ANA SAYFA > Yazarlar > Gencer Aytüre > “Eğitim, Kültür ve Sanat Penceresi”

“Eğitim, Kültür ve Sanat Penceresi”

GencerAytüre
Sosyal Medya :
13 Eylül 2020, Pazar 10:43

Tekrar merhabalar. Yıllardır Eskişehir basını içinde devam eden heyecanım artık 2Eylül Gazetesinde devam edecek. Yıllar içinde sanat ve edebiyat çalışmalarım devam ederken bunların penceresi bundan böyle bu köşe olacak. Uzun süredir Eskişehir Edebiyat Buluşmaları ile eğitim camiasındaki çalışmalarım devam etmekte ve bu köşeden Eskişehir'in eğitim, kültür ve sanat çalışmaları, sorunları ve yorumlarını sizlerle paylaşacağım.
Salgın hastalığının bu zor günleri içinde yeni yaşam şekilleriyle tanışıyoruz. Sosyalleşme kavramı yerini önlem alarak asgari düzeyde buluşmalara bırakıyor. Tedirginlik hat safhada; eğitimden sivil toplum örgütlerinin çalışmalarına, sağlık hizmetlerinden alışverişe kadar her alanda belki de daha önce hiç görülmemiş yapılanma süreci içindeyiz. Hiçbiri kenara bırakılmayacak bu ihtiyaçlar basın yoluyla yeni yaşam şekillerine dönüşecek. Bizim bu köşeden yapacağımız çalışma da eğitim camiasındaki her türlü gelişmeyi duyurmak ve konuşmak olacak. Zaten var olan sorunlar ve kaygılarla gelinen bu noktada aklıselim ile hareket ederek stresi azaltabilir ve yaşam sanatını yeniden inşa edebiliriz. Yapılması gereken çalışmalar ve hazırlıklar içinde yaşanılası hayatlar umudu hepimiz için devam edecek. Olmazsa olmazların en önemlilerinden eğitim, kültür ve sanatın nabzı burada atacak; hayatı daha güzel yaşamak için...

***

Kent Konseyi'nden Pandemi Demeci

Eskişehir'in sivil toplum örgütlenmesinde en önemli kurumlardan olan Eskişehir Kent Konseyi bu önemli süreçte sosyal hayatın aldığı yeni yapıyı ve kendilerinin duruşunu bizimle paylaştı. Başkan Nuray Akçasoy kritik öneme sahip yeni yapılanma ve önlemler sürecinde sivil toplum örgütleri açısından durumu şöyle özetledi:
"Eskişehir Kent Konseyi olarak her zaman olduğu gibi yaşadığımız Koronavirüs salgınında da ortak akılla hareket ederek çalışmayı bırakmadık. Çünkü ortak akıl ne kadar büyürse, paydaşlık ne kadar çoğalırsa ürettiğimiz çözümler güçlü, kapsayıcı ve doğru oluyor. Başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere, Genel Kurulumuzu oluşturan yerel yöneticilerimiz, sivil toplum örgütlerimiz, meslek odalarımız ve akademik odalarımız ile iletişim halinde yaşanan sorunları nasıl aşacağız belirlemeye çalıştık. Salgına karşı birebir sahada mücadele ederken de tecrübe edindik ki, en önemli konu yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının koordinasyonudur. Şehrimizde hayatın normale dönmesi adına, halk sağlığı ve ayni yardımlar konusunda hemşerilerimizin mağdur olmaması yönünde Eskişehir Kent Konseyimizin gönüllüleri de ciddi katkılar yaptılar. Salgı'na karşı mücadelede halkın desteği de en önemli konuların başında geliyor. İlk başından itibaren Eskişehirli hemşerilerimin de iş hayatından, sosyalleşme pratiklerine kadar her alanda kurallara büyük çoğunlukla uyduğunu, yeni yaşam şekline adapte olduğunu ve başarıyla uyguladığını söyleyebilirim. Şunu da belirtmek isterim ki; son zamanlarda özellikle esnafımızdan gelen şikâyetler yurt dışından gelen vatandaşlarımızın maske takma ve sosyal mesafe kurallarına çok fazla dikkat etmedikleri yönündedir bundan dolayı büyük üzüntü duyuyorum. Ancak genel itibarı ile hemşerilerime kurallara uyma noktasında göstermiş oldukları hassasiyet için teşekkür ederken, tehlike tamamen geçene kadar bu duyarlılığın devam edeceğini umut ediyorum. Ayrıca, pandeminin ilk gününden itibaren fedakârca gecesini gündüzüne katıp, ailelerinden uzak kalarak mücadele eden doktorlarımız, eczacılarımız, hemşirelerimiz ve tüm sağlık çalışanlarımıza bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Enfekte olan sağlık çalışanlarımıza ve diğer hastalarımıza acil şifalar dilerken, kaybettiklerimize de Allah’tan rahmet diliyorum."

***

--Sanat Haberleri--

* Şair ve yazar Erol Büyükmeriç Eskişehir'in önemli sanatçılarından Pertev Ertün sergisi açtı. Önemli bir değerbilirlik örneğini ve benim de bir kitap kapağımı çizen sevgili Pertev Ertün' hatırlatmak çok önemli.

* Eskişehir'in ve ülkemizin en önemli yazarlarından şair ve yazar, değerli hocam Hasan Erkek'in özellikle çocuk kitaplarını ve oyunlarını çocuk edebiyatının sancılı bir süreçten geçtiği, çocukların okumaması gereken ve hatta basımına izin dahi verilmemesi gereken kitapların çoğaldığı bugünlerde hem eğitim camiasına hem de tüm okurlara hatırlatmak isterim.

* Senfoni Orkestrası Sazova'da konser veriyor. Uzun bir aradan sonra bu konser ilaç gibi gelecektir.

* Odunpazarı Belediyesi'nin sanatsal faaliyetlerini tebrik etmek istiyorum. Yapmış olmak için değil kent ruhuna işleyen ve hayata renk katan kaliteli sanatsal etkinlik ve yenilikleri Eskişehir'e kazandıran Başkan Kazım Kurt kalıcı izler bırakıyor. Devrim Erbil Sanat Merkezinin de yakında faaliyete geçecek olması bunun en somut örneği.

***

-Pandemi ve Eğitim-

Okullar nasıl açılacak?

Konuştuğum hemen hemen bütün öğretmenlerin, özel okul sahiplerinin ve okul yöneticilerinin sancısı ortak. Devlet okulları ve özel okullar olarak önemli bir geçiş dönemi yaşanıyor ve aldıkları önlemleri ispatlamayan okullar saf dışı kalıyor. Özel okulların titizliğini görmek güzel ancak her özel okulun aynı özveride olmadığını görmek bu süreçte ilk göze çarpan sancı oluyor. Ailelerin stresi giderek artarken açılmaya hazırlanan özel okulların ve kursların güven veren, samimi duruşları bizleri de mutlu edecektir.

***

Haftanın Karikatürü

PERTEV ERTÜN

***

Haftanın Kitabı

Eskişehirli yazar Enis Batur'un Kitap Evi'ni haftanın Kitabı olarak edebiyat severlere öneriyorum. Metin Celal'in romanla deneme arasında gidip gelir dediği Enis Batur'un önemli kitaplarından olan bu roman mutlaka okunmalı diyorum.

 


PAYLAŞ

Yazara Ait Diğer Makaleler


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

TAMBOVA’NIN ACI GÜNÜ

1

BAŞKAN TEPKİ GÖSTERDİ

2
Reyna Premium