ANA SAYFA > Yazarlar > Gencer Aytüre > Eğitimde iletişim ve sanat reformu

Eğitimde iletişim ve sanat reformu

GencerAytüre
Sosyal Medya :
29 Kasım 2020, Pazar 10:43

Sadece başlayan yeni dönemde değil, bunun öncesinde de ortaya çıkan eğitimde iletişim ve sanat sorunları artık daha kritik bir öneme sahip. Çünkü eğitim ve öğretim farkından bahseden bilinçli eğitimciler, özellikle uzaktan eğitimde kullanılan teknikler, dil ve sanatsal yöntemlerin törpülenmesi sonucu eğitimde kalitenin düşmesinin önüne geçilemeyeceğini belirtiyorlar. Yüz yüze eğitimde varılan tanışma, reaksiyonlar görme ve sorun giderme tekniklerinin kullanımı ile dil gelişimi için zemin hazırlayan diyalog ortamının ortadan kalkmasıyla monolog tekniğiyle eğitim öğretim sürecine girilmiştir. Bundan önce de öğretmenlik kalitesinin sorgulandığı bir süreci zaten yaşıyorduk ancak şu anda ortaya çıkan eğitimde estetik sorunu belki bazı özel okullarda daha rahat aşılabilir durumdadır diye düşünülürken kapsamlı olarak insanı bir körelmeye varıldığı gerçeği de saklanamaz. Eğitimde sanatsal kaygılar ve estetikle plan program yapılması bu sürecin değil öncesi ve sonrasının da sorunudur. Branşlararası iletişim belki de öğretmenlik ogrenci arası iletişimden daha önemlidir. Kitap okumayan bir edebiyat öğretmeni artık daha da zararlı olacaktır öğrenciye. Sanatsal bir dile hakim entelektüel kimliğiyle olmayan matematik öğretmeni de artık başarısız olacaktır. İletişimde olduğum tüm öğrenci ve veliler ile yetkililer de bu konuda çok sevindiricidir ki beni.le hemfikirler. Eskişehir'e yaratıcılık, estetik ve tasarımın eğitimde ve hayatta kullanımı kaygısını veren Faruk Atalayer'i de kaybettiğimiz şu günlerde kendisinin işaret ettiği her sorun artık daha da büyümektedir.

***

Haftanın Şiiri

şimdiki zaman tortusunda birikiyorum yüzünü akan suyun mevsimin ölgün toprağında zambağın kendi rengini anımsaması gibi zamana aldırmayan bir aşka yürüyüşünü seyrediyorum ne de güzel susuyorum günün esirgeyen avuçlarında ben de allahın adıyla başladım oysa pıhtısında kanın maddenin sonrasında o kederli gençliğinin taşrasına uyanıyorum annenin dualarını üfleyen yazıyım sisim soluksuz büyüyorum tılsımında gecenin vazgeçtiğin benim dudaklarım ellerim örseliyorum yine kutsadığın erken sevinci yol kimseyi kavuşturmaz yüreğimde uyu sevgilim Nilüfer Altunkaya

***

Haftanın Kitabı Merhaba Ben Kitap

"Çocuklar için daha iyi bir gelecek düşleyen, bu umudu herkesle paylaşma arzusuyla tek yürek olan 65 yazar ve 30 çizeri bir araya getiren Merhaba Ben Kitap, okuyan nesiller yetiştirmeye katkıda bulunmak amacıyla yayına hazırlanan özel bir derleme. Kitap, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği Yönetim Kurulu öncülüğünde, Tudem Yayın Grubu'nun katkılarıyla okurla buluşuyor.

***

Haftanın Tablosu Zerrin Saral ‘Sığırcıkların Geçişi’

***

Zeynep Aliye'nin Eskişehir Notları

Coğrafya kaderdir, sözünü severim; ancak Coğrafya insanın kaderini belirlerken, insan da yaşadığı coğrafyanın kaderini belirler şeklinde devam etmesi koşuluyla. Nitekim 80’li yılların sonlarındaki ilk karşılaşmamızda denize kıyısı olmayan tüm yerleşim yerlerinde hissettiğim boğuntu nedeniyle üç saat içinde terk etmek zorunda kaldığım şehrin, 90’lardaki ikinci gelişimde, aklımı başımdan almayı başarması, insan ve coğrafya ilişkisinin mükemmel uyumlu, dengeli, sağduyulu, özverili işbirliği sonucu mümkün olmuştur kanımca. Bu yüzden de başta Sayın Büyükerşen gibi bir usta heykeltıraşın, bu işe gönül vermiş Eskişehirlileri de yanına alarak kaya bloğundaki fazlalıkları atmasıyla başlattığı süreç, aynı zamanda bir şehrin ve orada yaşayanların karşılıklı oluşma, olgunlaşma çalışmasıdır diye düşünüyorum. Şehrin zengin tarihi dokusunu, somut soyut kültürel varlıklarını, içsel zenginlik ve güzelliklerini ortaya çıkartanlar, bir yandan da kendilerinde var olan potansiyeli keşfediyor, eksiklerini açığa çıkartıyor ve şehirle birlikte dönüşüyorlardı çünkü. İşte bu tespit, uzun zamandır kafamı karıştıran, ‘bir şehirle bir kent arasındaki farkın’ ne olduğunun cevabını kendime vermemi sağladı. Biri adeta kendiliğinden oluşurdu, ötekiyse bir sanat yapıtı gibi ince ince işlenerek emsalsiz bir mücevhere dönüştürülür ve sanat dünyasının pervanelerini kendine hayran etmeyi başarırdı. Kentlerine olan bağlılıkları, özverili sevgileri, inanç ve kararlılıkla onu ve dolayısıyla ülkemizin kültür sanat dünyasını kalkındırma mücadeleleri yüzünden seviyorum en çoğu da. Bu arada Eskişehir’in en önemli varsıllığı; genç nüfusudur, diye düşünüyorum. Yaşadıkları kentin kendilerine sunduğu ayrıcalıkların ayrımında, bunu koruyup geleceğe taşımakta kararlı, coşkulu, heyecanlı, hoşgörülü, kendilerini geliştirip çağı yakalama çabasında, yaratıcılığı yüksek, şehrin kültür - sanat dünyasının temel direğini oluşturmakta gönüllü genç nüfusuyla, hepimiz için bir umut kaynağı oluyor Eskişehir.

***

Öğrenci Soruları

"Ben yabancı dili gerçekten öğrenmek istiyorum ama üzülerek söylemek zorundayım ki kitaplarımızda duyduğumuz telaffuz ve öğretmenden duyduğumuz telaffuz arasında uçurum var. Türkiye'de yabancı dil öğrenmek imkansız mı? Maalesef durum bu evet. Belki hazırlık sınıfları gibi üniversitede yabancı dil öğretmenliği okurken yurt dışında bir sene erasmus zorunluluğu olmalı öğretmen adaylarına. Sosyal medyanın ve tüm dünyayı takip etmenin artık tek tuşla yapıldığı bu zamanda öğretmenlerin kendini geliştirmesi daha da kolay artık. Orijinal dinlemeler yapıp yurt dışında bulunması da doğru telaffuza ulaşmak çok zor olmamalı. Dil öğrenmek kendi ana dilinin haricinde kültür de öğrenme aracı olduğu gibi o dilin insanlarının deyimleri reaksiyonları ve aksan zenginliğini de işin içine katarak merakla oluşturulan bir yaşam biçimidir. Dil bir ders değildir.


PAYLAŞ

Yazara Ait Diğer Makaleler


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

İŞADAMI ERÇELEBİ VEFAT ETTİ

1

ETİ’DE GÖREV DEĞİŞİMİ

2

BEŞİKTAŞ MAÇINA HAZIRLIK

3
Reyna Premium