ANA SAYFA > Yazarlar > Şeyma Aydın > Trafik kazası yaptınız peki şimdi ne olacak!

Trafik kazası yaptınız peki şimdi ne olacak!

ŞeymaAydın
Sosyal Medya :
20 Mart 2021, Cumartesi 10:11

Merhaba Eskişehir... Bundan böyle haftalık yazılarımla 2Eylül Gazetesi’nde olacağım. Bir avukat olarak hukuki konularda sizleri çeşitli bilgiler vermeye, hayatınızı kolaylaştırmaya çalışacağım. İlk yazımda da trafikteki her sürücünün başına gelebilecek kaza durumunda neler yapılması gerektiğini anlatmak istedim…
Motorlu taşıtların karıştıkları kazalar trafik kazası olarak nitelendirilir ve bu gibi kazalarda yapılması gerekenler kazanın maddi hasarlı veya yaralamalı olmasına göre değişir. Öncelikli olarak yalnızca maddi hasarlı trafik kazasında yapılacaklara bakalım. Yalnızca maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer motorlu araç sürücü ya da sürücüleri ile ortak noktada anlaştığınız takdirde, kendi aranızda polis veya jandarmaya başvurmadan Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurabilirsiniz.
Bu yüzden; Kaza yaptınız, ilk olarak yaralı var mı buna bakmalısınız şayet yaralı yok ise araçların olay yerindeki pozisyonları değiştirilmeden çeşitli açılardan fotoğraflayarak daha sonra araçlar emniyet şeridine veya uygun bir yere çekmelisiniz. Trafiği ve sağlığınızı tehlikeye düşürmeyecek duruma geldiğinizde ise kazaya karışan araç/araçların sürücüsü ile Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

TRAFİK KAZASI TESPİT TUTANAĞI NASIL TUTULUR?
Kaza tespit tutanağı hazırlanırken tüm bilgiler araç sürücüleri tarafından ayrı ayrı ve eksiksiz şekilde doldurularak imzalanmalıdır. Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı'nı trafik sigortası yaptırılan şirketten temin edebilir veya internet arama motorlarından indirebilirsiniz.
Tutanağı iki nüsha halinde doldurmayı ihmal etmemelisiniz. Tuttuğunuz bu tespit tutanağını kaza tarihinden itibaren 5 iş günü içerisinde ilgili sigorta şirketine vermelisiniz aksi takdirde zararınızın giderilmesi mümkün değildir.

KAZA TESPİT TUTANAĞINA İTİRAZ EDEBİLİR MİYİZ?
Yaralamalı kazalar veya aşağıdaki durumlarda Polis/Jandarmanın tuttuğu tespit tutanağında tarafınıza kusur yüklenmişse ve bu durumun gerçeği yansıtmadığını, kusur oranının yanlış belirlendiği yönünde bir itirazınız var ise bu itirazı mahkeme kanalıyla ileri sürmelisiniz. Gerek sigorta şirketlerine ödeme başvurusunda gerekse tutanağa itiraz hallerinde avukatınızdan hukuki yardım almanızı tavsiye ederim.

HANGİ HALLERDE POLİS/JANDARMA ÇAĞIRILMALI?
-Taraflar arasında anlaşmazlık olduğunda
-Kazaya karışan sürücülerden biri alkollü olması ya da akli dengesinin yerinde olmaması
-Kazaya karışan sürücülerden biri ehliyetsiz olduğunda ya da ehliyetin, kullandığı araç için yetersiz olması
-Kaza yapan aracın sürücüsünün yaşının küçük olması
-Kazaya karışan bir aracın resmi plakalı olması
-Kazaya karışan bir aracın trafik sigortasının olmaması
-Kazada ölüm ve yaralanmaların olması
-Kazada kamu mallarının zarar görmesi hallerinde karşı tarafla anlaşarak kendiniz tespit tutanağı düzenleyemezsiniz. Bu durumda araçları kıpırdatmamanız, olay yerine müdahale etmeden polis/jandarmayı arayarak olay yerine çağırmanız gerekmektedir. Yukarıda yazılı durumlarda Trafik Kazası Tespit Tutanağı'nı polis/jandarma düzenleyecektir. Bununla birlikte önemle belirtmek gerekir ki KTK madde 109'da düzenlendiği üzere "motorlu araç kazalarından doğan maddi zararların tazminine ilişkin talepler, zarar görenin, zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten başlayarak iki yıl ve herhalde, kaza gününden başlayarak on yıl içinde zamanaşımına uğrar." Hak kaybına uğramamak için zamanaşımı sürelerini ve diğer usul hükümlerini dikkate almanız gerekir.
Değerli görüş, soru ve önerilerinizi dilerseniz "avukat@seymaaydin.av.tr" mail adresime gönderebilirsiniz. Değerli okuyucular bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle , şimdilik sağlıcakla kalın...


PAYLAŞ

Yazara Ait Diğer Makaleler


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

Haber Arşivi

Reyna Premium