ANA SAYFA > Yazarlar > Şeyma Aydın > Mirasın reddi serisi 2

Mirasın reddi serisi 2

ŞeymaAydın
Sosyal Medya :
06 Mayıs 2021, Perşembe 09:20

Geçen haftaki yazımda mirasın reddinden bahsetmiştim. Bu haftaki konumuz Türk Medeni Kanunu'muzun 605. Maddesinde düzenlenmiş mirasın hükmen reddi düzenlemesi.. Pek çoğunuza bahsettiğim hukuki konuların yabancı geldiğinin farkındayım. En azından temel düzeyde hukuki haklarınızı bilmeniz adına şöyle izah edeyim sizlere.. Diyelim ailenizden biri vefat etti ve öldüğü tarih itibariyle vefat eden bu kimsenin borcu ödemeden aczi belli veya resmen tespit edilmiş olması halinde miras kural olarak kendiliğinden reddedilmiş sayılır. Borcu ödemeden aciz olma hali ; borçlarının ödeme vadesi gelmiş olmasına rağmen bu borçları ödeyecek durumda olmama halidir. Bir başka ifadeyle izah edecek olursam miras bırakan şahsın , geride bıraktığı mal varlığının geride bıraktığı borçları karşılayacak kadar olmaması halidir. Örneklendirecek olursak , miras bırakan öldüğü tarih itibariyle geride mirasçılarına mal varlığı değeri olarak 5.000,00 TL miras bırakmış ancak bunun yanında 10.000,00 TL de borç bırakmış ise o halde hükmen mirasın reddi hususu ortaya çıkmış olacaktır. Bir diğer alternatif unsur olan aczin açıkça veya resmen tespit edilmiş olma hali ise ; Aciz halinin açıkça belli olması durumu , miras bırakan şahsı tanıyan gerek sosyal çevresi akrabası veya ticaret yaptığı kişilerin miras bırakan şahsın mali durumu hakkında aciz halini açıkça bilmeleridir. Miras bırakanın mirasının borca batık olması yani borçlarının mal varlığından fazla olması durumunda mirasın reddedilmesi için kanunda herhangi bir süre öngörülmemiştir. Mirasın hükmen reddedilmesi için miras bırakanın iflas etmiş olmasına gerek yoktur, borca batık olduğunun açıkça bilinmesi yeterli olduğu gibi borca batıklık durumu mahkeme kararıyla tespit de edilebilir.

HÜKMİ REDDİN MİRASÇILARA SAĞLADIĞI AVANTAJ NEDİR? MAL KAÇIRILIRSA ALACAKLILARIN HAKLARI NELERDİR?
Miras bırakanın alacaklıları, miras bırakana veya mirasçılarına karşı icra takibine girişirlerse mirasçı mirasın borca batık olduğundan hükmen reddedilmiş sayıldığını öne sürerek itiraz edebilir. Mirasçının itirazından sonra yetkili ve görevli mahkemede hükmen reddin tespiti için dava açması gerekir.Bazen miras bırakan, mal varlığı borca batık olmasa dahi alacaklılarından mal kaçırmak için hayattayken mal varlığını devredip kendisini borca batık göstermekte böylelikle hem kendisini hem de mirasçılarını borçlarından kurtarmaya çalışmaktadır. Fakat kanun bu muvazaaya izin vermemek için alacaklılara dava açma hakkı tanımıştır. Borca batık bir mirası reddeden mirasçı, miras bırakanın ölümünden önceki beş yıl içinde kendisine miras kalacak mal varlığı değerinden karşılıksız bir kazanım elde ettiyse bu kazanım kadar (miras hakkı daha fazlaysa miras hakkı kadar) sorumludur. Borca batık bir mirasçı, sırf kendi alacaklılarına zarar vermek amacıyla mirası reddederse, alacaklıları ya da hakkında iflas açılmışsa iflas masası yeterli güvence verilmemesi halinde altı ay içinde reddi iptal ettirebilir. Dikkat edersek kanun hem mirasın borca batıklığını hem de mirasçının borca batıklığını ayrı ayrı düzenlemiştir. Miras bırakanın alacaklılardan değil de mirasçılarından mal varlığı kaçırmasını yani muris muvazaasından ise sonraki yazı konumuz..Bu bilgiler temel düzeyde bilgiler olup amacım yalnızca temel hukuki haklarınızdan bahsetmektir.Miras hukuku oldukça spesifik bir alan olup uzmanlık gerektirdiğinden salt bu bilgilere istinaden hukuki işlemler yapmanız haklarınızın zayi olmasına neden olabilir, sizlere tavsiyem böyle bir durumla karşılaşmış iseniz mutlaka miras hukuku alanında çalışan bir avukat ile yasal süreci yürütmenizdir. Miras hukuku yazı serisinin son kısmı olan mirasın reddi halinde miras paylaşımı nasıl yapılır ve muris muvazaası ile haftaya görüşmek üzere.


PAYLAŞ

Yazara Ait Diğer Makaleler


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

NASREDDİN HOCA KORONAYA YENİLDİ

1

CHP’NİN ACI GÜNÜ

2

YAY AİLESİNİN ACI GÜNÜ

3
Reyna Premium