ANA SAYFA > Yazarlar > Şeyma Aydın > Telefon numarası deyip geçmeyin

Telefon numarası deyip geçmeyin

ŞeymaAydın
Sosyal Medya :
10 Eylül 2021, Cuma 10:27

Ülkemizde kişisel verilerin korunması hem Ceza Kanunu hem de Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile teminat altına alınmış olup kişisel verileri izinsiz paylaşan, saklayan hakkında hem cezai hem idari soruşturma açılmaktadır. Peki, kişisel veri nedir?
Bir kişiyi açıkça hedef gösteren veya o kişinin kim olduğunu belirlenebilir kılan her türlü bilgi kişisel veridir. Örnek verecek olursak; kimlik numarası, nüfus kaydı bilgileri, banka hesap numarası, e-mail adresi, medeni hali gibi çeşitlendirebiliriz. Kişisel verilerin, sahip olduğu kişinin açık rızası olmadan paylaşılması ceza kanunumuz uyarınca suç teşkil etmektedir. İhbar edilmesi halinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından da idari para cezası uygulanmaktadır. Günlük hayatımızda biri sorduğunda paylaşmaktan çekinmediğimiz “ne olacak ki” dediğimiz telefon numaraları da kişisel veri niteliğindedir.
Kişisel verinin yani telefon numarasının sahibinin açık rızası olmadan paylaşılması her ne kadar önemsiz görünse de size 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasına mal olabilir.
Suçu işleyen kişinin mesleğine veya kişisel veri sahibinin çocuk olmasına göre ceza miktarı artar. Ancak, herkes tarafından bilinen ve/veya kolaylıkla ulaşılması ve bilinmesi mümkün olan kişisel bilgiler yasal anlamda “kişisel veri” olarak değerlendirilemez. Bu durumda telefon numarası örneğinden devam edecek olursak, telefon numarasını internetten, broşürden, kartvizitten edinerek paylaştıysanız suç teşkil etmeyecektir. Suçun meydana gelmesi için kişisel veri sahibinin herhangi bir zarara uğraması da şart değildir.
Türk Ceza Kanunu 136.maddede düzenlenen kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme ve yayma suçunun şikayete tabi olmadığını da hatırlatmak istiyorum. Bu da demektir ki kişisel verilerinizi hukuka aykırı olarak ele geçiren kişi hakkında 8 yıllık dava zamanaşımı süresince şikayette bulunabilirsiniz, şikayetiniz olmasa dahi bu suçun işlendiğinden haberdar olarak Cumhuriyet Savcısı resen soruşturma başlatabilir.
Kısaca kimseye ait hiçbir bilgiyi kişinin kendisine sormadan açık rızasını almadan paylaşmayın, insanlara paylaşması için ısrar etmeyin benden söylemesi...


PAYLAŞ

Yazara Ait Diğer Makaleler


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Ali Ali 16.09.2021

Çok iyi

yükleniyor

Haber Arşivi