ANA SAYFA > Yazarlar > Şeyma Aydın > Mirasın reddi serisi 1

Mirasın reddi serisi 1

ŞeymaAydın
Sosyal Medya :
29 Nisan 2021, Perşembe 09:03

Hepimizin karşılaşacağı ancak birçoğumuzun önemsemediği, yıllarca intikal yaptırmadığı, mirası istemiyorsa sırf süresi geçtiği için reddemeyen bu sebeple kendine ait olmayan borçlarla karşı karşıya kaldığı miras konusu hakkında bir yazı serisine başlıyoruz bu hafta.. Miras bırakanın ölümü ile miras olarak tüm hak ve borçları, kendiliğinden mirasçılara kanunen derhal geçer. Bunun için kural olarak mirasçıların bir irade açıklamasında bulunmalarına gerek yoktur. Mirasçılar, miras olarak geçen borçlardan yalnızca tereke ile değil kendi kişisel mal varlıkları ile de sorumlu olurlar. Miras borca batık olduğu için veya herhangi bir özel sebeple mirası reddedebilirsiniz. Mirasın reddi iki şekilde mümkün.. İlki bu yazımızın konusu olan "mirasın gerçek reddi" dediğimiz müessesedir. İkincisi ise terekenin borca batık olması durumunda başvuracağımız mirasın hükmen reddidir.

MİRASIN GERÇEK REDDİ NASIL YAPILIR?
Mirasın borca batık olması durumunun dışında, ölen yakınınızdan kalan mirası herhangi bir sebeple reddetmek istiyorsanız mirası bahsedeceğim şekilde reddetmeniz gerekir. Ayırt etme gücüne sahip ve ergin olan mirasçıların yazılı olarak mirası reddettikleri yönündeki kayıtsız ve şartsız beyanlarını miras bırakanın son yerleşim yeri Sulh Hukuk Mahkemesine bildirmeleri ile miras reddedilir. Mirasçı, miras bırakanın ölümünden veya mirasçı olduğunu öğrenmesinden itibaren üç ay içerisinde reddi miras talebinde bulunmalıdır. Üç aylık yasal süre içerisinde mirası mahkeme kanalıyla reddetmeyen kişi mirası kabul etmiş sayılır. Bu yasal sürenin geçmesiyle kendiliğinden kabul etmiş olmanın dışında; üç aylık yasal süre içerisinde mirasçı olarak tereke işlemlerine karışan, terekenin olağan yönetimi niteliğinde olmayan veya mirasbırakanın işlerinin yürütülmesi için gerekli olanın dışında işler yapan ya da tereke mallarını gizleyen veya kendisine maleden mirasçı, mirası red hakkını kaybeder.
Dul ve yetim maaşı almanız mirası reddetmenize engel teşkil etmediği gibi mirası reddetmeniz durumunda da dul ve yetim maaşınız kesintiye uğramaz. Mirası reddetmiş olmanız iş kazası, trafik kazası, gibi herhangi bir haksız fiil sonucu hayatını kaybeden yakınınızın mirasçısı olarak destekten yoksun kalma tazminatı talep etmenize de engel teşkil etmez.
Serimizin sonraki yazısında mirasın borca batık olması, mirasçılıktan ayrılmanın sonuçları ve alacaklıların haklarından bahsedeceğim.


PAYLAŞ

Yazara Ait Diğer Makaleler


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

Haber Arşivi

Reyna Premium