ANA SAYFA > Yazarlar > Şeyma Aydın > Şiddetle mücadelede İstanbul Sözleşmesi

Şiddetle mücadelede İstanbul Sözleşmesi

ŞeymaAydın
Sosyal Medya :
27 Mart 2021, Cumartesi 10:59

Değerli okurlar bu haftaki yazımda malumunuz üzere geçtiğimiz hafta gündeme bomba gibi düşen nam-ı diğer İstanbul Sözleşmesi gerçek adıyla Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nden kısaca bahsedeceğim. Öncelikle İstanbul Sözleşmesi'nin gerçek adını bilmek sözleşmenin anlam ve amacını kavramakta faydalı olacaktır. Sözleşmenin İstanbul Sözleşmesi adıyla anılmasının nedeni sözleşmenin kurucu devletlerinden biri olmamız ve sözleşmenin İstanbul'da imzalanmasıdır. Yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararına karşı gerek Eskişehir Barosu gerekse diğer ilgili kuruluşlar Danıştay nezdinde iptal davası açmış bulunmaktadır. Avrupa Konseyi'ne yapılan fesih bildirimi 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe girecek. Sürecin nasıl işleyeceğini zamanla göreceğiz…

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ HAKKINDA NE BİLİYORSUNUZ?
* Sözleşme yalnızca kadını korumamakta; şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi altında olan çocuk, yaşlı, kadın, erkek, engelli, mülteci, Lgbti+ tüm bireyleri, aile kavramını din, dil, ırk, siyasi görüş, cinsiyet farkı gözetmeksizin ayrımcılık ve şiddetten korumaktadır.
*Yukarıda sayılan birey gruplarını korumak adına taraf devletlerin; mağdurların ücretsiz hukuki yardımdan faydalanmasını sağlama, 7/24ücretsiz destek çağrı merkezi kurma, mağdurların barınma ihtiyaçlarını karşılama,özel koruma tedbirleri alma,eşitlik bilincini okul müfredatlarına işleme gibi birçok önlem almasını sağlamaktadır.
*Sözleşmede yer alan tüm maddeler şiddeti, istismar ve ayrımcılığı önlemeye yöneliktir. Şiddete ve ayrımcılığa teşvik yoktur. Kadın cinayetlerinin artmasının sebebi sözleşme değil; faillerin bir insanın yaşam hakkını gasp etmeyi kendilerine hak görmesidir, çocuklarımıza eşit olmayı, başkasının yaşamına ve tercihlerine saygı duymayı öğretmeden büyütmemizdir.
*Sözleşmenin hiçbir maddesinde eşcinselliğe teşvik de yoktur. Sözleşme insanların din, dil, ırk farklılığının yanında cinsiyet ve cinsel yönelimi nedeniyle ayrımcılığa uğramasının engellenmesini amaçlamaktadır.
*Sözleşmeyi hazırlayan ve ilk imzalayan devlet olarak çekimser dahi kalmayıp doğrudan imzalayan ülkemiz de sözleşmenin ışığında şiddet ve istismara karşı birçok hukuki düzenleme yapmıştır. Bunlardan biri de 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'dur. Herkesçe "uzaklaştırma kararı" olarak bilinen koruma tedbirleri 6284 sayılı kanun'a dayalı olarak verilmektedir. Söz konusu kanun da uzaklaştırma tedbirinin dışında birçok koruma ve önleme tedbiri öngörülmüştür. 6284 sayılı kanun ve yönetmelikleri sayfalarca incelesek bitiremeyiz ancak önümüzdeki haftalarda bu kanunun getirdiği temel koruma tedbirlerinden bahsetmeye çalışacağım. Konumuza dönersek, her ne kadar İstanbul Sözleşmesi'nden ayrılmış dahi olsak bu sözleşmenin ülkemizdeki asıl tezahürü olan 6284 sayılı kanun halen yürürlüktedir. Ee o zaman neden bu kadar tepki gösteriliyor sözleşmeden ayrılmamıza? dediğinizi duyar gibiyim. Sözleşme doğrudan uygulanmamakta, imzacı ülkelere uygulama için düzenleme yapma yükümlülüğü getirmiştir. Yani sözleşmenin feshi demek 6284 sayılı kanun gibi sözleşmenin uygulanmasına yönelik yapılmış düzenlemelerinde tehlike altında olması demektir…


PAYLAŞ

Yazara Ait Diğer Makaleler


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Oğuzhan Özerol Oğuzhan Özerol 27.03.2021

Gayet açıklayıcı bir yazı keşke daha uzun olsa

TAMER TAMER 31.03.2021

Aileyi Yıkan" Avrupanın yaşlı nüfusu buna ispat" kadını nasıl korusun... Kocandan seni koruyor ise bu sözleşme demezler mi niye evlendin güvenmediği adam ile..

yükleniyor

Haber Arşivi

Reyna Premium