ANA SAYFA > Yazarlar > Şeyma Aydın > Devre mülk dolandırıcılığına maruz kalmayın

Devre mülk dolandırıcılığına maruz kalmayın

ŞeymaAydın
Sosyal Medya :
15 Nisan 2021, Perşembe 11:04

Devre mülk; hak sahibine, kendi belirleyeceği tarihlerde yılda 15 gün veya daha fazla konaklama hakkı sunan, hakkın kullanılmaması durumunda kiralanabilen, satılabilen ve miras bırakılabilen bir gayrimenkul türüdür. Devre tatil ise bir yıldan uzun süre için kurulan ve tüketiciye bu süre zarfında birden fazla dönem için bir veya daha fazla sayıda gecelik konaklama imkânı veren sözleşme türüdür. Uygulamada devre mülk satın almak daha revaçta olduğundan yazımızda devre mülkü inceleyeceğiz. Devre mülk sözleşmesinin resmi şekilde noterde veya tapuda devre mülk sözleşmesi de sunularak yapılması gerekmektedir. Devre mülk sözleşmesinin kanunda söylendiği şekilde yapılmaması sözleşmenin iptalini gerektirir. Satıcı, devre mülk sözleşmesi kurulmadan en az bir gün önce tüketiciye yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile ön bilgilendirme formu vermek zorundadır.

Devre mülk satışı yapan firmalarla tüketiciler birçok problem yaşamakta; bunların en yaygını sözleşmede anlaşıldığı gibi bir daire verilmemesi, oda sayısının farklı olması, ortak alanlarda yeterli hizmet verilmemesi, senet imzalatıp tapu devrinin yapılmaması vb. olup tüketici çoğu zaman dolandırılmakta veya memnun kalmamaktadır.

PARANIZI GERİ ALABİLİRSİNİZ
Öncelikle her olayın kendine özgü değerlendirilmesi gerektiğini ve buradaki bilgilerin genel mahiyette olduğunu hatırlatmakta fayda var. Devre mülk satın aldınız fakat bir sebepten sözleşmenizden caymak istiyorsanız kural olarak sözleşme imzalandıktan sonra 14 gün içinde hiçbir sebep bildirmeden cayabilir para iadesi isteyebilirsiniz. Sözleşmenin resmi şekilde yapılmaması, kanun tarafından belirlenen diğer usullere uyulmaması, 5 yılı geçmemek kaydıyla daha önce devre mülkü kullanmamış olmanız vs. gibi durumların söz konusu olması halinde 14 günlük cayma süresi ile bağlı değilsiniz. Cayma iradesinin satıcıya yazılı şekilde bildirilmesi ispat açısından önemlidir. Sözleşmeden cayma iradeniz satıcıya ulaştıktan sonra 14 gün içerisinde satıcı iade işlemlerini başlatmak, paranızı ve imzalamış olduğunuz bonolarınızı iade etmekle yükümlüdür.

Uygulamada satış yapan tacirler genelde tüketicilere bono imzalatmakta; bononun hukuki mahiyetini bilmeyen ve baskı altında kalan tüketiciler de taksit imkanını kullanmak adına bonoları incelemeden, bir suretini almadan imzalayıp satıcıya vermektedir. Ancak tüketiciden alınan senetlerin mahiyetleri gereği "nama yazılı" olması gerektiği halde çoğu zaman emre yazılı senet yani bono almaktadır. Hukuken geçersiz olan senetlerinizi satıcıdan talep edebilir, hukuki yollara başvurabilirsiniz. Senetlerinizi ve yaptığınız ödemeleri iade etmeyen satıcı hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunabilirsiniz..

Değerli görüş, soru ve önerilerinizi dilerseniz "avukat@seymaaydin.av.tr" mail adresime gönderebilirsiniz.


PAYLAŞ

Yazara Ait Diğer Makaleler


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

SON GÜNE KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ

1

TEMASA GEÇİLECEK

2

TAŞ’A TEŞEKKÜR

3
Reyna Premium