik platformlarının kullanımında artış olmuştur. Biz de günümüz gerçekliği için yeni bir ifade ortamı yaratan sanal 3D web platformlarından biri olan “Artsteps” aracılığıyla öğrencilerimizin eserlerinin çağdaş bir bakış açısıyla sergilenmesini sağladık. Kullandığımız sanal gerçeklik platformunun desteklediği teknolojiler çerçevesinde sanal bir mekan ortamında duvarlar ve kapılar oluşturuldu. Her sergi salonu için yeniden tasarlanan mekanda duvarlar, zemin ve tavan bölümleri doku kaplama (“texturing”) ve dijital boyama araçlarıyla Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin sergi alanını platformun verdiği sınırlar çerçevesinde yeniden inşa edildi. Pencere, merdiven gibi ayrıntılar gerçek mekanda çekilen fotoğraflarla kaplanarak izleyicilerin o atmosferi mümkün olduğunda yaşanması sağlandı. Platformun desteklediği formatlara uygun olarak 3D modelleme ve dijital boyama yazılımlarıyla fakülte binasının karakteristik nesneleri dijital ortamda yeniden tasarlandı. Öğrenci işleri dijital ortamda alınıp mekana yerleştirilmiş, eserlere tıklayınca çıkan açıklama ve biyografiler ayrıntılı olarak hazırlandı” dedi.

CEP TELEFONLARINDAN DA ZİYARET EDİLİYOR
Sanal serginin cep telefonu, tablet gibi mobil cihazlarla uygulama indirilerek ya da uygulamasında da gezilebilir şekilde hazırlanarak Anadolu Üniversitesi’nin tahsis ettiği web sayfası üzerinden erişime açıldığını söyleyen Prof. Atalay, “VR ready destekli bir sergi olarak sanal gerçeklik gözlükleri ile de kullanılabilen platform, sadece yerel değil uluslararası bir görünürlük kazandığı için öğrencilerin çalışmalarını portfolyo olarak sunabilmelerinin de önünü açmıştır. Sanal sergimizin yayınlanmasının ardından geçen 3 haftalık süre içindeki (7 Temmuz 2020 tarihi verilerine göre) toplam 10000 kişi tarafından görüntülendi. Çağdaş bir eğitim anlayışıyla yetiştirdiğimiz öğrencilerimizin dört yıllık birikimlerini görebildiğimiz bu serginin gerçekleşmesinde desteğini esirgemeyen Anadolu Üniversitesi Yönetimine ve emeği geçen Fakültedeki mesai arkadaşlarıma teşekkürlerimi iletiyorum. Mezun ettiğimiz genç sanatçılarımıza sanat yaşamlarında başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

EN VERİMLİ SÜRECİNİ YAŞIYOR
Sanal sergi hakkında konuşan Baskı Sanatları Bölümünden Bölüm Başkanı Prof. Hayri Esmer, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin, son yılların en aktif ve verimli sürecini yaşadığını söyleyerek, “Online Mezuniyet Sergisini, pandemi sürecine özgü olarak üretilmiş yaratıcı bir yöntem olarak görmek gerek. Bu sergi, görsellerin internet ortamında gösteriminden ziyade, fakültemiz mekanlarının sanal ortamda yeniden üretilip, eserlerin burada sergilenmesiyle, izleyiciye gerçek ortamda eserleri izleme olanağı sunmaktadır. Baskı Sanatları bölümü olarak öğrencilerimiz, eserlerini sergilemek için sınırsız mekan kullanabilme olanağına sahip olmuşlardır. Yine Eskişehir’in dışına da taşan erişimin olması öğrencilerimizi ziyadesiyle mutlu etmiş ve fakültemizi benzerlinden ayrıksılaşan ayrıcalıklı bir kuruma dönüştürmüştür” dedi.

ADETA BAŞTAN YARATILDI
Grafik Bölümünden Bölüm Başkanı Doç. Melike Taşçıoğlu, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından gerçekleştirilen Online Mezuniyet Sergisi'ne Grafik Bölümünden 25 öğrencinin mezuniyet projeleriyle katıldığını söyleyerek, “Öğrencilerimizi ortaya koydukları harika tasarımları ve başarılı mezuniyetlerinden ötürü tebrik ediyoruz. Üniversitemizin ve Dekanımız Prof. Rahmi Atalay'ın desteğiyle son 1 yıl içerisinde fiziksel olarak adeta baştan yaratılan Grafik Bölümü'nde tüm sınıflarımız, atölyelerimiz ve sergileme alanlarımız bir araya geldi ve yepyeni, çağın ihtiyaçlarına uygun, öğrencilerle hocalarımıza bir arada yeni çalışma alanları yaratan bir proje uygulaması ortaya konuldu. Pandemi nedeniyle ilk mezuniyet sergimizi bu mekanda gerçekleştiremedik ama bu mekanı hiç aratmayan sanal sergimizle binlerce kişiye ulaştık” şeklinde konuştu.
Resim Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Rıdvan Coşkun ise, “
Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ailesi, Kovid-19 virüsünün tüm dünyada ve ülkemizde etkili olduğu böylesine büyük bir kriz ortamında eğitim öğretim dönemini başarı ile yönetmiş olduğunu gösteren 2019-2020 Sanal Mezuniyet Sergisini tüm kamuoyu ile paylaşarak göstermiştir. Bu süreçte okulumuzun ilk sanal sergisi olma özelliğini de gösteren sergide ortaya çıkan başarılı çalışmalar için büyük bir özveri ile çalışan tüm öğretim elemanı arkadaşlarıma ve tüm öğrencilerimize emekleri için çok teşekkür ederim. Dekanımız Prof. Rahmi Atalay ve yardımcılarına, fakültemiz yönetim kurullarına ve bölüm başkanı arkadaşlarıma da çok teşekkür ederim” dedi.

“TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM”
Seramik Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Ezgi Hakan, “Hayata dair yeni koşulların oluştuğu, yaşam biçimimizin değiştiği bu günlerde evrilen eğitim sistemi içinde Güzel Sanatlar Fakültesi olarak, üniversitemizin tüm Türkiye’de öncü olduğu uzaktan eğitim sistemiyle 2019-2020 Bahar Dönemini tamamlamış bulunuyoruz. Bu süreçte fakülte yönetimimizin öğrenciyi merkeze alan eğitim anlayışı sayesinde, tüm olanakları dijital platforma taşıyarak, öğrencilerimizin bu durumdan en az şekilde etkilenmesini hedef aldık. Yönetimin öğretim elemanlarımıza huzurlu ve rahat bir çalışma ortamı aktarmayı başarmasının, bu yeni eğitim modelinin sorunsuz sürdürülebilmesinde etkili olduğuna inanıyorum. Bu sergi aracılığıyla, öğrencilerimizi tebrik ediyor, dekanlığımıza, sergiyi düzenleyen arkadaşlarımıza ve öğretim elemanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.

MEZUNLAR ÖNEMLİ PROJELERDE YER ALACAK
Çizgi Film (Animasyon) Bölümü Bölüm Başkanı Doç. Fethi Kaba ise, “Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı’nın Kovid-19 sürecinde yaratıcı vizyonu ile gerçekleştirdiği Online Mezunlar Sergisi, mezunlarımızın çalışmalarını sunduğu bir ortam yaratmıştır. Sergide yer alan eserler, öğrencilik döneminde mezunlarımızın ürettiği çalışmalardan oluşmaktadır. Sergideki eserlerin çeşitliliği ve kalitesi aldıkları eğitimin bir yansıması olarak izleyicilere sunulmuştur. Bölüm, 12 kameralı motion capture- hareket yakalama stüdyosu, 1 adet 30 kişilik 2D çizgi film atölyesi, 2 adet 25 er kişilik 3D animasyon/Wacom Cintiq laboratuvarı ile her yıl ortalama 100 öğrenciye eğitim ortamı sunarak, yerelden evrensele doğru yönelen bir eğitim anlayışındadır. Sergideki eserlerden de anlaşılacağı gibi mezunlarımız hem yurtiçi hem de yurt dışında alanları ile ilgili önemli projelerde yer alacak görünmektedir” dedi.
Cam Bölümünden Bölüm Başkanı Prof. Mustafa Ağatekin ise, “ Fakültemiz 34 yıllık tarihsel sürecinde öğrencilerimizin eserlerinden oluşan pek çok başarılı sergiye ev sahipliği yaptı. Bu yıl maalesef Kovid-19 salgını nedeniyle bu bir aradalığı sağlayamadık ancak mezuniyet sergimizi online olarak açarak bir şekilde sizlerle buluşuyoruz. Fakültemiz ve Bölümümüzde son yıllarda yeniden inşa ettiğimiz birlik, huzur ve güven ortamında öğrencilerimizin gerçekleştirdiği bu çalışmalarının gelecekteki başarılarına bir basamak oluşturmasını diliyorum, yolunuz açık olsun” dedi.  Sanal Mezuniyet Sergisine https://gsfmezuniyet2020.anadolu.edu.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ
Beğendim 2 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber DENETİMLER SÜRÜYOR
Sonraki Haber AVCILARDAN İŞKENCEYE TEPKİ

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Prof. Dr. Halil Akdeniz Prof. Dr. Halil Akdeniz 21.07.2020

Tüm öğretim elemanlarının ve öğrencilerinin başarılarını kutlarım. Hepinize sevgi ve saygılarımla.

yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

TARTIŞMA SOSYAL MEDYAYA KAYDI

1

BU ŞARTLARDA TRANSFERİ AÇMAMIZ ÇOK ZOR

3

METEHAN GÜN SAYIYOR

4